Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  genel saglik sigortasi affi

  1 ziyaretçi

  genel saglik sigortasi affi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları'na af geliyor (Hangi GSS borçları silinecek?) | Ntv Para

  Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları'na af geliyor (Hangi GSS borçları silinecek?) | Ntv Para

  KİMLER YARARLANACAK?

  Sağlık sigortasında borçlarından dolayı yararlanamayan kişilerin 31 Aralık tarihine kadar olan borçlarına ödeme kolaylığı geliyor. 

  Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık tesislerinde sağlık hizmeti alan ve herhangi bir sebeple sağlık sigortasından yararlanamayan kişiler yeni düzenlemeden yararlanacak. Bağ-Kurlular bu imkandan faydalanamayacak.

  Yazı kaynağı : www.ntv.com.tr

  GSS Prim Borcu Affı Geldi: İşte e Devlet Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama ve Başvuru

  GSS Prim Borcu Affı Geldi: İşte e Devlet Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama ve Başvuru

  Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına af geldi.

  Beklenen kanun Resmi Gazete'de yayımlandı ve Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına af geldi. 

  23 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemede , Sağlık Personellerinin özlük haklarına ilişkin yeni kanuna yer verildi. 7411 Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Resmi Gazete'de yayınlanması ile birlikte GSS prim borçlarına af geldi.

  Kanuna eklenen geçici maddede şu ifadelere yer verildi:

  "GEÇİCİ MADDE 9- Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerince; sağlık hizmeti verildiği dönemde herhangi bir sebeple ilgili mevzuatı kapsamında sağlık sigortasından yararlanamayan gerçek kişilere sunulan sağlık hizmet bedellerinden 31/12/2021 tarihine kadar tahsil edilememiş alacak tutarlarının %50’sinin bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde ilgililerce defaten veya taksitle ödenmesi hâlinde, geri kalan kısmı ferîleriyle birlikte terkin edilir. Şu kadar ki, alacak tutarı 10.000 Türk lirası ve altında ise tamamı resen terkin edilir; alacak tutarının yarısının 10.000 Türk lirasının altında olması hâlinde 10.000 Türk lirası terkin edilerek bakiye kısım tahsil edilir.

  Bu alacakların tahsili için açılmış davalar ile yürütülen icra takiplerinde;

  a) Derdest davalar bakımından, defaten ödeme ve terkin hâlinde karar verilmesine yer olmadığına, icra takipleri bakımından takibin iptaline,

  b) Taksitle ödeme hâlinde, taksit ödeme süresince davanın durdurulmasına, icra takiplerinde takibin geri bırakılmasına; taksitlerin ödenmemesi hâlinde davanın ve takibin devamına; ödeme tamam olduğunda davalarda karar verilmesine yer olmadığına, takiplerde takibin iptaline,

  karar verilir.

  Karar verilmesine yer olmadığına veya takibin iptaline karar verilen hâllerde yapılan masraflar taraflar üzerinde bırakılır ve vekâlet ücretine hükmolunmaz.

  Davanın durdurulması veya takibin geri bırakılması hâllerinde zamanaşımı süreleri durur.”"

  NASIL OLACAK?

  Söz konusu maddeye baktığımızda 10 bin liranın altındaki GSS borçlarının tamamen silineceği öğrenildi. 

  Eğer borç 10 bin liradan fazla ise 10 bin lirasının silineceği ve kalan paranın tahsil edileceğine yer verildi. Diyelim ki 15 bin lira borcunuz var. Bunun 5 bin lirasını ödemeniz durumunda 10 bin lira boç silinecek ve GSS borcunuzu bitirmiş olacaksınız.

  SORGULAMA NASIL OLUR? NE KADAR GSS BORCUM VAR?

  GSS prim borcu sorgulama işlemi e devlet kapısı üzerinden olur. Siz de e devlet Türkiye uygulamasını indirerek arama kısmına GSS yazın ve arama butonuna tıklayın. Açılan sayfada GSS prim borcu sorgulama linkine tıklayarak GSS borcunuz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Eğer uygulaması sizde yoksa aşağıdaki linkten de sorgulama yapabilirsiniz.

  https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu

  BAŞVURU OLACAK MI OLMAYACAK MI?

  GSS prim borcunda başvuru olacak mı olmayacak mı? konusu merak ediliyor. Bu konuda açıklama SGK'dan gelecek. Ancak beklentimiz, 10 bin liraya kadar borcu olanların borçlarının başvuru olmadan otomatik silinmesi yönünde. 10 bin liradan fazla borcu olanlarda ise başvuru şartı , yapılandırma olacak. 

  SGK'dan duyurunun önümüzdeki günlerde gelmesi ve GSS prim borçlarının önümüzdeki pazartesiden itibaren silinmesi bekleniyor.

  Başvuru başladığında bildiirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

  Android için >>> TIKLAYIN

  İOS için >>> TIKLAYIN

  Huawei için >>>TIKLAYIN

  Kaynak: Finans7.com

  Yazı kaynağı : www.finans7.com

  Son dakika... GSS borçları silinecek mi? GSS prim borcu affı ne zaman çıkacak?

  Son dakika... GSS borçları silinecek mi? GSS prim borcu affı ne zaman çıkacak?

  Son dakika... GSS borçları silinecek mi? GSS prim borcu affı ne zaman çıkacak?

  Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan kişiler “GSS borçları silinecek mi?” sorusuna yanıt arıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olumlu gelişme sonrasında belirli bir gruptakiler için önemli adım geldi. Peki, GSS borcu affı ne zaman çıkacak?

  GSS prim borcu bulunan kişileri yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Yükümlülerin bir bölümünün borçları silinecek. Peki, hangi borçlar kalkacak? İşte detaylar…

  GSS BORÇLARI SİLİNECEK Mİ? GSS PRİM BORCU AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

  Genel Sağlık Sigortası prim borcu affını da içeren sağlık torba kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye devam ediyor. 14 maddelik yasa teklifinin 6 maddesi kabul edildi.

  GSS prim borcu affının Meclis’te kabul edilmesinin ardından sağlık sigortası borçları nedeniyle sigortadan yararlanamayan vatandaşlara 31 Aralık 2022 tarihine kadar ödeme kolaylığı getirilecek.

  Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan sağlık kurumlarında verilen sağlık hizmetlerinden sigorta prim borcu nedeniyle yararlanamayan vatandaşlar çıkacak aftan faydalanacak. Ancak Bağ-Kurlular GSS af yasasının kapsamı dışında olacak ve imkandan faydalanamayacak.

  Kanun teklifinin yasalaştığı tarihten itibaren 1 sene içerisinde toplam borcun yarısının peşin ya da taksitle ödenmesi durumunda borcun diğer yarısı silinecek. 

  Bununla birlikte kanun teklifinin yasalaşmasıyla birlikte borç miktarı 5 bin liranın altında ise borcun tamamı silinecek.

  Borcun yarısının 5 bin liranın altında olması halinde ise 5 bin liranın tamamı silinecek geri kalan kısım ise tahsil edilecek.

  Borcunu peşin ödeyenler hakkındaki davalar hemen düşerken, taksitle ödemek isteyenlerin davaları ödeme bitince düşecek.

  Konunun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından kanun çıkacak.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap