Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gerçek kehribar nasıl anlaşılır

  1 ziyaretçi

  gerçek kehribar nasıl anlaşılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sıkma Kehribar Nedir, Renk Değiştirir Mi? Sıkma Kehribarın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır: Kehribar Testi Nasıl Yapılmalıdır?

  Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır: Kehribar Testi Nasıl Yapılmalıdır?

  Dünya’da kaliteli ve gerçek kehribarkaynaklarının sınırlı olması ve kehribar taşına olan talebin çok yüksek olmasıyla beraber sahte kehribar üreticileri de ortaya çıkmıştır.

  Hemen hemen her alanda kaliteli ve talep gören bir ürünün sahtesi maalesef üretilmektedir. Bu sahte ürünler gerçeğine çok yakın görsele sahip olduğu için çoğu tüketici tarafından fark edilmemektedir.

  Bu yazımızda tüketicileri bilinçlendirmek için gerçek kehribarla sahtesi arasındaki farkları, nasıl ayırt edebileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

  Kehribarı taklit etmek için yaygın olarak kullanılan ham maddelerden başlıcaları; kopal, cam, kazein, modern plastik, selüloit. Bu maddeler görünüş olarak kehribara oldukça benzerler ve bu sebepten dolayı birçok alıcı tarafından fark edilmeleri oldukça zor olabilir.

  Bu sahte ürünleri iki başlıkta inceleyecek olursak, ilki insan eliyle üretilen sahte ürünler ve diğeri doğada var olan ancak kehribar olmayan maddeler.

  Bebek ve çocuklar için tüm kolye ve bileklik ürünlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

  Gerçek Kehribar ve Sahteleri Arasındaki Temel Farklar

  Örneğin, kopal bir reçine türüdür. Ancak kehribar gibi yüzyıllarca bekleyip fosilleşmiş bir taş değildir, çok genç yaştaki ağaçların reçinesidir. Kopalin diğer bir farkı ise çok daha düşük bir sıcaklıkta (150 C’nin altında) erime eğiliminde olmasıdır. Cama gelecek olursak, daha sağlam, sert ve soğuk bir yapıya sahiptir. Ayrıca camı bir metalle kolayca çizemezsiniz.

  Selüloit ise kehribara görünüşte oldukça benzer. Selüloitten üretilen bir kolyeyi veya tespihi gerçeğinden ayırt edebilmek görüntü olarak oldukça zordur. Ancak en büyük ayırt edici özelliği selüloitin daha sert ve katı bir yapıya sahip olması ve ısıtıldığında yanık plastik kokusu yaymasıdır.

  Kazein de sahte kehribar ürünlerinde sıkça kullanılan başka bir maddedir ve aslında sütten yapılan bir plastik türüdür. Bu maddeler genellikle kehribara benzeyen bulanık sarı renkte olur. Kazein kehribara göre daha ağır bir maddedir. Isıtıldığında yanık plastik kokusu yayar, bu iki önemli fark sayesinde gerçeğinden ayırt edilebilir.

  Modern plastik ise sahte kehribar ürünlerinde çokça kullanılan diğer bir maddedir. Modern plastik genellikle fosilleşmiş böcek, karınca, sinek vs. içeren kehribar ürünlerini taklit eder. Fosil içeren kehribarlar az da olsa tabi ki doğada bulunmaktadır. Ancak bu sahte ürünlerin içerisinde adeta özenle konulmuş her taşın tam ortasında bir fosil görürsünüz.

  Burada kendinize şu soruyu sormak gerekir, bir ürün gerçek olamayacak kadar iyi olabilir mi? Bu kadar nadide olan bir şeye erişmek bu kadar kolay olabilir mi?

  Gerçek kehribar ürünlerinde de rastlayabileceğimiz fosiller doğaldır. Baktığınızda sahte olandaki gibi sonradan içine muntazam bir şekilde konulmadığını fark edebilirsiniz. Ayrıca modern plastiği ısıttığınızda yoğun bir yanık plastik kokusu ortaya çıkar.

  Kehribar Testi İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

  Kehribarınızın gerçek mi sahte mi olduğunu anlamanız için birçok yöntem mevcuttur. Kehribarınızın gerçek olup olmadığından tamamen emin olabilmek için birkaç farklı test yapmayı düşünebilirsiniz. Ürününüz yaptığınız bu testlerden bir veya ikisinden geçemezse sahte olma olasılığı yüksektir.

  Koku Testi

  En popüler olan yöntemlerden biri koku testidir. Kehribar doğası gereği çam reçinesi kokusu yayma eğilimindedir. Bu kokuyu sahte bir üründe elde etmek oldukça zordur. Sahte olanları ısıttığınızda genellikle yanık plastik kokusu veya farklı bir reçine kokusu (kopal gibi) yayar.

  Çizik Testi

  Bir diğer popüler yöntem ise çizik testidir. Kehribar doğası gereği yumuşaktır. Bir metal ya da keskin bir alet yardımıyla kolaylıkla çizilebilirken, sahte olan ürünlerde bu daha zordur. Çünkü sahte olanlar genellikle plastik veya cam gibi daha sert maddelerden üretilmektedir.

  Sıcak İğne Testi

  Bu testte bir iğne veya iğneye benzer sivri bir aletin ucunu kızarıncaya kadar ısıttıktan sonra yavaşça kehribarınızın içine doğru itin. Eğer ürününüz gerçek ise çam reçinesinin kokusunu fark etmelisiniz. Kehribar hassas ve yumuşak bir taş olduğundan dolayı iğneyi soktuğunuzda bazı çatlaklar oluşabilir. İğnenin çok kolay girmesi ve tatlı bir reçine kokusu almanız durumundaysa bu büyük ihtimalle farklı bir reçine türü olan kopaldir.

  Tuzlu Su Testi

  Bir diğer popüler test ise tuzlu su testidir. Özellikle sosyal medyada bu test oldukça sık kullanılmaktadır. Her ne kadar sonucunun doğruluğu kesin olmasa da tamamen emin olmak istiyorsak bu testi de diğer testlerle birlikte uygulayabiliriz.

  Bardağın üçte birini (1/3) tuzla doldurun ve diğer kısmı suyla doldurun. Tuz tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Bundan sonra kehribar ürününüzü bu suyun içine bırakın. Cam veya plastikten yapılan sahte ürünler batarken kehribar veya kopal ürünleriniz su yüzeyinde rahatlıkla kalacaktır.

  Kaynak: https://www.balticwonder.com/blogs/news/amber-real-or-fake

  Yazı kaynağı : ekehribar.com

  Kehribar nedir? Kehribar tesbih nasıl anlaşılır?

  Kehribar nedir? Kehribar tesbih nasıl anlaşılır?

  Rusya ve Polonya'dan çıkarılan kehribar, yüzyıllar çapında kadınların süs eşyaları için en gözde eşya olmayı başarmıştır. Renk ve parlaklık bakımından taşı hiçbir saydam taşla kıyaslamak mümkün olmayacaktır.

  Kehribar Nedir?

  Kehribar dendiği zaman iki çeşit kehribar bulunur. Birincisi damla kehribar olup ikincisi ise sıkma kehribar şeklindedir. Kehribarın temel maddesi reçinedir. Dünya çapında adları; damla kehribar amber, sıkma kehribar ise bakalite amber şeklindedir. Bir başka söylenen adlar dilden dile halk içerisinde kullanılan isimlerdir.

  Örnek olarak en fazla kullanılan tabirler; Osmanlı sıkma kehribar, ateş kehribar, zar kehribar gibi adlardır. Damla kehribar oluşumu; minimum 25 ile 50 milyon yıl önce ardıç, kayın ve çam gibi iri gövdesi bulunan ağaçların yara almasıyla veya kırılmasıyla kendisini iyileştirmek adına salgılamış olduğu sıvının yani reçinenin toprağa karışmasıyla üstünden 30 milyon yıl geçmesinden hemen sonra fosil olması şeklinde ifade edilebilir.

  Bu fosil taşlar, topraktan, bataklıktan ve denizden çıkmaktadır. Topraktan kazı yapılırken çıkan kehribar taşları, sondaj vurulup, su basılarak da çıkarılır. Bu taşlar ülkemiz çapında ülkemizden fosil şeklinde çıkmadığı söylenebilir. Kehribarın üstüne yapışmış olan böcek ve sinekler bakımından hapsedilip bu kehribar taşlarının içinde canlının taşlaşmasına neden olur.

  Sinek fosilleri damla kehribarının oluşmasına sebep olur. Fosilli kehribar şeklinde isimlendirilen bu tip oluşumlar, normal olanlara göre daha fazla değer katar. Bunun dışında kehribarın toprağa dökülmesi neticesinde toprak ve bitki karışımıyla yaprak fosilli, toprak fosilli kehribar taşları oluşabilir.

  Kehribar Nasıl Anlaşılır?

  Gerçek kehribarı anlamak adına ilk alternatif, üretim merkezlerine gitmektir. Kehribar taşını satın alınan yerin üretim merkezine gidilmesi gerekir. Bunun yanı sıra hali hazırda pek çok alan ve yerde sertifikalı şekilde satılan ürünler bulunur. Bu ürünler istenildiği gibi satın alınabilir. Sertifikalı ürünler, başka ürünlere nazaran biraz daha pahalı olabilir.

  Sahte kehribarı gerçek kehribardan ayırmak konusunda en etkili yollardan birisi tuzlu su testidir. Bu testin yapılması için orta boy bardağın içi su ile doldurulduktan sonra, yedi çay kaşığı tuzu içerisine atılır ve tuz tamamen eriyinceye kadar karıştırmak gerekir. Kehribar taşı bu şekilde anlaşılacaktır. Eğer taşlar gerçekse su içerisinde yüzer. Kehribar taklidi olan taşların büyük çoğunluğu bardağın dibinde olacaktır.

  Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

  Tespihlerin, takıların ve süs eşyaların içerisinde severek, beğenilerek kullanılan kehribar taşları geçmiş zamandan günümüze kadar ilgileri halen üzerinde toplamayı başaran bir taştır. Bilhassa da tespih seven kişilerin en fazla tercih ettiği modeller, kehribar taşlarından yapılmış tespih modelleridir. Tarihten bugüne kehribar taşlarının severek kullanılmasının asıl nedeni, güzelliğinin yanı sıra bireye sağladığı iyileştirme ve şifa özelliklerine sahip olmasıdır.

  Özellikle hediyelik şeklinde kullanılan tespihlerin gerçekten kehribar tespih olup olmadığı kokusundan anlayabilmek mümkündür. İğne, metal toka gibi ya da benzeri metal parçası ısıtılarak tespihin ufak bir noktasına değdirildiği zaman ortaya reçine kokusu çıkıyor ise, o tespih gerçekten kehribar taşıdır.

  Kehribar taşı olan tespihin pek çok değişik renginin bulunmamasının dışında aynı zamanda da madde yapısı konusunda pek çok farklı türü bulunur. Kehribar tespihin gerçek olup olmadığını anlamak için bu yönteme başvurmak oldukça önemli bir konudur. Bu şekilde kehribar taşının gerçek olup olmadığı anlaşılacaktır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Orijinal ve Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?

  Orijinal ve Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?

  Orijinal ve Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?

  orjinal ve gerçek kehribar nasıl anlaşılır?

  Yüzlerce yıldır insan yaşamında takı ve süs eşyası olarak kullanılan kehribar taşı özellikleri bakımından diğer taşlardan ayrılır. Düzenli ve sürekli kullanılması halinde önemli birçok hastalığın tedavisinde de oldukça etkilidir. Fosilleşmiş çam ağaçlarının reçinelerinin taşa dönüşmesi sonucu oluşan kehribar taşı, sarıdan kızıl renk tonuna kadar uzanan birçok farklı renk tonuna sahiptir. Kolay kırabilen ve saydam bir görünüme sahip olan bu değerli taş, cisimleri kendine çekme özelliğiyle de bilinir.

  Antik çağlardan beri farklı amaçlara yönelik olarak kullanılan kehribar, değerli taşlar sınıfındadır. Ancak, faydalarından yararlanabilmek için benzeri taşlardan ayırt edebilmek gerekir. Kehribarı diğer taşlardan ayırabilmek için en etkili yöntem tuzlu su ile test yöntemidir. Bu yöntemde bir çay bardağına atacağınız 6-7 çay kaşığı tuzu karıştırmanız ve tamamen eridikten sonra kehribar taşını suyun içine atmanız yeterli olacaktır. Kehribar gerçekse taneler su yüzünde yüzecek, sahte ise dibe batacaktır.

  Orjinal Kehribar Taşı Özellikleri

  Orjinal kehribar taşı özellikleri incelendiğinde görünüm olarak farklı tonlarda olmasıyla dikkat çeker. Kızıldan sarıya kadar farklı renk tonlarında olabilen bu taşın değer taşıması için fosilleşmiş reçine formunda olması gerekir. İlk çıkarıldığı sırada sıradan ve mat bir taş görünümünde olan kehribar,  işlendikçe daha parlak ve şeffaf biri görünüme sahip olur. Kehribar taş olarak bilinse de taşa nazaran daha hafif ve yumuşaktır. Bu özelliği de kolayca işlenerek şekillendirilmesini sağlar. Bilezik, kolye ve yüzük gibi farklı aksesuar tasarımlarında kullanılır.

  Takı eşyası olarak binlerce yıldır kullanılan kehribar, günümüzün en tehlikeli hastalığı olarak bilinen strese karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra,

  Kullanım süresine bağlı olarak etkisi de farklılaşan kehribar taşının bebeklerde 6-8 aylıktan itibaren bilezik şeklinde kullanılması önerilmekte, sol kola takılacak olan kehribar bileziğin bebeğin diş ağrıları ve uykusuzluk gibi sorunlarında etkili olduğu gözlemlenmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sofimaya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap