Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  google akademik arama motoru özellikleri

  1 ziyaretçi

  google akademik arama motoru özellikleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Google Akademik Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Google Akademik Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Google Akademik, dünyaca ünlü arama motoru özellikle araştırma yapan kullanıcıların en fazla başvurduğu kaynaklar arasındadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki makaleyi okuma fırsatı sağlar. Sadece elinizde bulunan kaynaklarla yetinmiyorsanız, dünyanın farklı kesimlerinde araştırdığınız konuya dair çalışmaları araştırmak, incelemek, öğrenmek ve takip etmek istiyorsanız Google Akademik’ten rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra tez ve makale gibi konuları da ayrıca Google Akademik üzerinden takip etmke mümkündür. 

  Google Akademik Nasıl Kullanılır?

  2004 yılında hizmete girenGoogle Akademiksadece akademik makaleler konusunda arama yapmanızı sağlayan bir tür arama motorudur. Uygulamada kullanıcı deneyimi önemlidir ve uygulama oldukça kolaydır. Her arama motorunda olduğu gibi sayfanın üst kısmındaki bölüme inceleme yapmak istediğiniz konuyu yazıp araştırabilirsiniz. Tez yazımı döneminde oldukça faydalı olan Google Akademik, araştırma yaptığınız konu hakkında çok sayıda bilgi çıkartır ve alıntılama özelliği ile dikkat çeker. Alıntılama kısmına tıkladığınız zaman o konuda en fazla atıf yapan makaleleri ve yayınları görebilirsiniz.

  Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Google Akademik sayesinde makale yazarları da böyle kullanıcısı yüksek plartformda yayınları bulunduğu için prestij kazanırlar ve akademik alanda ün kazanırlar. Kişilerin kendi yazdıkları makaleleri takip etmeleri sistem içerisinde mümkündür. Hiçbir yerde bulunamayan bilimsel makaleler bile bu plartformda araştırmacıların bulmasını sağlamaktadır.

  Google Akademik üzerinden araştırma yaparak kimsenin ulaşamayacağı tüm akademik yayın, kitap ve dergileri bulabilirsiniz. Geliştirilmiş olan arama özelliği kişilere sistem içerisinde büyük kolaylık sağlar. Örneğin bir konu hakkında araştırma yaparken hangi ülkenin yayınlarını görmek istediğinizi, hangi yazarlara ulaşmak istediğinizi, hangi formatta olmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

  Google Akademik Özellikleri Nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.habernediyor.com

  Google Akademik Nedir, Ne İçin Kullanılır? Scholar Google Akademik Arama Motoru Özellikleri ve Kullanımı ile İlgili Bilgiler

  Google Akademik Nedir, Ne İçin Kullanılır? Scholar Google Akademik Arama Motoru Özellikleri ve Kullanımı ile İlgili Bilgiler

  Scholar Google olarak da bahsedilen Google Akademik son zamanların en sık araştırılan konularından birisi haline gelmiştir. Google kullanıcılarına sunulmuş olan bu hizmet kullanıcılar tarafından çok beğenilmektedir. Bu hizmet en çok da araştırma yapmayı seven kişiler tarafından beğenilmektedir. Google Akademik ile ilgili güzel sözleri duyan kişiler de bu hizmetten faydalanmak isterler ve bu yüzden Google Akademik ile ilgili araştırma yaparlar. Peki son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş olan Google Akademik ne için kullanılır? Google Akademik Özellikleri nelerdir? Google Akademik ile alakalı tüm ayrıntılar bu yazıda...

  Google Akademik Nedir?

  Google destekli bir akademik makale yayınlama ve arama hizmeti sunmak için kurulan Google Akademik, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahip bir hizmettir. Araştırmacıların kaynak bulmak için kullandığı bir sistemdir ve hemen hemen herkesin konusuna destek olacak bir yayın bulmak mümkündür. Makale yazarları ise hem böyle bir platformda yayınları bulunduğu için prestij kazanır hem de akademik alanda ün kazanırlar. Özellikle kişilerin kendi makalelerini takip edebilmeleri de sistem içerisinde mümkün kılınmaktadır. Aynı konu hakkında yazılmış makaleleri, yapılan atıfları, index değerlerini vb. bilgilendirmeleri Google Scholar'da bulmak mümkündür. Fen bilimleri, sağlık ve mühendislik sektörlerine ait bilimsel araştırmalar Web of Science, Sciencedirect ve Scopus gibi mecralardan bulunuyordu fakat sosyal bilimler konusu oldukça geniş ve zengin içeriğe sahip bir alan olduğundan dolayı bu çember içerisinde yayınlanan akademik makalelerin yayınlanacak ve arşivlenecek bir platforma ihtiyacı vardı. İşte Google Scholar tam da burada devreye girdi ve milyonlarca kullanıcının vazgeçemediği bir yer olarak yerini aldı. Her yerde bulunmayan en bilimsel makaleler bile bu mecrada araştırmacıların kendisini bulmasını sağlamaktadır. Peki, Google Scholar'da makale yayınlamak nasıl avantajlar sağlar? Kişinin alanıyla ilgili akademik teşvik başvuruları sırasında atıf kaçırma oranının en aza iner. Dünyaca ünlü arama motoru Google üzerinde araştırma yaparak kimsenin erişemeyeceği tüm akademik yayın, kitap ve dergilerin Google Scholar'da yer alması da oldukça önemlidir. Google Scholar'ın gelişmiş arama özellikleri kişiye sistem içerisindeyken büyük kolaylıklar sağlamaya devam etmektedir. Mesela araştırma yaparken dosyanın hangi formatta olması istendiği, hangi ülkelerin yayınlarının görülmek istendiği belirtilebilir. Hatta yazar filtresi bile kullanabilmek mümkündür. Bütün dünyada kullanılan bir sistem olduğu için Google Scholar'da onlarca dilde içerik bulunur. Bunun için bir çeviriye ihtiyaç duyulursa da Google Translate ile güvenilir tercümeler yapmak mümkündür. Ya da gelişmiş arama özelliklerinden istenilen bir dili seçerek sadece o dilde yayınlamış içeriklere ulaşılabilir.

  Google Akademik Özellikleri

  Google Akademik son zamanlarda öğrenciler tarafından çok sevilerek kullanılan bir platform olmuştur. bu platformda akademik yazıları araştırmak mümkündür. Google'da bulunmayan tüm makaleler Google Akademik üzerinden bulunmaktadır. Bu yüzden de araştırmacı kişiler tarafından oldukça değerli bir platformdur. Google Akademik kullanıcılarına pek çok özellik sunmaktadır. Bu yüzden hem öğrenciler hem de yetişkinler Google Akademik kullanmaktan oldukça memnundurlar. Google Akademik Özelliklerinden bazıları şunlardır:

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Google Akademik Arama Motoru

  Google Akademik Arama Motoru

  Google Akademik nedir?
  Google Akademik, akademik literatürde geniş çaplı arama yapmak için kolay bir yol sunmaktadır. Tek bir yerden birçok alanda ve kaynakta arama yapabilirsiniz: akademik yayıncılara, profesyonel derneklere, ön baskı kaynaklarına, üniversitelere ve diğer akademik organizasyonlara ait gözden geçirilmiş yazılar, tezler, kitaplar, özetler ve makaleler. Google Akademik, akademik araştırma dünyasında en alakalı araştırmayı tanımlamanızı kolaylaştırır.

  Google Akademik’in özellikleri

  Makaleler nasıl sıralanır?
  Google Akademik, makaleleri araştırmacıların yaptığı gibi sıralamayı amaçlamaktadır; yani her bir makalenin tam metnini, yazarını, makalenin hangi yayında göründüğünü ve akademik literatürde yazıdan ne kadar sık alıntı yapıldığını hesaba katmaktadır. En alakalı sonuçlar her zaman ilk sayfada görünecektir.

  Google Akademik Yardımı

  Gelişmiş Arama İpuçları

  Kütüphaneler için destek

  Yayıncılar için destek

  Akademik Alıntılar

  Yazı kaynağı : netyuvam.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap