Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  glucosamine chondroitin msm nedir, ne için kullanılır

  1 ziyaretçi

  glucosamine chondroitin msm nedir, ne için kullanılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Glukozamin Kondroitin MSM Hyaluronik Asit

  Glukozamin Kondroitin MSM Hyaluronik Asit

  Vücudumuzun hareket sistemini oluşturan temel yapılardan birisi eklemlerdir. Kemiklerimiz arasındaki birleşim alanları olan eklemlerin vücutta bulundukları yere ve işlevlere göre farklı türleri vardır. Özellikle temel hareketleri sağlayan diz, el bileği gibi alanlardaki eklemlerde, eklemlerin kapsülle çevrili bir eklem boşluğu mevcuttur. Eklem yüzleri kıkırdakla örtülüdür ve eklem boşluğunu eklem sıvısı (sinovyal sıvı) doldurur.

  Eklemlerimizdeki kıkırdak dokusunun ana bileşenleri proteoglikanlar olarak adlandırılan glukozamin, kondroitin ve keratanlardır. Bu moleküller hyaluronat ve kollajenle etkileşerek eklem sağlığının korunmasını sağlar. Eklem sıvısında ise hyaluronik asit ve lubrisin isimli maddeler eklemlerin kayganlaşarak daha kolay hareket etmesini sağlar.

  Osteoartrit gibi bazı eklem hastalıklarında kıkırdak dokusu yıkıma uğrar ve incelir. Bu durum da eklem dokusunun birbirine sürtünmesine dolayısı ile eklemlerde ağrı ve katılaşmaya neden olur. Bunun yanı sıra çeşitli nedenlerle eklem boşluğunu dolduran eklem sıvısı da azalabilir. Bununla  birlikte yaşla birlikte glukozamin, kondroitin ve hyaluronik asit üretimi azalabilir.

  Glukozamin eklemlerimiz, bağ dokularımız, eklem sıvımız ve kıkırdak dokumuzun yapısında bulunan ve eklem sağlığında oldukça önemli rol oynayan bir moleküldür.

  Kondroitin de tıpkı glukozamin gibi insan vücudunda bulunan bir kimyasal olup, eklem sıvısının ve kıkırdak yapısının korunmasına yardımcı olmaktadır.

  MSM (metil sülfonil metan) organik bir sülfür (kükürt) bileşiğidir. Eklem ve kıkırdaklara elastik bir yapı kazandıran kollajen oluşumu için gereklidir. MSM; bir başka sülfür bileşeni olan glukozamin ile alındığında, eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Hyaluronik asit ise insan cildinde kollajen ve elastin liflerinin bir arada tutulumunu sağlayan, nem tutma özelliği oldukça yüksek olan bir moleküldür. Kıkırdak yapısına girer ve eklem sıvısının hacminin artmasına yardımcı olur. Glukozamin & Kondroitin & MSM üçlüsü oldukça uzun yıllardır eklem sağlığına destek tedavi olarak kullanılmaktadır. Glukozamin kıkırdak yapısının iyileşmesine destek olurken, kondroitin ve hyaluronik asit eklem sıvısının artmasına, MSM ise enflamasyon kaynaklı ağrıların azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

  Kaynaklar:

  — Sherman AL1, Ojeda-Correal G, Mena J.Use of glucosamine and chondroitin in persons with osteoarthritis. PM R. 2012 May;4(5 Suppl):S110-6. doi: 10.1016/j.pmrj.2012.02.021.
  — O’Rourke M.Determining the efficacy of glucosamine and chondroitin for osteoarthritis.Nurse Pract. 2001 Jun;26(6):44-6, 49-52.
  — Lozada CJ1.Glucosamine in osteoarthritis: questions remain.Cleve Clin J Med. 2007 Jan;74(1):65-71.
  — Singh JA1, Noorbaloochi S, MacDonald R, Maxwell LJ.Chondroitin for osteoarthritis.Cochrane Database Syst Rev. 2015 Jan 28;1:CD005614. doi: 10.1002/14651858.CD005614.pub2.
  — Vasiliadis HS1, Tsikopoulos K1.Glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis.World J Orthop. 2017 Jan 18;8(1):1-11. doi: 10.5312/wjo.v8.i1.1. eCollection 2017 Jan 18

  Yazı kaynağı : blog.dinamis.com.tr

  Glukozamin nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Faydaları ve yan etkileri

  Glukozamin Kondroitin Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Glukozamin Kondroitin Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Glukozamin Nedir?

  Glukozamin, kimyasal bir amino şeker olarak sınıflandırılan ve vücutta doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Vücudunuzdaki çeşitli fonksiyonel moleküller için bir yapı taşı görevi görür, ancak hepsinden önce, eklemlerinizdeki kıkırdak gelişimi ve bakımı için oldukça gereklidir.

  Glukozamin ayrıca kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarında, hayvan kemiklerinde ve mantarlarda bulunur. Tamamlayıcı glukozamin takviyeleri genellikle bu doğal kaynaklardan elde edilir.

  Glukozamin sıklıkla osteoartrit gibi eklem bozukluklarını tedavsine destek olarak kullanılmaktadır. Oral olarak alınabilir veya bir krem içinde topikal olarak uygulanabilir (1, 2).

  Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

  Glukozamin sıklıkla çeşitli durumların semptom tedavisine destek olarak gıda takviye ürünlerinde kullanılır.

  Glukozaminin çalışma mekanizması hala tam olarak anlaşılamamasına rağmen, aşağıdaki faydaları gösterdiği gözlemlenmiştir:

  Enflamasyonu Azaltabilir

  Bir çalışmada, kemik oluşumunda yer alan hücrelere glukozamin uygulanmış ve önemli bir anti-enflamatuar etki gözlemlenmiştir (3, 4).

  Eklem Sağlığını Destekler

  Glukozamin vücudunuzda doğal olarak bulunur. Ana rollerinden biri, eklemleriniz arasındaki dokuların sağlıklı gelişimini desteklemektir. Bu dokular sinovyal sıvı adı verilen bir sıvı ile birlikte kemiklerin birbiri boyunca serbestçe hareket etmesini sağlar, sürtünmeyi en aza indirir. Glukozamin, eklem kıkırdağı ve sinovyal sıvının oluşturulmasına katılan çeşitli kimyasal bileşiklerin oluşturulmasına yardımcı olur (5).

  İnterstisyel Sistit

  Glukozamin, bileşik glikosaminoglikandaki bir eksiklik ile bağlantılı bir durum olan interstisyel sistit (IC) için bir tedavi olarak yaygın olarak kullanılır (6).

  Glukozamin Yan Etkileri Nelerdir?

  Glukozamin takviyeleri çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, bazı riskleri olabilir.

  Olası yan etkiler ise şöyledir (7):

  Glukozamin Hangi Besinlerde Bulunur?

  Gıdalardan glukozamin sülfat alamazsınız. Glukozamin insan vücudunda bulunan doğal bir kimyasaldır. Ayrıca glukozamin Istakoz, karides, yengeç, midye gibi kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarında bulunur (8).

  Glukozamin Nasıl Kullanılır?

  Glukozaminin Osteoartrit (kireçlenme) için kullanım şekilleri aşağıdaki gibidir (9):

  Ağız Yoluyla: Glukozamin günde bir kez 1500 mg veya günde üç kez 500 mg olacak şekilde tek başına tüketilebilir. Ayrıca 6 hafta boyunca günde iki kez 500 mg zerdeçal kökü ekstresi ile beraber günde iki kez 750 mg glukozamin sülfat tüketilebilir.

  Cilde Uygulama: 8 hafta boyunca cilde 30 mg/gram glukozamin sülfat içeren bir krem uygulanabilir.

  Enjekte Olarak: 6 hafta boyunca haftada iki kez 400 mg glukozamin sülfat kaslara enjekte edilebilir.

  Tüm bu kullanım şekilleri doktor tavsiyesi ve kontrolü ile gerçekleştirilmelidir.

  Kıkırdağın su tutmasına yardımcı olan glukozamin kondroitin hakkında da bilgi sahibi olmak için “Glukozamin Kondroitin Nedir, Nasıl Kullanılır?” makalesini okuyabilirsiniz.

  Not: Herhangi bir sağlık sorununuz veya düzenli kullandığınız ilaç varsa doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Glukozamin Kireçlenmeye İyi Gelir mi?

  Glukozamin kireçlenmeye iyi gelmez. İlaç olmaması sebebiyle kireçlenmeyi tedavi etmez ancak geciktirebilir. Osteoartrit veya sakatlık tedavisinde kullanılacak bir ilaç olarak tercih edilmese de ilerleme konusunda yardımcı olabilir. 

  Glucosamine MSM Ne İçin Kullanılır?

  Kondroitin, glukozamin ve MSM, alternatif tıpta osteoartrit, egzersizden kaynaklanan kas hasarı ve diğer enflamatuar eklem bozukluklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bir üründür.

  Kondroitin, glukozamin ve MSM'nin herhangi bir tıbbi durumun tedavisinde etkili olup olmadığı kesin değildir. Bu ürünün tıbbi kullanımı FDA tarafından onaylanmamıştır. Bu ürün doktorunuz tarafından sizin için reçete edilen ilaç yerine kullanılmamalıdır.

  Kondroitin, glukozamin ve MSM genellikle bitkisel bir takviye olarak satılmaktadır. Kontaminasyon riskini en aza indirmek için bitkisel takviyeler güvenilir bir kaynaktan satın alınmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.vitaminler.com

  Glukozamin Eklem Ağrıları için İyi Gelir Mi? Ne İşe Yarar? - AĞIRSAĞLAM

  Glukozamin Eklem Ağrıları için İyi Gelir Mi? Ne İşe Yarar? - AĞIRSAĞLAM

  GLUKOZAMİN NEDİR? EKLEM AĞRILARI İÇİN İYİ GELİR Mİ?

  Glukozamin, eklem ağrıları için işe yarayabilecek bir supplementtir. Bu yazıda glucosamine chondroitin msm nedir? Ne için kullanılır? Zararları var mı inceleyeceğiz.

  bigjoy glukozaminGlukozamin Nedir?

  Glukozamin, kabuklu deniz hayvanlarından üretilen bir supplementtir. Vücudumuzda doğal olarak bulunur fakat dışarıdan alınan popüler supplementlerden biridir. Amino şekeri olarak kategorilendirilir. Ana görevi, eklemlerde kıkırdak dokuyu geliştirmek ve korumaktır. Sıkça beraber alınan glukozamin kondroitin ikilisi, eklem ağrılarını önlemek ve eklem sağlığını geliştirmek için kullanılır. Bununla beraber araştırmalar gösteriyor ki glucosamine chondroitin, kolajen bozulmasını azaltarak osteoartrit riskini azaltır. Bu sayede eklem bozulmalarını yavaşlatır, eklem ağrısı da dolaylı olarak yaşanmaz.

  Araştırmaların gösterdiği üzere 3 g kadar kullanımlar eklem bozulmasını yavaşlatabiliyor. Bu etki, koşu gibi eklemlerin yüksek etki altında kaldığı sporlarda daha iyi gözlemlenebilir. Dolayısıyla bu sporlarda tavsiye edilir.

  Kireçlenme için ilaç mıdır? Hayır. Başta bu bir gıda takviyesi olarak geçer, ilaç değildir. Kullanımı kireçlenmeyi düzeltmez, lakin oluşmasını geciktirebilir. Dolayısıyla, osteoartrit veya başka bir sakatlık tedavisinde iyileşme sağlamaz, fakat oluşmasını ve ilerlemesini yavaşlatır.

  Yapılan bir araştırmada osteoartrit problemi olan 200 insana 3 yıl boyunca her gün 1.5 g glukozamin sülfat veriliyor. Plasebo verilen grupla karşılaştırıldıklarında genel semptomlarda iyileşme gözlenmiştir. Fakat bu araştırmalar ilaç endüstrisinde bulunan markalar tarafından finanse edildiği için yeterince güvenilirdir diyemeyiz. Daha fazla bağımsız araştırma sonuç verecektir.

  Bunun yanında glukozamin hakkında yapılan araştırmalar, bel fıtığına faydalı olmadığını söylüyor. Bel ağrısı yazımızı okuyarak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  sakatlık glukozamin

  Glukozamin Ne İşe Yarar?

  İnflamasyonu Düşürebilir

  Glukozamin, inflamasyon semptomlarını önlemek için sıkça kullanılır. Buna rağmen çalışma mekanizmasını yeterince iyi anlayamasakta, yapılan çalışmalar, inflamosyonu düşürme etkisini ortaya koyuyor. Örnek olarak, bir test tüpü çalışmasında, kemik oluşumunda rol oynayan hücrelere glukozamin takviyesi yapıldığında, kayda değer bir anti-inflamatuar etki oluştuğu gözlemlenmiştir(1).

  200 insandan fazla katılımcı ile yapılan bir araştırmada, düzenli glukozamin takviyesinin %28 ve %24 oranında enflamasyon göstergelerinde düşüş yarattığı gözlemlenmiştir. Fakat tek başına kullanıldığında sonuçlar çok kayda değer değildir. Kondroitin eklendiğine ise daha etkili sonuçlar görülmüştür. Dolayısıyla glukozamin takviyesi edinirken içeriğinde kondroitin bulunmasına dikkat etmenizi öneriyoruz(2).

  Eklem Sağlığını Destekleyebilir

  Vücudumuzda doğal olarak bulunan glukozaminin ana görevlerinden biri, eklemlerdeki dokunun gelişimini desteklemektir. Eklem kıkırdağı, eklemlerin birleştiği kemik uçlarını örten beyaz bir dokudur. Bu doku, sinoviyal sıvı denilen bir kayganlaştırıcı sıvı ile hareket eder. Bu sayede sıvı, sürtünmeyi azaltır ve hareket esnasında eklemleri korur. Glukozamin bu sıvının oluşumunda rol oynar. Yapılan çalışmalar, takviyenin bu sayede, kıkırdağın zarar görmesini önleyip, eklemi koruyabileceğini göstermektedir.

  41 bisikletçi ile yapılan bir araştırmada, günlük 3 gram glukozamin takviyesinin, diz eklemlerindeki kolajen kaybını %27 düşürebildiği görülmüştür(3).

  Yine futbolcularda yapılan randomize ve plasebo kontrollü bir araştırmada, günde 3 gram glukozamin alımının, 16 haftalık bir süreçte eklemde kolajen bozulmalarını düşürüp, kolajen sentezini ve eklem sağlığını artırabildiği görülmüştür(4).

  Net bir sonuç için daha fazla araştırma gerekli. Fakat şu an elimizdeki bulgular, glukozamin kullanımının eklemi koruyucu etkileri olduğunu gösteriyor.

  Kemik ve Eklem Hastalıklarında Tedaviye Yardımcı Olabilir

  Eklem sağlığına fayda edebildiği gibi belli hastalıklar, kondisyonlar içinde sık sık kullanılır. Bununla birlikte birçok araştırma, günlük glukozamin takviyesi alımının, östeoartritin (eklem kireçlenmesi), uzun vadeli tedavisinde avantajları olabileceğini gösteriyor. Bu avantajları arasında acı ve ağrıda azalma, eklem boşluğunun korunması ve hastalığın ilerleyişini yavaşlatma özelliği yer alıyor(5)(6).

  Römatoid artrit gibi, eklem iltihabı hastalıklarında iyileşme sağladığı görülemeyen araştırmalar vardır. Bu durumlarda belli araştırmalarda hastalığı engelleyemediği görülmüştür. Yine de semptomlarını azaltabildiği ve bu şekilde hastaya yardımcı olabileceği görülmüştür(7).

  Aynı zamanda, kemik dayanıklılığını ve yoğunluğunu koruyarak kemik erimesini geciktirme veya engelleme özelliği olabileceği görülmüştür(8).

  Glucosamine Chondroitin Msm Zararları

  Oldukça sağlıklıdır. Eski araştırmalar doğrultusunda kullanımının insülin direncine yol açabileceğini söylenmektedir. Fakat yeni araştırmalar bu supplementin glukoz metabolizmasını etkilemediğini göstermiştir. Oldukça sağlıklıdır.

  Fakat görülen bir yan etkisi midede gaz toplanmasıdır. Bu sporcuyu rahatsız edebilir, bu yüzden çok yüksek dozlarda kullanmayın.

  Glukozamin kilo aldırır mı, birbaşka endişe olarak sorulabiliyor; fakat bununla alakalı bir bulgu yok. Ne iştahınızın açılmasına neden olduğu ne de kalori içermediği için bizce böyle bir etkisi olmayacaktır.

  Glukozamin Nasıl Kullanılır?

  Genelde tabletler, kapsüller veya balık yağı gibi jelatin kaplı yumuşak kapsüllerde satılır. Yemeklerle beraber, günde 3 doz 500 mg alınması önerilir. Yine de dozun artması faydasını da artıracaktır. Araştırmalar, 3 g’a kadar kullanımı destekliyor. Günde 3-5 doz halinde yüksek dozlar da alabilirsiniz.

  Glukozamin, sülfat veya hidroklorid olarak iki türde takviye bulunuyor. Genelde glukozamin sülfat, kondroitin ile birlikte ürünlerde bulunur. Bu sebeple glukozamin sülfat kullanımını öneriyoruz. Hidroklorid’in etkisiz olduğuna dair çalışmalar mevcut. Mümkünse 3 gram glukozaminin, en az 1000-1200mg kondroitin ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Buna uygun bir takviye edinmenizi öneririz(9).

  Midede gaz toplanması yaşıyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa, dozu gün içine bölmeye çalışın. 5-6 kerede toplam 1.500-3000 mg almak gibi…

  Referanslar

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17270442/

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24738579/

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23358550/

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30132529/

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26881468/

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5814472/

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16953394/

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22446865/

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17265490

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17578751

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17599746

  Yazı kaynağı : www.agirsaglam.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap