Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hacıyatmaz itilince yaptığı hareket nedir

  1 ziyaretçi

  hacıyatmaz itilince yaptığı hareket nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hacıyatmaz Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Hacıyatmaz Neden Yatmaz?

  Hacıyatmaz Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Hacıyatmaz Neden Yatmaz?

  Hacıyatmaz en çok duyulan birleşik kelimelerden bir tanesidir ve bu kelimeyi her terde duymak mümkündür.

   Hacıyatmaz Kelimesinin Türk Dil Kurumu’na Göre Anlamı Nedir?

   Hacıyatmaz kelimesi, dilimizde oldukça sık bir şekilde kullanılan kelimelerden biridir. Hacıyatmaz kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu içerisinde yer almaktadır. Bu sözlükte hacıyatmaz kelimesi iki tane anlama sahip olmaktadır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde hacıyatmaz kelimesinin anlamları şu biçimdedir:

  Yere ne şekilde bırakılırsa bırakılsın, dibinde yer alan ağırlık nedeniyle dik bir durum alan oyuncak türü

  Zor olan durumlarda menfaati için kişiliğinden ödün vererek bulunarak kendini hızlı bir şekilde toparlayabilmeyi beceren kişi

  Şeklinde ifade edilmektedir.

   Hacıyatmaz Neden Yatmaz?

   Hacıyatmaz yan yatırıldığı zaman sanki terazinin iki kefesinde olduğu gibi bir tarafta doğru 80 birim ağırlık öbür tarafta da 20 birime yakın olan bir ağırlık oluşmaktadır. Bu durumda ise hacıyatmazın dip bölümü daha ağır basmaktadır ve çok daha hafif olan baş bölümü yukarı doğru hareket etmektedir. Bu da sanki hiçbir şekilde devrilmiyormuş gibi bir yanılgıya sebep olmaktadır.  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımı

   Hareket etme durumu yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu sebeple hem insanlar diğer tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek amacıyla hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde yaşam mümkün olmaz. Dünya üzerinde insanlar, hayvanlar, bitkiler hareket etme özelliği sayesinde gelişerek varlıklarını devam ettirir. 3. Sınıf Fen Bilimleri dersi de hareketle ilgili bilgilerin verildiği sınıf düzeylerinden bir tanesidir. Öğrencilerin bu sınıf düzeyinde hareket etmenin önemini ve hareket etmenin özelliklerini kavraması oldukça önemlidir. 3. Sınıf düzeyinde verilen bilgiler öğrencilerin konuyu anlamaları konusunda da oldukça etkilidir.

  3.Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri Konu Anlatımı

   Yeryüzünde bulunan bütün canlılar hareket etme özelliğine sahiptir. Hareket etme canlıların ortak özellikleri arasında yer alır. İnsanlar hayvanlar yürüyerek, koşarak, sürünerek, yüzerek hareket etme özelliklerini gösterir. Bitkiler de insan ve hayvanlar gibi hareket etme özelliğine sahiptir. Ancak bitkilerin hareketi diğer canlıların hareketine göre biraz farklıdır. Bitkinin güneşe doğru çevrilmesi ve köklerin suya dönmesi şeklinde gerçekleşir. Cansız varlıklar tek başlarına hareket etme sahip değillerdir. Cansız varlıkların hareket özellikleri dışarıdan bir etki ile sağlanır. Örneğin; bir cismin itilmesi cansız bir varlığın hareket ettirilmesini sağlar. Ancak bu bir kuvvet sayesinde gerçekleşir.

   Hareket Çeşitleri Nelerdir?

   Hareket çeşitleri birçok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

   Hızlanan Yavaşlayan Hareket

   Canlı veya cansız varlıkların hızlarını artırarak hareket etmesi hızlanan hareket, aynı varlıkların hızlarının azaltılarak hareket etmelerine yavaşlayan hareket denir. Uçağın kalkerken yaptığı hareket hızlanma hareketi iken, iniş yaparken yaptığı hareket ise yavaşlama hareketi olarak karşımıza çıkar.

   Sallanma Hareketi

   Bir varlığın ileri geri veya aşağı yukarı yönde tekrarlama şeklinde yaptığı harekete sallanma hareketi adı verilir. Parkta sallanan salıncak, tahterevalli de bir aşağı bir yukarı inip çıkılması, lunaparktaki gondol öne arkaya gelmesi ile meydana gelen hareket ise sallanma hareketine örnek olarak gösterilebilir.

   Dönme Hareketi

   Bir cismin, bir kişinin bir hayvanın kendi etrafında yaptığı harekete dönme hareketi olarak isim verilir. Dünya kendi etrafında yaptığı hareket de yine dönme hareketi örnektir. Rüzgar türbini, vantilatör, bisiklet pedalı, topaç gibi araçlar dönme hareketine örnek olarak gösterilebilir.

   Yön Değiştirme Hareketi

   Bir varlığın bir yönden başka bir yöne geçme hareketine yön değiştirme hareketi Deniz. Labirent içinde yapılan hareketler, voleybol ya da tenis gibi oynanan oyunlarda topun yaptığı hareket yön değiştirme hareketine örnek olarak verilebilir. Bu oyunlarda top iki oyuncu arasında yön değiştirir. Aracın bir yoldan başka bir yola dönmesi yine yön değiştirme hareketine örnek olarak gösterilmektedir.

   Günlük hayatımızda hareket çeşitleri hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Gerek insanlar, gerek cisimler gerek bitkiler ya da hayvanlar birçok hareketi gün içinde gerçekleştirmektedir. Hareket hayatımız için en önemli özelliklerden bir tanesidir. Aksi takdirde hayatımızın devam etmesi söz konusu olmaz. Hayati bir önemi bulunan hareket tüm canlılar için çok büyük öneme sahiptir. Bu sebeple her gün hareket etmek önemlidir.

   Öğrencilere yaptırılacak etkinliklerde günlük hayatta yaptıkları bir günlük hareketlerini kayıt altına almaları istenebilir. Böylece öğrenci hareketin farkına vararak özelliklerini tanıyabilir ve konuyu içselleştirir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap