Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  god of war ragnarok oyuncuları

  1 ziyaretçi

  god of war ragnarok oyuncuları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  God Of War : Ragnarök Ve Karakterleri Tanıtıldı. Karşımızda Tartışma Yaratan Bir Thor Var

  God Of War : Ragnarök Ve Karakterleri Tanıtıldı. Karşımızda Tartışma Yaratan Bir Thor Var

  2021 Playstation Showcase oldukça dolu geçti. Merakla beklenen God Of War: Ragnarök‘tan da ilk fragman geldi ve karakterler tanıtıldı. Ancak Thor sosyal medyayı ikiye böldü.

  God Of War, yeni oynanış dinamikleri, nispeten daha duygusal bir hikaye ile ve bambaşka bir tarz ile çok büyük risk alarak çıkarılmış bir yapımdı. Ancak Santa Monica o kadar iyi bir yaratmıştı ki, hali hazırda efsaneleşmiş bir markayı daha da yüksek bir çıtaya çekmişti. Yeni duyurulan GoW: Ragnarök ise Playstation 5’in gücünün test edileceği oyunlar arasında yerini aldı. 2021 Playstation Showcase‘de fragmanı yayımlanan yapım büyük heyecan yarattı.

  Ardından, oyunda ki karakterlerin görselleri sosyal medyada paylaşıldı. Genel olarak karakterler çok beğenilse de, ilk oyunun sonunda çekicini gördüğümüz Thor Odinson, sosyal medyayı ikiye böldü.

  İlk oyundan bildiğimiz Freya, intikam hırsı ile peşimize düşmüş bir şekilde karşımızda olacak. Brok ve Sindri ise büyük ihtimalle yine ekipmanlarımızı güçlendirebileceğimiz zanaatkarlar olarak oyunda olacak. Atreus ise artık ergenliğe girmiş, güçlerini tanımaya çalışan ve daha da büyük sorunlara yol açan bir evlat olacak gibi gözüküyor. Savaş Tanrısı, Tanrıların Katili, Spartalı Kratos ise tüm heybeti ve yaşanmışlıklarını barındıran surat ifadesi ile oyunda ki yerini alıyor. Mimir ise bilgeliği ile maceralarda bize yol gösterip öykülerini anlatmaya devam edecekmiş gibi gözüküyor.

  Yeni tanıtılan karakterlerden Durlin, görüntü itibariyle bir tüccar izlenimi yaratıyor ve büyük ihtimalle Brok ve Sindri gibi karakterlerimizi geliştirmeye yardım edecek bir karakter. Bir başka yeni tanıştığımız karakter ise Angrboda. Nors mitolojisinde siyahi bir kız ne arıyor soruları da sosyal medyayı bir hayli meşgul ediyor.

  Ve karşımızda Nors Mitolojisinin Savaş Tanrısı : TYR

  Tyr öyle bir karakter olarak betimlenmiş ki, bizim heybetinden yıllardır gözlerimizi alamadığımız Kratos, Tyr’in yanında çocuk gibi kalıyor. Fragmanda, Kratos Tyr’i serbest bırakıyor ve görünen o ki Tyr’ in gücünden destek alacak gibi gözüküyor. Kratos’un Tyr’den destek alma sebebini sanki hemen oyunun başında öğrenecek gibiyiz.

  Ve karşımızda sosyal medyayı ikiye bölen Thor Odinson!

  Her şeyden evvel şundan emin olacağız ki, Kratos, Thor’u Baldur’a yaptığı gibi kolaylıkla eğip bükemeyecek. Karşımızda bildiğimiz şişko ve bayağı iri bir Thor var. Twitter’da Thor’un bu görünüşü büyük alay konusu olurken, öte yandan belirli kesim tarafından oldukça beğenildi. Şahsi fikrim, bu Thor benim çok hoşuma gitti. Thor diyince aklımız ne yazık ki popüler kültür gereği Chris Hemsworth’un inanılmaz yakışıklı ve fit Thor karakteri geliyor. Ancak bu Thor, çömez bir Thor değil. Tıpkı Kratos gibi görmüş geçirmiş, evlat sahibi olup onları kaybetmiş bir Thor.

  Hatırlatmak isterim ki Marvel’in Thor’u bile bir Thanos yüzünden ne hale gelmişti. Bence GoW: Ragnarök’ te adının hakkını som damlasına kadar veren inanılmaz güçlü ve öfkeli bir yıldırım tanrısı ile karşılaşacağız. Ayrıca, oyunda Odin’in de olacağını biliyoruz. Kim bilir Odin nasıl bir betimleme ile karşımızda olacak. Ben Santa Monica’ya güveniyorum. Nors Mitolojisi’ni detaylı bir şekilde ele aldıklarını da biliyorum. Öte yandan, Thor’un bu şekilde bir tasvirle geleceğini ilk oyunu oynayanlar Mimir’in “Fat Dobe” sözlerinden zaten tahmin edebiliyorlardı.

  Oyunda görmek istediğim tek beklentim var. Kanlı ellerinde Mjöllnir’i tutan bir Kratos.

  Kısacası ben God Of War: Ragnarök için tek kelimeyle sabırsızlanıyorum!

  Sizin God of War: Ragnarök’ ten beklentileriniz neler?

  Yazı kaynağı : frpnet.net

  God of War: Ragnarök

  God of War: Ragnarök

  God of War: Ragnarök, Santa Monica Studio tarafından geliştirilen bir aksiyon macera oyunudur. Sony Interactive Entertainment (SIE) tarafından yayınlanacaktır. Oyunun PlayStation 5 ve PlayStation 4 platformları için 9 Kasım 2022 tarihinde piyasaya sürülmüştür.[1] God of War serisinin dokuzuncu, kronolojik olarak da dokuzuncu olan oyun 2018 yapımı God of War oyununun devamı niteliğindedir.

  İlhamını İskandinav mitolojisinden alan oyun, eski Norveç'te geçmekte ve ana kahramanlar olan Kratos ile küçük oğlu Atreus'a yer vermektedir. Oyunun, önceki oyunda Kratos'un Şir tanrısı Baldur'u öldürmesinden sonra olacağı tahmin edilen İskandinav tanrılarının ölümlerini anlatan ve günlerin sonunu getiren bir dizi olayı içeren Ragnarök'u işlemesi beklenmektedir.

  God of War 5: Ragnarök, 2022'in en çok beklenen oyunlarından birisi olarak kabul edilmektedir.[2]

  Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  2020 Altın Joystick Ödülleri'nde oyun En Çok İstenen Oyun ödülünü aldı.[3][4] Ayrıca The Game Awards 2020'de En Çok Beklenen Oyun dalında aday oldu.[5][6][7] Daha sonra PlayStation.Blog'da En Çok Beklenen Oyun ödülünü aldı.[8] Çeşitli medya kuruluşları tarafından, 2021'in en çok beklenen oyunları listelerinde yer aldı.[9][10][11][12]

  Teoriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  İlk teori, Kratos'un Odin olacağı yönünde. Hatta videodaki küçük çocuğun da Thor olabileceği söylenmiş. Teoriyi kuvvetlendiren bir diğer detay ise çocuğun attığı okun ucunda hafif bir elektriklenme olması. Diğer teoride ise bu küçük çocuğun Ullr olabileceği yönünde. İskandinav mitolojisine göre Thor ve Sif'in oğlu olan Ullr'in oyuncu bir karakter olmasının yanı sıra avcı olduğu ve bir yay kullandığı belirtiliyor.

  Bir diğer teori ise öncekilere nazaran biraz daha mantıklı gelebilir. Reddit kullanıcılarından 10SB isimli kullanıcı Kratos'un barışçıl bir hayat sürmeyi hedeflediğini ve bunu her hareketinde belli ettiğini savunmuş. Hikayedeki kilit noktanın ise bu çocuk olabileceğini belirtmiş. Nedeni ise biraz önce de bahsettiğim gibi çocğun bazı güçlere sahip olması. Yine bu teoriye göre tanrılar bu çocuğu kullanmak isteyebilir ya da çocuğun Ragnarok olduğuna inanıyor olabilirler. Mitolojide kıyamet olarak adlandırılan Ragnarok geldiğinde yaşanan olaylar sonucu Odin, Loki, Heimdall gibi birçok tanrının öleceğine inanılıyor. Hal böyle olunca durumdan şüphelenen tanrılar daha ufak yaşta bu çocuğun peşinde düşecek olabilir.[13]

  Atreus, God of War'da Kratos'u Öldürdü[değiştir | kaynağı değiştir]

  2018'in God of War'unun sonlarına doğru Kratos ve Atreus, devlerin ülkesi Jotunheim'a ulaşır ve Ragnarok olaylarını kehanet eden büyük bir duvar resmine sahip bir tapınağa girerler. Bu duvar resmi, Atreus'un annesinin ona Loki demek istediği ismi gösteriyor ve Kratos'un oğlunun İskandinav yaramazlık tanrısı olduğunu ortaya koyuyor. Duvar resminin son paneli, yana doğru savrulan büyük bir kumaş parçasının arkasına gizlenerek Atreus'un bilinmeyen bir adamın vücuduna diz çöktüğünü ortaya koyuyor. Garip, muhtemelen büyülü bir madde ile ağızdan bağlanırlar.

  Pek çok hayran, ölen ya da ölmekte olan figürün Kratos'un kendisi olduğunu düşünüyor. Figürün etrafındaki rünler "baba" ve "yas tutuldu" anlamına gelirken, Atreus'un yakınındakiler Eski İskandinav dilinden çevrildiğinde "ihanet" veya "aldatma" anlamına gelir. Bu, birçok taraftarın Ragnarok'un Atreus'un babası Kratos'a ihanet etmesi ve öldürmesi ile sona ereceği sonucuna varmasına neden oldu.

  Bu, birçokları için doğal sonuçtur. God of War, babalarını deviren oğullarla uzun süredir ilgileniyor. Zeus, babası Kronos'u devirdi. Kratos, Kratos'un babası Zeus da dahil olmak üzere Helen panteonunu yok etti. Birçoğu, Atreus'un Kratos'u öldürmesiyle şiddet döngüsünün devam edeceğinden şüpheleniyor. Ancak, durum böyle olmayabilecek bazı güçlü nedenler var.

  Atreus Odin'i Öldürür, Kratos Hayatta Kalır[değiştir | kaynağı değiştir]

  Duvardaki diğer panolardaki tasvirine göre diz çökmüş figür kuşkusuz Atreus iken, son panodaki Kratos ve gövde için aynı şey söylenemez. Duvar resminin başka bir yerinde Kratos ve Atreus, Dünya Yılanı ile etkileşime girerken, Baldur ile savaşırken ve Thor'un oğulları Magni ve Modi ile savaşırken tasvir edilmiştir. Tüm bu tasvirlerde Kratos, kırmızı dövmeleriyle ve 2018 oyununda giydiği pantolon, çizme ve kemerle gösteriliyor.

  Son paneldeki yalancı figür kel ve sakallı olabilir ama Kratos olmayabilir. Başlangıç ​​için Kratos'un ticari marka dövmelerinden yoksundur. Kratos, kırmızı doğum lekeleri olan ve Yunan tanrıları tarafından öldürülen kardeşinin onuruna kendini damgaladı. Yunan tanrıları, "savaşçının" Kratos'un kardeşi olacağını varsayarak panteonlarını yok edecek kehanet edilen bir "İşaretli Savaşçı"dan korkuyorlardı. Kratos'un bir sonraki oyunda bir noktada intikam döngüsünün nihayet sona erdiğini belirtmek için işaretlerini kaybetmesi mümkündür.

  Bununla birlikte, figür aynı zamanda Kratos'un diğer her panelde olduğu gibi aynı kıyafetleri giymiyor. Kratos'un kıyafetini değiştirmesi mükemmel bir şekilde mümkün olsa da, duvar resminin geri kalanında Kratos'un tasviri ile uyumsuz görünüyor, bu da kıyafetlerini yüzde yüz doğrulukla tasvir etmiyor, bunun yerine onu kolayca tanınabilir bir figüre indirgiyor. .

  İskandinav "ihanet" ve "baba" rünlerinin aslında Kratos ve Atreus arasındaki ilişkiye değil, İskandinav mitolojisindeki her bir figürün rollerine atıfta bulunması olasıdır. Bu durumda ihanet ve aldatma tanrısı Loki olacak ve Odin, Tüm-Baba olacaktı. Tam olarak net olmasa da, Atreus'un önünde yatan figür bir gözünü kaçırmış gibi görünüyor. Odin, bilgeliğini kazanmak için Mimir'in kuyusuna bir göz attı. Ancak figürün sadece bir gözü eksik değil.

  Atreus, Kratos ve Tyr[değiştir | kaynağı değiştir]

  Atreus tarafından duvar resminin son panelinde yatan figürün bir kolu ve muhtemelen bir bacağı da eksik. Bu, duvar resminin geri kalanından önemli ölçüde daha kötü durumda olan son panelde hasar olarak sunulmaktadır. Bununla birlikte, kayıp bir elin İskandinav mitolojisinde, yalan söyleyen adamın kimliğiyle ilgili başka bir teoriyi meşrulaştırabilecek bir önemi vardır.

  İskandinav mitolojisinde, İskandinav savaş tanrısı Tyr, elini kurt Fenrir'e kaptırır. Fenrir büyülü bağlamalarla geride tutuluyor, ancak Ragnarok sırasında bağlarından kurtulacak ve sonunda son savaş sırasında Odin'i yutacak. Tyr, Fenrir'in Mimir'in oyun içi diyaloğunun 2018'in God of War tarafından zaten gerçekleştiğini öne sürdüğü ilk bağlamanın ardından elini kaybeder. Tyr'ın oyundaki tasvirlerinde ise iki eliyle veya bir eli bir kalkanın arkasına gizlenmiş olarak gösteriliyor.

  Bu ihmal iki olasılığı ortaya çıkarır: Birincisi, son paneldeki figürün Tyr olmasıdır, ancak bu onun etrafındaki rünleri açıklamaz. İkinci olasılık, Kratos'un Yunan savaş tanrısı olarak, Kratos'un elini Fenrir'e kaptıracağı bir sonraki oyunda Tyr'ın İskandinav savaş tanrısı rolünü bir şekilde yerine getirmesidir. Bu, son oyunda kollarına bağlı olan Blades of Chaos'u bir kez daha almak zorunda kalan Kratos için ek bir öneme sahip olabilir.

  Bu belki de mitolojinin kendisiyle ilgili en büyük gerginlik olabilir, ancak mitlerin ve oyunun hikayesiyle olan ilişkilerinin henüz açıklanmayan birçok başka yönü var. Örneğin Loki, efsanelerde hem Fenrir'in hem de Dünya Yılanı'nın babasıdır; bu, God of War 2'den zaman yolculuğu bir sonraki oyunda bir şekilde yeniden sunulmadıkça, Atreus'un yaşıyla bir anlam ifade etmez.

  Atreus'un yanında yatan figür Kratos, Odin veya Tyr olabilir ve Santa Monica Studio'nun bu karakterlerden bazılarının bazı şekillerde yakından bağlantılı olduğunu ortaya çıkarması da mümkündür. Sonuç olarak, Kratos'un kaderi görülmeye devam ediyor, ancak God of War'ın Ragnarok devam filminin en ilginç kısımlarından biri olduğunu ve evrenini orijinal İskandinav mitleriyle birleştirme şeklini kanıtlayabilir.[14]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  God Of War: Ragnarok Karakterleri

  Oyunun çıkmasına sayılı günler kaldı ve kısaca bir “karakter ve mitoloji” turu yapalım istedik.

  God Of War Ragnarok - kapak

  God of War: Ragnarok’un çıkış tarihi 9 Kasım yaklaştıkça daha da heyecanlanıyoruz. Oyun, Kratos'un 2018'deki yolculuğunun doğrudan bir devamı olduğu için, Ragnarok olaylarından önceki uzun kış olan Fimbulwinter'da başlıyor. Yayınlanan son fragmanlarla birlikte birkaç yeni yüz ortaya çıkıyor ve bazıları hikayenin neleri içereceği konusunda bende oldukça merak uyandırıyor.

  God of War: Ragnarok'un İskandinav mitolojisinden bu kadar çok ilham alması sebebiyle, bu mitolojiyi incelemek biz oyun severlere bazı ipuçları verebilir.

  (Yazımızın bundan sonraki bölümü, daha önce God Of War oynamayanlar için spoiler niteliği taşıyabilir.)

  God of War Ragnarok Karakterleri:

  Kratos

  Kratos bir kez daha God of War Ragnarok'un baş kahramanı. Yunan Savaş Tanrısı. Yunan panteonunu devirdikten yüzlerce yıl sonra, Kratos Midgard'a geldi,  Faye ile tanışıp evlendi ve Atreus adında çocukları oldu. Yaşlılık ve savaş yaraları onu yormaya başlarken, Kratos hala soğuk Leviathan baltasını ve ateşli Kaos Bıçaklarını kullanan güçlü bir tanrı olmaya devam ediyor.

  God of war ragnarok- kratos atreus

  Atreus

  Kratos ve Faye'nin oğlu olan Atreus'un aslında iki adı var. Babası ona Yunanca bir isim olan Atreus'u verirken, annesi ona İskandinav ismi Loki'yi verdi. Atreus, tanrısal mirasını anlamak için mücadele ediyor. Babasını çok sevse de, zaman zaman çelişkiler yaşıyor. Yetenekli bir okçu, ayrıca bazı hayvanların ruhlarıyla iletişime geçip onları çağırabiliyor. Atreus bu seferki yolculukta yeni yeteneklerle donatılabilirve bir önceki seride yaptıklarından çok daha fazlasını yapabilir.

  God Of War Ragnarok - Mimir

  Mimir

  Bir bilgi hazinesi olan Mimir, Odin onu hapsettikten ve Kratos tarafından serbest bırakılmadan önce Aesir Tanrılarının elçisiydi. Mimir bir kez daha Kratos ve Atreus'a eşlik edecek ve dokuz diyarın uçsuz bucaksız alanları keşfedilirken yeni hikayeler anlatacak, Kratos’a yol gösterecek ve yersiz şakalar yaparak yine yanımızda olacak.

  God of war ragnarok-thor

  Thor

  Pek çok kişi Thor'u Marvel Sinematik Evrendeki tasviriyle tanıyor olsa da, İskandinav mitolojisindeki Gök Gürültüsü Tanrısı'nın çok uzun ve köklü bir geçmişi var. God of War: Ragnarok'un yeni Thor tasviri biraz farklılık yaratıyor. Odin'in çekiçli oğlu, gök gürültüsü, şimşek ve güç tanrısı olarak görülüyor.  Thor’un, Santa Monica Studio'nun dünyanın sonunu betimleyen İskandinav mitolojisine bağlı kalacağını varsayarak Ragnarok’ta büyük bir rol alacağını düşünüyorum.

  God Of War Ragnarok - Durlin

  Durlin

  Önceki oyunlarda görünmeyen Durlin yeni oyunda karşımıza çıkacak. Aslında "Durlin" isim olarak İskandinav mitolojisinde geçmez, ancak bazı metinlerde "Dulinn" olarak da yazılan bir "Durinn" vardır. Eğer bu gizemli karakter buysa, Durlin yaratılan ikinci cücedir. Ayrıca, Dvalin adında başka bir cüceyle birlikte efsanevi kılıç “Tyrfing”'in yaratılmasıyla da tanınır. Bu gizemli karakter hakkında pek bir şey bilinmiyor ancak God of War: Ragnarok'un hikayesinde büyük etkileri olacak Tyrkurtarma yolculuğunda omzundaki ahtapot ve sempatik görüntüsüyle Durlin’in yol  göstereceğini düşünüyorum.

  God Of War Ragnarok - Tyr

  Tyr

  İskandinav mitolojisinde Tyr, Odin'in oğullarından biridir ve genellikle savaş tanrısı olarak anılır. İskandinav panteonunda savaş söz konusu olduğunda birçok tanrının adı geçer. Bununla birlikte, Tyr zeki ve cesur olarak bilinir. En bilinen hikayesi, “Fenrir” adlı dev kurdu, cüceler tarafından 6 malzeme kullanılarak yapılan “Gleipnir” adlı zinciri kullanarak zapt etmeye çalışırken elini kaybettiği hikayedir. God of War: Ragnarok'un fragmanında Tyr'ın her iki elinin de sağlam olduğunu gördük. Bu yüzden Fenrir ile geçen macera henüz yaşanmamış.

  God of War'da Tyr, savaşları başlatan değil barışçıl ve onları bitiren biri olarak görülüyordu. Kötü şöhretli Aesir-Vanir Savaşı'nı durdurdu ve Aesir-Vanir ve Jotnar'a barış getirdi. Fakat Odin'in bilgi çalma girişimi nedeniyle Jotnar ile barış kısa sürdü. Tyr'ın Odin'in işgalini durdurmak için Jotunheim'a giden yolu kapatma planınının ardından, Odin Tyr'ı mühürledi ve öldürüldüğüne dair yanlış söylentiler yayarak Dokuz Diyar'daki herkesi kandırdı.

  God Of War Ragnarok - Angrboda

  Angrboda

  Angrboda'nın görüntülerde arkadaş canlısı ve genç görünümü benim için beklenmeyen bir gelişme oldu. Angrboda, mitolojide, Loki'nin karısı ve kıyameti getiren Fenrir ve “Ölüm Kraliçesi” Hel’in de anneleri olduğu için God Of War Ragnarok'ta çok önemli bir figür olarak devam edecek. Atreus'un Loki olduğu varsayımı ile düşünecek olursak, God of War: Ragnarok’ta Atreus ve Angrboda'nın nasıl tanıştığı ve bir zaman atlaması olup olmayacağı gibi merak ettiğimiz sorular ortaya çıkıyor.

  Yazı kaynağı : www.oyunfor.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap