Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  grafik çizimi yapabileceğimiz bilgisayar programları

  1 ziyaretçi

  grafik çizimi yapabileceğimiz bilgisayar programları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  En İyi Grafik Tasarım Programları

  En İyi Grafik Tasarım Programları

  Günümüzün vazgeçilmez teknolojisi ile gelişen bilgisayar ve bilgisayar yazılım programları, kullanıcılar için pek çok alternatifi sunmaktadır. Bu alternatifler grubuna dahil olan grafik tasarım programları da bir kullanıcının özgür ve sınırı olmayan bir çok tasarımı, geliştirilebilir resimleri, tasarım animasyonu, çizim ve oluşturulmak istenen bir ürünün taslağı ve üç boyutlu görüntüleri gibi birçok çalışmanın profesyonel eller ile biçimlendirilerek hayat bulması olarak düşünülebilir.

  Grafik tasarımın en başlıca özelliği görselliğe dayanan bir iletişim unsuru olmasıdır. Bu iletişim, insanların dikkatini çeken, benimseten ve iyi bir tasarım gerçekleştirildiği zaman güven duygusunu, ürün ve hizmete dayalı olarak sağlayan grafik tasarımların sonuçlarında kendisini göstermektedir. İyi bir grafik tasarımı için, iyi bir program şarttır. Ayrıca bu programı destekleyecek ve çalışmasını sekteye uğratmayacak bir bilgisayarın donanım özellikleri de yapılan işin kalitesini ve verimini tetikleyecektir.

  Bugün internet üzerinde bir web, bir ürünün görsel çalışması, markası veya hayal üzerine kurulan sanatsal tüm içerikler normal günlük hayatımızda, grafik tasarım programları ihtiyacı gerektiren bir zorunluluk haline gelmiş bulunmaktadır.

  Grafik tasarım programının içerisinde, bir kullanıcının özgürce şekillendirebildiği, fakat belirli bir simetri, oran, karşıtlık ve ölçü durumlarına göre titizlikle dikkat ettiği bir dizi unsurları taşır. Bu açıdan kullanılacak grafik tasarım programı sayılıdır ve işlevleri birbirinden farklı olarak, kurulduğu yazılım altyapısına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Peki sizin için önerilen ve kullanım bakımından verimi en çok alabileceğiniz en iyi grafik tasarım programları nelerdir?

  Not: En iyi grafik tasarım programlarının karşılaştırmasını şu yazımızda bulabilirsiniz.

  Corel Draw

  Genel olarak kullanım amacı baskı grafiği üzerinedir. Bu amaçla kullanımı daha yaygın olarak kullanılan Corel Draw, kartvizit, el ilanı, broşür, kurumsal kimlik gibi matbaa ürünlerinin baskısı, dijital baskı, reklam tabelaları, tekstil firmaları gibi tasarımlar için tercih edilen bir programdır. Corel Draw vektör tabanlı tasarım programı olarak kurulmuştur ve 1989 yılında kullanıcılar için aktif bir grafik tasarım olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kolay bir arayüzüne sahip olarak otomatik çizim olanağı ile, yeni başlayan kişiler için iyi bir başlangıç olarak Corel Draw programı tavsiye edilmektedir.

  Adobe Illustrator (Ai)

  Corel Draw gibi vektörel tabanlıdır. Kullanım alanı bakımından oldukça zengin ve hemen hemen her firma tarafından kullanılan gelişmiş bir grafik tasarımı programıdır. Adobe Illustrator programı daha çok baskı için kullanılmaktadır. Bu baskılarda, el ilanı, broşür, kitap, dergi, gazete ve kartvizit gibi çalışmalar Illustrator programı yardımıyla hazırlanmaktadır. Gelişmiş bir vektörel tabana sahip olduğu için üzerinde daha çok profesyonel tasarımcılar çalışmaktadır. Piksel sorununu ortadan kaldırarak bir resmin boyutunun küçülüp veya büyütülmesi durumunda herhangi bir görüntü bozukluğu yaşamadan ayarlamalar yapabilirsiniz. Ayrıca Illustrator programı bir kullanıcının düşüncelerini tam olarak yansıtabildiği bir tasarımı, bu program üzerinden gerçekleştirebilme imkanına sahip olabilmektedir. Bir bilgisayar menüsü gibi basit bir kullanım arayüzü vardır. Bu menüler sayesinde dosyaları rahatlıkla yönetebilir ve kullanmak istediğiniz amaca yönelik düzene oturtabilirsiniz.

  Adobe InDesign

  Tasarım anlamındaki yaratıcılık, Adobe InDesign programı sayesinde mümkündür. Bir kullanıcının kendini geliştirebilmesi, tasarımını yaptığı görseller üzerinde değişiklik yapıp onu kendine özgü bir şekilde ele almasına yarayan kolay ve detaycı kullanıcılar için bir potansiyele sahiptir. Adobe Photoshop sürümleri ile uyumlu olarak çalışarak, bir kişinin birden çok resmi türlü renk, gölge ve diğer ölçü ayarlarını bir kullanıcının kendine özgü bir şekilde yaratıcılıkla kullanmasına yardımcı olan bir altyapıya sahiptir. Dünyada New York Times gibi çok bilinen kuruluşlarda Adobe InDesign programını kullanmaktadırlar. Çok sayfalı tasarımları mümkün kılan Adobe InDesign ile  çok sayfalı katalog, gazete ve kitap gibi çalışmalarınızı tek yerden rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

  Adobe Photoshop (Ps)

  Çok fazla seçenekleri ile birden çok değişikliğin özgürce yapılabildiği, istenmeyen ve gizlenmesi gereken bir yazının veya resmin diğer resim üzerinde kaybolmasını veya hafifçe belirlemesini sağlayabildiğiniz çok yönlü bir programdır. Adobe Photoshop amacı, bir resmin üzerine başka bir resim ile yeni bir tasarımı ortaya çıkartmaktır. Ya da resimleri birleştirerek farklı hayal gücüne dayalı tasarımlarda yapılabilmektedir. Adobe Photoshop pixel tabanlı bir tasarım programıdır. Günümüzde sürekli gelişen ve güncellenen sürümleriyle kullanıcılar için pratik ve özgür tasarımlarını yansıtabildikleri birçok fonksiyon özelliğini içerisinde barındırmaktadır.

  3DS Max

   Gelişmiş yazılımlardan biri olan3DS Max, genel olarak 3 boyutlu çalışmaların en verimli şekilde ele alınması için kullanılan bir programdır. Normal bir görüntünün programın dahilinde tasarımlarının kullanıcılar tarafından işlenerek 3 boyutlu görebildiği programda, genellikle yeni projelerin tasarımı veya otomobil tasarımları için kullanılır. Bir hayal gücünün gerçeğe dönüştürülmesine en yakın olan programlardan biridir. İç mimarlar, çizgi animasyonlar içinde kullanılan 3Ds Max tam ismi, "3Ds Studio Max" kişisel zevk içinde birebir ve profesyonellerin en çok tercih ettiği bir programdır.

  Adobe Flash ve ActionScript

   ActionScript, Flash'da kullanılan bir kodlama dili olarak bilinmektedir. ActionScript ile uygulamalarınızın normal dışı seyreden karmaşık işlevler eklenebilmektedir. Daha çok web tasarımı için kullanılmaktadır. Bu yüzden ActionScript kendi veri sistemindeki anahtar sözcüklere uyarak işlevlerini buna göre yerini getirmektedir.

  Free Hand

   Vektör çizim uygulaması için geliştirilen bir masaüstü çizim tasarım programıdır. Free Hand ile oluşturduğunuz görüntü ve grafikler üzerinde daimi bir kaliteye yönelik sonuçlar alırsınız. Pikseli kuvvetlidir ve bir görüntüyü küçültüp veya büyüttüğünüz zaman herhangi bir bozulma yaşanmamaktadır. Tasarım oluşturmak için oldukça basit ve kullanımı kolaydır. Yeni güncellemeleri Adobe Illustrator programına yönelse de, eski bir sürüm olan Free Hand kullanıcısı oldukça fazladır.

  Adobe Dreamweawer

  Adobe'nin diğer gelişmiş programlarından biri olan Dreamweawer web sayfaları üzerinde değişiklik, geliştirme ve yeni tasarımların oluşturulması üzerine yardımcı olan bir web geliştirme programıdır. Html editörlerinden biridir ve bir sayfa tasarlarken kullanıcılara sunduğu özellikler fazla ve kullanımı oldukça kolay bir programdır.

  Tüm grafik tasarımı programları belirli bir amaç için, kullanıcıların isteklerine göre tasarımlarını, hayallerini, düşüncelerini ve bir iş amacıyla gerçekleştirmek istediği projeleri bu yardımcı programlar ile sağlanması, gelişen teknolojinin bir kısmını yansıtmaktadır. Bir grafik tasarım programı ile bir kullanıcı düşüncelerini sanal ortamda gerçeğe dönüştürebilir, oluşturmak istediği bir dünyayı sanal ortamda grafik tasarım programları sayesinde gerçekleştirebilir. Bir firma ürünleri için, bir reklam veya katalog için pazar payında daha iyi yer edinebilmek amacıyla bu grafik tasarımlarını yapan kullanıcılara ihtiyaç duyar. İnternet ortamındaki rekabet, diğer firmalardan daha iyi olabilmek ve günümüzün zorunlu ihtiyacı haline gelen internet reklamcılığı için, bu programlara ve tasarımlarına ihtiyaç vardır.

  Kişisel zevkler veya iş amacıyla olursa olsun size saydığımız bu programlar en iyi grafik tasarımları programları başlığımızın küresel çapta en çok tercih edilen ve kullanılan programlardır. Bu grafik tasarımlarından bazılarını profesyoneller, bazılarını da yeni başlayanlar kullanabilmektedir.

  Grafik Tasarım Niçin Gerekmektedir?

  Grafik tasarım, günümüze paralel olarak gelişen ve zorunlu bir ihtiyaca dönüşen küresel bir niteliğe sahip bir oluşumdur. Bilgisayar ve internet üzerinde yapılabileceklerin sınırının çok ötesine geçen, bir insanın hayal gücünü dilediği gibi özgürce kullanabildiği grafik tasarım programları sayesinde, elde edilmek istenen herşey gerçekleşebilmektedir. Yeni bir ürünün tasarımı, bir hayal gücünün gerçeğe dönüştürülmesi, animasyonlar, baskı gibi tüm herşey grafik tasarımı programları ile gerçekleşebilmektedir.

  En iyi grafik tasarım programları için her ne kadar program mükemmel bir hizmet verse de, bir kullanıcı eğer onu kullanmayı bilmiyorsa program hiçbir verim sağlayamayacaktır. Bu yüzden bir tasarım yapılacağı zaman nasıl bir yol izleneceği önceden kestirilmeli ve nerede ne kullanılacağı kesin olarak kestirilmelidir. Bununla birlikte programın çok iyi bilinmesi ya da kullanabileceğiniz amaca yönelik bilinmesi size verim sağlaması için oldukça yardımcı olacaktır. Örnek olarak Adobe Photoshop (Ps) programında bildiğiniz gölgeleme, bir resim üzerine başka bir resmi eklediğinizde silikleştirerek sanki bir bütünmüş gibi bir kavram oluşturmayı biliyorsanız, yapacağınız tüm görsel çalışmalarında birşeyi bilmiş olarak birçok güçlü şeyleri ortaya çıkarabilirsiniz. Birde efektleri ve simetriyi doğru hesapladığınızda görüntünün üzerindeki oynamayı en aza düşürebilir ve orijinal bir görüntüye benzer bir hale getirebilirsiniz. Bunun gibi ufak şeyler bilindikçe bir program hakkında edindiğiniz bilgi ve oluşturmak istediğiniz tasarımın özelliği ve kalitesi de aynı oranda artacaktır. Bir grafik tasarım programı özellikler üzerine kuruludur. Bu özellikleri bir kullanıcı ne kadar biliyorsa gerçekleştirmek istediği tasarım üzerine çok daha kalıcı ve güçlü bir karşılık alabilecektir.

  Bu açıdan ilk başlayanlar için grafik tasarımları için seçenekler bol ve geniştir. Kullanmak istediğiniz program üzerinde ne yapacağınızı bilin ve önceden yapılmış tasarım videolarını yada önerileri dikkate alarak adımınızı atın. Böylece daha sağlam bir temel üzerine öğrenebildiğiniz grafik tasarım programı üzerinde söz hakkı sizin üzerinizde olur ve gerçekleştirmek istediğiniz bir çalışmayı en mükemmel şekilde gerçekleştirerek profesyonel grafiker olabilirsiniz. Bir grafik tasarım niçin gerektiği sorusunun tek cevabı günümüzün gelişen teknolojisi ve küreselleşen pazarın bu ihtiyacı doğurmasında yatmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek üzerine bir grafik tasarımı öğrenmek istiyorsanız diğer herkesten bir seviye önde olabilmek için, sabırla ve yavaş yavaş bir grafik programı hakkında ince detayları kaçırmadan öğrenmenizde fayda vardır.

  Grafik Tasarımının Sağladığı Kolaylıklar

  Günümüzde internet kullanıcıları ve grafik tasarımın sağladığı kolaylıkları sağlayan programlara ihtiyaç artmaktadır. Bu sebeple artan ihtiyaca olan talepte buna paralel olarak geliştiği için yakın bir zamanda herkes tarafından bilgisayar kullanmak kadar basit bir hale gelecektir. Tabi geleceğin ne getireceği ve şuan bildiğimiz programlardan daha nasıl bir üst seviyeye çıkacağını bilememekteyiz. Yine de grafik tasarımlarının bizlere sağladığı kolaylıkları bilmek, günümüzde oldukça revaçta ve bir iş bulabilme imkanı bakımından oldukça önemlidir.

  Artan bu ihtiyacı en iyi şekilde yerine getirebilmek için çağımızın yenileşme ve gelişimlerini takip etmek oldukça önemlidir. Bu sayede yeni bir tasarımla çığır açılabilir, yeni bir tasarımla beklenilenin çok üzerinde bir kalite elde edilebilir. Tüm bunların ana kaynağı, bir grafikerliği severek ve isteyerek yapmaktan geçmektedir. Hedeflenen bir amaca yönelik geleceğini bunun üzerine kurgulayan kişiler için en önemli unsur araştırmayı, yeniliği sürekli takip etmesiyle olmaktadır.

  Not: Grafik Tasarımcılar İçin Ücretsiz Vektör Siteleri yazımıza göz atabilirsiniz.

  Grafik tasarım hakkında her tür faydalı içeriğe Bidolubaskı Blog ile ulaşabilirsiniz. En yeni yazılarımızdan herkesten önce haberdar olmak için mail bültenimize abone olmayı unutmayın. 

  Yazı kaynağı : www.bidolubaski.com

  5 Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

  5 Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

  1. Inkscape - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

  Kullanabileceğiniz Platformlar: Windows/Linux/Mac

  Eğer Adobe Illustrator veya CorelDraw’a ücretsiz bir alternatif arayışındaysanız Inkscape sizin için doğru seçim olacaktır. Özellikle vektör grafik tasarımları konusunda bu program içerisinde aradığınız neredeyse tüm özelliklere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Inkscape resmi internet sitesi içerisinde bulunan eğitim videoları ile programı nasıl kullanacağınızı öğrenebilir, kendinizi hızla geliştirebilirsiniz.

  2. Gimp - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

  Kullanabileceğiniz Platformlar: Windows/Linux/Mac

  Gimp ücretsiz grafik tasarım programları arasında en çok tercih edilen programlardan biri. Gimp’i diğer programlardan ayıran en önemli özelliği açık kaynak kodlu olması ve bu sayede sürekli geliştirilerek farklı sürümlerle kullanıcıya farklı deneyimler sağlayabiliyor olması. Özellikle arayüz olarak sunduğu deneyim ile kullanıcılar için vazgeçilmesi güç bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Adobe Photoshop arayüzüne alışkın olan kullanıcılar için de özel bir sürümünün bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

  3. Daz Studio - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

  Kullanabileceğiniz Platformlar: Windows/Mac

  Eğer grafik tasarım konusunda 2 boyutun sınırlarını aşmak ve 3 boyutlu grafik tasarımlar yapmak istiyorsanız Daz Studio bu ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılayacak. Öncelerde 249$’lık bir satış fiyatı ile kullanıcıya sunulan Daz Studio programına şimdi eğitim videoları ile birlikte ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda site içerisinde ücretli bir şekilde sunulan hazır 3 boyutlu taslakları alarak bu taslaklar üzerinde de çalışabilirsiniz.

  4. Vectr - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

  Kullanabileceğiniz Platformlar: Online/Windows/Linux/Mac/Chromebook

  Online veya masaüstü programı ile kullanabileceğiniz Vectr özellikle vektörel çizim programları arasında en basit ve en çok tercih edilen ücretsiz vektör çizim programı olarak gösteriliyor. Sunduğu zengin imkanlar ve basit kullanımı ile yeni başlayanlardan profesyonel grafikerlere kadar geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Özellikle simge, logo, illüstrasyon, ikon gibi grafik tasarımın önemli kısımlarında sunduğu özellikler ile sizi fazlasıyla tatmin edeceğini söyleyebiliriz.

  5. Easel.ly - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

  Kullanabileceğiniz Platformlar: Online

  Infografikler artık günümüz dijital pazarlamasının en yaygın kullanılan araçlarından biri. Özellikle grafik tasarıma yeni merak sarmış biriyseniz kesinlikle yönelmeyi düşünebileceğiniz bir alan olduğunu söyleyelim. Easel.ly online ve akıcı kullanımıyla işinizi çabucak ve kolayca yapmanızı sağlayacaktır.

  BONUS: Canva - Ücretsiz Grafik Tasarım Programı

  Kullanabileceğiniz Platformlar: Online

  Canva online grafik tasarım ve fotoğraf düzenleme programı. Sosyal medya görsellerinden yüksek çözünürlüklü poster tasarımlarına kadar çok geniş bir yelpazeye sahip taslakları, kolay kullanımı ile Canva bu alanda dünyanın en iyi ücretsiz online grafik tasarım programı. İçerisinde oldukça profesyonel görseller oluşturabileceğiniz araçların yanı sıra çok düşük ücretlerle sahip olabileceğiniz araçlar ve taslaklar da bulunmaktadır. Canva’nın en güzel özelliği görsellere yüksek çözünürlükte ve formatta kolayca indirebiliyor olmanız. Aynı zamanda sitenin Türkçe desteği olduğunu da belirtelim.

  Eğer yazımızı faydalı bulduysanız paylaşmayı unutmayın. En kaliteli ve öğretici içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız mail listemize de kaydolabilirsiniz. (Merak Etmeyin! Biz de spam mailleri sevmiyoruz ve size gereksiz hiçbir mail göndermeyeceğiz.)

  Yazı kaynağı : www.bidolubaski.com

  Bilgisayarda Kullanabileceğiniz 7 Basit Çizim Programı

  Bilgisayarda Kullanabileceğiniz 7 Basit Çizim Programı

  Çizim yapmak, ister hobi ister iş için olsun; oldukça keyif verici bir süreç. Kağıt artık size yeterli gelmiyorsa ve dijital ortama geçiş yapmak istiyorsanız, bilgisayarda kullanabileceğiniz birçok ücretsiz basit çizim programı bulunuyor. Tabii bu ücretsiz olan programlar genelde başlangıç için oluyor ve kısımlı imkânlara sahip oluyor.

  Fakat piyasada bulunan birçok ücretsiz basit çizim programı, aslında tam anlamıyla bir sanat eseri yaratmak için gerek duyulan tüm araçları sağlıyor. Geriye yaratıcılığınızı ve yeteneğinizi konuşturmak kalıyor. Gelin hep beraber ücretsiz basit çizim programı listemize yakından bakalım.

  Bilgisayarda çizim yapabileceğiniz 7 ücretsiz basit çizim programı:

  Krita

  Krita, topluluk destekli ve açık kaynaklı en çok kullanılan çizim programlarından birisi. Bir profesyonelin ihtiyaç duyacağı tüm renk aralıklarına, katmanlara ve fırçalara sahip olan Krita, başlangıç düzeyindeki kullanıcıların hoşuna gidebilecek basit bir arayüze de sahip. Krita’yı istediğiniz tarzda çizim yapmak için kullanabiliyorsunuz, fakat Krita en çok manga ve çizgi roman çizimleri için kullanılıyor.

  Özelleştirme konusunda da Krita, kullanıcılara oldukça fazla seçenek sağlıyor. Krita’da bulunan her fırça, kullanıcının kullanım tarzına göre özelleştirilebiliyor. Ayrıca Krita, çizim asistanı ile düzgün ve hatasız şekiller çizmenize yardımcı oluyor. Bu oldukça güçlü çizim programını ise indirmek ve kullanmak tamamen ücretsiz.

  Artweaver Free

  Artweaver Free, tıpkı Krita’da olduğu gibi profesyonelden başlangıç düzeyine kadar kolayca dijital çizimler yaratabileceğiniz başarılı bir çizim programı olarak karşımıza çıkıyor. Artweaver üzerinden farenizle çizim yapabileceğiniz gibi ,farklı aygıtlar bağlayarak da çizim yapabiliyorsunuz. Dokunmatik ekran desteği de bulunan Artweaver, dokunmatik ekrana sahip bilgisayarlarda ve ekstra donanımlarla kullanılabiliyor.

  Hemen hemen her çizim programında bulunan fırçaların yanı sıra Artweaver, kullanıcılara değişik özelliklere sahip kalemler de sunuyor. Katman özelliğine de sahip olan bu uygulamada, çizimlerinizde köklü değişiklikler yapmaya gerek kalmadan katman katman çizimlerinizi oluşturup sonra birleştirebiliyorsunuz.

  Microsoft Paint 3D

  Basit çizim programı denilince ilk akla gelen isimlerden birisi şüphesiz Microsoft Paint oluyor. Paint’in yeni versiyonu Microsoft Paint 3D ise vakit geçirmek ve özellikle çocuklar için oldukça kullanışlı bir çizim programı olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça basit çizim araçlarına ve renklere sahip olan Paint 3D’nin klasik versiyonundan bir farkı var. Bu fark ise adından da anlayabileceğiniz üzere üç boyut desteği.

  Üç boyutlu destek sayesinde programa çizimler yükleyip, bu çizimleri üç boyutlu hâle getirebiliyorsunuz. Fakat işin asıl eğlenceli kısmı ise kendi çizdiğiniz tasarımlar üç boyutlu yapabilmeniz. Hatta üç boyutlu tasarımlarınızı 3D yazıcı sayesinde gerçek hayata bile taşıyabiliyorsunuz.

  Microsoft Fresh Paint

  Listemizin hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik olan bir diğer çizim uygulaması ise Microsoft Fresh Paint. Bu programın asıl öne çıktığı nokta ise fırçaları ve renkleriyle kanvas üzerine yağlı boya bir tablo yapıyormuşsunuz hissi vermesi. Yağlı boyanın yanı sıra Microsoft Fresh Paint programında sulu boya, guaj boya ve benzeri boya çeşitleri de bulunuyor.

  Programın isminden de anlaşılabileceği gibi Fresh Paint yani “taze boya” olayını simüle eden bu uygulamada farklı renkleri tuvale sürüp daha sonra özel fırçalar sayesinde bu renkleri dağıtıp ve birleştirip sürreal çalışmalar yapabiliyorsunuz. Özellikle orta düzey yağlı boya deneyimizin varsa Fresh Paint ile ortaya gerçekten güzel tablolar çıkarabiliyorsunuz.

  MyPaint

  Çizim dünyasının en sevilen ücretsiz çizim programlarından biri olan MyPaint, açık kaynaklı olması nedeniyle topluluk tarafından oluşturulmuş birçok çizim aracına ev sahipliği yapıyor. Klasik fırçalardan özel fırçalara, çeşitli eskiz kalemlerine, mürekkep boyalara ve hatta kömürlere bile MyPaint sayesinde ulaşabiliyorsunuz.

  Profesyonellerin de tercihi olan MyPaint, en iyi şekilde grafik çizim tabletleri ile çalışıyor. Ayrıca MyPaint, tıpkı Microsoft Fresh Paint’te olduğu boya karıştırma yoluyla çizim yapmaya da imkân tanıyor. Eğer profesyonelliğe adım atmak istiyorsanız, MyPaint yeteneklerinizi ön plana çıkarabileceğiniz en iyi çizim programlarından bir tanesi olacaktır.

  Autodesk Sketchbook

  Autodesk Sketchbook, hem profesyoneller hem de öğrenciler için tasarlanmış bir çizim programı olarak karşımıza çıkıyor. Önceden sadece 30 günlük deneme süresince ücretsiz olan bu program, artık tam sürümüyle tamamen ücretsiz olarak erişilebiliyor. Autodesk Sketchbook programında listemizinde bulunan diğer programlar gibi istediğiniz tarzda çizim yapabiliyorsunuz. Fakat Sketchbook’un asıl yoğunlaştığı dal teknik çizim oluyor.

  Bu nedenle Sketchbook genellikle teknik resim yapan mimarlar, mühendisler ve öğrenciler tarafından kullanılıyor. Yine de Sketchbook istediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir esneklikte bu nedenle tereddüte düşmeden programı keyifli kullanabilirsiniz. Ayrıca Autodesk Sketchbook, akıllı telefonlarda ve tabletlerde de ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Mobil indirme linklerine aşağıdaki butonlardan ulaşabilirsiniz.

  GIMP (GNU Image Manipulation Program)

  Adobe Photoshop ile rakip olabilecek düzeyde özelliklere sahip olan GIMP, tamamen açık kodlu ve ücretsiz erişilebilen bir çizim ve fotoğraf düzenleme programı. GIMP sayesinde tıpkı Photoshop’ta olduğu gibi sıfırdan bir çizim yaratabiliyor veya var olan fotoğrafların ya da görsellerin üzerinde oynamalar yaparak değişik işler ortaya çıkartabiliyorsunuz.

  Çizimlerinizi düzenleme konusunda da oldukça detaylı fırçalara sahip olan GIMP, Healing Brush (İyileştirme fırçası) gibi çizimin tonunu ve rengini düzelten oldukça kullanışlı fırçalar sunuyor. Ayrıca fırçalar üzerinde boy, doku,oran ve benzeri değiştirmeleri yapılabiliyor ve yaptığınız değişiklikleri açık kaynak sayesinde topluluk ile paylaşabiliyorsunuz. Tabii doğal olarak topluluk tarafından yapılan yeni fırçaları ve diğer çizim araçlarını da kendi programınıza ücretsiz şekilde dâhil edebiliyorsunuz.

  Basit çizim programı denilince ilk akla gelen programlardan ve profesyonellerin tercihi olan çizim programlarından da bahsettiğimiz listemizin sonuna geldik. Listede yer alan çizim programları, hâlihazırda keyifli bir süreç olan çizimi daha da keyifli bir hâle getirmeyi başarıyor ve dijital çizim de hem profesyonellere hem de çaylaklara oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Sizler de kullandığınız diğer çizim programlarını bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap