Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelik testinde silik çizgi

  1 ziyaretçi

  hamilelik testinde silik çizgi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Gebelik testinde silik çizgi ne demek?

  Gebelik testinde silik çizgi ne demek?

  Gebelik testinde silik çizgi ne demek? Bu kafa karıştıran durumla ilgili merak edilen çok fazla şey bulunuyor. Evde hamileliğin sonuçlarını anlamak bazen şaşırtıcı derecede karmaşık olabilir. Adet gecikmesi, hamile olabileceğinizin ilk işaretlerinden biri oalbilir. Eğer böyle bir şüpheniz varsa emin olmak için en kısa sürede evde gebelik testi yapabilirsiniz. Yerleşme kanaması gibi çok erken gebelik belirtileriniz varsa, ilk adet gecikmenizden önce de evde gebelik testi yapabilirsiniz.

  Bazı hamilelik testleri diğerlerinden daha hassas olabilir ve adet gecikmesinden birkaç gün önce bile hamileliği doğru bir şekilde tespit edebilir. Ancak evde test yaptıktan sonra, hafif silik bir çizgi fark ettiğinizde heyecanınız, kafa karışıklığına dönüşebilir.

  Evde hamilelik testlerinin bazılarında bir çizgi, testin negatif olduğu ve hamile olmadığınız; iki çizgi ise testin pozitif olduğu ve hamile olduğunuz anlamına gelir. Öte yandan, sonuç penceresindeki silik bir pozitif çizgi, durumun anlaşılmaz bir hal almasına yol açabilir. Gebelik testinde silik çizgi, yaygın olarak görülebilir ve aslında birkaç olası açıklaması vardır.

  Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

  Gebelik testinde silik çizgi ne anlama gelir? Hamile miyim?

  Bu durumu yaşayan çoğu kadın “Gebelik testinde 2. çizgi silik çıktı, hamile miyim“, “Gebelik testi silik çizgi pozitif mi” gibi sorularla baş başa kalabilir. Evde gebelik testi yaparsanız ve sonuçta silik bir ikinci çizgi ortaya çıkarsa, hamile olduğunuza dair güçlü bir olasılık söz konusu olabilir. Bazı kadınlar, evde test yaptıktan sonra açıkça ayırt edilebilen bir pozitif çizgi görebilirler. Ancak diğer durumlarda, pozitif çizgi soluk görünebilir. Çünkü hamilelik hormonunun (HCG) düşük seviyeleri, silik bir ikinci çizgiye neden olabilir.

  Hamilesiniz

  Hamile kalır kalmaz vücudunuz HCG üretmeye başlar. Hamileliğiniz ilerledikçe hormon seviyesi artar. Evde hamilelik testleri bu hormonu tespit etmek üzere tasarlanmıştır. İdrarınızda HCG varsa, test sonucunuz pozitif çıkmalıdır. Sisteminizde ne kadar fazla HCG varsa, evde yapılan bir gebelik testinde pozitif bir çizgi görmek de o kadar kolay olacaktır.

  Bazı kadınlar hamileliklerinin çok erken döneminde evde gebelik testi yaparlar. Genelde testi, ilk kaçırılan adet dönemlerinden önce veya kısa bir süre sonra alırlar. İdrarlarında HCG bulunmasına rağmen, hormon seviyeleri daha düşüktür, bu da silik bir çizgi ve pozitif bir gebelik testi ile sonuçlanabilir. Bu, hamile olduğunuz ancak bunu çok erken bir evrede fark ettiğiniz anlamına gelebilir.

  Hamile değilsiniz

  Gebelik testinde silik çizgi görmek, her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bazen pozitif bir çizgi gibi görünen şey, aslında bir buharlaşma çizgisi olabilir. Bu yanıltıcı çizgiler, çubuktan idrar buharlaştıkça sonuçlar penceresinde görünebilir. Evde yaptığınız hamilelik testinde silik bir buharlaşma çizgisi oluşursa, yanlışlıkla hamile olduğunuz ihtimalini düşünebilirsiniz.

  Silik bir çizginin pozitif sonuç mu yoksa buharlaşma çizgisi mi olduğunu belirlemek ise gerçekten zor olabilir. Birincil fark, buharlaşma çizgilerinin, test sonuçlarını kontrol etmek için önerilen süreden birkaç dakika sonra test penceresinde görünmesidir.

  Evde hamilelik testi yaparken talimatları okuyun ve testi dikkatlice uygulayın. Gebelik testi, teste bağlı olarak 3-5 dakika içinde görünebilen test sonuçlarını ne zaman kontrol etmeniz gerektiğini size bildirecektir. Sonuçlarınızı önerilen zaman aralığında kontrol ederseniz ve silik bir pozitif çizgi görürseniz, büyük olasılıkla hamile olabilirsiniz. Öte yandan, sonuçları kontrol etme penceresini kaçırırsanız ve testi 10 dakika sonrasına kadar kontrol etmezseniz, silik çizgi buharlaşma çizgisi olabilir, bu da hamile olmadığınız anlamına gelebilir.

  Görüldüğü üzere, gebelik testi, üründe yer alan talimatlara göre uygulanmalı ve belirtilen sürelerde kontrol edilmeli. Bu noktada “gebelik testi 5-6 saat sonra silik çizgi, gebelik testi 1 gün sonra silik çizgi” gibi merak konularını da açıklamış olalım.

  Gebelik testinde silik çizginin pozitif çizgi mi yoksa buharlaşma çizgisi mi olduğu konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, testi tekrar yapabilirsiniz. Mümkünse, başka bir tane almadan önce iki veya üç gün bekleyebilirsiniz. Hamileyseniz, bu vücudunuza hamilelik hormonunun daha fazlasını üretmesi için ek süre verir ve bu da net, inkar edilemez bir pozitif çizgi ile sonuçlanabilir.

  Ayrıca sabah ilk iş olarak evde gebelik testi yapmanız da doğru sonucu almanıza yardımcı olabilir. İdrarınız ne kadar az seyreltilirse o kadar iyidir. Buharlaşma çizgisini pozitif çizgiyle karıştırmamak için sonuçları uygun zaman çerçevesinde kontrol ettiğinizden emin olun.

  Hamileydiniz

  Ne yazık ki, gebelik testinde silik çizgi, bazen hamileliğin ilk 12 haftasında, genellikle çok daha erken ortaya çıkan “kimyasal hamilelik” olarak adlandırılan erken bir düşüğün işareti olabilir. Eğer düşük yaptıktan sonra evde hamilelik testi yaparsanız, sonuç ekranında silik bir pozitif çizgi görebilirsiniz. Bunun nedeni, artık beklemiyor olsanız da vücudunuzun sisteminde hamilelik hormonu bulunması olabilir.

  Adet döngüsüne benzeyen kanamalar ve hafif kramplar yaşayabilirsiniz. Bir sonraki adetinizi beklediğiniz dönem civarında kanama meydana gelebilir, bu nedenle erken düşükten asla haberiniz de olmayabilir. Ancak kanama sırasında evde hamilelik testi yaparsanız ve sonuçlar silik bir pozitif çizgi gösteriyorsa, erken gebelik kaybı yaşıyor olabilirsiniz. 

  Erken gebelik kayıplarının oldukça yaygın yaşandığı söylenebilir ve tüm düşüklerin yaklaşık % 50- 75’ini kapsarlar. Bu düşükler genellikle döllenmiş bir yumurtadaki anormalliklerden kaynaklanır. İyi haber şu ki, çok erken gebelik kaybı yaşayan kadınlar daha sonra gebe kalmakta sorun yaşamayabilirler. Çoğu kadın sonunda sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilir.

  Önemli Not: Gebelik testinde silik çizgi görmüşseniz ve pozitif sonuç olup olmadığından emin değilseniz, birkaç gün içinde başka bir test daha yapın veya hamilelik testi için doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz sizden idrar veya kan örneği alabilir ve hamileliğin oluşup oluşmadığını daha doğru bir şekilde belirleyebilir. Çok erken düşük yaptığınızı düşünüyorsanız, bunu da doktorunuza bildirmelisiniz.

  Gebeliğin erken belirtileri

  Gebelik testinde silik çizgi görülmesinin olası nedenlerini açıkladık. Her hamilelik benzersiz olsa da adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet ve mide bulantısı gibi erken dönemde ortaya çıkabilen bazı yaygın belirtiler var. Çoğu insan 6-14. haftalar arasında gebelik semptomları yaşamaya başlayabilir. Bununla birlikte, semptomlar gebe kaldıktan bir hafta sonra da ortaya çıkabilir. Gebeliğin erken belirtileri şöyle sıralanabilir:

  Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

  İlginizi çekebilir: Gebelik hamilelik testi evde nasıl yapılır?

  Kaynaklar: 1, 2.

  Yazı kaynağı : www.uplifers.com

  Gebelik testinde ikinci çizgi silik çıktı hamile miyim?

  Gebelik testinde ikinci çizgi silik çıktı hamile miyim?

  Erken gebelik testi, gebelik şüphesi olan kadınların hamile olup olmadıklarını anlamak için sıklıkla evde yaptıkları bir testtir. Eczanelerden alınan gebelik testinin nasıl yapıldığı ve doğruluk payı ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımda bulabilirsiniz.

  Gebelik Testleri

  Gebelik testleri kanda ve idrarda bakılan testler olmak üzere ikiye ayrılır. Kanda gebelik testi Beta HCG testi olarak da bilinir. Doğruluk oranı %100’dür.

  İdrarda gebelik testi ise hastanın evde kendi kendine yapabileceği basit bir testtir. Erken gebelik testi olarak da bilinir. Doğru bir şekilde yapıldığında ve kaliteli bir marka kullanıldığında doğruluk oranı oldukça yüksektir.

  İlginizi Çekebilir: Beta HCG Nedir? Değeri Kaç Olmalı?

  İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

  Erken gebelik testi çoğunlukla beklenen adet zamanında adet göremeyen kadınların yaptırdığı testtir. Bir kadın adet gecikmesi yaşamadan genellikle hamilelikten şüphelenmez. Bu nedenle hamilelik testi genelde adet gecikmesi olduğu zaman yapılır. 

  Hamilelik belirtileri başladığı zaman da gebelik testi yapılabilir. Ancak unutmamak gerekir ki gebelikte hiç bir belirtinin olmaması hamile olunmadığını göstermez.

  İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri

  Korunmasız ilişki sonrası hamile olup olmadığını merak eden kadınlar gebelik testini daha erken yapmak isteyebilirler. Ancak korunmasız ilişkinin üzerinden 10 gün geçmeden test doğru sonuç vermez.

  Adet gününden önce test yapılmak isteniyorsa beklenen adet gününden en erken 6 gün önce test yapılabilir. Daha erken yapılan testlerde gebelik olsa bile sonuçta tek çizgi çıkacak ve idrarda gebelik yokmuş gibi görünecektir.

  İlginizi Çekebilir: Adetten kaç gün sonra gebe kalınır?

  İdrarda Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

  Gebelik en erken kanda BHCG testi ile belli olur. Kanda BHCG <5 ıu/l ise gebelik yok (negatif sonuç), >5 ıu/l ise gebelik var (pozitif sonuç) anlamına gelir. Ancak gebelik kesin var demek için BHCG in >10 ıu/l olması gerekir.

  Duyarlılığı yüksek erken gebelik testleri kanda Beta HCG >10 ıu/l üzerindeyse gebeliği gösterir ve test sonucu pozitif çıkar. Cinsel ilişkiden 1 hafta 10 gün sonra eğer hamilelik varsa, kanda BHCG hormonu yükselmeye başlayacağı için evde yapılan testlerle idrarda gebelik belli olacaktır.

  Erken hamilelik testlerinin duyarlılığı (güvenilirliği) oldukça yüksektir. Ancak idrarda gebelik testi negatif çıkıp hamile olanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur, bu ihtimali de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle gebelik şüphesi kuvvetli olan bir kadın idrarda gebelik testi yaptı ama sonuç negatif çıktıysa, gebe olup olmadığından kesin emin olmak için kanda gebelik testi yaptırmalıdır.

  Adete Yakın Gebelik Testi Pozitif Çıkar mı?

  İlişkiden 1 hafta sonra kanda gebelik testi pozitif çıkar. Yani adetten önce kanda gebelik testi hamilelik varsa pozitif çıkar. Ama idrarda gebelik testi için Beta HCG in biraz daha yükselmesi gerekir.

  Adete yakın veya beklenen adet tarihinde idrarda gebelik testi pozitif çıkabilir. Ama adete yakın gebelik testinin negatif çıkması gebe olunmadığı anlamına gelmez.

  İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  Evde yapılan gebelik testlerinin basamakları şu şekildedir;

  Hamilelik Testi Hangi İdrarla Yapılır?

  Hamilelik testi her hangi bir idrarla yapılabilir. Ama sabah il idrarla hamilelik testi yapılması sonucun güvenilirliğini artıracaktır.

  Gebelik Testi İçin İdrar Ne Kadar Bekletilebilir?

  Erken gebelik testi için ideali idrarın 3 dakika bekletilmesidir. 10 dakikaya kadar da idrar bekletilebilir. Ama 10 dakikadan fazla idrar bekletilirse sonuç yanlış çıkabilir.

  Gebelik Testinde Damlatılan İdrar Miktarı Sonucu Etkiler mi?

  Erken gebelik testi için test çubuğunun idrara yeteri kadar temas etmesi yeterlidir. Çok idrar miktarı sonucu etkilemez ama az idrar veya kısa süre test çubuğunda testin tutulması yanlış negatif sonuca neden olabilir.

  Gebelik Testi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?

  İdrarda gebelik testi sonucu negatif veya pozitif şeklinde değerlendirilir. 3 dakika beklemenin sonunda testte tek çizgi varsa sonuç negatif, iki çizgi varsa sonuç pozitif olarak değerlendirilir. Yani hamilelik testi negatif pozitif çizgi sayısına göre anlaşılır.

  Gebelik Testi Sonucu Kaç Dakikada Belli Olur?

  Gebelik testi sonucu 3 dakikada belli olur. 3 dakikadan daha geç pozitifleşen ikinci çizgi olması durumunda testin tekrarlanması gerekir.

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik şüphesi anlamına gelir. 2. Çizginin silik çıkması kanda BHCG in yeteri kadar yüksek olmadığını gösterir. Bu da genelde test çok erken yapılırsa ortaya çıkar.

  İdrarda gebelik testinde silik çizgi çıkması durumunda birkaç gün sonra testin tekrarlanması gerekir. Tekrarlandı ama tekrar silik çizgi çıkıyorsa kanda Beta HCG testi ile gebelikten emin olunur.

  Geç Döllenme Gebelik Testinde Çıkar mı?

  Gebelik testi erken yapılırsa geç döllenme idrarda çıkmayabilir. İdrarda testin doğru çıkması için döllenmenin üzerinden en az 1 hafta 10 gün geçmesi gerekir. Eğer döllenme oldu ama test döllenmeden 3-5 gün sonra yapıldıysa idrarda gebelik çıkmayacaktır.

  Üstüne Görmede Gebelik Testi Pozitif Çıkar mı?

  Üstüne görme bebeğin rahime tutunması sırasında olabilen tutunma kanamasının yanlışlıkla adet olarak yorumlanmasıdır. Ama bu kanama adet kanamasında daha farklıdır. Bu durumda kadının şüphelenip gebelik testi yaptırması gerekir. Üstüne görme olsa bile gebelik testi pozitif çıkacaktır.

  İlginizi Çekebilir: Üstüne Görme Nedir?

  Gebelik Testinde Geç Çıkan Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  İdrarda gebelik testi için 3 dakika beklenir. 3 dakika dolar dolmaz test sonucu değerlendirilmelidir. Test güvenilirliğini 10 dakika korur. 10 dakikadan sonra çıkan sonuçlar dikkate alınmaz. Bu nedenle idrarda erken gebelik testi 10 dakika içinde değerlendirilmelidir. 10 dakikadan daha geç çıkan silik çizginin hiçbir anlamı yoktur.

  Bu durumda emin olmak için kurallara uygun bir şekilde testi tekrarlayabilirsiniz veya kanda BHCG baktırabilirsiniz.

  Hamilelik Testi Doğruluk Oranı Nedir?

  Hamilelik testinin doğruluk oranı markadan markaya değişir. Ayrıca testin doğru şekilde yapılması da güvenilirliğini etkiler. Hassasiyeti yüksek ve doğru şekilde ve doğru zamanda yapılmış testlerin hata payı çok düşüktür. Hatta %99 doğruluk oranıyla sonuç veren testler piyasada mevcuttur. Ancak test erken yapılırsa doğruluk oranı azalacaktır. En güvenilir sonuç adet gecikmesi olduğunda yapılan idrar testleridir.

  Hamilelik Testi Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

  Devlet hastanesinde hamilelik testleri genelde kanda BHCG ile yapılır. Ancak sağlık ocakları veya küçük polikliniklerde idrarda gebelik testi ile de hamilelik testi yapılabilmektedir.

  Bebek Rahime Yerleştikten Kaç Gün Sonra İdrarda Çıkar?

  Bebek rahime yerleştikten hemen sonra idrarda çıkar. Ancak ilişkiden hemen sonra bebek rahime yerleşmez. İlişkiden yaklaşık 1 hafta sonra bebek rahime yerleşir, BHCG hormonu kanda yükselmeye başlar ve idrarda gebelik belli olur.

  Adet gecikmesi olur olmaz idrarda gebelik testi yapılabilir. Çünkü beklenen adet tarihinde kanda BHCG 100 ıu/l civarında olur. Bu değerlerde de idrarda gebelik belli olacaktır.

  İdrarda gebelik var ama kanda yoksa kan sonucu dikkate alınmalıdır. Çünkü idrar testlerinin doğruluk payı kana göre daha düşüktür. Ayrıca idrardaki bazı proteinler yanlış pozitif sonuca neden olabilir. Bu nedenle idrarda gebelik var ama kanda yoksa birkaç gün sonra kan testi tekrarlanmalı, o sonuç da negatifse gebelik yok olarak kabul edilmelidir.

  Erken Gebelik Testi Yapanlar Nelere Dikkat Etmeli?

  Erken gebelik testi yapanların dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

  Gebelik Testi Fiyatı Ne Kadar?

  Gebelik testi fiyatı kanda veya idrarda yapılmasına göre değişir. İdrarda erken gebelik testi fiyatı 20-30 TL arasında iken kanda BHCG testi 50-100 TL arasında değişir.

  Eğer gebelik şüpheniz varsa öncelikle idrarda gebelik testi yaptırın. Ancak test negatif çıktı ama adet olamadıysanız veya hamilelik belirtileri yaşıyorsanız, gebe olup olmadığınızı öğrenmek için mutlaka kanda gebelik testi yaptırınız.

  Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

  Referanslar

  Yazı kaynağı : drdenizulas.com

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik planlaması yapan veya doğum kontrol yöntemlerini kullanan cinsel olarak aktif her kadın, hamilelik testi sonucunu beklerken heyecan ve tedirginlik içerisindedir. Uygulanabilirlik açısından basit olan ve kolayca temin edilebilen idrar testleri, hamileliği tespit etmek için sıkça kullanılmaktadır. Test sonucunun negatif ya da pozitif olduğu çizgiler üzerinden anlaşılabilir. Bu nedenle, hamilelik testinde silik çizgi görünmesi akıllarda soru işareti bırakacaktır.

  Hamilelik testleri nasıl çalışır?

  Evde yapılan gebelik testleri, hamilelik döneminde idrarda bulunan ve hCG olarak bilinen insan koryonik gonadotropin hormonunun seviyesine göre sonuç vermektedir.  Kan numunesi alınarak yapılan testlerde de hCG tespit edilmektedir.

  Plasentanın; bebeğe besin sağlamak, atık maddeleri uzaklaştırmak ve diğer hayati işlevleri yerine getirmek gibi görevleri vardır.  hCG, plasentada gelişen aynı hücreler tarafından kan dolaşımına katılır. Döllenmiş yumurta, yaklaşık 6 gün içerisinde rahime yerleştiği zaman salgılanmaya başlanır. İmplantasyon gerçekleştiğinde, hem kanda hem de idrarda hCG tespit edilebilir. hCG konsantrasyonu başlangıçta azdır, ancak takip eden günlerde hızla artacaktır. Kan testleri, hamileliği erken dönemde ve kesin olarak tespit edebilir. Evde yapılan hamilelik testleri, doğru zamanlarda gerçekleştirildiğinde hCG’nin varlığını saptamak için uygun bir araçtır.

  İlginizi çekebilir: Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamilelik testleri ne zaman yapılmalıdır?

  Teorik olarak idrardaki hCG seviyesi, beklenen adet tarihinden 5 gün önce tespit edilebilecek kadar yüksek olabilir. Mevcut olan testlerinin çoğunda, beklenen adet döneminin ilk gününde %90 oranında kesin sonuç elde edildiği iddia edilmektedir. Fakat yapılan araştırmalar bu kitlerin güvenilirliğinin gebeliğin ilk evrelerinde belirsiz olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan testin sonucu negatifse, çok erken hamilelik döneminde olunabilir. Korunmasız cinsel ilişkide bulunan kadınların, testi birkaç gün sonra tekrar etmesi gerekebilir.

  Doğru sonucu görebilmek için, tahmini adet gününden 4-5 gün sonra testin uygulanması daha uygun olacaktır. Böylece, hamileliğin mevcut olması halinde hCG seviyesi daha fazla yükselecek ve testin güvenirlik oranı artacaktır.

  Hamilelik testleri nasıl yapılır, nasıl yorumlanır?

  Öncelikle testin son kullanım tarihi kontrol edilmelidir. Saklama koşullarının dahi, testin performans ve güvenilirliği etkileyecek şekilde olmadığından emin olunmalıdır. Test kitleri temelde birbirleriyle benzer olsa da, kullanım talimatları dikkatli bir biçimde uygulanmalıdır. İdrarın en yoğun olduğu sabah saatlerinde test gerçekleştirilmelidir. Bazı cihazlarda test çubuğuna doğrudan idrar akışı sağlanırken, bazılarında ise idrar damlalık yardımıyla çubuk üzerine aktarılmalıdır. Talimatlarda belirtilen süre boyunca beklenmeli, süre aşımı sonrasında oluşan sonuçlar dikkate alınmamalıdır.

  Evde uygulanabilen hamilelik testleri, mavi veya pembe çizginin belirdiği küçük bir pencereye sahiptir. Tek çizgi negatif, çift çizgi ise pozitif bir sonuca işaret etmektedir. Pozitif ve negatif sonuçları, testin türüne göre artı veya eksi işaretleri ile gösterilebilir. En yeni dijital testlerde ise sonuca göre “hamile” veya “hamile değil” yazısı okunabilir.

  Gebelik testinde çizgi silik çıkarsa ne anlama gelir?

  Koyu bir tek çizginin yanında silik bir çizginin daha olması, genellikle gebeliğin var olduğunu ancak idrarda koyu bir çizgi oluşturmak için yeterli düzeyde hCG hormonu bulunmadığını gösterir. Bu durum, gebeliğin erken döneminde meydana gelebilir. Embriyo rahim içerisine yerleşip geliştiğinde hCG seviyeleri yükselir ve çizgi koyulaşır. hCG seviyeleri, beklenen adet gününden birkaç gün sonra ölçümlenebilecek düzeye ulaşır. Hamilelik testinde silik çizginin bulunması halinde testin tekrarlanması gerekir.

  Gebelik testinde sonradan çıkan silik çizgi pozitif sonucu mu gösterir?

  Hamilelik testinde görülen silik çizgi, her zaman için pozitif bir gebeliğin belirtisi değildir. Test çubuğundaki idrarın buharlaşmasından dolayı sonuç çizgisi belirli bir süre boyunca pozitife benzer sonuç gösterebilir. Hamilelik testinde çok soluk bir çizgi oluşmuş ise, bu durum pozitif sonuç olarak yanlış yorumlanabilen bir buharlaşma hattıdır ve birkaç gün sonra testin tekrarlanması tavsiye edilir.

  Hamilelik testinde silik çizgi neden oluşabilir?

  İdrar testlerinde bulunan ikinci çizginin silik olmasına neden olabilen etkenler şöyledir:

  Beklenen adet tarihinden önce test yapmak, idrarda testin tespit etmesi için yeterli düzeyde hCG hormonunun bulunmayacağı anlamına gelir. Bu dönemde uygulanan testlerde silik çizginin oluşması halinde en az üç gün beklenmeli ve test tekrarlanmalıdır.

  hCG hormonları, idrarın yoğun ve konsantre olması halinde daha belirgindir. Fazla su tüketmek idrarı seyreltir ve böylece uygulanan test sonucunda silik çizgi görünebilir. Sabah saatlerinde uygulanan testlerin güvenirliği daha yüksektir.

  Kimyasal gebeliklerde veya düşüklerde artık bir embriyo bulunmasa dahi, vücutta testin tespit edebileceği düzeyde hCG hormonu olabilir. Bu tür problemler sağlıksız yumurta hücrelerinden, sperm kalitesinden veya enfeksiyonlardan kaynaklanabilir.

  Yumurtlama günü, adet periyotlarına göre tahmini olarak belirlenir. Ancak, her kadının zamanında yumurtlamadığı bilinen bir gerçektir. Beklenen tarihten daha sonra gerçekleşen yumurtlama nedeniyle geç döllenme oluşur ve böylece beklenen adet tarihinin gecikmesi halinde dahi hCG düzeyinin tespit edilmesi zorlaşır.

  Detaylı bilgi için: Geç Döllenme Nedir, Kimlerde Olur?

  Hamilelik testlerinin tümü idrardaki hCG miktarına aynı şekilde tepki verememektedir. İdrar testlerinin tespit edebileceği hCG düzeyi, testin duyarlılığı ile orantılıdır. hCG’nin sadece 15-20 mIU / L’sini alabilen bir test daha hassastır ve hamileliği 30-50 mIU / L’ye duyarlı bir testten daha erken tespit edebilir. Bazı testler hamileliğin erken dönemlerinde bile doğru sonucu gösterse de, hamilelik testinde silik çizgi oluşmaması için adet tarihinin gecikmesinden sonra uygulanması daha doğru olacaktır.

  Yazı kaynağı : ivoxtupbebekmerkezi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap