Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  geniz akıntısına ne iyi gelir ilaç

  1 ziyaretçi

  geniz akıntısına ne iyi gelir ilaç bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Geniz akıntısına ne iyi gelir?

  Geniz akıntısına ne iyi gelir?

  Solunum sistemi yüzeyinde yer alan özel bezler, her gün belli miktarlarda mukus üretirler. Mukus, içerisinde bulunan çeşitli içerikler yardımıyla solunum yolunu bakteri, virüs gibi zararlı mikroorganizmalardan temizleyen akışkan bir maddedir. Mukus sayesinde solunum yolunun nem düzeyi de istenen seviyede tutulur. Böylece rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes alınıp verilebilir. Fakat toplumda birçok kişi, zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak solunumsal problemler ile karşılaşabilir. Geniz akıntısı ise bu sorunlardan birisidir. Özellikle uzun süreli ve şiddetli geniz akıntısı, bireylerin günlük yaşamını belirgin biçimde olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, geniz akıntısının kaynağı doğru yöntemler ile saptanmalı ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Tıbbi tedavinin yanında ise bazı noktalara özen göstererek iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Geniz akıntısı ile ilgili detaylı bilgi için yazının devamını takip edebilirsiniz.

  Geniz Akıntısı Nedir?

  Toplumda geniz akıntısı olarak da bilinen postnazal akıntı, solunum yolu içerisinde üretilen fazla mukus sebebiyle kaynaklanan bir sağlık problemidir. Solunum yolu, burundan başlayarak akciğerlere kadar uzanır ve kendine özgü hücrelerden oluşur. Bu hücrelerden bazıları, üretilen mukus salgısının taşınımı için hareketli uzantılara sahiptirler. Böylece normal kıvam ve miktara sahip olan mukus, her insanda gün içerisinde fark edilmeden boğazdan akar. Sonuçta ise burun ve sinüslerde üretilen mukus boşaltılarak devamlı yenilenebilir. Mukus, normal şartlarda solunan hava kalitesinin iyileştirilmesi ve zararlı mikroorganizmalardan arındırılmasında görev alır. Çevresel veya kişisel çeşitli faktörler sonucunda ise mukusun yapısı değişebilir. Yoğun kıvama sahip olan bir mukusun, normaldeki gibi hiçbir rahatsızlık oluşturmadan akması mümkün değildir. Benzer şekilde, aşırı miktarda salgılanan mukus da kişide geniz akıntısı şikayetlerine sebep olur.

  Geniz Akıntısı Neden Olur?

  Geniz akıntısı, burunda üretilerek boğazdan akan mukusun daha yoğun bir hale gelmesi veya aşırı salgılanması sonucunda ortaya çıkar. Mukusun yoğunluğu, içerisinde bulunan maddelerin miktarına göre değişkenlik gösterir. Müsin adlı protein ve karbonhidrat içeriklerinden oluşan madde, mukusa koyu kıvam kazandırır. Mukusun en yüksek oranlı içeriği ise sudur. Bu maddelerin dışında ise protein ve hücre artıkları da mukusta yer alırlar. Mukusu oluşturan su oranı azaldığında, daha yoğun kıvamlı bir salgı elde edilir. Bu durumda ise postnazal akıntı meydana gelebilir. Ek olarak, akışkanlığı değişmeyen mukusun normalden fazla salgılanması sebebiyle de akıntı oluşabilir. Bahsedilen bu mekanizmalar yoluyla postnazal akıntıya neden olan etkenler ise aşağıdaki gibidir:

  Solunum yolunu etkileyen bakteri, virüs kaynaklı enfeksiyonlar geniz akıntısı oluşturabilirler. Ek olarak, enfeksiyon kökenli olmayan fakat solunum yolunu etkileyen uzun süreli diğer hastalıklarda da (KOAH, otoimmün hastalıklar) benzer tablo gözlenebilir. Geniz akıntısı görülen bireyler arasında sıklıkla atlanan sebeplerden birisi ise reflü hastalığıdır. Toplumda boğaz reflüsü olarak da bilinen laringofaringeal reflü, sinüzit ve postnazal akıntı gibi şikayetler ile kendini gösterebilir. Bu nedenle, uzun süreli geniz akıntısı problemi ile karşılaşan kişilerin uzman bir kulak-burun-boğaz hekimine danışmaları önerilir.

  Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

  Geniz akıntısı, normalde fark edilmeyen mukus atılımının rahatsız edici bir biçimde gerçekleşmesi şeklinde meydana gelir. Geniz akıntısına sahip kişilerde sıkça görülen semptomlar ise aşağıdaki gibidir:

  Geniz Akıntısı Tanısı Nasıl Konulur?

  Geniz akıntısına ait belirtilerden bir veya birkaçına sahipseniz, muayenelerinizi aksatmamalı ve yakın zamanda ilgili bir uzman hekime başvurmalısınız. Görüşme esnasında doktorunuz, öncelikle şikayetlerinizi dinleyerek bazı sorular yönlendirebilir. Bu sayede aktif problem ve genel sağlık durumunuz hakkında detaylı bilgi edinebilir. Ardından bir takım özel cihazlar yardımıyla rutin kulak, burun ve boğaz muayeneleri gerçekleştirilir. Böylece olası hastalıklara ait tüm bulgular net bir şekilde saptanabilir. Geniz akıntısı, genellikle muayene sırasında kolaylıkla tespit edilebilen bir hastalıktır. Fakat, postnazal akıntı ile birlikte görülebilen sinüzit ve kulak enfeksiyonu gibi ek hastalıklar nedeniyle ilave tanısal tetkiklerden yararlanılabilir. Uygun yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen tanı sayesinde ise en doğru tedavi yaklaşımı planlanabilir.

  Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

  Hekiminiz, geniz akıntısına sebep olan temel etkenleri belirleyerek bunlara uygun bir tedavi programı hazırlar. Bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlarda, türe göre seçilen antibiyotikler ile tedavi sağlanır. Virüs kaynaklı grip benzeri bir tabloda ise, bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler ile birlikte yeterli istirahat önem kazanır. Alerji nedenli geniz akıntısında ise, antihistaminik veya steroid türü ilaçlar kullanılabilir. Bahsedilen bu ilaçlar, ağız kuruluğu veya bağışıklık sisteminin etkilenmesi gibi yan etkilere sebep olabildiklerinden ötürü yalnızca doktor gözetimi ile kullanılmalıdır. Doktorunuz, size göre uygun ilaçları tercih ederek doğru bir şekilde tedavi almanıza destek olur.

  Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

  Geniz akıntısı, arkasındaki temel etkenler ile birlikte tedavi edilmesi gereken bir sağlık problemidir. Bu nedenle, doktorunuz tarafından verilen ilaçları doğru şekilde kullanmanız gerekir. Bazı durumlarda ise, herhangi bir ilaca gerek kalmaksızın da iyileşme sağlanabilir. Bu konuda doktorunuz, geniz akıntınıza yönelik bazı tavsiyelerde bulunabilir. Tuzlu su, tıbbi amaçlı olarak istenen bölgenin temizlenmesinde kullanılan en temel yöntemlerdendir. Serum fizyolojik veya salin olarak geçen sıvı, içerisinde %0,9 oranında tuz içerir ve her tür bölgenin temizliğinde kullanılabilir. Hekiminiz, bu serum fizyolojik sprey kullanarak düzenli bir şekilde solunum yolunuzu temizlemenizi isteyebilir. Serum fizyolojik damlaya alternatif olarak tercih edilen deniz suyu spreyi ise, daha fazla tuz oranına sahip olup kullanım ihtiyacına göre ek içerikler de barındırabilir. İyileşme sürecinin hızlandırılmasına destek olan diğer bir yöntem ise hava nemlendiricileridir. Nemli hava, içeriğindeki su oranı sayesinde mukus kıvamını daha akışkan bir hale getirerek geniz akıntısının giderilmesine katkıda bulunur.

  Tüm bu yöntemlere ek olarak, geniz akıntısı problemi yaşayan bireylerin yeterli miktarda sıvı almaları ve sigaradan kaçınmaları da önemlidir. Sigara, içerisinde bulunan zararlı kimyasallar nedeniyle solunum yoluna hasar vererek daha fazla mukus salgılanmasına sebep olabilir. Bahsedilen noktalara özen gösterildiğinde, temel etkene göre belli bir süre içerisinde postnazal akıntının iyileşmesi beklenir. Devam eden ve şiddetli geniz akıntısında ise, tedavi için en yakın zamanda uzman bir hekime danışarak yol izlemeniz önerilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Geniz akıntısı nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Geniz akıntısı nedir? Nasıl tedavi edilir?

  Sinüs ve burun kanalından boğaza doğru inen akıntı geniz akıntısı olarak adlandırılıyor. Geniz akıntısı kişinin boğazında gıcık varmış hissine neden oluyor ve tedavi edilmediği takdirde kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Geniz akıntısı mevsim geçişleri gibi dönemlerde artış gösterebiliyor ancak bu tabloya neden olabilen bazı hastalıklar da bulunuyor. Geniz akıntısında altta yatan problemin doğru tespit edilmesi tedavi planlaması açısından büyük önem taşıyor. 

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Geniz akıntısı nedir ne iyi gelir?

  Geniz akıntısı nedir ne iyi gelir?

  Özellikle mevsim değişimleri, soğuk kuru ve kirli havalarda, bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğü durumlarda geniz akıntısı kendini daha çok hissettirir.

  Geniz akıntısı aslında çok da önemsenmeyecek bir şeymiş gibi algılansa da duruma göre kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde rahatsız eder. Her ne kadar hayati bir sorun olmasa da, özellikle alerjik bir durumdan kaynaklanıyorsa geniz akıntısı; kulaklarda, boğazda şişkinliğe, ağrı, sızı ve acıya yol açabiliyor. 

  GENİZ AKINTISININ NEDENLERLERİ NELERDİR?

  Nezle, grip
  Alerjik sorunlar (alerjik geniz akıntısı),
  Sinüs enfeksiyonu ya da sinüzit (sinüs iltihabı),
  Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan buruna bir nesne sıkışması,
  Hamilelik dönemi,
  Bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçlarının bazılar),
  Sinüsleri etkileyen anatomik anomaliler (septum deviasyonu, iki burun deliğini ayıran duvarın anormal yerleşmesi),
  Ani şekilde ısınan, soğuyan, mevsim normallerinden farklı hava koşulları,
  Kaloriferli ya da klimalı ortamlarda aşırı kuru havaya maruz kalmak,
  Baharatlı gıdalar gibi mukus akışını artıran gıdalar,
  Kimyasallara maruz kalma (parfüm, temizlik ürünleri veya diğer tahriş edici kimyasal ya da uçucu maddeler),
  Dumanlı bir ortamda bulunmak geniz akıntısının aşırı şekilde salgılanmasına sebep olabilir.

  Kimi zaman kişiler, çok düşük seviyeli geniz akıntıları yaşar, ancak bunu hissedilmezler. Bu çok da fark edilmeyen geniz akıntıları zamanla kronikleşebilir ve ardından ciddi ağrılarla kendini hissettirmeye başlar.

  Bazen de geniz akıntısı sorunu gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ya da yaşlılığın sebep olduğu koşullara bağlı olarak da meydana gelebilir.

  GENİZ AKINTISININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Başlangıç seviyesinde bir türlü geçmeyen boğazı temizleme hissi,
  Boğazı tahriş olması, acı ve ağrı hissi, Yemek yemek ve su içmek gibi basit işlemlerde bile ağrı ve acı hissi, Geceleri öksürük nöbetleri, Uykuda boğulma hissi,
  Geniz akıntısı alerji ya da sinüzitten kaynaklanıyorsa bademcik, boğaz ve kulakların sağlığını ve işlevlerini de etkiler ve ciddi miktarda ağrılara yol açar

  NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Çok şiddetli seyreden geniz akıntıları boğazda ağrı ve acıya neden olmaktadır ve böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

  Doktor, gerekli test ve muayeneleri yaptıktan sonra ilaçlı ya da ilaçsız tedavi süreci başlar.

  Çok ileri boyutlara ulaşmamış geniz akıntısı sorunu için sizlere önerebileceğimiz doğal, faydalı ve etkili çözüm önerilerimiz var. Bu öneriler sizin ilaçlı tedaviye, doktora hiç başvurmamanız için değil, tedavinize yardımcı olması için verilmektedir. Aşağıda sıraladığımız yöntemleri evinizde, doğal malzemelerle uygulayarak geniz akıntısı sorunundan daha sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

  ALTERNATİF TEDAVİ ETME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

  Bunun için eczanelerde satılan tuzlu burun spreyleri kullanabilir ya da bir sprey şişesi içinde siz tuzlu su hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde burnun tıkanmasını engelleyebilir, fazla mukusun burundan sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

  Burnunuzu sabah ve akşam düzenli şekilde su ile temizleyerek sinüsleri düzenli olarak boşaltabilirsiniz.

  Burnunuzu ve hatta tüm üst solunum yollarını yumuşatmak için bir sıcak suyun buharına doğru eğilip soluyabilirsiniz.

  Oturduğunuz ortamı nemlendirmek için buhar makinesi çalıştırabilirsiniz.

  Evde ve bulunduğunuz tüm ortamlardaki tozların temizleyebilirsiniz, yatağı, yastığı ve yorganı havalandırabilirsiniz.

  Mümkünse evde, ofiste camları açabilir ya da bir havalandırma boşluğu oluşturabilirsiniz.

  DOKTORA GİTMEYİ İHMAL ETMEYİN

  ÖNEMLİ NOT: Geniz akıntısıyla birlikte burnunuza kötü kokular geliyorsa durum, sıradan bir geniz akıntısından daha ciddi olabilir. Bu durumda sinüs ya da alerji kaynaklı ciddi tehdit olabilir. Bir alerji, iltihap ya da sinüs sorunu varsa geniz akıntısının yanında burunda  kötü bir koku ve ağızda kötü tat oluşur, hissedilir. Bu durumda sorun çok ciddi olduğu için mutlaka doktora başvurmalısınız.

  Yukarıdaki yöntemlere başvurmanın yanında bitkisel ve doğal birkaç öneri ile de bu geniz akıntısından kurtulmak mümkündür. Geniz akıntısından muzdarip olduğunuz dönemlerde sorunu gidermek için ve özellikle de kış aylarından geniz akıntısı yaşamamak için bu yöntemleri uygulamanızı öneriyoruz.

  Yazı kaynağı : www.grandmedicalhospital.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap