Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gizemli hepatit virüsü belirtileri

  1 ziyaretçi

  gizemli hepatit virüsü belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gizemli çocuk hepatit virüsü belirtileri açıklandı Türkiye'de var mı işte ülkelerdeki vakalar

  Gizemli çocuk hepatit virüsü belirtileri açıklandı Türkiye'de var mı işte ülkelerdeki vakalar

  İNGİLTERE'de ilk olarak görülen gizemli çocuk hepatiti endişe yaratıyor. Şu ana kadar 11 ülkede toplam 169 çocuğa bulaştı. Türkiye'de henüz bir vakaya rastlanmazken DSÖ'den uyarı geldi. Gizemli çocuk hepatit virüsünün belirtileri de açıklandı.

  İlk olarak İngiltere İskoçya'da görülen ve daha sonra 11 ülkeye yayılan gizemli hepatit virüsünün oluşum nedeninin saptanamaması yeni bir küresel salgın endişesini tetikliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) nedeni belirsiz hepatit virüsünün şimdiye kadar en az 169 çocuğa bulaştığını ve bir kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Hepatit virüsünün genellikle 1 ay ile 16 yaş aralığındaki çocuklarda görüldüğü, virüsün şiddetli etkileri nedeniyle karaciğeri iflas eden 17 çocuğa karaciğer nakli yapıldığı kaydedildi.

  Hepatit Covit 19 ile bağlantılı mı?
  Vakaların görüldüğü ülkelerdeki bilim insanları gizemli hepatitin Covid-19 ve üst solunum yolunu etkileyen adenovirüs ile bağlantısı ihtimali üzerinde duruyor. Adenovirüsler, genellikle soğuk algınlığı, kusma ve ishal gibi bir dizi yaygın hastalığa neden olan bir tür virüs.  DSÖ'nün verilerine göre şimdiye kadarki vakaların 74'ünde adenovirüs, 20'sinde Covid-19, 19 vakada ise hem adenovirüs hem Covid-19'a rastlandı. DSÖ, hepatit virüsünün Covid-19 ve adenovirüs bağlantısı ihtimalinin netlik kazanması için vakalardan alınan örnekleri laboratuvarda inceliyor. Şimdiye kadar vakalarda bu iki virüse dair doğrudan bir bağlantı tespit edilemedi.

  Uzmanlar ne diyor?


  Uzmanlar açıklanamayan hastalığın olası sebeplerinden birinin adenovirüsle bağlantılı olabileceği tezi üzerinde duruyor. İngiltere'deki Sağlık Güvenliği Kurumu'ndan yetkililer Covid-19 da dahil diğer enfeskiyonlar ve çevresel faktörleri de değerlendirdiklerinin altını çiziyor.

  İngiltere'de yayınlanan inews gazetesine konuşan Birmingham Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Araştırma Merkezi'nde viral bağışıklık üzerine çalışan Doç Dr Zania Stamataki hepatit olarak bilinen adenovirüs kaynaklı karaciğer iltihaplanlamasının bağışıklık yetersizliği bulunmayan gençlerde görülmesinin alışılmadık bir durum olduğuna dikkat çekti.

  Stamataki "Çocuklarda aniden hepatit salgının ortaya çıkması olağan dışı ve endişe verici. Eğer sorumlusu adenovirüs ise bu bağışıklık sistemi gelişmemiş çocuklarda karaciğer rahatsızlığına neden olan yeni bir tür adenvirüs varyantı olabilir, ama bundan emin olmamız lazım" diye konuştu. 

  Anne babalar bunlara dikkat!
  Uzmanlar el yıkama başta olmak üzere genel hijyen ve temizlik kurallarına özellikle çocuklarda daha fazla dikkat edilmesi konusunda uyarırken, ebeveynlere hepatit ya da sarılık hastalığının belirtileri konusunda bilgi sahibi olunması ve endişelenmeleri halinde derhal sağlık kurumlarıyla temasa geçilmesi uyarısında bulunuyor. 

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Hepatit nedir? Gizemli hepatit virüsü belirtileri nedir?

  Hepatit nedir? Gizemli hepatit virüsü belirtileri nedir?

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD'de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Örgütten yapılan yazılı açıklamada, şimdiye kadar 11 ülkede görülen en az 169 hepatit vakasından bir kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

  DSÖ Avrupa Bölgesi'nin Yüksek Patojen Tehditleri Ekibi Üyesi Richard Pebody, ABD'de yayın yapan sağlık haber sitesi Stat'a verdiği demeçte, hepatit vakalarının yüksek olmamasına rağmen kötü sonuçlar doğurduğunu belirtti.

  Pebody, gizemli hepatit vakalarından yeni bir salgın çıkıp çıkmayacağının henüz netleşmediğini vurgulayarak, "DSÖ üyesi ülkelerin incelemede bulunması iyi olur" dedi. Peki, hepatit nedir belirtileri nelerdir tedavisi var mı?

  Hepatit nedir? Gizemli hepatit virüsü belirtileri nedir?

  Söz konusu virüsün genellikle çocuklarda görüldüğü ifade ediliyor. Söz konusu çocuklarda sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı şikayetinin bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca bazı vakaların ise ağır karaciğer iltihabı geçirdiği ifade ediliyor.

  Gizemli hepatitle ilgili yeterli bilgi henüz mevcut değil. Şimdiye kadar bu hastalığın tedavisine ilişkin ise bir açıklama yapılmadı. Önümüzdeki günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalığa yönelik yeni açıklamalarda bulunması bekleniyor.

  Hepatit ne? Hepatit nasıl bulaşıyor?

  Şimdiye kadar Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit E ve Hepatit E hastalıkları biliniyordu.

  Hepatit A nedir nasıl bulaşır?

  Hepatit A hastalığı, Hepatit A virüsünün bulaşması sonucu ortaya çıkan bir karaciğer enfeksiyonudur. Hastalık çoğunlukla dışkı ile kirlenmiş, hastalık etkeni içeren su ve gıda tüketiminden kaynaklanır. Yemek hazırlayan ve gıda sektöründe çalışan kişilerin temizlik önlemlerine dikkat etmemesi, kanalizasyon suları ile kirlenmiş besinlerin çiğ ya da az pişmiş olarak yenilmesi en sık bulaşma yollarıdır. Bunun dışında yanında bir diğer bulaş yolu da eşcinsel/biseksüel cinsel ilişkidir. Hijyenik şartların kötü olduğu ülkelerde sıktır.

  Hepatit B nedir nasıl bulaşır belirtileri neler?

  Hepatit B hastalığı, hepatit B virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalıktır. En yaygın bulaşma yolları;

  Kontrol edilmemiş kan nakli ya da kan ürünlerinin kullanımı

  Sterilize edilmemiş araçlarla tıbbi ya da diş müdahaleleri

  Anneden bebeğe doğum sırasında

  Kullanılmış enjektör paylaşımı

  Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımı

  Sterilize edilmemiş araçlarla dövme ya da vücut takılarının uygulanması

  Güvenli olmayan cinsel ilişki ile bulaşabilir.

  Hepatit B belirtileri;

  Hastalık belirti ve bulguları, erişkinlerde bebekler veya çocuklardan daha sık meydana gelir. Yetişkinlerin yaklaşık % 50’sinde hastalık etkeni olan virüsle temas ettikten 45-160 gün (ortalama, 120 gün) sonra belirtiler görülebilir. İyileşme döneminde,sarılık, iştahsızlık ve diğer belirtiler kaybolur ise de halsizlik ve yorgunluk, haftalar ya da aylarca sürebilir.

  Halsizlik, yorgunluk

  İştahsızlık

  Bulantı, kusma

  Karın ağrısı

  Ateş

  Baş ağrısı

  Kas ve eklem ağrıları, artrit

  Deri döküntüleri

  Koyu renkli idrar

  Gözlerde ve ciltte sararma

  Hepatit C nedir nasıl bulaşır?

  Hepatit C virüsünün neden olduğu karaciğer hücresinin hasarına ve tahribine yol açan karaciğer iltihabıdır. Enfekte kan ve kan ürünleri transfüzyonu ile geçiş, Enfekte donörden (vericiden) doku veya organ nakli ile geçiş, damar içi uyuşturucu kullanımı sırasında enjektör paylaşımıyla geçiş, enfekte cihaz ve güvensiz enjeksiyon yolu ile geçiş, dövme, piercing gibi kozmetik amaçlı vücut delici işlemlerin steril olmayan koşullarda yapılması, mukozadaki açıklıktan (yara, çizik vs) geçiş, gebelikte anneden bebeğe geçiş (<%5), cinsel yolla geçiş (tartışmalı olmakla birlikte birçok çalışmada düşük oranda da olsa geçiş riski olabileceği gösterilmiştir)

  Hastalık kalıtsal değildir. Kuluçka dönemi ortalama 2 hafta ile 6 ay arasındadır. Hastalığın büyük çoğunluğu belirtisiz seyreder. Belirtiler; iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı nadir olarak da sarılıktır.  Hastaların çoğunda, siroza ve/veya karaciğer kanserine neden olabilecek uzun süreli kronik

  Hepatit D nedir nasıl bulaşır?

  Delta hepatiti olarak da bilinen Hepatit D’nin etkeni ise defektif bir virus olan Hepatit Delta Virüsü (HDV)’dür. HDV’nin çoğalabilmesi için HBV’ye gereksinimi vardır.

   Halsizlik, bitkinlik, sarılık , eklem ağrısı görülmektedir.

  Perkütan yolla (iv ilaç bağımlılarında) ve kan ve faktör transfüzyonu ile bulaşmaktadır. Homo ve biseksüel yolla (rektal travma) ve maternal –neonatal bulaş riski ise düşüktür.

  Hepatit E nedir, nasıl bulaşır?

  Hepatit E virüsünün neden olduğu karaciğer hücresinin hasarına ve tahribine yol açan iltihabi karaciğer hastalığıdır. Hastalığın etkeni Hepatit E virüsüdür.

  Hepatit E virüsü dışkının bulaştığı yiyecek, içecekler ve kirli ellerle virüsün ağızdan alınması ile bulaşır. Genellikle kirli sularla yayılır, ancak, pişmemiş veya az pişmiş hayvansal ürünlerin yenilmesiyle de (domuz, yaban domuzu, geyik gibi enfekte hayvanların ürünleriyle, çiğ veya az pişmiş deniz ürünleriyle) bulaşabilir. Salgınlar, suya kanalizasyon karışması sonucu ya da uygun temizlik ve arıtma koşulları sağlanamayan yerleşim yerlerinde kirlenmiş su ile gerçekleşir. Hijyenik şartların kötü olduğu ülkelerde Hepatit E taşıyıcılık oranı yüksektir.

  Nadiren kan nakli yoluyla da bulaşma tanımlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  DSÖ, gizemli hepatit virüsünden 1 çocuğun öldüğünü bildirdi

  DSÖ, gizemli hepatit virüsünden 1 çocuğun öldüğünü bildirdi

  Tarihçe

  Gizlilik ve çerez

  Aydınlatma politikası

  Podcast

  Dosyalar

  Covid-19 Tablo

  Yayın ilkeleri

  Künye

  Sosyal medya

  Basın odası

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap