Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hababam sınıfı müzesi giriş ücreti 2021

  1 ziyaretçi

  hababam sınıfı müzesi giriş ücreti 2021 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hababam Sınıfı Müzesi giriş ücreti 2021 ne kadar?

  Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti

  Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti

  Rıfat Ilgaz’ın eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı, yalnızca bir komedi serisinden ibaret değil. Ertem Eğilmez’in çektiği ve başrollerinde Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Münir Özkul gibi usta oyuncuların oynadığı bu film, Türk insanının hafızasında yer etmiş nadir yapımlardan biri.

  Filmin çekilmiş olduğu Adile Sultan Kasrı, günümüzde bu unutulmaz filmin hatıralarına ev sahipliği yapıyor. Hababam Sınıfı Müzesi, filmin çekildiği dönemdeki eşyalar aracılığı ile ziyaretçilerine müthiş bir nostalji yaşatıyor.

  Hababam Sınıfı Filmi

  Müzeden bahsetmeden önce, film hakkında biraz hafıza tazelemekte fayda var. Hababam Sınıfı filmi, Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli romanından esinlenerek çekildi.

  Yatılı bir okulun öğrencileriyle, öğretmenler arasındaki komik olayları konu alan bu roman, 1975 yılında Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlandı ve oldukça beğenildi.

  Film serisi, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976), Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) ve Hababam Sınıfı Tatilde (1978) filmleriyle devam etti. Sonraları aynı adı taşıyan birçok devam filmi çekilse de, ilk bölümlerdeki ilgiyi hiçbir zaman görmedi.

  Bunun sebebi Hababam Sınıfı’nın ilk filmlerinin adeta bir yıldızlar topluluğu olmasından kaynaklanıyordu. Yeşilçam’ın bir dönemine imza atmış olan Kemal Sunal, Tarık Akan, Münir Özkul, Adile Naşit ve Şener Şen gibi oyuncular sayesinde unutulmaz sahneler ortaya çıkmıştı.

  Hababam Sınıfı Müzesi, işte bu muhteşem nostaljiyi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak üzere kuruldu. Müze, 2014 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve daha önce bu filmde rol almış olan oyuncuların girişimleri ile faaliyete geçti.

  Hababam Sınıfı Müzesi’nde Görülecek Şeyler

  Hababam Sınıfı Müzesi’nde görülecek şeyler arasında film karakterlerinin balmumu heykelleri, filmle ilgili posterler, objeler ve bilgi veren metinler yer alıyor. Özellikle balmumu heykeller oldukça gerçekçi bir biçimde yapılmış. Öyle ki, sınıfa girdiğinizde kendinizi filmin bir parçası gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

  Müzeye girdiğinizde sizi ilk olarak soba içerisinden kopya çekmeye çalışan Güdük Necmi ve onu yakalayan Mahmut Hoca karşılıyor. Çekimlerde kullanılan eşyalar ve hatta öğretmenlere yapılan şaka sonucu kırılan sandalye bile kara tahtanın önünde sergileniyor. Sınıfa dikkatli baktığınızda, İnek Şaban’ın sizi karşıladığını görebilirsiniz.

  Adile Naşit’in canlandırdığı “Hafize Ana” karakteri de bu müzede unutulmamış. Adile Naşit’in balmumu heykeli aslında elinde bir zil taşıyacak şekilde tasarlanmış, ancak müzenin yapımı sırasında bu zil bir şekilde kaybolmuş. Heykel öylesine gerçekçi ki, gördüğünüzde Hafize Ana’nın sesinin kulağınızda canlanacağına emin olabilirsiniz.

  Duvarlarda film setinden çekilmiş fotoğraflar, afişler ve posterler bulunuyor. Tüm bunlarla birlikte, sıraların üzerinde oyuncular ve canlandırdıkları karakterler ile ilgili kartpostallar yer alıyor.

  Müzeyi Neden Ziyaret Etmelisiniz?

  Hababam Sınıfı, herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği ve karakterlerine yakınlık hissedebildiği bir film serisi. Türkiye’de yaşayan hemen hemen herkes bu filmi izlemiş ve öykünün içinde öğrencilik hayatından bir şeyler bulmuştur.

  Hababam Sınıfı Müzesi, filmin çekildiği mekânda bulunuyor ve bu filme dair birçok detayı başarılı bir biçimde aktarıyor. Müzeye adım attığınız andan itibaren, kendinizi bu meşhur sınıfın bir parçası gibi hissediyorsunuz.

  Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2021

  İstanbul Hababam Sınıfı Müzesi giriş ücreti 2 TL’dir. Bu ücret karşılığında müzeye girerken size galoş veriliyor. Yani aslında müzeye giriş için bilet ücreti alınmıyor. Bu sembolik ücret, yalnızca müzenin temizliğinin sağlanması için tahsil ediliyor.

  Hababam Sınıfı Müzesi’ne müzekart ile ücretsiz giriş yapılamadığını belirmekte fayda var. Ayrıca Balmumu heykeller flaş ışığından etkilenebildiği için, içeride flaş açıkken fotoğraf çekmemeye özen göstermenizde fayda var.

  Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

  İstanbul Hababam Sınıfı Müzesi ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasındadır. Müze haftanın her günü bu saatler arasında ziyaret edilebilir. Yani başka bir deyişle hafta sonları da ziyarete açıktır.

  İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Özellikle Hababam Sınıfı müze saatlerinde Adile Sultan Kasrı’ndaki etkinliklere göre değişiklikler olabilmektedir.

  Müzeye Nasıl Gidilir?

  Hababam Sınıfı’nın bulunduğu Adile Sultan Kasrı, Üsküdar’da, Validebağ Korusu içerisinde yer alıyor. Üsküdar Anadolu Yakası’nın en merkezi semti olduğu için müzeye ulaşım sağlamak da oldukça kolay.

  Avrupa Yakası’ndan gelecek olursanız, metrobüs ile Altunizade Durağı’na ulaştıktan sonra 11T numaralı otobüse binmeniz yeterli olacaktır. Kadıköy’den ise 12C ve 14C numaralı otobüslerle veya Üsküdar’a giden dolmuşlar ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

  Otobüsler genellikle Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin Validebağ Ek Hizmet Binası önünde duruyor. Burada indikten sonra, hastanenin içinden ağaçlıklı yola yürüyebilir ve Adile Sultan Kasrı’na kısa sürede ulaşabilirsiniz. Özel aracınız varsa, öğretmenevi girişinden de girebilirsiniz.

  Kasrın tamamının müze olarak kullanılmadığını belirtmekte fayda var. Müze, kasrın içinde, çekimlerde sınıf olarak kullanılmış olan odada yer alıyor.

  İstanbul Hababam Sınıfı Hakkında Bilgi by Serhat Engül

  Yazı kaynağı : istanbulturistrehberi.com

  Hababam Sınıfı Müzesi Nerede? Hababam Sınıfı Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

  Hababam Sınıfı Müzesi Nerede? Hababam Sınıfı Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

  Ertem Eğilmez aracılığı ile Rıfat Ilgaz’ın en beğenilen romanına özel olarak çekilen Hababam Sınıfı filmi için hatıra olması ve gelecek nesillere aktarılabilmek üzere müzeye dönüştürülmüştür.

  Hababam Sınıfı Müzesi Nerede?

  İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Hababam Sınıfı Müzesi, Barbaros Mahallesinde yer alıyor.

  Hababam Sınıfı Müzesi Tarihçesi

  Adile Sultan Kasrı içinde yer alan Hababam Sınıfı Müzesi, 1856 yılında Adile Sultan’ın yazlık olarak kullanması amacı ile satın alınmıştır. Satın alma işleminden yaklaşık 5 yıl sonra onarma işlemi için Sultan Abdülaziz tarafından emir verilmiştir. Oldukça yenilikçi ve yardımsever olduğu bilinen Adile Sultan’ın, burayı 1899 yılında Milli Eğitim’e bağışladığı ve buranın kız okulu olması istediği bilinmektedir.

  Uzun yıllar kız okulu olarak kullanılan bu saray, daha sona talihsiz şekilde yangından dolayı gösterişini kaybetmiştir. 1986 yılında yangına uğramasının ardından rahmetli olan ve büyük işadamı olarak bilinen Sakıp Sabancı tarafından restore edilmiştir. Günümüzde bir bölümü öğretmenevi olarak kullanılan müzenin, bir bölümü de Hababam Sınıfı için ayrılmış ve müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Müzenin diğer bir bölümü ise özel davet, düğün ya da farklı organizasyonlar için kiralanmak için ayrılmış olduğu bilinmektedir.

  Hababam Sınıfı Müzesi Eserleri

  Unutulmaz replikleri ve efsane oyuncu kadrosu ile birlikte hafızalardan silinmeyen Hababam Sınıfı için ayrılmış olan Hababam Sınıfı Müzesinin giriş kapısında Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli ziyaretçileri karşılıyor. Hababam Sınıfı Müzesinin içerisinde girildiğinde ilk katta ziyaretçileri çift taraflı, Hababam sınıfının adeta sembolü olarak gösterilen merdivenler karşılamaktadır. Merdivenlerin orta ve alt kısmında masa ve sandalyeler mevcut. Giriş kısmındaki merdivenlere çıkış yasak ve merdivenlerin sağ tarafında 6 – A Edebiyat sınıfı yani Hababam Sınıfı odası yer almaktadır.

  Müzede 1975 yılında Hababam Sınıfı, 1976 yılında Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977 yılında Hababam Sınıfı Uyanıyor ve 1978 yılında Hababam Sınıfı Tatilde filmlerinin çekildiğini belirten tabela bulunuyor. İçeri girildiğinde ise efsaneleşen Güdük Necmi ve Mahmut Hocanın heykelleri dikkat çekiyor. Güdük Necmi’nin soba içerisine girip sınıfa kopya dağıtmak istemesi ve Mahmut Hocanın onu ansızın yakalaması görselleri ziyaretçilere aktarılmış. Öte yandan sınıf içinde o yıllarda kullanılan sıra ve masalar, masaların üzerinde Kemal Sunal, Tarık Akan, Şener Şen ve Halit Akçatepe gibi Hababam Sınıfı oyuncu fotoğrafları yer almaktadır. Balmumu heykeli bulunan dizi oyuncularından birisi de Hafize Ana’ya aittir. Ünlü oyuncu Adile Naşit tarafından canlandırılmış olan karakter için özel olarak yapılan balmumu heykeli dışında oyuncunun fotoğrafları da müze içinde yer alıyor.

  Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti

  Hababam Sınıfı Müzesine giriş için ödemeniz gereken tutar 3 TL’dir. Bu ücret müzenin temizliği için alınıyor.

  Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

  Haftanın her günü ziyarete açık olan Hababam Sınıfı Müzesi, sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

  Hababam Sınıfı Müzesi Hakkında Bilgi

  Hababam Sınıfı Müzesi, yalnızca bu seri için inşa edilen yapı olmamakla beraber, Adile Sultan Kasrı içine ayrılan özel bir bölümdür. Validebağ korusu içinde yer almaktadır. Müze içinde bulunan sınıfta aynı zamanda öğretmen masası ve Külyutmaz Hoca ile İnek Şaban’ın repliklerinde geçen ve adeta popüler olan iskelette yer almaktadır. Aynı zamanda çekim sırasında yapılan şakalar ile kırılmış olan sandalye de müzede mevcuttur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Hababam Sınıfı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

  Hababam Sınıfı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir? Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

  Hababam Sınıfı Müzesi Nerede?

  Hababam Sınıfı’nın yer aldığı Adile Sultan Kasrı, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde, Validebağ Korusu içinde yer alıyor. Üsküdar Anadolu Yakası’nın en canlı ve merkezi semti olduğundan dolayı müzeye ulaşım pek çok ulaşım aracı ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hababam Sınıfı Müzesi, sadece bu seri için inşa edilen yapıdır. Adile Sultan Kasrı içine ayrılan çok özel bir yerdir. Bu müze, Validebağ korusu içinde yer bulunuyor.

  Müze içinde yer alan sınıfta aynı zamanda öğretmen masası ve Külyutmaz Hoca ve İnek Şaban’ın repliklerinde de geçen popüler olan iskelet de yer alır. Aynı zamanda çekim sırasında yapılmış olan şakalar sonucunda kırılmış olan sandalye de müzede sergileniyor.

  Hababam Sınıfı Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

  Hababam Sınıfı Müzesi, şehrin en canlı ve en merkezi bölgelerinden Üsküdar'da yer aldığı için bölgeye farklı ulaşım alternatiflerini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Avrupa Yakası’ndan bu müzeye gelecek olanlar, metrobüs ile Altunizade Durağı’na geldikten sonra 11 T numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Kadıköy’den gelecek olanlar ise, 12C ve 14C numaralı otobüslerle ya da Üsküdar’a giden dolmuşlar ile müzeye kısa bir süre içinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

  Bölgeye giden otobüsler genellikle Haydarpaşa Numune Hastanesi’nin Validebağ Ek Hizmet Binası'nın önünde duruyor. Otobüsten indikten sonra, hastanenin içinden ağaçlı yola yürüyerek Adile Sultan Kasrı’na çok kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınız varsa, öğretmen evi girişinden de müzeye girebilirsiniz. Günümüzde bu kasrın tamamı müze olarak kullanılmıyor. Müze ise, kasrın içinde, çekimlerde sınıf olarak kullanılan odada yer alıyor.

  Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

  Hababam Sınıfı, herkesin kendinden bir parça bulabildiği ve karakterlerine yakınlık hissettiği çok eğlenceli bir film serisidir. Türkiye’de yaşayan neredeyse herkes bu filmleri tekrar tekrar izlemiş ve öykünün içinde öğrencilik hayatından bir şeyler bulmuştur. 

  İstanbul Hababam Sınıfı Müzesi giriş ücreti oldukça uygundur ve herkesin rahatlıkla verip gezebilmesi için 2 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret karşılığında müzeye girerken size verilen galoşları giymeniz gerekiyor. Yani aslında sadece galoş için ücret ödemiş oluyorsunuz ve müzeye giriş için bilet ücreti alınmıyor. Alınan bu sembolik ücret, sadece müzenin temizliğinin yapılması için tahsil ediliyor.

  Hababam Sınıfı Müzesi’ne müzekart ile ücretsiz giriş yapılamıyor. Aynı zamanda Balmumu heykeller flaş ışığından etkilenebildiği için, içeride flaş açıkken fotoğraf çekmemeniz gerekiyor. İstanbul Hababam Sınıfı Müzesi sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze haftanın her günü bu saatler içinde ziyaret edilebilir ve nostaljik bir yolculuğa çıkılabilir Başka bir deyişle efsane filmlerde kullanılan bu popüler müze, hafta sonları da ziyarete açıktır.

  İstanbul’da bulunan müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak bazen değişiklik yaşanabiliyor. Özellikle de Hababam Sınıfı müze saatlerinde Adile Sultan Kasrı’nda düzenlenen etkinliklere göre bazı değişiklikler olabiliyor.

  Hababam Sınıfı Müzesi Tarihi

  Müzeye çevrilen Hababam Sınıfı'nın çekimlerinin yapılmış olduğu bu bina, Hababam Sınıfı çekiminde kullanılan eşyalara ev sahipliği yapıyor. Hababam Sınıfı filmi, Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli romanından esinlenerek çekilerek efsaneler arasında girmeyi başardı. Hababam Sınıfı Filmi, yatılı bir okulun öğrencileri ile öğretmenler arasında geçen komik olayları konu alan bir eserden 1975 yılında Ertem Eğilmez tarafından sinema perdesine uyarlandı. Bu yapım, herkes tarafından çok beğenildi.

  Hababam Sınıfı Film serisi, Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977), Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) ve Hababam Sınıfı Tatilde (1978) filmleri ile devam etti. Sonra ise, aynı ismi taşıyan pek çok devam filmi çekilse bile ilk bölümlerde topladığı o ilgiyi hiçbir zaman görmedi. Bunun nedeni ise, Hababam Sınıfı’nın ilk filmlerinin yıldızlar topluluğu olmasından kaynaklanıyordu. Yeşilçam’ın bir dönemine imza atmış olan Tarık Akan, Kemal Sunal, Adile Naşit, Münir Özkul ve Şener Şen gibi oyuncular sayesinde efsane ve unutulmaz sahneler ortaya çıkmıştı.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap