Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelik kac gunde belli olur

  1 ziyaretçi

  hamilelik kac gunde belli olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gebelik testi (Hamilelik testi) nedir? Gebelik testi ne zaman yapılır?

  Gebelik testi (Hamilelik testi) nedir? Gebelik testi ne zaman yapılır?

  Anne olmak isteyen her kadın heyecanla gebe olup olmadığını anlamak için çeşitli yollara başvurur. Bunlar gebelik testleridir. Memorial Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü uzmanları gebelik testleriyle ilgili en merak edilen soruları yanıtladı.

  Gebelik testi nedir?

  Hamilelik testleri yani gebelik testleri bir kadının bebek bekleyip beklemediğini öğrendiği bir yöntemdir. Gebelik testi, kadının hamile olup olmadığının anlaşılması için kandan ya da idrardan yapılan bir testtir. Gebelik testinde kanda veya idrarda hCG hormonu aranır. Eğer hCG hormonu tespit edilirse kadın hamile anlamına gelmektedir.

  Gebelik testi hangi hastalıkların teşhisi için yapılır?

  Gebelik testi yani hamilelik testi hCG hormonunun yani hamileliğin teşhisi için yapılmaktadır.

  Gebelik testi nasıl yapılır?

  İki çeşit gebelik testi vardır. Biri kandan gebelik biri de idrardan gebelik tespiti için yapılmaktadır. Gebelik kan testi kişinin damar yolundan alınan kan ile yapılmaktadır. Kanda gebelik testinde iki çeşit vardır. Birinde hCG hormonunun kesin değerini gösterir diğerinde ise kanda gebeliğin olup olmadığı belirlenir. İdrarda da gebelik aranabilir. Anne adayı kadının idrarı idrar numune kabına alınır, test çubuğu bu idrarın içine daldırılır ve laboratuvarda gebelik tespiti yapılır. Ayrıca evde yapılan hamilelik testleri de buna benzer çalışır. Burada da eczaneden alınan gebelik testi idrar yaparken çubuğun orta kısmına idrar getirilir. Biraz bekledikten sonra çubuktaki iki çizgiden gebelik olup olmadığı tespit edilir.

  Gebelik testi hakkında sık sorulan sorular 

  Kanda gebelik testinin avantajları nelerdir?

  İdrar testine göre daha erken sonuç alınabilir. Kanda tespit edilen hCG seviyesi sayesinde sağlık açısından gereken değerlendirmeler yapılabilir.

  Hamilelik ne zaman belli olur?

  Hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtında net bir zaman belirtmek doğru olmamaktadır.

  Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

  Adet döngüsü geciken sağlıklı bir kadın gecikmenin ardından en az beş en çok bir hafta sonra hamilelik testi yaptırabilir. Hamilelik kan testi ile daha net şekilde belirlenmektedir.

  Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

  Pek çok kadın “hamilelik testi ne zaman yapılır” sorusunun yanıtını merak eder. “Gebelik testi ne zaman yapılır” sorusunun yanıtı şöyle olabilir: Regl periyodunun gecikmesinden en az beş gün ile bir hafta sonra yapılmalıdır. Gebelik testi sonucu ile ilgili yanlış değerlendirmeler yani negatif sonuç almak testi daha erken yaptırmak sebebiyle olabilir.

  Gebelik testi sonucu nasıl değerlendirilir?

  Gebelik testi sonucu pozitif çıkar ve hCG değeri 10 ıu/l üzerindeyse bu gebe olunduğu anlamına gelir. Korunmasız cinsel ilişkiden bir hafta 10 gün sonra eğer hamilelik oluşmuşsa kanda hCG hormonu yükselir; evde yapılan testlerde de böylece gebelik belli olabilir.

  Gebelik testi ne zaman belli olur?

  Adet periyodunun gecikmesinden bir hafta sonra yapılan testlerde gebelik testi sonucu belli olmaktadır.

  Kanda gebelik testi kaç olmalı?

  Hamile bir kadında hCG hormonu değeri her gün artar. 0-2 haftalık gebelikte bu değer 5-50, 2-3 haftada 1000-5000, 3-4 haftada 5000-10000, 6-8 haftada 15000-200000 arasında olur.

  Gebelik testi pozitif ne anlama gelir?

  Hamilelik testi sonucu pozitif çıkarsa; bu, hamileliğin varlığı anlamına gelmektedir. Gebelik testi negatif ise gebeliğin olmaması anlamındadır.

  Erken gebelik testi nedir?

  Erken gebelik testleri gebe olup olmadığını bir an önce öğrenmek için üretilen testlerden biridir. Bu testler reglnin geciktiği günden beş-6 gün öncesine kadar bile sonuç verir. İdrardan hCG hormonunu ölçen bir testtir. Gebe olmayan kadınlardaki hCG hormonu 5 mIU/ml'den azdır. Bu testlerde 5 ve üstü değerler tespit edilebilir.

  İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

  Anne adayları gebelikten şüphelenince ilk olarak idrar testi yapmak isterler. Eğer evde yapılan testte pozitif sonuç alınırsa kan testine gidilir. Fakat hamilelik önce kanda sonrasında idrarda belli olur. Çok erken bir süreyse idrarda negatif görünebilir.

  Erken gebelik testi ne zaman yapılır?

  Adet döngüsünün geciktiği günden beş gün sonra yapılabilir.

  Farklı yollarla hamilelik testi yapılabilir mi?

  Halk arasında merak edilen sorulardan biri de hastane ortamı dışında gebelik testi yapılıp yapılmayacağıdır. Pek çok kişi “Limonla hamilelik testi”, “Şekerle gebelik testi”, “Tuzla gebelik testi”, “Çamaşır suyuyla gebelik testi”, “Diş macunu ile gebelik testi”, “Karbonatla gebelik testi” gibi eski usul gebelik testleri yöntemlerini araştırmaktadır. Bu tür yöntemlerin geçerliliği bulunmamaktadır. Kanda gebelik testi ve idrar testi her zaman doğru sonuç verecektir.

  Gebelik testi silik çizgi ne anlama gelir?

  Evde yapılan idrar gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik şüphesi anlamına gelir. Genellikle 3 dakika beklenince tek çizgi görünürse sonuç negatiftir, iki çizgi netse sonuç pozitiftir.

  İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?

  Başarıyla döllenen bir yumurtanın embriyoya dönüşmesi ve akabinde rahime tutunabilmesi için 4-5 günlük bir süre gerekir. Ancak bu süre de değişebilir. Tüm hamilelik belirtilerinin çıkması için ilişkinin ardından iki hafta geçmesi beklenir.

  En iyi gebelik testi önerisi var mı?

  En iyi gebelik testi diye bir durum söz konusu değildir. Gebelik testleri kandan ve idrardan yapılmaktadır. Hastane ortamında yapılan gebelik testleri daha uygundur.

  Gebelik testi sabah mı yapılmalı?

  Gebelik testleri saat fark etmese de sabah saatlerinde yapılan idrarın daha iyi sonuç vereceği bilinir.

  Erkek bebek belirtileri testi var mı?

  Böyle bir test bulunmamaktadır. Bebeklerin cinsiyetleri genellikle 14-16. gebelik haftasında belli olmaktadır.

  Adet gecikmesi gebelikten mi olur?

  Düzenli olarak adet gören bir kadın, düzgün bir korunma yöntemi kullanmıyorsa adetinin gecikmesinin en önemli nedeni gebeliktir. Son adet tarihi geçtikten sonra gebelik tanısını kanda beta hcg hormonuna bakarak ya da idrarda yine bu hormonun varlığına göre koymak mümkün. Çünkü gebelik tanısında kanda beta hcg testinin pozitif olması kesindir.

  Koronavirüs nedeniyle gebelik testi için hastaneye gitmek şart mı?

  Koronavirüs riski nedeniyle hastaneye gitmekten çekiniliyorsa evde uygulanan gebelik testleri tercih edilebilir. Burada önemli olan doğruluk oranı klinik testlerce kanıtlanmış bir testi seçmek olacaktır. Ancak sonuç pozitifse mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışılmalıdır.

  İkili test nedir?

  İkili test, riskleri erken belirlemek, erken müdahale açısından önemli. Bu testler down sendromu gibi hastalıkları belirlemede hekimlere yardımcı olmaktadır. Kandan yapılmaktadır. Gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında uygulanır. Testte ultrason ile bebek detaylı incelenir. Bebeğin baş ve popo mesafesi ölçülür. Bunun yanında ense saydamlığı kalınlığı ile burun kemiği değerlendirilir. Sonrasında gebenin kanı ve ultrason bilgileri eşleştirilerek kromozomal anomali riski hesaplanır.

  Kan uyuşmazlığı testi nedir?

  Hamilelikte annenin kan grubu Rh negatif, bebek Rh pozitifse anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı olur. Kan uyuşmazlığı, RH (-) negatif bir annenin RH(+) pozitif bir bebeğe gebe kalması sonucu oluşmaktadır. Bu durum bebeğin pozitif olması, babadan bunu aldığını gösterir. Bunun için gerek hamilelik planlamasında gerekse gebelik muayenelerinde çiftlere anne ve eşinin kan grubu sorulur. Baba pozitif anne negatifse kan uyuşmazlığı olabilir.

  Gebelikte yapılan testler nelerdir?

  Gebelikte yapılan tarama testleriyle bebekte olabilecek kalıtsal hastalıklar, doğumsal anomaliler hakkında bilgi alınabilir. Örneğin Down Sendromu, kalp kapağında kaçak öyküleri belirlenebilir. Bunun yanında kan sayımı testi, tiroit hormon testi, kan şekeri testi, böbrek fonksiyon testi, karaciğer enzimleri testi, bulaşıcı hastalık testleri, vitamin değer testleri, pap-smear testi gebelikte yapılan testlerdendir.

  Nabızdan hamilelik testi var mı?

  Hamile kadınların nabız hızları biraz daha yüksek olabilir ama her yüksek nabız hamilelik anlamına gelmez. Bu tür yöntemlerin geçerliliği bulunmamaktadır.

  Bebek cinsiyet testi yapılabilir mi?

  Bebeklerin cinsiyeti 14 ile 16. hafta itibariyle belli olur. Bu da ultrason ile muayenede belli olmaktadır. Dolayısıyla bebek cinsiyet testi bulunmamaktadır.

  Gebelik testi nasıl kullanılır?

  Evde hamilelik testi genellikle daha kolay uygulanmaktadır. Bunun için steril bir numune kabına ihtiyaç vardır. İdrarı bu kaba toplamak ve sonrasında gebelik testi çubuğunu idrara batırmak gerekir. Birkaç dakikalık beklemeden sonra çubukta sonuç görünecektir.

  Parmakla hamilelik testi yapılır mı?

  Teknoloji gelişmeden önce eskiden ebelerin yaptığı bir yöntemdir. Günümüz dünyasında bunun bir geçerliliği bulunmamaktadır.

  Hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır?

  Adet periyodunun gecikmesinden bir hafta sonra hamilelik testi yapılabilir.

  Sağlık ocağında gebelik testi yapılabilir mi?

  Gerek aile hekimliği merkezlerinde gerekse sağlık kuruluşlarında gebelik testi yapılabilmektedir.

  Hangi hamilelik belirtilerinden sonra gebelik testi yapılmalı?

  Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Bunun dışında kadınlarda göğüste hassasiyet, mide bulantısı, uyku isteği, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler görülebilmektedir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar? | Özel Başarı Hastanesi

  Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının en merak ettiği şeylerin başında hamilelik belirtileri geliyor. Erkek üreme hücresi sperm ile kadın üreme hücresi yumurtanın döllenmesi sonucunda oluşan hamilelik, kadınların vücudunda ve ruhsal durumunda çok fazla değişik yaşanmasına neden olur. Anne adaylarının merak ettiği hamilelik belirtilerini ve hamilelik belirtilerinin zaman içerisinde değişimine dair hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Departmanı doktorumuz Op.Dr. Betül Atakan'dan bilgi aldık.

  Yumurta ve spermin birleşmesiyle oluşan embriyonun rahme tutunması, yaklaşık olarak döllenmeden 10-12 gün sonradır. Ve bu andan itibaren bazı erken gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin nedeni döllenmeden sonra, anne kanında beta hCG, östrojen ve progesteron hormonlarının artmaya başlamasıdır. Peki, bu erken gebelik belirtileri nelerdir?

  HAMİLELİK GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Düzenli cinsel hayatı olan ve adeti geciken her kadın hamile olmaktan şüphe duyar ve vücudunu dinlemeye başlar.

  Aslında hiçbir gebelik, hamilelik belirtisi hamileliği kesin olarak kanıtlamaz çünkü hamilelikten emin olmak için hamilelik testi yapılması gerekir.

  Hamileliğin ilk haftalarından başlayarak son günlere kadar ortaya çıkan hamilelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  Adet gecikmesi

  Gebeliğin ilk belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Ancak düzenli bir adet döngüsüne sahip değilseniz gebe olduğunuzdan şüphelenebileceğiniz başka belirtiler olabilir. Ayrıca her adet gecikmesi gebelik işareti olmayabilir. Stres, beslenme, iklim değişiklikleri gibi çevresel faktörler, ilaç kullanımı, kilo alımı ya da kilo kaybı gibi durumlar da bazen adet gecikmesine sebep olabilirler.

  Mide bulantısı

  Artan hcg (gebelik hormonu) ve östrojen hormon düzeyi, gebeliğin ilk zamanlarında özellikle sabah bulantılarına neden olabilir. Bazı gebelerde kusma bulantılara eşlik edebilir. Ancak bulantı başka durumlarda da ortaya çıkabilir. Mide-bağırsak hastalıkları, kabızlık, reflü, gastrit, stresvertigo gibi. Ayrıca artan östrojen hormon düzeyi gebelikte koku hassasiyetine neden olabilir. Özellikle yemek kokuları, parfüm ve sigara kokusu öğürme refleksine neden olup bulantıyı tetikleyebilir.

  Yorgunluk, halsizlik ve uyku hali

  Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında artan progesteron hormonunun etkisiyle kendinizi yorgun hissedebilir, sürekli uyumak isteyebilirsiniz.

  Kokulara karşı yoğun hassasiyet

  Hormonların değişmesi yüzünden anne adayının yaşadığı değişikliklerden biri de kokulara karşı aşırı duyarlı hale gelmesidir. Bu dönemde anne adayı daha önce sevilen kokulardan tiksinebilir. Hiç hoşlanılmayan pek çok koku da sevilmeye başlanabilir.

  Hafif kanama ve kas ağrısı

  Hamileliğin ilk dönemlerinde zaman zaman hafif kanamalar, lekelenmeler ve kasık ağrıları görülmesi normaldir. Bu kanamalar adet kanaması gibi uzun soluklu kanamalar olmaz. Embriyonun anne adayının rahmine tutunmaya ve yerleşmeye çalışmasının neden olduğu bu kanamalar ve ağrılar da gebelik belirtileri arasında sayılır.

  Kabızlık

  Gebelik durumunda salgılanan progesteron hormonu sebebiyle sindirim sistemi problemleri yaşanabilir. Anne adayının sindirimi yavaşlar ve sindirim sistemindeki bu hormonsal değişim kabızlığa yol açar. Kabızlık durumunda anne adayının beslenme düzenine daha fazla dikkat etmesi gerekir.

  Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet

  Erken gebelik belirtilerinden bir diğeri de göğüslerde oluşan değişikliklerdir. Artan hormonlar ve göğüslere gelen kan miktarının artışıyla birlikte göğüslerde büyüme ve büyümeye bağlı ağrı ve hassasiyet görülebilir. Ayrıca yine gebelikte artan bu hormonlar, meme başındaki renk değişimini sağlayan melanosit denilen hücreleri etkileyerek, meme başında koyulaşma ve areola dediğimiz meme başı bölgesinde genişleme yaparlar. Bu durumda yine erken gebelik belirtileri arasındadır.

  Hafif kanama ve akıntı

  Lekelenme şeklinde görülen vaginal kanama da gebeliğin erken belirtilerinden biri olabilir. Halk arasında 'üstüne görme' olarak bilinen bu durum, embriyonun rahime tutunmasından kaynaklanan implantasyon kanamasıdır. Adet kanamasından farkı miktarının az ve süresinin kısa olmasıdır ve bu kanama normal adet kanaması haline dönüşmez. Özellikle ağrı ile beraber olduğunda dış gebelik belirtisi de olabileceğinden, bu durumda kadın doğum muayenesi yapılması önemlidir.

  Sık idrara çıkma

  Döllenmeden sonraki ilk haftalarda artan hormon düzeylerinden dolayı sık idrar çıkma hissi olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönmelerinde de bu şikayet sıkça görülür. Bunun nedeni büyüyen rahmin idrar torbasına yaptığı baskıdır. Ancak bazen idrar yollarındaki enfeksiyon durumlarından kaynaklanabilir. Özellikle yanma şikayetinin eşlik ettiği durumda mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

  Vücut sıcaklığının artması

  Gebelikte yine hormon düzeylerinin artmasına bağlı olarak vücut sıcaklığı yaklaşık 1 derece kadar yüksektir.

  Kasık ağrısı

  Yine gebeliğin erken dönemlerinde özellikle 4 ve 5. haftalarda embriyonun rahme yerleşmesine bağlı, şiddetli olmayan, genellikle batma tarzında hafif kasık ağrıları olabilir. Bu ağrılar çoğunlukla istirahatle geçer. Kanamanın eşlik ettiği şiddetli kasık ağrıları varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  Tüm bu erken gebelik belirtileri, gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayabilir ve çoğunlukla gebeliğin 5. ve 8. haftaları arasında görülür. Ancak bu belirtiler her gebede görülmeyebilir. Ayrıca her anne adayı bu durumları fark etmeyebilir. Bu belirtilerden bazıları tüm gebelik boyunca görülmeye devam edebilir. Bazıları ise gebelik dışı durumlarda görülebilir. Dolayısıyla bahsedilen erken gebelik belirtileri kişinin gebe olduğunu kesin olarak göstermez. Kesin gebelik tanısı idrarda veya kanda yapılan gebelik testleri ile öğrenilir.

  Baş dönmesi ve ağrısı

  Hormonların bir anda çoğalması, kan akışını etkilediği için tansiyon düşmesi ve tansiyon düşmesine bağlı baş dönmeleri, bayılmalar yaşanabilir.

  Duygusal olarak hassaslaşma

  Döllenme sonucunda yaşanan hormon artışı anne adayının sadece vücudunu etkileyen bir şey değildir. Hamilelik anne adayının ruhsal durumu üzerinde de ciddi etkiler bırakır. Hamile olan kadınlarda çok ani duygusal geçişler yaşanır. Mutlu ve keyifli görünen, kahkahalar atan bir anne adayı hiçbir sebep yokken bir anda öfkelenebilir, ağlayabilir, üzülebilir. Bu durumlarda anne adayının en büyük destekçisi baba adayı olmalıdır. Baba adayları, anne adayının bu değişimleri kasıtlı olarak yaşamadığını ve kontrol edemediğini unutmamalı, eşinin kötü hissettiği anlarda destekçisi olmalıdır.

  Döllenmeden yaklaşık 7-10 gün sonra kanda beta hCG dediğimiz gebelik hormonu yükselmeye başlar. Bu durumda kanda ya da idrarda bakılan gebelik testleriyle gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu hormon önce kanda sonra idrarda yükselmeye başladığından dolayı gebelik önce kanda sonra idrarda belli olur. Evde yapılan idrar testinde çift çizgi görülmesi testin pozitif olduğunu gösterir. Kanda yapılan gebelik testi için bir hastaneye gitmeniz gerekir. Hcg (gebelik hormonu) değerleriniz çok düşük bile olsa kan testinde tespit edilebilir. Ancak günümüzde düşük hCG değerlerini idrarda da tespit eden erken gebelik testleri mevcuttur.

  HAMİLE OLDUĞUNU NASIL ANLARSIN?

  Kadınların vücudunun ergenlik döneminde adet görmeye başlamasından itibaren bir çocuk doğurmaya hazır olduğunu biliyoruz. Kadın üreme organları her ay belli bir dönemde kendisini oluşabilecek bir gebeliğe karşı hazırlar. Eğer döllenme sağlanabilirse gebelik oluşur ancak sağlanamazsa kadın üreme organları tarafından üretilen yumurta hücresi parçalanarak adet kanaması olarak vücuttan atılır. Hamile olmayı isteyen kadınların "Hamile olduğumu nasıl anlarım" sorusuna verilen ilk yanıt genelde adet gecikmesi olur.

  ADET GECİKMESİ HAMİLELİK BELİRTİSİ MİDİR?

  Düzenli cinsel hayatı olan kadınlar için adetin gecikmesi hamilelik ihtimalini ortaya çıkarır. Elbette adetin gecikmesi hamileliğin kanıtı sayılamaz ancak bir belirti olarak kabul edilebilir. Hamileliğin çok fazla belirtisi olduğunu daha önce söylemiştik. Adetin gecikmesi, diğer belirtilerin yanında değerlendirilirse gebelik testi yapılması için bir sebep olarak görülebilir.

  HAMİLELİĞİN İLK HAFTASINDA NELER OLUR?

  Kadın üreme organlarının işleyişi dikkate alındığında son adet dönemi bittiği anda kadınların yumurtalıkları yumurtlama için hazırdır. Son adet döneminin ardından gelen 14. günde yumurtlama gerçekleşir. Yumurtalıklarda oluşan en sağlıklı yumurta, fallop tüpleri aracılığıyla rahme gider. Kadın üreme organı yumurta rahimde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa birleşme saat canlı olarak durabilir.

  Erkek üreme hücresi olan spermde bu süre 3-4 gün olarak değişir. Yani kadının rahmine giren bir sperm rahimde 3-4 gün canlı olarak durur. Yumurta henüz canlıyken yaşanan korunmasız bir cinsel ilişki sonucunda kadın rahmine giren sperm yumurtayı döller. Döllenen yumurta rahim astarına girer ve hamilelik oluşur.

  İlişkiden 7 gün sonra hamilelik oluşur ancak belli olmaz. Ultrasonda da görülmez. Hamileliğin testlerde ve ultrasonda görünmesi için döllenmenin üzerinden 14 gün geçmesi gerekir. Ancak bu durum erken hamilelik belirtilerinin görülmesine engel olmaz. Hormonların hızla değişmesine yol açan döllenme sonucunda 7 günde hamilelik belirtileri görüldüğü söylenebilir.

  EN ERKEN HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

  Hamilelik şüphesi duyan kadınların gebelikle ilgili en çok merak ettiği konulardan biri de hamilelik belirtilerinin başlama zamanları ve döllenme sonrası vücutta yaşanan değişimlerdir.

  Hamileliğin ilk haftasından itibaren hamilelik belirtileri görülmeye başlayabilir. Progestoron düzeyinde yaşanan artış, östrojen hormonunun çoğalması ve döllenen yumurtanın rahime etkisi anne adayının vücudunda ve duygu durumunda değişikliklerin yaşanmasına yol açabilir.

  Gebelik takvimi çıkarırken gebelik sürecinin sağlıklı şekilde gözlemlenebilmesi için gebeliğin başlangıç günü olarak, hamile olan kişinin son âdet kanamasının ilk günü kabul edilir. Gebeliğin bir kan testinde görülebilmesi için çiftlerin cinsel birleşmesi üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekir.

  EN ERKEN HAMİLELİK BELİRTİSİ NEDİR?

  Yumurtanın döllenmesinin ardından oluşan embriyo fallop tüpleriyle rahme taşınır. Anne adaylarının merak ettiği ilk hamilelik belirtileri de bu taşınmanın ardından başlar. Embriyonun rahme tutunmasının ardından ilk implantasyon kanaması yaşanır ve bu kanamayla birlikte implantasyon dönemi başlamış olur. İşte bu implantasyon kanaması ilk hamilelik belirtisi olarak gösterilebilir. Halk arasında lekelenme adıyla anılan bu kanamanın ardından gebelik oluşmuştur ve sırasıyla diğer belirtiler de görülmeye başlar.

  Hamilelik sürecinde anne adayının vücudu adeta baştan ayağa değişen tepkiler verir. Hamilelik 38-40 hafta kadar sürer ve neredeyse her hafta hamilelik belirtileri farklılık gösterir. Bazı belirtiler ve değişiklikler sadece erken dönemde görülürken bazı belirtiler sadece doğuma yakın görülür. Anne adayları kendi vücudunu dinleyerek erken hamilelik belirtilerini anlayabilir.

  Erken hamilelik belirtileri genelde döllenmenin ve hormon artışının dışa vurumu olarak yaşanan fizyolojik değişimlerdir.

  Hamilelik belirtilerinin hepsi her kadında aynı şiddette gözlemlenmeyebilir. Tüm bu belirtilerden bazıları fark edildiyse ve bir de adet gecikmesi varsa bir gebelik testi yapılmasının faydası olacaktır.

  HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

  Herhangi bir eczaneden alabileceğiniz gebelik testleriyle evinizde 2 dakika içinde hamile olup olmadığınızı dair bilgi edinebilirsiniz. Eczaneden aldığınız gebelik testine idrarınızı yapıp biraz beklemelisiniz. Gebeliğin oluşması durumunda salgılanan beta Hcg hormonu kanda ve idrarda kendisini gösterir. Gebelik testi üzerindeki göstergede çift çizgi çıkması durumunda hamile olduğunuzu, tek çizgi çıkması durumunda hamile olmadığınızı anlarsınız.

  Evde yaptığınız gebelik testleri genel olarak doğru sonuç verse de bazen yanılabilir. Bu yüzden eğer ki evde yaptığınız gebelik testinde iki çizgi çıktıysa (ki bu pozitif demektir ve hamile olduğunuz anlamına gelir) bir de jinekolog muayenesine gitmekte fayda var.

  Hekiminiz, yapacağı gebelik testlerinde Beta hcg değerlerini inceleyecektir. Kadınların hamile olup olmadığı Beta hcg hormonuna göre belli olur.

  Evde yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk haftasında sonuç vermeyebilir. Gebeliğin ilk hastasında ultrasonda da gebelik görülmez ancak hekiminiz yapacağı kan testlerinde Beta hcg hormonuna rastlanırsa gebelikten bahsetmek mümkün olur.

  Kaynak : Makale sabah.com.tr sitesinden alıntılanmıştır. Orjinal makaleyi okumak için lütfen tıklayınız

  Yazı kaynağı : basarihastanesi.com

  Hamilelik Ne Zaman Ve Kaç Günde Belli Olur? İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Yapılır ve Nasıl Anlaşılır?

  Hamilelik Ne Zaman Ve Kaç Günde Belli Olur? İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Yapılır ve Nasıl Anlaşılır?

  Vücutta hCG hormonunun ölçümlenmesi, hamilelik testinin pozitif çıktığı anlamına gelir. Dolayısıyla gebelik testinden doğru sonuç alabilmek için, embriyonun rahime yerleştiği andan itibaren vücutta ölçümlenebilecek düzeyde beta hCG hormonunun üretilmesini beklemek gerekir. Peki bu süre ne kadar? İlişkiden kaç gün sonra gebelik testi yaptırmak gerekiyor? Konuyla ilgili hazırladığımız rehber niteliği taşıyan bu içeriği inceleyerek "Hamilelik ne zaman belli olur?" sorusuna yanıt bulabileceğiniz gibi hamileliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkan belirtiler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

  HAMİLELİK KAÇ GÜNDE BELLİ OLUR?

  İdrar ve kan aracılığıyla yapılan gebelik testleri mevcuttur. Farklı prensiplere göre çalışan bu testlerin, hamileliği algılama süreçleri farklı işler. Dolayısıyla "Hamilelik kaç günde belli olur?" sorusunun yanıtı için net bir zaman dilimi belirtmek doğru olmaz. Gebelik testleri, vücuttaki beta hCG hormonu düzeyinden yola çıkarak gebelik konusunda bilgi verir. Söz konusu hormon ise embriyonun rahime yerleşmesi ile salgılanmaya başlar. Dolayısıyla gebelik testinden doğru sonuç almak için ilişkiden sonra bir süre beklemek gerekir. Bu zamanlamayı ayarlayabilmek için yapılacak en doğru şey, adet gecikmesini beklemektir.

  GEBELİK HESAPLAMA ARACI İÇİN TIKLAYINIZ

  İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLELİK BELİRTİLERİ BAŞLAR?

  Özellikle hamilelik planlayarak ilişkiye giren çiftler, hamilelik belirtilerinin ilişkiden kaç gün sonra ortaya çıktığını merak ediyor, "İlişkiden 7-10 gün sonra hamilelik belli olur mu?" sorusuna yanıt arıyor. Buna göre idrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur sorusu net olarak yanıtlanamasa da hamilelik belirtilerinin ortaya çıkma süresi ile ilgili bir aralık belirtilebilir, spermlerin vajina içerisinde canlı kaldığı süreden yola çıkarak döllenmenin gerçekleştiği gün hakkında tahminde bulunup hamilelik belirtilerinin meydana geleceği tarih hakkında yorum yapılabilir.

  Bir cinsel ilişkinin ardından spermler, vajinanın içerisine aktarılır. Gebeliğin gerçekleşmesi için bu spermlerin yumurta hücrelerini döllemesi gerekir. Fakat sperm ve yumurta hücrelerinin buluşması sanıldığı kadar kolay değildir. Milyonlarca sperm hücresi arasından birçoğu yumurta hücrelerine ulaşsa da yalnızca bir tanesi seçilir. Spermlerin vajinanın içerisinde 1 ila 3 gün arasında canlı kalması dolayısıyla cinsel ilişkinin ardından üçüncü günde dahi döllenmenin başarıyla gerçekleşmesi mümkündür.

  Başarıyla döllenen yumurtanın embriyoya dönüşüp rahime tutunabilmesi için 4-5 günlük bir sürece ihtiyaç vardır. Bu sürecin ne kadar süreceğini belirleyen pek çok faktör söz konusudur. Tüm bu bilgilerin ışığında hamileliğin ilk belirtilerinin ortaya çıkması için cinsel ilişkinin ardından 2 hafta geçmesi beklenir.

  İDRARDA GEBELİK TESTİ EN ERKEN NE ZAMAN BELLİ OLUR?

  İdrarda gebelik testi ile, beta hCG hormonunun idrardaki varlığı tespit edilir. En güvenilir test kitleri, embriyo rahime yerleştikten sonra 3-4 gün içerisinde idrardaki hCG oranını tespit edebilir. Standart bir gebelik testi ise, adet döngüsüne göre beklenen adet tarihinin gecikmesinden sonra sonuç verebilir.

  İdrar ile yapılan gebelik testlerindeki yanılma payı, beklenen adet günüyle doğru orantılıdır. Buna göre beklenen adet tarihinden;

  Adet tarihinin üzerinden 10 gün geçmesi durumunda yapılan gebelik testlerinde çıkan sonucun yanılma oranı neredeyse yoktur. Dolayısıyla ilişkiden sonra gebelik testi ne zaman yapılmalı noktasında bir zaman aralığı belirtmek yerine test için adet gecikmesini beklemek daha doğru olacaktır.

  HAMİLELİK KANDA KAÇINCI GÜN BELLİ OLUR?

  Hem kanda hem de idrarda, hCG seviyelerinin çok normal bir varyasyonu vardır ve bu geniş aralık, hamileliğin erken saptanabileceğinin zamanlamasını değiştirir. Hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtını almak isteyen bir kadın için, düşük kan hCG seviyelerine sahip olunması durumunda hamilelik testinde ortaya çıkması birkaç gün alabileceğini söylemek mümkündür. Kandaki hCG seviyeleri hamileliğin 7 ile 10. haftalarında zirvededir ve daha sonra düşüşe geçer.

  Kan ile yapılan gebelik testleri; döllenmeden 9-10 gün sonra, embriyonun rahime yerleşmesinden 3-4 gün sonra ve beklenen adet döneminden 5-6 gün önce pozitif sonuç verebilir.

  HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR, NE ZAMAN BAŞLAR?

  Anne adaylarının gebeliğin ilk haftasından son günlerine kadar çeşitli belirtileri ile karşılaşması mümkün. Gebeliğin ilk haftalarında daha hafif şiddette kendini gösteren belirtiler, ilerleyen dönemlerde farklı boyutlarda etkisini gösterebilir. Bu belirtilerin etkisi, anne adayının ve bebeğin sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

  Hamilelik Belirtileri - Hamileliğin İlk Ve Net Belirtileri Nelerdir? En Erken Belirtisi ve Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nedir?

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap