Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gezegenlerin aynı hizaya gelmesi

  1 ziyaretçi

  gezegenlerin aynı hizaya gelmesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  18 yıl sonra bir ilk: 5 gezegen aynı hizaya geliyor

  Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı

  Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı

  Gezegenimiz Dünya’nın da üyesi olduğu Güneş Sistemi, nadir görülen gezegenlerin aynı hizaya gelmesi olayını yaşadı. Daha önce 1982’de gerçekleşen olayın bir sonraki gerçekleşme zamanı ise epey sonra olacak.

  İnsanların en çok merak ettiği durumlardan biri olan gezegenlerin tek sıra olması, bugün gerçekleşti. Güneş’in etrafındaki yörüngesine devam eden gezegenler, aynı hizada bulunduktan sonra kendi yörüngelerine devam edecek.

  Güneş sistemi, gezegenlerin aynı hizaya gelmesi olayını yaşadı

  Daha önceden 1982 yılında gerçekleşen olay, 2020’de de kendisini gösterdi. Güneş sisteminde yer alan 8 gezegen sıraya girmiş oldu. Daha önceden, sistemdeki 6 gezegenin aynı hizaya gelmesi 2011’de yaşanmıştı. Ancak sistemindeki gezegenler, 38 yıl sonra tekrar aynı hizada oldu.

  Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn ve Uranüs birbirinin arkasına geçti. Güneş sistemi aynı hizaya gelmesi olayıyla birlikte gökyüzüne bakıldığında, bazı gezegenleri Dünya’dan görebilmek de mümkün oldu. Halihazırda bazı gezegenler, gece karanlığında Dünya’dan gözlemlenebiliyor. Ancak gece karanlığında göğe bakıldığında fark edilebilen gezegenleri, Güneş’in güçlü ışığından dolayı gündüz görmek oldukça zor oluyor.

  güneş sistemi aynı hizaya gelmesi

  Olay canlı olarak Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrika’da gözlemlenebildi. Çünkü bu sırada ismi geçen kıtalarda gece saati yaşandı. Bu bölgenin o esnada Güneş’i görmemesi olayın izlenebilmesine olanak sağladı.

  Bu olayın ileride 2161 yılında tekrardan gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da aynı durumun 141 yıl sonra tekrardan gerçekleşeceği anlamına geliyor.

  Yazı kaynağı : shiftdelete.net

  4 gezegen aynı hizaya geliyor

  Gezegen hizalanması ne zaman? Gezegen hizalanması en son ne zaman oldu? Gezegen hizalanması nedir? - Yeni Şafak

  Gezegenler en son ne zaman aynı hizaya gelecek? - Yeni Şafak

  Gezegenler en son ne zaman aynı hizaya gelecek? - Yeni Şafak

  Live Science internet sitesinin haberine göre, güneş sisteminin en parlak iki gezegeni Venüs ve Jüpiter, 30 Nisan'ı 1 Mayıs'a bağlayan gece sabaha doğru dünyadan bakıldığında neredeyse birbirine değecek kadar yakın görülecek.

  Ayrıca, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn de gökyüzünde aynı çizgide buluşacak.

  Birbirinden milyonlarca kilometre uzaklıkta olan ve güneş etrafındaki turlarını farklı zamanlarda tamamlayan gezegenler dünyadan bakıldığında birbirine değecek kadar yaklaşıyor.

  Gezegenlerin kavuşumu adı verilen bu olay her yıl meydana gelse de bilim insanları, beklenen Venüs ve Jüpiter buluşmasının dünyaya çok daha yakın bir noktada gerçekleşeceğini ve gezegenlerin teleskop yardımı olmadan daha açık şekilde gözlemlenebileceğini belirtiyor.

  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Gezegenler ne zaman aynı hizaya gelecek? Dünya'dan çıplak gözle görülebilecek mi? - CHIP Online

  Gezegenler ne zaman aynı hizaya gelecek? Dünya'dan çıplak gözle görülebilecek mi? - CHIP Online

  Gezegenleri gözlemlemeyi seviyorsanız, güneş sisteminin size etkileyici bir hediyesi var... 17 Nisan'dan Temmuz ayına kadar Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter şafak öncesi gökyüzünde çapraz olarak sıralanacak ve teleskop veya dürbün olmadan görülebilecek. Daha sonra Ay ve Merkür de onlara katılacak.

  Bu nadir göksel hizalanmaları görmek için erken kalkmanız veya geç saatlerde uyanık kalmanız gerekecek. Gezegen çizgisini görüntülemek için en iyi zaman, gün doğumundan yaklaşık 45 dakika öncesi olarak gösteriliyor.

  Gezegenler Ne zaman Aynı Hizaya Gelecek?

  17 Nisan'dan Temmuz ayına kadar gezegenler aynı hizaya gelecek. 23 Nisan civarında Ay da bu süper gruba katılacak ve 29'unda gözden kaybolana kadar Satürn'ün sağında ve üstünde görünecek. Ay, daha sonra 21 Mayıs'tan itibaren tekrar gruba katılacak.

  17 Haziran tarihinde de geç bir şekilde de olsa Merkür hizalanan gezegenler çizgisine katılacak ve Merkür, Venüs, Mars, Satürn ve Jüpiter'i aynı anda, güneşten uzaklıklarına göre doğudan batıya doğru sıralanmış halde görebileceğiz. Bu göksel gösteri Temmuz ayına kadar devam edecek.

  Gezegensel hizalanmalar, çok sık olmayan düzensiz olaylar. Son beş gezegen hizalaması 2020 yılında yaşanmıştı. Bunun sebebi, her gezegenin bir yörüngeyi tamamlamasının farklı zamanlarda gerçekleşmesi. Örneğin, Merkür'ün güneş etrafındaki hızlı yolculuğu yalnızca 88 Dünya günü sürerken, Satürn’ün yörüngesini tamamlaması 29 Dünya yılı alıyor. Bu yüzden de çok sık senkronize olamıyorlar.

  Tabii ki gözlerinizin gördüğünün aksine, gezegenler bir gezegen hizalaması sırasında gerçekten bir çizgide yer almıyorlar ve sadece bakış açımızdan dolayı öyle görünüyorlar. Gezegenlerin hizalanması sırasında Güneş’in yüzeyine taşınmış olsaydınız, gezegenlerin bu bakış açısından hizalanmadığını görebilirdiniz.

  Ne yazık ki sekiz gezegenin hepsinin de gökyüzünde bir çizgideymiş gibi görünmesi bilimsel olarak mümkün gözükmüyor. Bilim insanlarının söylediğine göre buna en yakın olay 2854 yılında, tüm gezegenlerin 30 derecelik bir alanda görünmesi ile yaşanacak ve bu görüntü için o kadar beklemeye biz insanların vakti olmayabilir.

  Yazı kaynağı : www.chip.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap