Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

  Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

  Hamilelik belirtilerinden biri olarak bilinen mide bulantısı, hamileliğin zor yanlarından biridir.. Anne adaylarını zor duruma sokan mide bulantısını, değişen hormon dengeleri etkilemektedir. Hamileliğin ilk aylarında görülen mide bulantısı, gebeliğin sonuna kadar zaman zaman sürmektedir. Anne adayları mide bulantısından kurtulmak için çeşitli yöntemler denemekte ve bu yöntemler genellikle doğal yöntemler olmaktadır.

  Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

  Hamileliğin başlaması ile birlikte hormon düzeyleri değişmekte ve mide bulantısı gibi durumlar yaşanmaktadır. Yetersiz beslenme ve stres, mide bulantısını tetiklemektedir. İlk defa hamilelik dönemi yaşayanlarda mide bulantısı daha fazla görülmektedir. Hamile olma haline alışmaya çalışan anne adayında, zaman zaman mide bulantısı ve kusma olmaktadır.

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

  Hamilelik dönemi kişiden kişiye göre değişmekte ve haliyle reaksiyonlar da farklı görülmektedir. Hamileliğin başlarında görülen mide bulantısı devamlı sürmemekte ve bir süre sonra kesilmektedir. Mide kasları hamilelik ile birlikte gevşemekte ve kan şekeri aniden düşmektedir. 6. haftadan itibaren kendisini gösteren mide bulantısı, anne adayını psikolojik olarak etkilemektedir.

  Kimi hamile kadınlarda mide bulantısı daha erken dönemlerde yaşanırken, bazılarında hiç yaşanmamaktadır. Ruhsal ve bedensel açıdan etkilenen hamile kadınlar, aniden ortaya çıkan mide bulantısından şikayet etmektedir.

  - Mideye baskı yapacak hareketlerden kaçınılması, mide bulantısını en aza indirmektedir.
  - Baharatlı ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, sağlıksız atıştırmalıklar tüketilmemelidir.
  - Bambaşka özel bir deneyimi yaşatan hamilelik durumu, kadınların yaşamına damga vurmaktadır.

  Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri

  Hamile kadınlarda görülen mide bulantısı, oldukça normal bir durum olmakla birlikte endişelenmeye gerek yoktur. Zaman zaman kusmayı da beraberinde getiren mide bulantısı, günün herhangi bir saatinde görülebilmektedir. Hamileliğin belirtisi de sayılan mide bulantısı, hormonlardaki artışın birer yansımasıdır.

  Hamile olduğu süre boyunca büyük bir hormonal değişim yaşayan anne adayı, mide bulantısı problemi yaşamaktadır. Vitamin eksikliği yaşayan anne adaylarında, mide bulantısı daha şiddetli olmaktadır. Stres, yorgunluk ve artan mide asidi, hamilelikte görülen mide bulantısının ana nedenleridir. Kan şekerinin dengede tutulması için ana öğünlerin yanı sıra ara öğünler de tüketilmelidir.

  Hamilelikte Mide Bulantısının Çözümü

  Yürüyüş, yoga ve yüzme gibi sporlar, hamilelikte mide bulantısına iyi gelmektedir. Hafif egzersizler ile harekete geçen hamile kadınlar, hormonlarını dengelemektedir. Pek çok formda tüketilebilen zencefil, yemeklerde veya içeceklerde kullanılabilmektedir. Çiçek kokuları, mide bulantısına iyi gelmekte ve hamile kadının rahatlamasını sağlamaktadır. Kraker veya simit gibi atıştırmalıkların tüketilmesi, mide asidini bastırmaktadır.

  Gece yatmadan önce yenen yoğurt gibi az kalorili yiyecekler, mide bulantısının hafiflemesinde yardımcı olmaktadır. Hamile kadınlar ani hareketlerden kaçınmalı ve yavaş hareket etmeye özen göstermelidir. Mide asidini önleyen yiyeceklerin tüketilmesi, midenin sakinleşmesini sağlamaktadır. Midenin boş kalmaması için gün boyunca ufak öğünler yenilmelidir. Hamilelikte kadınlar bazı kokulara karşı duyarlıdır ve kötü kokulardan uzak durulmalıdır.

  Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

  Hamile kadınlarda sıkça rastlanan mide bulantısı, her hamilelikte görülmese de çoğunlukla ilk hamileliklerde görülmektedir. Sık aralıklar ile az kalorili yiyecekler tüketilmeli ve ağır kokuya sahip olan gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır. Yediğine dikkat eden ve yeterince dinlenen hamile kadınlar, kısa bir süre sonra mide bulantısı problemini aşmaktadır.

  Hayat konforunu bozan mide bulantısını, yeterli sıvı alarak engellemek mümkündür. Hamile kadın uzun süre aç kalmamaya özen göstermeli ve kafeinli içecekler tüketmemelidir. Gün içerisinde muhakkak hava alınmalı ve serin yerlerde durulmalıdır. Kendisini ciddi bir şekilde rahatsız hisseden ve sürekli mide bulantısı yaşayan hamile kadınlar, yeteri kadar dinlenmelidir.

  Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

  Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

  Hamilelikte Mide Bulantısı Nedir?

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

  Hamilelikte Mide Bulantısı Normal Midir?

  Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Çözümler Nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.florence.com.tr

  Hamilelik bulantılarını önlemenin 14 yolu

  Hamileliğin En Zor Misafiri; Mide Bulantısı

  Vücudunda bir mucizeye ev sahipliği yapmak, her şeyiyle senin bir parçan olduğunu bilmek ve kalp atışlarına tanıklık etmek… Birçok kadın için belki de hayatlarının en özel ve anlamlı dönemidir hamilelik. İlkleri yaşatır, ağlatır, güldürür ve bazen de yorabilir. Özellikle de bitmek bilmeyen mide bulantısı nöbetleri, en sevdiği yemekten bile uzak kalmasına neden olabilir. Bu durumun hormonlar ve artan koku hassasiyetiyle ilgili olduğuna dikkat çeken Avrasya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, mide bulantısına iyi gelecek önemli bilgiler veriyor.

  Hamilelikte mide bulantısı neden olur?

  Hamilelikte en sık görülen şikayetlerin başında gelen mide bulantısı, hemen her anne adayının yaşadığı bir durumdur. Her ne kadar can sıkıcı olarak görülse de mide bulantısı da hamilelik esnasında vücutta yaşanan değişimlerin bir sonucudur. Gebelik özellikle de ilk zamanlarında %80 oranında yaşanan bu durum, hamilelik hormonu olan HCG’nin yoğunluğunun kanda artış göstermesi sebebiyle yaşanıyor. Hormonun yoğunluğu, sekizinci ve onuncu hafta arasında arttığı için, bulantılar da en çok bu süreçte ortaya çıkıyor. Ayrıca konuyla ilgili yapılan bir araştırma gösteriyor ki, yaşanan mide bulantısı, anne karnındaki bebeği zararlı gıdalardan uzak tutarak sağlığını koruyor. Bu araştırmanın temeli ise anne adaylarının en çok zararlı yiyecekler karşısında mide bulantısı yaşamasına dayanıyor. Sigara, alkol, kafein ve çabuk bozulabilen yumurta, et, tavuk gibi… Ancak bu demek değildir ki mide bulantısı yaşamayan annelerin bebekleri zararlı yiyeceklerle karşılaşıyor. Önemli olan anne adayının sağlıklı beslenmesi ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmasıdır.

  Mide bulantıları en çok sabah ortaya çıkıyor

  Hamilelik her anlamda çok özel bir süreçtir. Anne adaylarına birçok ilki ve değerli anı yaşattığı gibi mide bulantısı gibi zorlu bir durumla da yüzleşmesini zorunlu kılabilir. Çünkü hamilelik hem fiziksel hem de psikolojik olarak tamamen değişimin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde hormonlar ve değişen beslenme düzeni sebebiyle bulantılarla sık karşılaşılabilir. En çok sabah saatlerinde gelen mide bulantıları, bazen o kadar yoğun olur ki, kişi ne yapacağını bilemez. Sosyal hayatı sekteye uğrayabilir, başka insanların rahatlıkla tüketebildiği besinlere karşı aşırı reaksiyonlar gösterebilir ve yemek yemekte zorlanabilir. Ancak anne adaylarının unutmaması gereken bir konu vardır. Taşıdıkları bebeğin gelişimi annenin tükettiği sağlıklı besinlere bağlıdır. Dolayısıyla mide bulantısı sorunu çözülmesi gereken bir problemdir.

  Mide bulantısı şikayetleri ne zaman geçer?

  Genellikle hormon artışı ve koku hassasiyeti sebebiyle mide bulantısı hamileliğin erken dönemi kabul edilen 4 ila 8. haftalar arasında görülebiliyor. Normal şartlarda gebeliğin 16. haftasından itibaren düzelmeye başlar. Ancak her anne adayı farklı süreçler yaşadığından 6. ayında bile mide bulantısı yaşayanlar vardır. Hatta bazı gebelerde bu süreç doğuma kadar da sürebilmektedir.

  Mide bulantısını önlemek mümkün mü?

  Hamilelikte yaşanan mide bulantılarını en aza indirmek için bazı küçük ipuçları vardır. Bunlar;

  Yazı kaynağı : www.avrasyahospital.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap