Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  haçlı seferlerinin düzenlenmesinde papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir

  1 ziyaretçi

  haçlı seferlerinin düzenlenmesinde papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Haçlı Seferlerinin düzenlenmesine papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir?

  Haçlı Seferlerinin düzenlenmesine papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir?

  Haçlı Seferleri Avrupalı Hristiyan devletlerin Müslüman ülkelere düzenlediği seferlere verilen genel isimdir. İsmini seferdeki askerlerin üzerlerindeki haç işaretinden alır. 1096 yılında başlamış ve 4 kere yapılmıştır. Bu 4 haçlı seferinde o zamanın Hristiyan Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunun katıldığı görülmüştür.Peki bu denli birlik olunan bir hareket nasıl sağlandı?

  Haçlı Seferleri’nin düzenlenmesine papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir?

  1)Papanın Otoriter Bir Güç Olması

  O dönemlerde Papa’nın hristiyan dünyasında çok etkin bir rolü vardı. Sadece dini hükümlerde söz sahibi değil aynı zamanda devlet yönetimine müdahele edebilecek kadar etkin bir kilise vardı. Bilakis uygulanan yasaklar bile kilise tarafından ortaya koyuluyordu.Dolayısıyla çoğunluğu hristiyan olan Avrupa’yı bir sefer altında toplamak ancak Papanın otoriter gücünü kullanmakla mümkün olabilirdi.

  2)Türklerin Yayılmasını Engelleme ve Hristiyanlığı Yayma

  Türk beyliklerinin artması ve nufüs yapısının değişmesiyle birlikte müslüman sayısı giderek artmış ve bu durum hristiyan ülkelerini endişelendirmeye başlamıştı. Müslümanlığın yayılmasını engelleyip hristiyanlığı yaymak için de Papanın liderlik ettiği bir sefer olması gerekiyordu.

  3)Kutsal Şehirler

  Müslümanlar hristiyanlar için kutsal şehirleri elinde bulunduruyordu. Kudüs bunun en büyük örneğidir. Çünkü Kudüs hristiyanlığın kurucusu olan Hz. İsanın doğum yeri olup hristiyanlar için büyük öneme sahiptir. Bu sepeple Papa Haçlı Seferlerine liderlik etmiş ve müslümanlara karşı hristiyanları kışkırtmıştır.

  4)Doğuya Açılma İsteği

  Papa ve kilise yönetimi doğuya hakim olmak istemiş ve bu şekilde otoritesinin dahada güçleneceğini düşünmüştür.

  Yazı kaynağı : www.dershane.tv

  Haçlı Seferleri’nin düzenlenmesine papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir

  Haçlı Seferleri’nin düzenlenmesine papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir

  Haçlı seferlerinin adının haçlı olmasının sebebi üstlerine giydikleri elbiselerini üzerine çizilen haçtan gelmektedir.

  Bu haçın sembol olarak seçilmesinin en büyük sebebi Hristiyan dünyanın lideri sayılan Hristiyanlık adına Papanın öncülük etmesidir.

  Avrupa'da Orta Çağda kilise çok güçlü bir pozisyonda bulunuyordu. Kralları tahttan indirip tahta çıkarıyor, taçlarını elleri ile başına koyuyordu. Bu kadar güçlü olan kilisenin bazı tarikatları vardı ki en büyük amaçları Müslümanların elinde olan Kudüs'ü kurtarmaktı.

  Papa bu tarikatları kontrol edebilmek ve edebilmek ve gücünü arttırabilmek için haçlı seferlerinin yapılaması için uğraşmıştır.

  636 yılında Hz. Ömer'in feth ettiği Kudüs Müslümanların elinde bulunuyordu.

  Bizans kendilerini tehdit eden ve sürekli sıkıştıran Türkler karşısında durabilmek için Papadan yardım talebinde bulunmuştu. Papaya göre Bizans Türklere,  Müslümanlara karşı duran bir kale idi. Bu  kalenin düşmemesi gerekiyordu Türkler dolayısıyla Müslümanlar bütün Avrupa'yı istila edip  herkesi Müslüman yapacak diye düşünüyorlardı.

  Avrupa fakir kıtlık içinde salgın hastalıklarla uğraşıyordu. Halk dinine çok bağlı olduğu için papanın bu çağrısına uymuştur. İlk gelen haçlı seferine katılan insan sayısı 600 bin olduğu kayıtlarda vardır..

  Haçlı seferleri, Avrupalı Katolik Hristiyan Devletlerin, Papa'nın çağrısıyla birlik olup genelde Müslümanlara karşı düzenledikleri seferlerdir. Bu seferlerde amaç Müslümanlara karşı askeri ve siyasi olarak üstünlük sağlamaktı.

  Haçlı seferlerinin düzenlenmesinde Papanın öncülük etmesinin sebepleri olarak şunları sıralayabiliriz;

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Haçlı seferleri'nin düzenlenmesine papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir?

  Haçlı seferleri'nin düzenlenmesine papanın öncülük etmesinin sebepleri nelerdir?

  Merhabalar,

  Haçlı seferleri, Avrupalı Katolik Hristiyan Devletlerin, Papa'nın çağrısıyla birlik olup genelde Müslümanlara karşı düzenledikleri seferlerdir. Bu seferlerde amaç Müslümanlara karşı askeri ve siyasi olarak üstünlük sağlamaktı.

  Haçlı seferlerinin düzenlenmesinde Papanın öncülük etmesinin sebepleri olarak şunları sıralayabiliriz;

  "Haçlı Seferlerinin nedenleri nelerdir?" sorusunun cevabı için buraya bakabilirsin; eodev.com/gorev/1228142

  İyi çalışmalar..

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap