Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hacı bayram veli üniversitesi özel mi

  1 ziyaretçi

  hacı bayram veli üniversitesi özel mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBV), 18 Mayıs 2018 tarihinde Gazi Üniversitesinden ayrılarak oluşturulan bir devlet üniversitesidir. Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Tekin atanmıştır.

  Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (bilinen adıyla Akademi) Ankara'nın devlet üniversitesinden biri olan Gazi Üniversitesi'nin bir fakültesi ve Türkiye'nin en önemli İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri'nden biridir. 18 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 7141/ 30425 sayılı kanun ile fakülte Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi bünyesine alınmış olup, fakültenin yeri ve fiziksel kapasitesine ilişkin herhangi bir değişiklik olmamıştır.

  Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ankara'da 1955 yılında öğretime gece eğitimi ile başlayan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, 1971 yılında yürürlüğe giren 1472 Sayılı Yasa gereği, kendisine muadil özel yüksekokulların bağlanması ile eğitim-öğretim kapasitesini genişletmiştir. Akademiyi oluşturan Ekonomi, İşletme, Maliye ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri, Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, 1982 yılında Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı Kanunla, Gazi Üniversitesi bünyesine alınarak bugünkü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni oluşturmuştur.

  2021-22 eğitim-öğretim yılında 1724 ön lisans, 18975 lisans, 3048 yüksek lisans ve 2188 doktora öğrencisi olarak toplamda 25935 öğrenci öğrenim görmekteydi. 2022 yılı itibari ile üniversite kapsamında 307 profesör, 171 doçent, 210 doktor, 156 öğretim görevlisi ve 226 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 1070 akademik personel görev yapmaktaydı.[4]

  Günümüzdeki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Türkiye'nin en büyük İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olan ve kısaca Akademi olarak anılan fakülte, Türkiye'nin eski ve köklü, hem eğitim-öğretim alanında hem de sosyal alanlarda Türkiye'nin en önde gelen birkaç fakültesinden biridir. Öğrenci sayısına göre, genel bütçeden alınan pay son derece düşük olmasına karşın, özellikle KPSS ve kamu kurumlarının kendi sınavları olmak üzere, her türlü işe giriş ve mülakat sınavlarındaki başarısı ile yıllardan beri ilk sıralarda yer alması, fakültenin en belirgin özelliği olarak kabul edilmektedir.

  Eskiden ÖSS'de Eşit Ağırlık-2 puanına göre öğrenci alıyordu şu an YGS/LYS sınavının sonucuna göre Tm-1 ve Tm-2 yerleştirme puanıyla öğrenci alan okul, seneler geçtikçe, adaylar tarafından ilk sıralarda tercih edilen bir okul olma hüviyetine ulaşmıştır.

  Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Fakülte bünyesinde İktisat, İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, Uluslararası İlişkiler bölümleri bulunmaktadır.

  Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 30.01.2013 tarihli toplantısına göre; fakülte bünyesinde, Uluslararası Ticaret ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümlerinin de açılması uygun görülmüştür.

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 15/12/2014 tarihli ve 73055 sayılı yazısı ile Kamu Yönetimi Bölümü'nün adı Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü olarak değiştirilmiştir.

  Oluşumu ve izlediği program[değiştir | kaynağı değiştir]

  Fakültede kayıtlı öğrenci sayısı Nisan 2015 itibarıyla 8.814'dir[5]. Yüksek lisans ve doktora eğitimi, aynı yerleşkede yer alan Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde sağlanmaktadır. Öğrencilerin doktora programlarında uzmanlıklarına devam edebilmeleri için Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde, almış oldukları lisans üstü eğitim ve araştırdıkları konu üzerinde tez oluşturarak savunmaları gerekmektedir.

  Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ankara - Beşevler'de konuşlanan yerleşkesi, şehir merkezinde olmakla birlikte, rektörlük kampüsüne de yaklaşık 500 metre uzaklıktadır. Metro, Belediye ve Halk Otobüsü, Dolmuş gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkündür. 75 araçlık kapalı otoparkı ve yaklaşık 300 araçlık açık otoparkı bulunan fakültede, 480 oturaklı kapalı spor salonu, açık hava basketbol sahası, içinde sauna bulunan fitness salonu; seminer, sempozyum, panel ve törenlerin yapıldığı 100. Yıl Kültür Merkezi gibi yapılar bulunmaktadır.

  Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yüksekokullar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Tanıtım Yazısı

  hacı bayram veli üniversitesi

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Ankara'da bulunan bir devlet üniversitedir. Üniversite, sanat ve sosyal bilimler alanında Türkiye'de öncü bir akademik merkez olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Nitelikli ve alanında uzman akademik kadrosu ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, bilimsel yayınlardaki üstün başarısı ile Türkiye'deki birçok akademik çalışmaya da kaynaklık edecek bir altyapıya sahiptir. Öğrenci merkezli eğitim anlayışı sayesinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencileri bilimsel yetkinliklerini arttırdıkları yüksek öğrenim süreçleri boyunca, sosyal ve kültürel anlamda da kendilerini geliştirme imkanına sahip olmaktadır. Ankara'daki tüm imkanları yakından deneyimleme olanağına erişen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencileri, insani değerlere önem verdikleri kadar, toplumsal projelere de duyarlı bir nesil olarak üniversitelerinden mezun olmaktadır.

  Kariyer oluşturma sürecinde kurumlar ve özel sektör sınavlarında en çok tercih edilen üniversite olma ayrıcalığını taşıyan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, aktif öğrenci toplulukları, araştırma ve uygulama imkanlarıyla da Başkent'te ve Türkiye'de adından sıkça söz ettirmektedir. Yerel değerlerini koruma felsefesi ile bütünleştirdiği eğitim anlayışında, küresel gelişmeleri de yakından takip etmeyi ihmal etmeyen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, öğrencilerine yurt dışında öğrenim görme imkânı da sunmaktadır. Bilimsel, kültürel, sanatsal etkinlikleriyle her dönem kaliteli bir hareketliliği öğrencilerine yaşatan üniversite, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptığı iş birlikleri sayesinde, mezunlarını da her dönem destekleyen bir bilim merkezidir. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, sosyal bilimlerin farklı alanlarında yapılandırdığı 9 fakültesi, 1 konservatuarı, 4 yüksekokulu ve 1 meslek yüksekokulu ile Türkiye'nin önemli üniversitelerinden biridir.

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde Hangi Fakülteler Var?

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, eğitim yaklaşımını sanat ve sosyal bilimleri merkeze alacak bir anlayışla inşa etmiştir. Bu kapsamda üniversitede lisans eğitiminin verildiği fakülteler ve bölümleri şunlardır:

  - Arkeoloji Bölümü

  - Türk Halk Bilimi Bölümü

  - Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü

  - Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü

  - Felsefe Bölümü

  - Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü

  - Mütercim Tercümanlık Bölümü

  - Psikoloji Bölümü

  - Sosyoloji Bölümü

  - Sanat Tarihi Bölümü

  - Tarih Bölümü

  - Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

  - Fotoğraf ve Video Bölümü

  - Görsel İletişim Tasarımı Bölümü

  - Heykel Bölümü

  - Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü

  - Resim Bölümü

  - Temel Sanat Bilimleri Bölümü

  - Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

  - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

  - Ekonometri Bölümü

  - İktisat Bölümü

  - Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü

  - Sağlık Yönetimi Bölümü

  - İşletme Bölümü

  - Maliye Bölümü

  - Uluslararası İlişkiler Bölümü

  - Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

  - Adalet Yönetimi Bölümü

  - Gazetecilik Bölümü

  - Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü

  - Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

  - İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü

  - Temel İslam Bilimleri Bölümü

  - Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü

  - Fizik Bölümü

  - Matematik Bölümü

  - Kimya Bölümü

  - Biyoloji Bölümü

  - Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

  - Tarih Bölümü

  - El Sanatları Bölümü

  - Geleneksel Türk Sanatları Bölümü

  - Tekstil Tasarımı Bölümü

  - Grafik Tasarım Bölümü

  - Görsel Sanatlar Bölümü

  - Moda Tasarımı Bölümü

  - Seramik Tasarımı Bölümü

  - Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı Bölümü

  - Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

  - Rekreasyon Yönetimi Bölümü

  - Turizm İşletmeciliği Bölümü

  - Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü

  Toplumsal konuları, sorunları birçok farklı başlık altında ele alan fakülteleri ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, sosyal bilimler alanında Türkiye'de önemli araştırmalara, projelere önderlik yapmış bir üniversitedir. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türkiye'de adalet sistemi içerisinde görev yapmakta olan önemli isimleri mezun eden bir fakültedir. Türk Halk Bilimi, Arkeoloji, Sanat Tarihi gibi bölümleriyle Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde sürdürülen araştırmalar akademik anlamda dikkat çeken çalışmalardır. 

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, farklı sektörlerde yöneticilik dahil olmak üzere pek çok kariyer fırsatını öğrencilerine sunan, başarılı akademik kadrosu ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren bir fakültedir. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi de Türkiye'nin gelecek dönemlerde de ihtiyacı olacak ilgili alanlarda akademik çalışmaların sürdürüldüğü bir diğer fakültedir. 

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde fakültelerin dışında ayrıca üniversitenin sanata yönelik bakış açısını ve misyonunu da temsil eden Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda ise şu bölümler yer almaktadır:

  - Çalgı Eğitimi

  - Müzikoloji

  - Ses Eğitimi

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Ön Lisans Bölümleri Neler?

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi sıralama itibarıyla Türkiye'deki başarılı üniversiteler arasında dikkat çeken bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin 4 yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin yanı sıra ön lisans bölümleri de öğrencilerini doğrudan meslek yaşamına kazandıran programlarıyla tercih edilmektedir. Üniversitenin yüksekokulları ve meslek yüksekokulları ile bunlara bağlı programları şu şekildedir:

  - Finans ve Bankacılık Programı

  - Sigortacılık Programı

  - Sermaye Piyasası Programı

  - Tapu Kadastro Programı

  - Emlak ve Emlak Yönetimi Programı

  - Hukuk Bölümü - Adalet Programı

  - Hukuk Bölümü - Ceza İnfaz ve Güvenlik Programı

  - Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü

  - Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü

  - Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü

  - Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü

  - Muhasebe ve Vergi Bölümü

  - Saç ve Güzellik Hizmetleri Bölümü

  - Tekstil Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü

  Fakültelerinde ve konservatuarda olduğu gibi yüksekokul ve meslek yüksekokullarında da Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi bölümleri, öğrencilerini doğrudan meslek yaşamına hazırlayan, bunun için kaliteli bir eğitim sürecinden geçmelerini sağlayan bir yapılanmaya sahiptir. 

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri Neler?

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde lisans ve ön lisans eğitiminin yanı sıra Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde doktora, tezli ve tezsiz yüksek lisans ile sanatta yeterlilik programları kapsamında eğitim sürdürülmekte, geleceğin bilim insanları yetiştirilmektedir. Enstitüdeki programlar ve anabilim dalları şunlardır:

  - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

  - Alevi Bektaşi Kültürü

  - Tapu Kadastro

  - Arkeoloji

  - Bankacılık

  - Birleşik Sanatlar

  - Biyoloji

  - Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları

  - Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

  - El Sanatları

  - Felsefe

  - Felsefe ve Din Bilimleri

  - Fotoğraf ve Video

  - Fransız Dili ve Edebiyatı

  - Gastronomi ve Mutfak Sanatları

  - Gazetecilik 

  - Geleneksel Türk Sanatları

  - Görsel İletişim Tasarımı

  - Grafik Tasarımı

  - Heykel

  - İktisat

  - İngiliz Dili ve Edebiyatı

  - İnsan Kaynakları Yönetimi

  - İşletme

  - Kadın ve Aile Çalışmaları

  - Kamu Hukuku

  - Kimya 

  - Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım

  - Maliye 

  - Matematik 

  - Moda Tasarımı

  - Mütercim Tercümanlık

  - Özel Hukuk

  - Psikoloji

  - Radyo, Sinema ve Televizyon

  - Rekreasyon Yönetimi

  - Resim

  - Rus Dili ve Edebiyatı

  - Sağlık Yönetimi

  - Sanat Tarihi

  - Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği

  - Sigortacılık

  - Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

  - Sosyoloji 

  - Tarih

  - Tekstil Tasarımı

  - Temel İslam Bilimleri

  - Turizm İşletmeciliği

  - Türk Dili ve Edebiyatı

  - Türk Halk Bilimi

  - Türk Halk Edebiyatı

  - Türk Müziği

  - Uluslararası İlişkiler

  - Uluslararası Ticaret

  - Yabancılara Türkçe Öğretimi

  - Alevi Bektaşi Kültürü

  - Bankacılık

  - Ekonometri

  - Felsefe ve Din Bilimleri

  - Gazetecilik

  - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

  - İktisat

  - İnsan Kaynakları Yönetimi

  - İslam Tarihi ve Sanatları

  - İşletme 

  - Kadın ve Aile Çalışmaları

  - Maliye

  - Radyo, Sinema ve Televizyon

  - Rekreasyon Yönetimi

  - Sağlık Yönetimi

  - Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği

  - Sigortacılık

  - Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

  - Tapu Kadastro

  - Temel İslam Bilimleri

  - Turizm İşletmeciliği

  - Uluslararası İlişkiler

  - Uluslararası Ticaret

  - Arkeoloji

  - Bankacılık

  - Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları

  - Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

  - Ekonometri

  - Felsefe

  - Felsefe ve Din Bilimleri

  - Gastronomi ve Mutfak Sanatları

  - Gazetecilik 

  - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

  - İktisat

  - İşletme

  - Kamu Hukuku

  - Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım

  - Maliye 

  - Moda Tasarımı

  - Mütercim Tercümanlık

  - Özel Hukuk

  - Radyo, Sinema ve Televizyon

  - Rekreasyon Yönetimi

  - Rus Dili ve Edebiyatı

  - Sağlık Yönetimi

  - Sanat Tarihi

  - Sigortacılık

  - Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

  - Sosyoloji

  - Tarih

  - Tekstil Tasarımı

  - Turizm İşletmeciliği

  - Türk Dili ve Edebiyatı

  - Türk Halk Bilimi

  - Türk Müziği

  - Uluslararası İlişkiler

  - Uluslararası Ticaret

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde Açık Öğretim Bölümü Var Mı?

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde açık öğretim bölümü bulunmamakla birlikte üniversitede, uzaktan eğitim sistemi kapsamlı bir şekilde oluşturulmuştur. Öğrenci ve öğretim elemanlarının yararlanacağı kılavuzlarda bu sisteme ilişkin bilgiler ayrıntılı şekilde paylaşılmıştır. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi uzaktan eğitim sistemini, Altay mitolojisinde bilgiyi elinde tutan, bilgiye hükmeden anlamına gelen MERGEN kavramından ilhamla aynı isimle oluşturmuştur. MERGEN aracılığı ile akademisyenler ve öğrenciler uzaktan eğitim sisteminde eğitim-öğretim faaliyetlerini zaman ve mekân engeline takılmadan sürdürebilmektedir. 

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Taban Puanları Nedir?

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi taban puanları, kontenjanları, yüzdelik dilimleri, programlara ait özel koşullar hakkındaki bilgiler ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Yabancı Öğrenci Başvuru Şartları Nedir?

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi, yabancı öğrencilerin başvuru şartları ve ihtiyaçları olan tüm bilgiler hakkında onları bilgilendirmektedir. Başta Ankara hakkında merak edilen soruları yanıtlayan ofis, üniversitenin ön lisans ve lisans programları ve bu programlara başvuru koşullarını da içeren bilgileri öğrencilere vermektedir. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde yabancı öğrenci olarak başvuru yapmak için programlara ait özelliklerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kimlerin başvuru yapabileceği genel olarak şu şekilde belirtilmiştir:

  - Yabancı uyruklu olmak,

  - Doğumla Türk vatandaşı olup İçişleri Bakanlığı'ndan vatandaşlıktan çıkma izni almış olmak ve bunu resmi olarak belgelemek,

  - Doğumla yabancı uyruklu olup daha sonra Türk vatandaşı olarak çifte vatandaşlık hakkına sahip olmak,

  - T.C. uyruklu olarak ortaöğretiminin tamamını yurt dışında tamamlamış olmak (KKTC hariç)

  - KKTC uyruklu olarak, orada ikamet etmek, ortaöğretimini orada tamamlamak ve bunu GCE AL belgesi ile belgeleyebilmek.  

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi yatay geçiş koşulları da üniversitenin ilgili kurulları tarafından kabul edilen ilkeler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Yatay geçiş konusundaki tüm bilgiler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından öğrencilerle paylaşılmaktadır.

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Mezunları İçin İş İmkanları Nelerdir?

  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi mezunları toplumsal konulara odaklanan, sosyal bilimlerin farklı disiplinlerinde aldıkları kaliteli eğitimle, ihtiyaç duyulan her alanda kariyerlerini planlayabilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının sınavlarında oldukça başarılı bir grafik çizen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi mezunları, özel sektörde de aynı başarıyı göstermektedir. Kariyer.net sayfasında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi mezunlarının kariyer basamaklarını tırmanmasına yardımcı olan birçok fırsat yer almaktadır. Siz de Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve mezunların takip ettiği iş ilanları detaylarına göz atabilir, Kariyer.net pozisyon rehberi sayfasını ziyaret ederek hedefinizdeki meslek hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.kariyer.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap