Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  genel seçim kaç yılda bir yapılır

  1 ziyaretçi

  genel seçim kaç yılda bir yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bir sonraki Türkiye genel seçimleri

  Bir sonraki Türkiye genel seçimleri

  Bir sonraki Türkiye genel seçimleri, en geç 18 Haziran 2023 veya daha erken bir tarihte düzenlenecektir.[1][2] Bir sonraki Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu ile aynı gün yapılacaktır.

  Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bir önceki Türkiye genel seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimi, 24 Haziran 2018'de gerçekleşti. 2017 Anayasa değişiklik referandumu sonucu tartışmalı bir şekilde kabul edilen başkanlık sistemi, bu seçim ile beraber yürürlüğe girdi.[3] 9 Temmuz 2018'de parlamento sistemine dayanan başbakanlık makamı kaldırıldı.

  Son başbakan Binali Yıldırım, 12 Temmuz 2018'de yeni dönemin TBMM Başkanı seçildi.[4] AK Parti, 2018 genel seçimleri sonucu TBMM'deki salt çoğunluğunu kaybetti ve bunun sonucunda mecliste ittifak ortakları olan MHP ve BBP'nin desteğine ihtiyaç duydu.[5] Cumhur İttifakı'ndan AKP ve MHP mecliste siyasi parti grubu kurabildi. Millet İttifakı'ndan CHP ve İYİ Parti mecliste siyasi parti grubu kurabildi. Siyasi parti grubu bulunup herhangi bir ittifakın üyesi olmayan tek parti ise HDP oldu.[6] Bazı milletvekillerinin daha sonra siyasi partilerinden istifa edip başka partiye geçmeleri sonucu mecliste hiç milletvekili bulunmayan birkaç siyasi parti mecliste temsil edilme hakkı kazandı.

  Erdoğan'ın eski kurmaylarının da aralarında bulunduğu siyasetçiler, yeni parti kurma hazırlıkları içinde oldu. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğünde Aralık 2019'da Gelecek Partisi kuruldu.[7] AKP döneminde görev yapan eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan öncülüğünde ise Mart 2020'de Deva Partisi kuruldu.[8] Bu partilerin kuruluşunda eskiden AKP döneminde görev alan birçok siyasetçi ve bürokrat yer aldı.

  Seçime katılabilen partiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  13 Ocak 2022 itibarıyla seçime katılma şartlarını yerine getiren partiler aşağıda listelenmektedir. [9][10][11][12][13]

  Anketler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Cumhurbaşkanı, Milletvekili ve Genel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

  Seçimler 4 yılda bir yapılacak

  Seçimler 4 yılda bir yapılacak

  2007 yılında Anayasa'da yapılan değişikliğe paralel olarak Milletvekili Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklikle, milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılacak. Bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren 4 yılın dolmasından önceki son pazar günü oy verilecek. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak 90 günlük sürenin ilk günü, seçimin başlangıç tarihi olacak.

  Değişiklikle, nüfusu 2 milletvekili çıkarmaya yeterli olmayan illere 2 milletvekili çıkarma hakkı getirildi.

  Milletvekili seçiminin 4 yılda bir yapılmasına ilişkin yasa teklifinin 2. maddesi üzerinde söz alan CHP Antalya Milletvekili Atilla Emek, seçim kanunlarında acele yapılan değişiklikleri doğru bulmadıklarını ifade etti. Anayasalarda değişikliklerin toplumsal uzlaşma ve suhuletle yapılması gerektiğini belirten Emek, ''Bu değişiklik hükümetin bir yıl içinde erken seçim hesabı içinde olduğunu göstermektedir'' dedi.

  DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu'nda önemli değişiklikler yapılması konusunun ortada dururken, teklifin öncelikli olarak genel kurula getirilmesini eleştirdi.

  MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, yeterince görüşülmeden Anayasa değişikliklerinin yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

  DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk, milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasına ilişkin değişikliğe gerek olmadığını, Meclisin gündeminin boş yere işgal edildiğini ileri sürdü. Öztürk, temsilde adaleti, yönetimde istikrarı zedelemeyecek şekilde seçim barajının yüzde 10'dan makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini savundu.
  Madde, oylanarak kabul edildi.
   

  ''Apar topar kanun tartışıyoruz"

  Teklifin yürürlük maddesi üzerinde söz alan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, teklifin Anayasa Komisyonu ve Genel Kurulda ''Yangından mal kaçırır gibi görüşüldüğünü'' belirterek, ''Muhalefete saygı gösterilmediğini'' kaydetti. Mengü, ''Kaldır parmağı, indir parmağı. Apar topar kanun tartışıyoruz. Parlamentonun muhalefet kanadına saygı gösterilmiyor. Harp halinde değiliz. Orduyu bir yere göndermiyoruz. Seçim Kanunu tartışıyoruz'' dedi.

  Şahin'e yanıt veren Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 2 maddeden oluşan yasanın birkaç saattir tartışıldığını söyledi. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın komisyonda teklif için ısrarla ''tasarı'' dediğini belirten Kuzu, ''Bu bir tekliftir. Parlamenter sistemlerde Hükümetin arkasında durmadığı bir yasa çıkar mı bu Meclisten? Olmuş mudur? Olmaz. Neden ikide bir hükümet kanadına dönüp 'katılıyor musun' diye soruyoruz. 'Yok' dediği zaman da her şey bitiyor burada. Evvela bunu tartışalım. Bundan kurtulmak istiyorsak başkanlık modeline geçelim bu iş bitsin. Bu işin köklü çözümü orada'' diye konuştu.
   

  ''Yiğitliğiniz varsa..."

  Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ise seçim sisteminin çok yanlış olduğunu, bir ile 2 milletvekilinin az olduğunu söyledi. Genç, laf atmalar üzerine, ''Gelin tercih sistemi ve dar bölge getirelim. Yiğitliğiniz varsa, benim gibi bağımsız seçilin gelin'' diye konuştu.

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bir soru üzerine, teklifin arızi bir düzenleme içerdiğini belirterek, bir ilin tek milletvekili ile temsilinin sıkıntılarının yapılan konuşmalarda dile getirildiğini söyledi. Ergin, ''Temennimiz göç olmasın, bu tür düzenlemelere de ihtiyaç kalmasın'' dedi.

  Daha sonra oylanan teklif, kabul edildi. Oturumu yöneten Başkanvekili Güldal Mumcu, 27 Kasım Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Türkiye'nin Tüm Yerel Seçimleri, Seçim Tarihi, Seçim Sonuçları

  Türkiye'nin Tüm Yerel Seçimleri, Seçim Tarihi, Seçim Sonuçları

  1983 seçimleri 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası ilk genel seçimdi. Yüzde 10 baraj sistemini getiren Yeni Seçim Kanunu yanında kurulacak partilerin yasalaşması için en az 30 kurucu üyenin Milli Güvenlik Konseyi'nce onaylanması gerekiyordu. Siyasi partiler 12 Eylül darbecilerine karşı beyan ve davranışlarda bulunamayacaklardı.

  Askeri yönetimin başbakanı Bülent Ulusu'nun müsteşarlarından Necdep Calp'in kurduğu Halkçı Parti, Turgut Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi (ANAP) ve emekli orgeneral Turgut Sunalp'ın kurduğu Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) seçimlere katılmak için Milli Güvenlik Konseyi onayını alabildi.

  Bunun dışında kurulan partilerin kurucularını veto ederek seçime girmesini önleyen MGK, bağımsız adayların yanı sıra seçime giren üç partinin adayları arasında da pek çok kişiyi veto etti.


  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap