Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gusül abdesti hangi durumlarda almak gerekir

  1 ziyaretçi

  gusül abdesti hangi durumlarda almak gerekir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Vedi Nedir? Vedi Sonrası Güsul Abdesti Almak Gerekir Mi?

  Vedi Nedir? Vedi Sonrası Güsul Abdesti Almak Gerekir Mi?

  Müslümanlar için ibadet etmek son derece önemlidir. Bunun için gün boyu abdestli olmak gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda abdest almak yetmez ve gusül abdesti almakta gerekmektedir. Sizler için Vedi nedir? Vedi sonrası gusül abdesti almak gerekir mi? Tüm detayları ile derledik.

  Hem erkekler hem de kadınlar için gusül abdesti almayı gerektiren durunlar vardır. Yaşanan bu olumsuz durumlarda bir an önce gusül abdesti almak gerekmektedir. Aksi halde kişinin namaz kılması ve ibadet etmesi söz konusu olmayacaktır. Çünkü gusül abdesti almak gereken durumlarda kişi pis sayılmaktadır. Bu yüzden normal abdesti aldıktan sonra gusül abdesti almakta gerekir.

  Abdesti Bozan Durumlar

  İnsanların başına gelen birçok durumun abdesti bozduğu görülmektedir. Bu kişilerin mutlaka abdestlerini tekrardan almaları gerekmektedir. İdrar, meni gelmesi, ağız dolusu kusmak, şuurunu kaybetmek, sarhoş olmak ve bunlara benzer durumların abdesti bozduğu görülmüştür.

  Abdesti bozulan kişinin tekrar abdest alması gerekmektedir. Tabi bazı durumlarda ise abdest ile birlikte gusül abdesti almakta gerekmektedir.

  Gusül Abdesti Nedir?

  Gusül abdesti, boy abdesti olarak bilinen ve tüm vücudun yıkanması ile alınan abdesttir. Özellikle cinsel ilişki ve meni gelmesi durumlarında gusül abdesti almak gerekmektedir.

  İnsanlar tarafından en çok merak edilen 4 çeşit durum vardır. Bu 4 durumu yaşayan kişiler gusül abdesti alıp almaması gerektiğini sıklıkla merak etmektedirler.

  1- Meni: Özelikle cinsel birleşmeden sonra gelen beyaz renkli ve akışkan bir sıvıdır. Bu sıvı cinsel birleşme dışında da zaman zaman gelebilir. Bu durumu yaşayanların gusül abdesti alması gerekmektedir.

  2- İdrar: İdrar yapan kişinin abdest alması yeterli olacaktır. Bazen idrar sonrası meni geldiği görülmektedir. Bu durumda gusül abdesti almakta lazımdır.

  3- Mezi: Mezi, cinsel düşünce ve buna benzer durumlarda gelen bir sıvıdır. Bu sıvının meni ile karıştırıldığı olmuştur. Benzer yapıları olsa da Mezi daha açık bir renge sahiptir ve sızıntı şeklindedir. Bu durumda abdest almak yeterli olacaktır.

  4- Vedi: Vedi adı verilen sıvı ise karşı cinsi düşünme veya idrar sonrası gelmektedir. Bu sıvının gelmesi sonrasında ise abdest almak gerekmektedir.

  Vedi Nedir?

  Vedi, idrardan sonra ortaya çıkan beyaz renkli ve koyu bir sıvıdır. Vedi dediğimiz sıvı küçük abdesti yaptıktan sonra ortaya çıkmaktadır. Akan bu sıvı yapışkan bir özelliktedir. Kokusu yoktur ve beyazımsı bir rengi vardır.

  İnsanların cinselliği düşünmeleri ve buna benzer durumlarda çeşitli sıvılar görülebilir. Bu sıvılardan en yaygın olanı menidir. Meni, katı ve kokulu bir sıvı olduğu için kolayca anlaşılmaktadır.

  Meni gelen kişiler abdest aldıktan sonra boy abdestide almaktadır. Ancak meni dışında farklı sıvılar geldiği zaman insanların aklı karışmaktadır. Vedi ve buna benzer sıvıların gelmesi sonucunda ne yapılması gerektiği merak edilmektedir. Çünkü bu durum birçok insanın başına gelebilecek olan bir durumdur.

  Vedi Sonrası Gusül Abdesti Almak Gerekir mi?

  İdrardan sonra ortaya çıkan beyazımsı ve yapışkan bir sıvı olan vedi birçok kişide görülebilir. Zamansız bir şekilde ortaya çıkan vedi ile insanların aklı karışmaktadır. Bu sıvıyı gören kişiler gusül abdesti alıp almaması gerektiğini merak etmektedirler.

  Vedi, yapısı itibariyle meni veya meziye benzese de bu sıvıda dolayı gusül abdesti almak gerekmez. Vedi ası verilen sıvının gelmesi abdesti bozar ancak gusül abdesti almayı gerektirmez. Yani vedi akıntısı görülen kişiler abdest tazelemek zorundadırlar. Bu kişilerin gusül abdesti alması ise gerekmemektedir.

  Gusül abdesti almak için gelen sıvının ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Gelen sıvının ne olduğunu anlamakta güçlük çekerseniz eğer garanti olması açısından gusül abdesti alarak daha rahat edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Guslü Gerektiren Durumlar Nelerdir? Gusül Abdesti Almayı Gerektiren Haller

  Guslü Gerektiren Durumlar Nelerdir? Gusül Abdesti Almayı Gerektiren Haller

  Abdestsiz olmanın getirdiği hades hali küçük hades olarak isimlendirilmektedir. Cünüplük ya da hayız ve nifas sonucu ile oluşan hades ise büyük hades olarak isimlendirilmektedir. Hades hali dendiği zaman genellikle küçük hades yani abdestsiz olma anlaşılmaktadır.

   Guslü Gerektiren Durumlar Nelerdir?

   Namaz dışındaki şartlardan en önemlisi abdest almaktır. Abdest kelimesi Farsçadan gelmektedir. "El suyu" anlamına gelmektedir. Abdest; usulüne uygun olarak namaz kılmak amacı ile su ile yapılan temizliğe verilen isimdir. Arapçadaki karşılığı ise “vudû” olarak ifade edilir.

   Namaz kılmak için abdest almak farzdır. Bu durum Kur'an-ı Kerim'de ve bunun yanı sıra sünnet ile bildirilmiştir. Mekke döneminde, Hz. Cebrail, Peygamber Efendimize (SAV) abdestin doğru bir şekilde nasıl alınması gerektiğini öğretmiştir.

   Medine döneminde Maide suresinin 6. ayetinde abdestin nasıl alınması gerektiğinden tekrar bahsedilmiştir. Ayet; “Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın…” şeklindedir.

   Peygamber Efendimiz (SAV) ise; Abdesti bozulan bir kimsenin tekrar abdest alıncaya kadar namazının kabul edilmeyeceğini buyurmuştur.

   Gusül ise tüm vücudun su ile yıkayarak yapılan hükmi temizliğe verilen isimdir. Gusül de abdest gibi hükmi bir temizliktir. Bunun yanında aynı zamanda maddi bir temizliktir. Çünkü gusül abdesti ile vücuttaki hayız, cünüplük ve nifas nedeni ile oluşan maddi kalıntıların ve bulaşıkların da temizlenmesi işlemi yapılmaktadır.

   Kur'an-ı Kerim'de gusül ile ilgili pek çok ayet bulunmaktadır. “Allah, tertemiz olanları sever.” (Tevbe, 9/108), “Namazın anahtarı temizliktir.” (Ebu Dâvûd, Salât, 31), “Temizlik olmadan namaz kabul olmaz.” (Müslim, Tahâret, 2) ayetleri ile temizliğin ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır.

   Gusül abdesti alarak cünüplük sebebi ile vücutta meydana gelen yorgunluk ve gevşeklik durumu da giderilmiş olmaktadır. Bedenin dengesi tekrar sağlanmış ve kan dolaşımı düzene girmiş olur. Bunun yanında bedenin hükmi kirlilikten de arınması sağlanmaktadır.

   Gusül alarak hem ibadete hazırlanmış hem de beden ile ruh sağlığının dengelenmesi sağlanmış olur. Bunun yanında gusül abdesti alarak Allah (cc) ile Hz. Peygamberin (SAV) emirlerinin yerine getirilmesi de sağlanmış olmaktadır. Kulluk görevi yerine getirildiği için insan sevapta kazanmaktadır.

   Gusül Abdesti Almayı Gerektiren Haller Nelerdir?

   Gusül abdestinin dört durumda alınması gerekmektedir. Bunlar;

  Meni gelse de gelmese de cinsel münasebette bulunmak

  İhtilam durumu: Bir kimse uykudan uyandığı zaman ihtilam olduğunu hatırlamazsa ancak elbisesine meni bulaştığını görürse o zaman yine gusül abdesti alması gerekmektedir. Uykusunda ihtilam olduğunu hatırlayan bir kimsenin elbiselerine meni bulaşmadıysa o zaman gusül abdesti almasına gerek yoktur. Kadınların da ihtilam oldukları zaman gusül abdesti alması gerekmektedir. Sahabe içerisinden olan bir kadın Peygamber Efendimize (SAV) erkeğin gördüğü rüyaları kadın görür mü diye sormuştur. Peygamber Efendimiz de “Bir kadın (rüyasında) erkeğin gördüğünü görür ve ihtilam olursa (Müslim, Hayz, 32–33) gusletsin” (Müslim, Hayz, 31) buyurmuştur.

  Herhangi bir durumda üreme organından şehvetle meni gelmesi durumunda

  Kadınlarda adet ile lohusalık dönemlerinin sona ermesi halinde gusül abdesti alması gerekmektedir.

  Bunun yanında cuma ve bayram namazlarından önce, hac ya da umre için ihrama girerken, Arafat'ta vakfe için gusül abdesti almak sünnettir.

   Kaynak: Diyanet

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Guslü gerektiren ve gerektirmeyen hâller - Dinimiz İslam

  Guslü gerektiren ve gerektirmeyen hâller - Dinimiz İslam

  Sual: Guslü gerektiren haller nelerdir?
  CEVAP
  Guslü gerektiren haller şunlardır:
  1- Hayz veya lohusalık hali bitince yahut cünüp olunca gusletmek farzdır. Hayz bitince, cünüp de olursa, ikisi için bir gusül yetişir. Kadın cünüp iken hayz görürse, isterse hemen gusleder, isterse hayz bitene kadar bekler, sonra ikisi için bir defa gusleder.

  2- Zekerin [penisin] ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, ferce [hazneye] girince, meni gelmese de, erkek de, kadın da cünüp olur. Yuvarlak kısım girmezse, cünüp olmaz.

  3- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

  4- İhtilamla yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmez. Bazı âlimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.

  5- Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir. İdrar yaptıktan veya bir müddet uyuduktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.

  6- İstimna [mastürbasyon] guslü gerektirir.

  7- Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra erkekte meninin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır. Kadın yıkandıktan sonra kendisinden meni gelirse kendi menisi olduğu takdirde guslü tekrarlar; namazı tekrarlamaz. Kendi menisi gelmemişse bir şey icap etmez.

  8- Zekerin ucu, dübüre girince, meni aksa da, akmasa da, her ikisine gusletmek farz olur. Hayz halinde de, temiz iken de kadına dübüründen yaklaşmak haramdır. Büyük günahtır. Livata veya cinsi sapıklık denilen oğlan kirletmek daha büyük günahtır. Hayvana tecavüz edene de gusül gerekir. Çok çirkin ve büyük günahtır.

  9- İhtilam olduğunu hatırlamadan, meni görenin, gusletmesi lazımdır. Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusleder. Mezi sansa ihtiyaten gusleder.

  10- Kadın, kocasını düşünürken şehvetlense, sonra titreyerek, kasılarak sarımtırak bir akıntı yani meni gelse, gusül gerekir.

  Guslü gerektirmeyen hâller
  Sual:
  Guslü gerektirmeyen haller nelerdir?
  CEVAP
  Halk arasında guslü gerektirdiği sanılan bazı hâller, guslü gerektirmez. Guslü gerektirmeyen haller:
  1- Bir erkek, bir kadını yahut bir erkeği çıplak görse, gusül gerekmez. Bakarken şehvetlenip meni gelirse gusül gerekir, mezi gelirse, yine gusül gerekmez.

  2- Bir kadın, kendi kocasını veya bir kadını çıplak görse gusül gerekmez.

  3- Karı-koca oynaşırken, çıplak resme bakarken veya düşünürken mezi gelse, fakat meni gelmese gusül gerekmez.

  4- İdrar yaptıktan sonra veya büyük abdestten sonra gelen yapışkan prostat sıvısı ve vedi guslü gerektirmez.

  5- Ağır bir şey kaldırmak veya bir yerden düşmek gibi bir sebeple meni çıkınca, Şafii’de gusül lazım olur, diğer üç mezhepte lazım olmaz.

  6- İhtilâm olduğunu hatırlayan, uyanınca çamaşırında meni görmezse gusletmesi gerekmez. İhtilam olan, uyanınca, yatakta, elbise veya bacağında yaşlık görürse, bunun mezi denilen beyaz akıcı sıvı olduğunu anlarsa veya uyanık iken mezi akarsa, gusül gerekmez.

  7- Cünüp olup guslettikten sonra, kadından kocasının menisi çıksa gusül gerekmez.

  8- Kadın veya erkek, etek [kasık] tıraşı olsa gusül gerekmez.

  9 - Kadınların süründüğü kokuyu erkekler koklarsa, koku sürünene de, koklayana da gusül gerekmez. Abdesti bile bozmaz. Ancak bayanların kocalarından başka kimseler için koku sürünmesi caiz değildir.

  10- Cünüpken giyilen kıyafeti, üstünde necaset yoksa, tekrar giymekte ve o elbiseyle namaz kılmakta mahzur yoktur.

  Meni, vedi, mezi nedir?
  Sual:
  Meni, vedi, mezi, prostat salgısı nedir? Guslü gerektirir mi?
  CEVAP
  Meni
  , cinsel ilişki veya mastürbasyon sonunda haz ve heyecanla gelen yapışkan sıvıdır. Erkek menisine sperm denir. Kadından gelen meni sarımtıraktır.

  Vedi, idrardan sonra çıkan beyaz, bulanık, koyu, yapışkan bir sıvıdır.

  Mezi, zevk zamanında çıkar. Şehvetlenince, açık resimlere bakınca veya şehvetle öpüşünce ve sürtününce veya böyle şeyler düşününce gelen birkaç damla renksiz yapışkan sıvıdır.

  Prostat salgısı, genelde idrardan sonra gelen, koyu, yapışkan bir sıvıdır.

  Şehvetle gelen meni hariç, hiç biri guslü gerektirmez. Kadınlarda meni gelmesi daha zor olur. Meni gelmez de, mezi denen akıcı sıvı gelirse gusül gerekmez. Meni, titreyerek gelir, kasılmalar olur. Gelenin mezi mi, yoksa meni mi olduğu bu şekilde de, anlaşılabilir.

  Meni gelmezse
  Sual:
  Prostat ameliyatı oldum. Sperm torbacıklarımı aldıkları için testislerde sperm birikemiyor. Eşimle beraber olduğum zaman sperm gelmiyor. Rüyada ihtilam oluyorum; ama dışarı bir akıntı çıkmıyor. Bazen herhangi bir sebep olmadan idrarda koyu bir akıntı görüyorum, acaba sperm mi diye merak ediyorum. Cünüp oluyor muyum, gusletmem gerekiyor mu?
  CEVAP
  Eşle beraber olunca sperm gelmese de, yine gusül gerekir. Rüyada ihtilam olunca dışarı bir akıntı çıkmamışsa, gusül gerekmez. Gusül için meninin şehvetle dışarı çıkması gerekir. Meni herhangi bir sebeple şehvetsiz çıksa Hanefi’de gusül gerekmez. İdrarda görülen prostat sıvısı olabilir. Tahlil ettirmek iyi olur. Meni bile olsa, şehvetsiz gelince guslü gerektirmez. Eğer şehvetle yerinden kopup, daha sonra şehvetsiz olarak çıksa, gusül gerekir.

  Meni görülmezse
  Sual:
  Ameliyatla meni kanalı idrar torbasına bağlandı. İhtilamda meni idrar torbasına akarmış. İdrarda meni göremiyorum. Gusül lazım mı?
  CEVAP
  Meni görülmezse gusül gerekmez.

  Muayene olunca
  Sual:
  Kadın, kadın hastalıklarından dolayı, erkek doktora, rahminden muayene olsa, gusletmesi gerekir mi? Ültrasonla muayene olunca gusül gerekir mi? Kadın ön veya arkasına parmak sokunca gusletmesi gerekir diyenler var, gerekmez diyenler var. Hangisi doğrudur?
  CEVAP
  İkisi de doğru sayılmaz, açıklamaya ihtiyaç vardır. İçeri parmak girince, lezzet duymazsa gusül gerekmez. Lezzet duyarsa gusül gerekir. Lezzet almak, şehvet duymak demektir. Seadet-i Ebediyye’de Redd-ül-muhtar’dan alarak diyor ki:
  Çocuk zekeri, hayvan zekeri, ölü zekeri, zeker gibi her şey veya parmak kullanınca içeri girdiği zaman, lezzet duyarsa, gusletmesi lazım olur. Lezzet duymazsa, gusletmesi iyi olur.

  Cünübün âdet görmesi
  Sual:
  Cünüp kadın, hayz olursa yıkanması gerekir mi?
  CEVAP
  Yıkanması şart değildir. Cünüp iken tırnak ve saç kesmesi mekruh, hayzlı iken mekruh değildir. Bunun için yıkanması iyidir.

  Doğum yaptırmak
  Sual:
  Erkek veya bayan kadın doktoru veya ebe, Ramazanda, abdestli iken bir kadına doğum yaptırsa, doktorun orucu, guslü veya abdesti bozulur mu?
  CEVAP
  Hanefi mezhebindeki kadın doktorunun veya ebenin, Ramazan-ı şerifte doğum yaptırmakla orucu, abdesti ve guslü bozulmuş olmaz. Zaruretsiz erkek doktora doğum yaptırmak caiz olmaz.

  Bir kere gusledilir
  Sual:
  Hayzı bittiği halde, gusletmeden beyiyle beraber olup yatan, sonra rüyada ihtilam olan, yani gusletmeden önce, iki kere daha cünüp olan, şimdi, kaç kere gusletmesi gerekir?
  CEVAP
  Kaç kere cünüp olunursa olsun, bir kere gusletmek yeterli olur. Namaz vakti çıkmadan, hemen gusledilmesi gerekir. Namaz kılmadan vakit çıkarsa, namazını kazaya bıraktığı için de, ayrıca büyük günah olur.

  Tuğla eriyinceye kadar
  Sual:
  Livata yapınca veya Çingene’yle zina edince, tuğla eriyinceye kadar yıkanmak mı gerekir?
  CEVAP
  Hayır, öyle bir şey yok, hurafedir. Livata ve zina, büyük günahsa da, bir kere gusleden temiz olur.
  Livata, erkeğin erkekle ilişkiye girmesi;
  Zina, erkekle kadının nikâhsız olarak cinsel ilişkide bulunması demektir.

  Müslüman olunca
  Sual: Bir gayrimüslim, Müslüman olunca, gusletmesine gerek var mı?
  CEVAP
  Cünüp olduktan sonra yıkanmışsa, Müslüman olunca gusletmesi müstehabdır. Cünüp kâfir, kir için yıkanmışsa cünüplüğü de kalmaz; çünkü Hanefi’de gusülde niyet farz değildir. Yıkanmakla gusletmiş olur. Cünüp olduktan sonra yıkanmamışsa, Müslüman olunca gusletmesi farzdır. (İ. Ahlakı)

  Gusül gerekmez
  Sual:
  Sitenizde, (Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir) deniyor. Prostat rahatsızlığı sebebiyle, ihtilam olduğum hâlde, meni çıkmıyor. Belki idrara karışmış olabilir, fakat idrarda da görülmüyor. Görülmediği için gusül gerekmez mi?
  CEVAP
  Görülmedikçe gusül gerekmez, fakat ihtiyaten gusletmek iyidir.

  Sual: Dişlerde meydana gelen kireçlenmeler sebebiyle, buraların altına su ulaşmıyor. Bu sebepten dolayı başka bir mezhebi taklit etmek gerekir mi?
  Cevap:
  Dartr veya kefeki denilen ve dişlerin dibinde hasıl olan kireçlenmeler, salgılardan, kendiliklerinden hasıl oldukları için ve buna mani olan çare, ilaç bulunmadığı için, bunların mevcut olmasında zaruret vardır. İzale edilmesinde harac olanlar, derideki çıbanın, yaranın üstündeki zar, kabuk gibi olup, altlarını yıkamak, dört mezhepte de lazım olmaz. Bunun için, başka mezhebi taklit lazım olmaz.

  Sual: Uykusunda ihtilam olduğunu hatırlayan fakat uyanınca iç çamaşırında meni bulaşığı görmeyen kimsenin, yine de gusül alması gerekir mi?
  Cevap:
  İhtilam olan kimse, uyanınca, yatakta, elbise veya bacağında yaşlık görse, bunun mezi denilen beyaz akıcı sıvı olduğunu anlarsa veya uyanık iken mezi aksa, gusül lazım olmaz. İhtilam olduğunu hatırlamadan, meni görse, gusül lazım olduğu, söz birliği ile bildirildi. Mezi sansa ihtiyaten gusül lazım olur. İhtilam olduğunu, hatırlayan kimse, bir yerde meni görmezse, gusletmez.

  Sual: Ağır bir şey kaldırınca, insandan meni gelirse, bu sebepten dolayı gusül almak gerekir mi?
  Cevap:
  Dayak yemek, ağır bir şey kaldırmak veya bir yerden düşmek gibi sebeplerle insandan meni çıkınca, Hanefi ve Maliki mezhebinde gusül lazım olmaz. Şafii mezhebinde ise, lazım olur. Şafii mezhebini taklit eden Hanefinin, buna da dikkat etmesi lazımdır.

  Yazı kaynağı : dinimizislam.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap