Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gezegenler kaç yılda bir aynı hizaya gelir

  1 ziyaretçi

  gezegenler kaç yılda bir aynı hizaya gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  18 yıl sonra bir ilk: 5 gezegen aynı hizaya geliyor

  Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı

  Güneş Sistemi nadir görülen bir olayı yaşadı

  Gezegenimiz Dünya’nın da üyesi olduğu Güneş Sistemi, nadir görülen gezegenlerin aynı hizaya gelmesi olayını yaşadı. Daha önce 1982’de gerçekleşen olayın bir sonraki gerçekleşme zamanı ise epey sonra olacak.

  İnsanların en çok merak ettiği durumlardan biri olan gezegenlerin tek sıra olması, bugün gerçekleşti. Güneş’in etrafındaki yörüngesine devam eden gezegenler, aynı hizada bulunduktan sonra kendi yörüngelerine devam edecek.

  Güneş sistemi, gezegenlerin aynı hizaya gelmesi olayını yaşadı

  Daha önceden 1982 yılında gerçekleşen olay, 2020’de de kendisini gösterdi. Güneş sisteminde yer alan 8 gezegen sıraya girmiş oldu. Daha önceden, sistemdeki 6 gezegenin aynı hizaya gelmesi 2011’de yaşanmıştı. Ancak sistemindeki gezegenler, 38 yıl sonra tekrar aynı hizada oldu.

  Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn ve Uranüs birbirinin arkasına geçti. Güneş sistemi aynı hizaya gelmesi olayıyla birlikte gökyüzüne bakıldığında, bazı gezegenleri Dünya’dan görebilmek de mümkün oldu. Halihazırda bazı gezegenler, gece karanlığında Dünya’dan gözlemlenebiliyor. Ancak gece karanlığında göğe bakıldığında fark edilebilen gezegenleri, Güneş’in güçlü ışığından dolayı gündüz görmek oldukça zor oluyor.

  güneş sistemi aynı hizaya gelmesi

  Olay canlı olarak Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrika’da gözlemlenebildi. Çünkü bu sırada ismi geçen kıtalarda gece saati yaşandı. Bu bölgenin o esnada Güneş’i görmemesi olayın izlenebilmesine olanak sağladı.

  Bu olayın ileride 2161 yılında tekrardan gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da aynı durumun 141 yıl sonra tekrardan gerçekleşeceği anlamına geliyor.

  Yazı kaynağı : shiftdelete.net

  Gezegenler 2 bin yıl önceki gibi aynı hizaya gelecek

  Gezegenler 2 bin yıl önceki gibi aynı hizaya gelecek

  Gezegenler 2 bin yıl önceki gibi aynı hizaya gelecek

  Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin yolları 21 Aralık gecesi dünya açısından bakıldığında kesişecek ve çıplak gözle "çift gezegen" olarak görülebilecek. Kimileri bu olayı, 2000 yıl önce gerçekleştiği rivayet edilen ve gökyüzünde parlak bir ışık kaynağı olarak görülen Bethelem Yıldızı'na benzetiyor.

  21 Aralık gecesi gökyüzünde çok da sık ratlanmayan bir olayın gerçekleşmesi bekleniyor. Bilim adamları, gökyüzü meraklılarına bu görsel şöleni kaçırmamalarını aksi halde hayal kırıklığı yaşayabileceklerini söylüyor.

  Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin yolları, 21 Aralık gecesi dünya açısından bakıldığında kesişecek ve çıplak gözle “çift gezegen” olarak görülebilecek. Kimi gökbilimci ve bu konuyu takip edenler bu olayı, 2000 yıl önce gerçekleşen ve gökyüzünde parlak bir ışık kaynağı görülen duruma benzetiyor.

  Kimine göre 2000 yıl önce Hz. İsa doğarken Bethelem Kasabası üzerinde çok parlak bir yıldız ya da gök cismi görüldü. Hâlâ gizemini koruyan bu durum Bethlehem Yıldızı olarak tanımlanıyor.

  Cambridge Üniversitesi Astronomi Enstitüsü’nden Dr. Carolin Crawford BBC’ye verdiği mülakatta, “2000 yıl önce, insanlar gece gökyüzünde neler olup bittiğinin çok daha fazla farkındaydılar. Bu nedenle Bethlehem Yıldızı’nın böyle bir gezegensel hizalanma olması imkansız değil” dedi.

  Dr. Crawford, “Kasvetli kış mevsiminde gökyüzünün temiz olduğu bir güne denk gelirse, her iki gezegen de güneybatıdan gün batımında kısa bir süre sonra ufkun hemen üzerinden görülebilecek. Bu görüntüyü açık bir havada yakalamak için çaba sarf etmeye değer” diye konuştu.

  400 YIL SONRA BURDA OLMAYACAĞIZ

  Gezegenlerin Güneş etrafındaki yolculuklarında yolları kesişirken, kesişmeler çok nadir olmuyor. Ancak bu kavuşma diğer durumlardan biraz daha özel. Manchester Üniversitesi’nden bir astrofizikçi olan Prof. Tim O’Brien, BBC News’e “Gezegenlerin bu kadar yakın olması oldukça dikkat çekici. İki gezegen, 800 yıldır karanlık bir gökyüzünde birbirine bu kadar yakın olmamıştı” dedi. Prof. O’Brien şöyle devam etti: “Birleşik Krallık’tan yıldızlara bakmak hiç elverişli değilken bu durum değişebilir. Gezegenler hava karardığında güneybatıda yer alacaklar. Bu görüntüyü yakalamak için gökyüzü kararır kararmaz oraya gitmelisiniz. Hiçbirimiz 400 yıl sonra buralarda olmayacağız, bu yüzden sadece hava durumuna dikkat edin ve fırsatınız olursa dışarı çıkın.”

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Gezegenler ne zaman aynı hizaya gelecek? Dünya'dan çıplak gözle görülebilecek mi? - CHIP Online

  Gezegenler ne zaman aynı hizaya gelecek? Dünya'dan çıplak gözle görülebilecek mi? - CHIP Online

  Gezegenleri gözlemlemeyi seviyorsanız, güneş sisteminin size etkileyici bir hediyesi var... 17 Nisan'dan Temmuz ayına kadar Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter şafak öncesi gökyüzünde çapraz olarak sıralanacak ve teleskop veya dürbün olmadan görülebilecek. Daha sonra Ay ve Merkür de onlara katılacak.

  Bu nadir göksel hizalanmaları görmek için erken kalkmanız veya geç saatlerde uyanık kalmanız gerekecek. Gezegen çizgisini görüntülemek için en iyi zaman, gün doğumundan yaklaşık 45 dakika öncesi olarak gösteriliyor.

  Gezegenler Ne zaman Aynı Hizaya Gelecek?

  17 Nisan'dan Temmuz ayına kadar gezegenler aynı hizaya gelecek. 23 Nisan civarında Ay da bu süper gruba katılacak ve 29'unda gözden kaybolana kadar Satürn'ün sağında ve üstünde görünecek. Ay, daha sonra 21 Mayıs'tan itibaren tekrar gruba katılacak.

  17 Haziran tarihinde de geç bir şekilde de olsa Merkür hizalanan gezegenler çizgisine katılacak ve Merkür, Venüs, Mars, Satürn ve Jüpiter'i aynı anda, güneşten uzaklıklarına göre doğudan batıya doğru sıralanmış halde görebileceğiz. Bu göksel gösteri Temmuz ayına kadar devam edecek.

  Gezegensel hizalanmalar, çok sık olmayan düzensiz olaylar. Son beş gezegen hizalaması 2020 yılında yaşanmıştı. Bunun sebebi, her gezegenin bir yörüngeyi tamamlamasının farklı zamanlarda gerçekleşmesi. Örneğin, Merkür'ün güneş etrafındaki hızlı yolculuğu yalnızca 88 Dünya günü sürerken, Satürn’ün yörüngesini tamamlaması 29 Dünya yılı alıyor. Bu yüzden de çok sık senkronize olamıyorlar.

  Tabii ki gözlerinizin gördüğünün aksine, gezegenler bir gezegen hizalaması sırasında gerçekten bir çizgide yer almıyorlar ve sadece bakış açımızdan dolayı öyle görünüyorlar. Gezegenlerin hizalanması sırasında Güneş’in yüzeyine taşınmış olsaydınız, gezegenlerin bu bakış açısından hizalanmadığını görebilirdiniz.

  Ne yazık ki sekiz gezegenin hepsinin de gökyüzünde bir çizgideymiş gibi görünmesi bilimsel olarak mümkün gözükmüyor. Bilim insanlarının söylediğine göre buna en yakın olay 2854 yılında, tüm gezegenlerin 30 derecelik bir alanda görünmesi ile yaşanacak ve bu görüntü için o kadar beklemeye biz insanların vakti olmayabilir.

  Yazı kaynağı : www.chip.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap