Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  haccın kimlere farz olduğunu araştırınız

  1 ziyaretçi

  haccın kimlere farz olduğunu araştırınız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hac Kimlere Farzdır

  İdare: +32 2 218 57 55

  Fax: +32 2 210 01 19

  Fax Cenaze: +32 2 223 01 52

  [email protected]

  Yazı kaynağı : www.diyanet.be

  Hac kimlere farzdır?

  Hac kimlere farzdır?

  Hac kimlere farzdır, kimler Hac yapmalı? sorularının yanıtı haberimizde. İslam'ın beş şartından olmasına rağmen herkes üzerine farz olmayan Hac ibadeti belli şartlara sahip olan Müslümanlara farzdır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından edindiğimiz bilgilere göre hac ibadeti ile ilgili ayrıntıları sizlerle paylaştık.

  HAC KİMLERE FARZDIR?

  Hac, İslam’ın beş temel esasından biri olup bedenî ve malî yönü olan bir ibadettir. Sağlık, servet ve yol emniyeti yönünden (Tirmizî, Hac, 4) haccetme imkânına sahip (Kâsânî, Bedâi‘, II, 120), hür, (İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, V, 518) akıl sağlığı yerinde ve büluğ çağına erişmiş müslümanlara farzdır (Merğînânî, el-Hidâye, II, 296; Kâsânî, Bedâi‘, II, 120; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 456). Bu şartları taşıyan kişinin, imkân elde edince, geciktirmeden bu farzı yerine getirmesi gerekir. Hayatında bir defa hac yapmış olan müslümanın bir daha haccetmesi gerekmez (Müslim, Hac, 412); ancak nafile olarak hac yapabilir (Ebû Dâvûd, Menâsik, 1). Günümüzdeki kota sınırlamaları sebebiyle müracaat ettiği hâlde kur’ada ismi çıkmadığı için hacca gidemeden ölen kimseler, hacca gitmeye imkân bulamadığı için borçlu olarak ölmüş olmaz.Kendisine hac farz olan kimsenin, haccını bizzat eda etmekle yükümlü olması için, sağlıklı olması, tutukluluk veya yurt dışına çıkma yasağı gibi bir engelinin bulunmaması ve yolun güvenli olması şarttır (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 435-438). Hac yolculuğuna katlanamayacak, ya da fiilen haccedemeyecek derecede hasta olanlar ile yaşlılar, hac kendilerine farz olsa bile, eda ile yükümlü değildirler. Bu durumda olanlar şartları oluştuğu takdirde bizzat haccederler. Eğer şartlar oluşmazsa kendi yerlerine bedel göndererek hac yaptırırlar (Merğînânî, el-Hidâye, II, 482). Hacca yazılıp da kur’ada ismi çıkmadığı veya yurtdışına çıkışla ilgili başka engellerden dolayı gidemeyen kişiler için bu da bir mazerettir.

  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Hac ibadeti kimlere farzdır, neden gidilir? Umre ile haccın farkları nelerdir? İşte tüm merak edilenler...

  Hac ibadeti kimlere farzdır, neden gidilir? Umre ile haccın farkları nelerdir? İşte tüm merak edilenler...

  Müslümanların en çok değer verdiği ve yerine getirmek için yıllarca beklediği Hac ibadetinin 2020 yılı kura çekilişleri yarın yapılacak. Adaylarca heyecan ve umutla beklenen kura sonuçlarıyla birlikte bu önemli ibadete ilişkin hac kimlere farzdır, neden gidilir ev Umre ile haccın farkları nelerdir? Şeklinde sorularla bilgilerini tazelemek ve yeni bilgiler edinmek amacıyla arama motorlarında araştırma yapılıyor. Vatandaşlar Hac kimlere farzdır, neden gidilir sorusu ile birlikte Umre ile arasındaki farkları nelerdir? Şeklinde sorularla arama motorlarındaki araştırmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Peki, Hac kimlere farzdır, neden gidilir ve Umre ile arasındaki farkları nelerdir? İşte diyanet verileriyle tüm bilgiler…

  HAC KİMLERE FARZDIR, NEDEN GİDİLİR? UMRE İLE HACCIN FARKLARI NELERDİR?

  Müslüman vatandaşlarımız için derlediğimiz içeriğimizde Hac kimlere farzdır, neden gidilir? Umre ile haccın farkları nelerdir? şeklindeki sorulara ilişkin detayları bulabilirsiniz…

  İşte detaylar;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Hac Ne Zaman Yapılır ve Hac Kimlere Farzdır?

  Hac Ne Zaman Yapılır ve Hac Kimlere Farzdır?

  Hac Ne Zaman Yapılır?

  Haccın sahih ve kabul olmasının şartları vardır. Sahih olması için haccın vaktinde yapılması gerekmektedir. Peki hacne zaman yapılır? Haccın vakti bütün bir yılı kapsamamakta olup, aylarla ve hatta günlerle sınırlıdır. Hac ayları; Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk 10 (on) günüdür. Hac aylarından önce; hac için ihrama girilemez. Eğer ihrama girilirse bu ihram Hac için geçerli kabul edilmez. Hac vakitleri dışında kutsal beldelere yapılacak ziyaretler, Umre niyetiyle yapılabilir.

  Hac Kimlere Farzdır? Haccın Farz Olmasının Şartları Nelerdir?

  1. Müslüman Olmak
  Müslüman olmayan birinin her şeyden önce iman etmesi gerekir. Çünkü iman etmedikçe ibadetleri makbul olmaz.

  2. Akıl Sahibi Olmak
  Bir kimsenin dini görevlerle sorumlu olabilmesi için akıl sahibi olması gerekir. Aklı yani ceza-i ehliyeti olmayan kimsenin dini görevlerine karşı sorumluluğu da bulunmamaktadır.

  3. Buluğa Erişmek
  Buluğa erişmeyen kimse için dini görevleri açısından sorumluluk bulunmamaktadır. Buluğa erişmemiş kimse (çocuk) hac yaparsa, buluğa eriştikten sonra da hac yapmakla yükümlü olur.

  4. Özgür Olmak
  Özgür olmayan (esir, mahpus vb.) kimse için, özgürlüğünü kazanana dek hac farz değildir.

  5. Ekonomik Yönden İmkan Sahibi Olmak
  Zorunlu ihtiyaçları haricinde hacca gidip dönünceye dek kendisinin ve bakmakla yükümlü oldugu ailesinin geçinebilecegi maddi güce sahip olmak.

  6. Sağlıklı Olmak
  Hac farizasının bir kimseye farz olabilmesi için o kimsenin bedenen bu ibadeti yapmaya gücü yetmesi gerekir. Hac ibadetini bedenen yapamayacak kadar hasta olan kimse için hac, farz değildir. Ancak hac ibadetinin geciktirilmemesi ve özellikle yaşlılık dönemlerine bırakılmaması gerekir.

  7. Yol Güvenliğinin Bulunması
  Haccın bir mümine farz olabilmesi için yol güvenliğinin olması gerekmektedir.

  8. Haccın Farz Olduğunu Bilmek
  Müslüman olmayan bir toplumda yaşayan ve haccın farz olduğunu bilmeyen Müslüman, bu farzı öğrenene kadar kendisine hac farz olmaz.

  9. Haccın Vaktine Yetişmek
  Bir Müslüman’a hac farz olabilmesi için haccın eda edileceği vakte yetişmiş olması gerekir.

  10. Kadınlarda Can, Mal ve Namus Güvenliğinin Sağlanmış Olması
  Hanefi ve Hanbeli mezheplerine göre bir kadının haccedebilmesi için kendisine refakat edecek eşi veya bir mahreminin olması gerekmektedir.

  11. Eşi Vefat Etmiş veya Eşinden Boşanmış Kadınların İddet Süresi
  Eşi vefat etmiş veya eşinden boşanmış kadınların iddet sürelerini doldurmuş olmaları gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.semersahturizm.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap