Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelikte bulantı ne zaman geçer

  1 ziyaretçi

  hamilelikte bulantı ne zaman geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamileliğin En Zor Misafiri; Mide Bulantısı

  Vücudunda bir mucizeye ev sahipliği yapmak, her şeyiyle senin bir parçan olduğunu bilmek ve kalp atışlarına tanıklık etmek… Birçok kadın için belki de hayatlarının en özel ve anlamlı dönemidir hamilelik. İlkleri yaşatır, ağlatır, güldürür ve bazen de yorabilir. Özellikle de bitmek bilmeyen mide bulantısı nöbetleri, en sevdiği yemekten bile uzak kalmasına neden olabilir. Bu durumun hormonlar ve artan koku hassasiyetiyle ilgili olduğuna dikkat çeken Avrasya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, mide bulantısına iyi gelecek önemli bilgiler veriyor.

  Hamilelikte mide bulantısı neden olur?

  Hamilelikte en sık görülen şikayetlerin başında gelen mide bulantısı, hemen her anne adayının yaşadığı bir durumdur. Her ne kadar can sıkıcı olarak görülse de mide bulantısı da hamilelik esnasında vücutta yaşanan değişimlerin bir sonucudur. Gebelik özellikle de ilk zamanlarında %80 oranında yaşanan bu durum, hamilelik hormonu olan HCG’nin yoğunluğunun kanda artış göstermesi sebebiyle yaşanıyor. Hormonun yoğunluğu, sekizinci ve onuncu hafta arasında arttığı için, bulantılar da en çok bu süreçte ortaya çıkıyor. Ayrıca konuyla ilgili yapılan bir araştırma gösteriyor ki, yaşanan mide bulantısı, anne karnındaki bebeği zararlı gıdalardan uzak tutarak sağlığını koruyor. Bu araştırmanın temeli ise anne adaylarının en çok zararlı yiyecekler karşısında mide bulantısı yaşamasına dayanıyor. Sigara, alkol, kafein ve çabuk bozulabilen yumurta, et, tavuk gibi… Ancak bu demek değildir ki mide bulantısı yaşamayan annelerin bebekleri zararlı yiyeceklerle karşılaşıyor. Önemli olan anne adayının sağlıklı beslenmesi ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmasıdır.

  Mide bulantıları en çok sabah ortaya çıkıyor

  Hamilelik her anlamda çok özel bir süreçtir. Anne adaylarına birçok ilki ve değerli anı yaşattığı gibi mide bulantısı gibi zorlu bir durumla da yüzleşmesini zorunlu kılabilir. Çünkü hamilelik hem fiziksel hem de psikolojik olarak tamamen değişimin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde hormonlar ve değişen beslenme düzeni sebebiyle bulantılarla sık karşılaşılabilir. En çok sabah saatlerinde gelen mide bulantıları, bazen o kadar yoğun olur ki, kişi ne yapacağını bilemez. Sosyal hayatı sekteye uğrayabilir, başka insanların rahatlıkla tüketebildiği besinlere karşı aşırı reaksiyonlar gösterebilir ve yemek yemekte zorlanabilir. Ancak anne adaylarının unutmaması gereken bir konu vardır. Taşıdıkları bebeğin gelişimi annenin tükettiği sağlıklı besinlere bağlıdır. Dolayısıyla mide bulantısı sorunu çözülmesi gereken bir problemdir.

  Mide bulantısı şikayetleri ne zaman geçer?

  Genellikle hormon artışı ve koku hassasiyeti sebebiyle mide bulantısı hamileliğin erken dönemi kabul edilen 4 ila 8. haftalar arasında görülebiliyor. Normal şartlarda gebeliğin 16. haftasından itibaren düzelmeye başlar. Ancak her anne adayı farklı süreçler yaşadığından 6. ayında bile mide bulantısı yaşayanlar vardır. Hatta bazı gebelerde bu süreç doğuma kadar da sürebilmektedir.

  Mide bulantısını önlemek mümkün mü?

  Hamilelikte yaşanan mide bulantılarını en aza indirmek için bazı küçük ipuçları vardır. Bunlar;

  Yazı kaynağı : www.avrasyahospital.com.tr

  Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, nasıl geçer? Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve içecekler

  Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, nasıl geçer? Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve içecekler

  Hamilelik kadınların ilk andan itibaren annelik içgüdülerini harekete geçiren mucizevi bir olaydır. Ancak her güzel şeyde olduğu gibi hamilelikte de bazı sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. İşte bu sorunlardan biri de hamilelikte mide bulantısıdır. Anne adayları bu zor dönemi ne zaman ve nasıl atlatacaklarını merak ederler. Peki, hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, nasıl geçer? Detayları haberimizde yer alıyor.

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

  Hamilelikte mide bulantısı şikayetleri genellikle gebelik döneminin beşinci ve altıncı haftalarında kendisini göstermeye başlar. Bu süreç bazı gebelerde daha geç başlayabilmektedir. Bulantı şikayetlerinin fazlalığı gebeden gebeye farklılık gösterebilen bir durumdur. Mide bulantıları anne adaylarını en fazla zorlayan durumlar arasında yer alabilmektedir. Ancak bu sürecin yarattığı olumsuz etki de gebeden gebeye değişebilmektedir.

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

  Hamilelikte görülen mide bulantısı şikayetleri genellikle gebelik döneminin üçüncü ayı sona erdikten sonra hafifleyerek sona erer. Bu dönem ise gebeliğin 12 -14 haftalarına tekabül eder. Ancak nadiren de olsa mide bulantısı şikayetleri daha uzun süreler devam edebilmektedir. Kimi gebelerde bu süreç doğuma kadar da sürebilmektedir. Gebelerin yalnızca 'unda gebelik dönemi mide bulantı ve kusma şikayetleri gebeliğin sonuna kadar sürebilmektedir.

  Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer ?

  Op.Dr. Banu Çiftçi

  Bulantı ve kusma belki de gebelikle birlikte anılan en önemli rahatsızlıklardan biridir. Hatta adet gecikmesi yaşandığında akla gelen ilk sorunun, bulantı sorgulaması olması, bulantıyı gebeliğin rahatsızlık veren durumu değil de bir gebelik belirtisi, olmazsa olmazı gibi göstermektedir.

  Bir miktar mide bulantısının gebeliğin özellikle ilk aylarında görülmesi çok doğaldır. Tüm gün olabilmekle beraber, bulantıların özellikle sabah olması, dünya literatürüne bu rahatsızlığın, “sabah hastalığı” olarak geçmesini sağlamıştır.

  Çoğu anne adayında, bulantı ve kusma hafif seyreder ve 3. Aydan sonra azalarak, kaybolur. Bu bulantılar size ve bebeğinize zarar vermez ve bebeğinizin bir sorunu olduğunu göstermez. Hatta tam tersi, bazı durumlarda bebeğin sağlıklı olduğunun bir göstergesi bile olabilir.

  Hiç bulantı kusma olmaması da bazı anne adaylarını tedirgin edebilir ve bebeğin sağlıklı olup olmadığı konusunda, endişeye düşürebilir. Ama bu durumun sizin ve bebeğinizin sağlığıyla ilgili bir sorunun belirtisi olması söz konusu değildir. Hatta şanslı bir anne adayı olduğunuzun göstergesidir.

  SEBEPLERİ;

  Araştırmalarda, gebelikte bulantı ve kusmaya sebep olan tek bir neden hala bulunamasa da, artan gebelik hormonları suçlanmıştır. İlginç olan, bulantıların genellikle, 3. ayda hafifleyip geçmesidir. Bu da bebeğin organ gelişim dönemine denk gelmektedir. Yani bebek sanki annenin alacağı herhangi bir zararlı besine karşı kendini korumak istercesine, anneye hiç bir şey yedirtmiyor gibidir.

  Yine yapılan bazı araştırmalar da anne adayının psikolojik durumunu, tetikleyici faktörler olarak göstermektedir. Örneğin; istenmeyen gebeliklerde, ya da aile içi çatışmanın olduğu gebeliklerde bulantı ve kusma daha sık görülmekte ve daha şiddetli seyretmektedir. Yine, bulantı kusması olan anne adayına muayene sırasında bebeğinin kalp atışını dinlettirmemiz, bulantıları kısa bir süre de olsa hafifletmektedir. Tüm bunlar, psikolojik yanı destekliyor gibidir.

  NE ZAMAN DOKTORUMU ARAMALIYIM ?

  Bazı durumlarda, bulantı kusma çok şiddetli seyredebilir ve tüm gebelik boyunca devam edebilir. Anne adayının hiç bir şey yiyemeyip, kilo kaybettiği ve vücut su elektrik dengesinin bozulduğu bu duruma hyperemesis gravidarum denir ve ciddi bir tedavi ve izlem gerektirir.

  HAFİFLETMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM ?

  Gebelikte bulantı ve kusmanın bir tedavisi yoktur. Ancak bazı araştırmalar, gebeliğin başından beri düzenli olarak multivitamin takviyeleri alan gebelerde, şiddetli bulantı kusma vakalarının daha az görüldüğünü göstermiştir.

  Bazı önlemlerle, bulantıları hafifletmeniz ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamanız mümkündür. Örneğin;

  Sizi rahatsız eden kokulardan uzak durun.

  Günde 3 öğün, ağır yemek yerine, öğün sayınızı artırabilirsiniz.

  Proteini yüksek, yoğurt gibi atıştırmalıklar, gün boyunca alınabilir.

  Yataktan kalkmadan, tuzlu kraker türü atıştırmalıklar, midenizi rahatlatacaktır.

  Yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durun.

  Ve istirahat iyi gelecektir.

  Etkinliği araştırmalarla kanıtlanmış olan bir gıda takviyesi de zencefildir. Hapları kullanılabileceği gibi, kaynatılması da işe yarayabilir. Ama burada en önemli nokta,  hiç bir besin takviyesini, bitkisel de olsa, doktorunuza danışmadan almamanız gerektiğidir.

  Her ne kadar, bulantı kusma gebeliğe bağlı olsa da, özellikle şiddetli seyreden durumlarda, doktorunuz altta yatan başka bir sebep olup olmadığını araştırabilir. Örneğin; çoğul gebelik, üzüm gebeliği, tiroit hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi.

  Tüm bu sebepler ekarte edildikten sonra, doktorunuz bazı ilaçlar önerebilir. İlk etapta B6 vitamini tavsiye edilebilir. Multivitamin ilaçları büyük ve yutulması zor olup, bulantıyı artırıyor gibi görünse de aslında içinde bulunan B6 vitamini, bulantıyı hafifletmede etkilidir. O nedenle, ezerek de olsa, içebildiğiniz bir sıvıyla beraber alınmalıdır. Bunlar işe yaramazsa, doktorunuz diğer ilaçlara geçebilir. Gebelikte güvenle kullanabildiğimiz bulantı giderici ilaçlar mevcuttur ve bunlar asla doktor tavsiyesi olmadan alınmamalıdır.

  Eğer şiddetli bulantı, vücut su elektrolit dengesini bozduysa, bunu düzenlemek amacıyla, damar yoluyla serum tedavisi gerekebilir.

  Yazı kaynağı : www.drbanuciftci.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap