Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelikte grip olunca ne yapılmalı

  1 ziyaretçi

  hamilelikte grip olunca ne yapılmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamileyim, Eyvah Grip Oldum!

  Hamileyim, Eyvah Grip Oldum!

  Havaların soğumasıyla birlikte en yaygın görülen hastalıklardan biri olan grip gebeleri de tehdit ediyor. Oldukça kolay hastalanan gebeler ilaç kullanamasalar da çaresiz değiller. Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cihan Karadağ gebeleri gripten kurtaracak ipuçlarını anlatıyor.

  Kış aylarının kaçınılmaz hastalığı grip… Bir anda insanın tüm enerjisini alan, günlerce süründüren gribe bir de hamileler yakalandığında atlatılması çok daha güç, anne adaylarının hayatı çok daha zor bir hale geliyor. Gebelikte bağışıklık sisteminin baskılanması gebeleri grip ve diğer enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakıyor. Grip olan anne adaylarının kendilerini gerçekten kötü hissettiklerine dikkat çeken, Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cihan Karadağ şöyle devam ediyor:

  Ayrıca gebelerin gribin belirtilerini hafifletmek için öksürük şurubu, antihistaminik ve diğer semptomatik ilaçları kullanamadığını düşünürsek durumun gebeler için ne kadar zorlaştığını tahmin edebiliriz. Ama şunu da unutmamak lazım; grip tedavisinde kullanılan bu ilaçların çoğu semptomatiktir, yani gribi tedavi etmez, belirtilerini yok eder. Dolayısıyla, bize rahatsızlığı veren bu virüsü zaten yok etmedikleri için, bu ilaçları kullanmayarak çok da bir şey kaybetmediğimizi söyleyebiliriz. Unutmayınız ki; Grip viral (virüsler yoluyla bulaşabilen)  bir hastalıktır ve viral hastalıklarda antibiyotikler kullanılmaz. Gereksiz antibiyotik alımından da kaçınılmalıdır.

  gebelere yardımcı olacak ipuçlarını sıralıyor:

  *Bol sıvı tüketin: Su, limonlu çay, meyve suyu ve sıcak çorba ideal seçimlerdir. Bol sıvı tüketmek burun akıntısı, mukus salgılarını ve halsizliği azaltacak, iyileşme sürecini hızlandıracak ve öksürüğün azalmasını sağlayacaktır.

  *Bol bol dinlenin: Hastalık bedeninizi zorlayacaktır. İdeal bir ortamda zaten yorgun olan bedeninizi dinlendirin ve efor gerektiren tüm işleri bir kenara bırakın.

  *Oda sıcaklığını ve nem derecesini ayarlayın: Dinlendiğiniz oda normal sıcaklıkta olmalı ve havası çok kuru olmamalı. Hafif nemli bir oda havası öksürüğe, burun ve boğaz akıntılarına daha iyi gelecektir. Bunun için oda nemini ayarlayabilen ve buhar vererek nemi belli seviyede tutabilen cihazlar kullanılabilir.

  *Boğazınızı rahatlatın: Ilık tuzlu suyla günde birkaç kez gargara yapmak ya da ballı ılık limon suyu içmek boğazınızı rahatlatacaktır. Öksürüğe de iyi gelecektir.

  *Tuzlu burun damlası kullanın: Burun akıntısına çare olsun diye tuzlu su içeren burun damlalarını kullanın. Bu burun damlalarını reçetesiz satın alabilirsiniz. Etkili ve güvenlidir, tahriş etmez.

  *Ateş ve yaygın vücut ağrıları için ağrı kesici ateş düşürücü: Parasetamol içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları hekiminize danışarak, gebelikte güvenle kullanabilirsiniz.

  Gebelikte Grip Aşısı Mı Burun Spreyi Mi Güvenli Mi?

  Gebelikte grip aşısı olmak da güvenli bir yöntemdir. Eğer yumurta alerjiniz yoksa daha önce bir grip aşısına şiddetli reaksiyon vermediyseniz ve gebeliğiniz grip sezonuna (kasım-nisan) denk geliyorsa grip aşısı olmanızı tavsiye ediyoruz” diyor. Gebelik, kalp ve akciğerlere fazladan yük getirdiği gibi bağışıklık sistemini de etkiliyor. Bu durum gebelerin gribe yakalanma riskini artırmakla kalmıyor aynı zamanda solunum yetmezliği ve zatürre gibi gribe bağlı komplikasyonlara da neden olabiliyor. Mevsimsel bir grip aşısının bu sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Grip aşısı olmaya karar veren gebelerin burun yoluyla alınan sprey aşı yerine iğne şeklindeki aşıyı talep etmelerini tavsiye ediyoruz. Grip aşısı etkisiz hale getirilmiş bir virüsten yapıldığı için gebeliğin hangi döneminde olursanız olun bebeğiniz ve sizin için bir risk teşkil etmez. Oysa burun spreyi canlı virüsten elde edildiği için gebelikte pek uygun değildir.

  Yazı kaynağı : www.okanhastanesi.com.tr

  Hamilelikte Grip Tedavisi

  Hamilelikte Grip Tedavisi

  Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları da artış göstermeye başlıyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından biri olan grip gebelerin sağlığını da oldukça olumsuz etkiliyor. Gebelikte ilaç kullanımı kısıtlı olduğu için hastalık genellikle daha ağır seyrediyor ve daha uzun sürüyor. Gebeler ilaç kullanamasalar da bu hastalığı rahat geçirmeleri ve önlemeleri için dikkat edilecek birçok husus bulunmaktadır. Hamilelikte grip nasıl geçer? Hamilelikte grip tedavisi nasıl yapılır? gibi sıklıkla sorulan soruları bu yazımızda sizler için cevapladık.

  Hamilelikte Grip Bebeği Olumsuz Etkiler mi?

  Gebeliğin son döneminde gribe yakalanan anne adaylarının doğum sonrası hastalığı bebeğine de geçirebilmektedir. Bunun yanı sıra gebelik sırasında virüsün bebeğe bulaşması ya da doğrudan zarar vermesi gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır. Ancak hamilelikte birçok fizyolojik değişimler görülmektedir. Bu durum da gribin çok ağır seyretmesine ve grip komplikasyonlarının bebeğin sağlığını olumsuz etkilemesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle anne adayları gribe bağlı olarak 38 dereceyi aşan yüksek ateş ile karşı karşıya kaldığında mutlaka doktora danışmalıdır.

  Gebelikte Grip Aşısı Güvenli mi?

  Grip aşısı canlı virüs içermemektedir. Bu nedenle gebelikte anne için de bebek için de güvenli bir aşıdır. Ayrıca emziren anneler de grip aşısı olabilir. Grip aşısı gebeler için de güvenlidir. Ancak gebeliğin ilk 3 ayında herhangi bir ilaç kullanımı ve grip aşısı tavsiye edilmemektedir.

  Gebelik kalp ve akciğere fazladan yük bindirmekte ve bu durum bazı kişilerde bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle gebelerin grip gibi enfeksiyonlara yakalanma riski daha fazla olabilmektedir. Aynı zamanda gribe yakalanan gebelerde zatürre ve solunum yetmezliği gibi daha ciddi komplikasyonlar görülebilmektedir. Tüm bu nedenlerle hamilelik döneminde grip aşısı olmak gripten korunmak için en önemli yöntemlerin başında gelmektedir.

  Eğer daha önce grip aşısı olup şiddetli bir reaksiyon ile karşı karşıya kalmadıysanız, yumurta alerjiniz yoksa ve hamilelik döneminiz grip sezonuna denk geliyorsa grip aşısı olmanızı tavsiye ederiz. Ancak öncesinde mutlaka gebelik takibinizi yapan hekiminizin görüşünü de almalısınız.

  Hamilelikte Grip Tedavisi ve Gripten Korunma

  Grip tedavisinde kullanılan ilaçlar doğrudan virüsü yok etmeye yönelik değildir. Bu ilaçlar semptomatiktir. Diğer bir deyişle grip nedeniyle ortaya çıkan şikayetleri azaltmaya ve yok etmeye yöneliktir. Çünkü grip viral (virüslerin sebep olduğu) bir hastalıktır. Viral hastalıklarda antibiyotik tedavi edici değildir. Bu nedenle de kullanılmamaktadır.

  Hamilelikte grip enfeksiyonunun tedavisi de aynı şekilde semptomları hafifletmeye yönelik olacaktır. Tedavi için ilaç kullanılması mümkün olmasa da parasetamol içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü bazı ilaçlar hekim onayı ile birlikte kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra doğal bazı yöntemlerle gribi daha hafif geçirmek ve birçok semptomu önlemek ya da hafifletmek de mümkün olabilmektedir.

  Hamilelikte Gripten Korunmak ve Gribi Hafif Geçirmek İçin Öneriler

  Yazı kaynağı : rumelihospital.com.tr

  Hamileyken grip veya nezle olunca ne yapmalı?

  Hamileyken grip veya nezle olunca ne yapmalı?

  Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Atahan Güven, hamilelerin soğuk kış aylarında nezle-grip hakkında bilmesi gereken 6 önemli noktayı açıkladı

  Özellikle kış aylarında nezle veya grip olan hamileler ne yapmalı? Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Atahan Güven konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

  Nezle–grip nedir ve nasıl bulaşır?

  Nezle diye tabir edilen hafif soğuk algınlığı,200 den fazla virüs sebebiyle olup hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı-tıkanıklığı şeklinde hafif seyreder. Grip ise influenza virüsü sebebi ile olup nezleye ek olarak öksürük, ateş, baş ağrısı ve eklem ağrılarının eklenmesiyle tarif edilir. Nezle-grip viral kaynaklı olup havadan (öksürme, hapşırma) damlacık yolu ile bulaşır. Nadiren de burundan ele temas ve tokalaşma şeklinde de bulaşma olabilir.

  Nezle-grip bebeğime zarar verir mi?

  Hamileliğin İlk 2,5 ayında geçirilen enfeksiyonlar özellikle yüksek ateşe neden oluyor ise bebekte sakatlıklara yol açabilir. Enfeksiyonların bebeğe bir şey yapıp yapmadığı ilerleyen haftalarda ortaya çıkacaktır. İlk üç aydan sonra bu enfeksiyonlar nadiren bebekte su toplama ve kansızlık gibi duruma (binde bir ihtimal) neden olurlar. Hapşırma ve öksürmenin bebeğe bir zararı olmayıp düşüğe de neden olmazlar.

  Hamilelikte nezle-gripten nasıl korunabilirim?

  Korunmak için öncelikle virüsle temas sağlanmamalıdır. Bu kapsamda virüsün yaygın bulunduğu ve kolayca yayılabildiği toplu ortamlardan (toplu taşıma araçları, kapalı alanlar) uzak durulmalıdır. Eğer anne adayı riskli bir ortamda ise virüsün en kolay yayılma yolu olan hava ile teması sınırlayan maske kullanması korunmada oldukça fayda sağlayacaktır. Toplumda enfeksiyonun yaygın olduğu dönemde mümkünse tokalaşmaktan da kaçınılmalıdır.

  Hamilelikte nezle-grip geçirilir ise ne yapılmalı?

  Öncelikle hamile adayında şikâyetler basit yani nezle ile sınırlı ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi için istirahat ve burun tıkanıklığı içinde tuzlu suyun buruna çekilerek burun içi ödemin giderilmesi yeterli olacaktır. Bol sıvı desteği ve bulunduğunuz ortamda havanın nemli olması da çabuk toparlanma adına faydalıdır. Gripte ise eşlik eden boğaz ağrısı var ise pastil ve antiseptikli gargaral + sıcak içeceklerde faydalı olabilir. Bu bulgular normal şartlar altında 3-5 gün içinde geçecektir.

  Hamilelikte nezle-grip durumunda hangi ilaçlar kullanılabilir?

  İlaç tedavisi mutlaka konunun uzmanı tarafından verilen reçete ile olmalıdır. Hamileliğin özellikle ilk 2,5 ayında bebeğe ait organların taslakları oluştuğundan bu dönemde mümkünse ilaç kullanımı minimum düzeyde olmalı ve çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Bununla birlikte bitkisel boğaz pastili, parasetomol içeren ateş düşürücü ilaçları hamileliğin ilk üç ayında dahi güvenle kullanabilirsiniz. Ek olarak, hamileliğin ilk üç ayından sonra yukarda bahsedilen ilaçların (burun ödemi için dekonjestan, öksürük şurubu) 3-5 gün kullanılmasında sakınca yoktur.

  Hangi durumlarda acilen doktora başvurulmalı?

  Eğer başlangıçta hafif bir nezle veya grip olarak başlayan şikâyetleriniz yukarda sayılan uygulamalara rağmen gerilemiyorsa ve ateş sürekli 38 derecenin üstüne çıkıyor, göğüs ağrısı ve balgam çıkarma şikâyetleri eklendi ise, kulak ağrısı veya akıntısı da olursa, ense sertliği oluştuysa ve vücutta döküntüler ortaya çıktıysa kendi kendinize tedavi uygulamadan acilen Doktora gitmelisiniz.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap