Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gilaburu suyu böbrek taşı için nasıl kullanılır

  1 ziyaretçi

  gilaburu suyu böbrek taşı için nasıl kullanılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Böbrek taşının düşmanı Gilaburu (Gilaburu'nun faydaları nelerdir?)

  Böbrek taşının düşmanı Gilaburu (Gilaburu'nun faydaları nelerdir?)

  Halk arasında geleboru, Frenk üzümü gibi isimlerle de anılan, botanik dünyasında viburnum opulus ismiyle bilinen gilaburu bitkisi, kıpkırmızı top top, salkım şeklinde bir bitki. Acımsı bir tadı olan gilaburu genel olarak suyu hazırlanarak tüketiliyor.

  Yetiştirilirken bolca sulamaya ihtiyaç duyan gilaburu bitkisi, Kayseri ve çevresi başta olmak üzere neredeyse tüm İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilebiliyor.

  GİLABURU'NUN FAYDALARI NELERDİR?

  - Böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olmasıyla bilinen gilaburu Bu özelliğiyle  böbrek taşlarına ve böbrek kumuna karşı da oldukça etkili olduğu bilinir.

  - Sakinleştirici etkileri sayesinde sinir, stres gibi nedenlere bağlı uykusuzluğa iyi gelir.

  - Damarlardaki yüksek basıncı azalttığından kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

  - Regl dönemindeki şiddetli ağrıların daha az hissedilmesini sağlar.

  - İdrar söktürücü etkisi olan gilaburu, vücuttan fazla suyu uzaklaştırarak  ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla geçmesini sağlar.

  - Bağırsakların sağlıklı çalışmasına destek olur ve kabızlığı önler.

  - Sivilce, siyah nokta gibi sıkça yaşanan cilt problemlerinin de geçmesine yardımcı olur.

  GİLABURU SUYU GÜNDE NE KADAR İÇİLMELİ?

  Gilaburu suyunun  her gün sabah ve akşam olmak üzere 1 bardak yemeklerden önce ya da sonra içilmesi önerilir.

  VİDEO: BÖBREK TAŞI NEDEN OLUR?

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  Gilaburu Suyu Faydaları, Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

  Gilaburu Suyu Faydaları, Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

  Böbrek Hastalıklarına Mucize Çözüm: Gilaburu Suyu

  Her geçen gün şifalı bitkiler listesine yenileri ekleniyor. Diyar diyar dolaşan ve çok araştıran uzmanların engin tecrübeleri ile yepyeni sağlık sırları ortaya çıkıyor. Bu yazımızda yer alan gilaburu meyvesi de bu sağlık sırlarından yalnızca biri. Adını ilk defa duyanlarda bir merak oluşturan gilaburu meyvesi, eşsiz şifaları ile pek çok kişinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

  Romatizma ağrılarından, strese kadar birçok rahatsızlığa derman olan gilaburu meyvesini ve gilaburu suyunu daha yakından tanımak için yazımıza kulak vermelisiniz. Bir bardak dolusu şifa için sizleri satır aralarında bekliyor olacak. Gilaburu nedir? Neye iyi gelir? Faydaları nelerdir? Ve daha fazlası şimdi sizlerle.

  gilaburu faydaları

  Gilaburu Nedir? Meyvesi Nerelerde Yetişir?

  Gilaburu kırmızı renginde nohut büyüklüğünde bir meyve ağacının meyvesidir. Endemik bitkilerden biridir. Ülkemizde Kayseri yöresinde bolca gilaburu ağacı görülmektedir. Doğanın sihirli ve mucizevi meyvesi gilaburu Kayseri ile ünlenmiştir. Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar gelen bu bitkiye o dönemlerde çiçeklerinin güzelliğinden dolayı “gül ebru” adı verilmiştir. Zaman içinde dildeki değişimden dolayı gilaburu olarak dillerde dolanmaya başlamıştır. Geçmişi çok eskilere kadar uzanmaktadır.

  Gilaburu meyvesi sahip olduğu maddeler incelendiğinde reçine, vibirnum, valerianic vsit, organik asitler, tanin, salicosides, saponins maddeleri dikkat çeker. Yapısında 15 farklı aminoasit olmasından dolayı sağlık için faydalı bir besin olarak tercih edilir. Gilaburu ağacının boyu en çok 3 metreye kadar ulaşır. Genel olarak bodur ağaçları yaygındır. Yüksek miktarda C vitamini kaynağı olan gilaburu, ülkemizde kartopu ağacı olarak da kendini tanıtmıştır. Latince ismini merak edenler için “viburnum opurnus” olduğunu ifade edebiliriz.

  Yaklaşık 40 meyveli bir salkımı olan gilaburu ağacı, üzüm ağacına benzer. Salkımlar halinde meyvelerini gösterir. Sonbahar geldiğinde meyvelerinin olgunlaştığını görebilirsiniz. Bol su isteyen gilaburu bitkisi meyveleri bakımından çok faydalıdır. Meyveden elde edilen gilaburu suyu pek çok hastalığı iyileştirir. Gilaburuyu tadanlar ham üzüm ya da sirke tadına çok benzediğini ifade ederler.

  Değişen iklim koşullarından dolayı gilaburu fiyatları da her sene değişmektedir. İnternet üzerinden gilaburu meyvesi satan kişilerle iletişime geçerek doğal ve organik gilaburuları 5 kilosu 35 TL’den satın alabilirsiniz.

  gilaburu suyu

  Gilaburu Suyu Faydaları Nelerdir?

  Gilaburu Böbrek Taşı Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

  Gilaburu böbrek taşı tedavisinde kullanılmasıyla son zamanlarda en sağlıklı içecek olarak kendini tanıtmıştır. Böbrek sağlığını korumak adına gilaburu suyu içen kişilerin böbrekleri daha aktif çalışmaktadır. Böbrek taşı rahatsızlığı içinde bulunanlar düzenli olarak gilaburu suyu tüketirse, taşları ağrısız ve sancısız şekilde vücutlarından atabilirler.

  Böbrek taşı ve kumlarını eritici özelliğe sahip olan gilaburu suyu, doktor kontrolü ile kullanılmalıdır.

  gilaburu nedir

  Gilaburu Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı?

  Kayseri’nin kırmızı ekşi taneleri gilaburu ne işe yarar?

  Gilaburu faydaları arasında ödem atıcı ve bağırsak çalıştırıcı etkisini görmektesiniz. Kilo vermek için öncelikle vücudunuzdaki fazla su miktarını atmanız gereklidir. Bunun için ödem atıcı besinlerle beslenmelisiniz. Bağırsaklarınız da sağlıklı şekilde çalıştığında metabolizmanız düzene girecek ve kilo vereceksiniz. Gilaburu da işte tam bu noktada size destek olacaktır. Düzenli olarak gilaburu suyu içerseniz bağırsaklarınızı düzene sokup ödem atabilirsiniz. Böylece fazla olan kilolara sağlıklı beslenerek güle güle diyebilirsiniz.

  gilaburu

  Gilaburu Zararları ve Yan Etkileri

  Sosyal medyada yer alan sağlıklı besinler ve içecekler yanlış kullanım sonucunda insan sağlığını tehlikeye sokabilir. Bu nedenle tüketmek istediğiniz bir besini bilinçli olarak kullanmalısınız. Bilirkişiye veya doktorunuza danışarak sağlıklı hareket edebilirsiniz. Gilaburunun zararları var mıdır diye merak edenlere kısaca gilaburu yan etkileri hakkında bilgi verelim.

  Gilaburu asitli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle mide problemleri yaşayanlar için tavsiye edilmemektedir. Özellikle de ülser gibi problemlerde gilaburudan uzak durmalısınız. Yoğun asitlerinden dolayı midenizi yorabilir. Bu etkisi dışında gilaburunun hiçbir zararı yoktur. Vitamin ve mineral açısından güçlü olduğu için sağlıkla tercih edebilirsiniz.

  gilaburu suyu faydaları

  Gilaburu Nasıl Kullanılır Maranki ve İbrahim Saraçoğlu Kür Tarifleri

  Gilaburu İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki tarafından ele alınan şifalı bir bitkidir. Danışanlarına gilaburu kürleri ile sağlıklı kalma yollarını tavsiye ederler. Ahmet Maranki’ye göre gilaburu:

  Gilaburu bitkisi ile hazırlanan sıcak veya soğuk içeceklerin, böbrek taşı tedavisine kullanıldığını bildirmektedir. Gilaburu ile sağlıklı kalmak için düzenli şekilde tüketmenizi önerir.

  gilaburu suyunun faydaları

  Gilaburu Nektarı Nasıl Yapılır?

  Sonbahar aylarında meyve veren gilaburu ağacından gilaburu meyvesi toplanır. Bu meyveler su içinde bekletilerek salamura haline gelir. Su içinde bekleyen gilaburu meyveleri, süzgeç veya kevgirden geçirilerek ezilir. Bu işlem için katı meyve sıkacağı da kullanabilirsiniz. Amaç suyunu almak olacaktır.

  Suyunu ayırdığınız gilaburu meyvesine dilediğiniz miktarda içme suyu ekleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz gilaburu şurubu serin ve karanlık yerde saklanmalıdır. Ömrünün uzun olması için ağzı kapalı şekilde muhafaza edebilirsiniz. Şeker ilave edilmesi pek tavsiye edilmez. Şeker ilave edilen gilaburu şuruplarının besin değeri kaybolacaktır.

  Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşer? İyi Gelen Şifalı Bitkiler

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Gilaburu faydaları nelerdir? Böbrek taşını düşüren doğal besin...

  Gilaburu faydaları nelerdir? Böbrek taşını düşüren doğal besin...

  Alternatif tıp uzmanlarının özellikle böbrek taşı düşürmek için önerdiği doğal ilaç gilaburun hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Yozgat ve Nevşehir'de yetiştirilen ekşimsi acı bir tadı olan gilaburu her alanda kullanılır. Halk arasında gilaburun suyunun her derde deva olduğunu bilinir. Peki Gilaburu faydaları nelerdir? Cevabı haberin detayında:

  Yetiştirilme sırasında bol suya ihtiyacı olan gilaburunu son yıllarda popüler meyveler arasında yer alıyor. Kırmızı renkte ve nohut büyüklüğünde olan gilaburunu Kayseri'de sık tüketilir. Acı bir tadı olan gilaburunu arpa ile mayalanıp su ile şişelere kaldırılır. Daha sonra süzülerek ve sıkılarak çıkan su tüketilir. Yapılan testlerde bu suyun böbrek hastalıkları özellikle böbrek taşını düşürmede muazzam etkisi vardır. Halk arasında Frenk üzümü ve geleboru olarak da bilinir. Uzmanların programlarda doğal ilaç olarak bahsetmesi ile popülerliği artan gilaburunu Amerika'ya bol miktarda ihraç ediliyor. Yüksek miktarda C vitamini içeren Gilaburunu vücudu tamamen yeniler. Gün içerisinde bir bardak tüketilmesi gereken gilaburunu üst üste tüketildiğinde vücudun asit dengesi ile oynar. Bu da ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Bilim literatüründe "Viburnum opulus" olarak bilinen gilaburun Adoxaceae familyasına aittir. Ekim ayında toplanıp mayalandıktan sonra kış boyu tüketilir. Mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra böbrek ve mesanede oluşma ihtimali olan taş ya da kumu engeller. 

  GİLABURUN SUYU NE İŞE YARAR?

  Hazırlanan gilaburun suyu, cilt için tonik olarak kullanılabilir. Cilt yüzeyini temizler parlaklığını artırır ve siyah nokta oluşumunu önler. Ayrıca tüketildiğinde sinir hücrelerinin sakinleşmesini sağlar. Vücuttaki serbest radikalleri temizler. Kanserli hücrelerin oluşumunun önüne geçer. Güçlü bir idrar söktürücü olduğundan aynı zamanda böbrek ve mesanedeki birikmiş kristallerin taşa ve kuma dönüşmesinin önüne geçer. Hücrelerin deforme olmasının önüne geçerek hücrelerin yaşlanmasını engeller. 

  GİLABURUNUN FAYDALARI NELERDİR?

  - İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini olan gilaburunu vücudu toksinlerden arındırır.

  - Kadın hastalıklarından en sık yaşanan olan adet düzensizliği ve adet sancılarına iyi gelir.

  - Kemiklerin güçlenmesine ve vücut hareketlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. 

  - Sinir hücrelerini yenileyerek kişinin çabuk yorulmasını engeller.

  - Gün içinde yaşamsal faktörlerin sıklıkla neden olduğu stresin azalmasında yardımcı olur.

  - Böbreklerin içerindeki besin atıkları ve kristalleri idrar yolu ile atarak taş oluşumunu önler.

  - Oluşmuş böbrek taşlarının ufalanmasını ve dökülmesini sağlar. 

  - Karaciğer ve akciğerin besin atıklar, sigara gibi durumlardan etkilenmesini azaltır. Özellikle karaciğer yağlanmasının önüne geçer.

  - Antioksidan özelliği olan gilaburunu ciltteki toksinleri de temizleyerek akne ve siyah nokta oluşumunu engeller. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltır.

  - Kötü kolesterol seviyesini düşürür. Kalp ve damar hastalıklarının engeller.

  - Vücudun sıvı oranını artırır. Bağışıklık sisteminin olumsuz etkilerini azaltarak vücudun ısı oranını da dengelemede etkilidir.

  GİLABURUNU NASIL KULLANILIR?

  Eczane ve aktarcılarda bulunur. Ancak evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Alınan gilaburunu meyvelerini iyice yıkayınız. Arpa ile beraber şişelere koyup üzerine su ekleyin. Bir kaç hafta bekledikten sonra Bu suyu süzüp içindeki gilaburunularıda iyice sıkınız. Bu sudan günde bir bardak tüketebilirsiniz. Gilaburunu yüksek asidik bir meyve olduğundan kronik hastalığı olanların ve düzenli ilaç kullananların bir uzmana danışmadan tüketmemesinde fayda var. 

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap