Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gelir idaresi başkanlığı borç sorgulama

  1 ziyaretçi

  gelir idaresi başkanlığı borç sorgulama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Vergi Borcu Sorgulama

  Gelir İdaresi Başkanlığı

  Gelir İdaresi Başkanlığı Borç Şikayetleri - Şikayetvar

  Gelir İdaresi Başkanlığı Ödeme Şikayetleri - Şikayetvar

  Vergi borcu sorgulama ve vergi borcu ödeme nasıl yapılır

  Vergi borcu sorgulama ve vergi borcu ödeme nasıl yapılır

  Hükümet’in geçtiğimiz yıl yürürlüğe soktuğu vergi borçlarının yapılandırılması konusunda düzenleme sayesinde binlerce mükellef, biriken borçlarını taksitler halinde ödeme avantajına sahip oldu. Yapılandırılmış ve güncel işlenen vergi borcu sorgulama ve vergi borcu ödeme konusunda sorulara bu yazımızda cevap veriyoruz. Vergi borcunu öğrenme yöntemlerini anlattığımız yazımızda, varsa olan borcun ödenmesi konusunda da bilgi paylaşıyoruz.  

  Birikmiş vergi ve diğer pek çok borç için yapılan yeniden yapılandırma düzenlemesi sayesinde mükellefler için yeni imkanlar doğdu. Vergi affı sonrasında daha çok sorulmaya başlanan vergi borcu sorgulama nasıl yapılır ve vergi borcu ödeme nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

  6111 sayılı Kanun’da; biriken vergi borçları, pişmanlıkla ya da kendiliğinden yapılan beyanlar, mükellef ile vergi idaresi arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi, gelir ve kurumlar vergisinde matrah artırımı gibi konularda bilgilendirme yapılmıştır.

  Öncelikle en önemli giriş yapısı elbette e-devlet. Turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılan E-Devlet Kapısı’ndaki Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden vergi borcu sorgulama ve detaylı bilgi almak mümkün oluyor.

  E-Devlet giriş yöntemleri ve alternatif vergi borcu sorgulama yollarını aşağıda detaylandırıyoruz. Ama bundan hemen önce vergi borcu ödeme konusunda özet bir bilgi paylaşalım.

  Vergi borcu ödeme

  Yine E-Devlet üzerinden girilen Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sisteminden vergi borcu ödemek mümkün oluyor. Ayrıca GİB’in İnternet Vergi Dairesi platformunun doğrudan bir giriş bölümü bulunuyor. Giriş yapmak için TC Kimlik numaranızı, anne kızlık soyadının birinci ve ikinci harflerini, ayrıca anne-baba veya çocuğun TC kimlik numarasını bilmek yeterli oluyor. İnternet Vergi Dairesi üzerinden vergi borcu sorgulama ve ödemek için TIKLAYIN!  

  Vergi borcu yoktur yazısı nereden ve nasıl alınır?

  Vergi borcunuz varsa bunun miktarını öğrenmek ya da ödemek için E-Devlet Kapısı’nı ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesini kullanabilirsiniz. Eğer vergi borcu yoktur yazısı almak istiyorsanız, bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’ne giderek resmi belge talep edebilirsiniz.

  E-Devlet vergi borcu sorgulama

  E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna vergi borcu sorgulama yazarak ya da e-hizmetler sekmesinden sırayla Gelir İdaresi Başkanlığı ve sonra Vergi Borcu Sorgulama sekmelerini seçerek sorgulama yapabilirsiniz. Doğrudan vergi borcu sorgulama sayfasına gitmek için TIKLAYIN!

  E-Devlet’e nasıl girilir?

  E-Devlet kapısından giriş yapmak ve tüm e-devlet hizmetlerinden faydalanmak için farklı seçenekler bulunuyor. Bunlar arasında en dikkat çekeni, e-devlet şifresi ile giriş yapmaktır. Bu şifreyle ilgili detaylar hemen altta. E-Devlet Kapısı’ndan ayrıca mobil imza ve e-imza ile de giriş yapmak mümkün. E-imza yetkisine sahip kuruluşlardan temin edebilirsiniz.

  TC kimlik kartı ile girişten sonra bir diğer kolay giriş yöntemi ise internet bankacılığı üzerinden giriş yapmak. En yaygın 18 özel ve kamu bankasının internet bankacılığı bilgileriyle de e-devlete giriş yapmak son derece rahat ve hızlı.

  E-Devlet şifresi nedir, nereden ve nasıl alınır?

  İnternet Vergi Dairesi ile borç sorgulama

  Gelir İdaresi Bankanlığı tarafından kurulan İnternet Vergi Dairesi, ülkemizde vergi konusunda yetkili kuruş olarak teknoloji tarafında anlamlı çalışmalara imza atıyor. İnternet Vergi Dairesi de bu anlamda oldukça pratik çözümler sunuyor.

  İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yaparak borcunuzu görüntüleyebilir ve dilerseniz ödeme yapabilirsiniz .Giriş yapmak için TC Kimlik numaranızı, anne kızlık soyadının birinci ve ikinci harflerini, ayrıca anne-baba veya çocuğun TC kimlik numarasını bilmek yeterli oluyor. İnternet Vergi Dairesi üzerinden vergi borcu sorgulama ve ödemek için TIKLAYIN!  

  SMS ile borç sorgulama

  Bergi borçları için cep telefonunuzun kısa mesaj hizmetini kullanarak da sorgulama yapılabilirsiniz. SMS’le sorgulama için; BORC boşluk T.C KİMLİK NUMARASI boşluk ANNE KIZLIK SOYADININ İLK 2 HARFİ yazıp 1189 a mesaj atmanız yeterli.

  Genel borç durumu sorgulama

  Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi ‘https://intvrg.gib.gov.tr’ye giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizi (T.C kimlik no, nüfus cüzdanı seri/no ve annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun T.C Kimlik Numarasını (bunun yerine anne kızlık soyadı) kullanarak giriş yaptıktan sonra genel borç sorgulama ve ödeme seçeneği üzerinden vergi tipini seçerek borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

  Genel borç sorgulama ve ödeme sekmesinden; mükellefiyet gerektiren vergiler, taşıt vergi ve cezaları, yapılandırılmış borçlar, idari para cezaları, harçlar ve hepsi ile ilgili sorgulama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

  Ayrıca 6552 sayılı kanun kapsamında vergi borçlarını yapılandıranlar İnternet Vergi Dairesinin ana sayfasında bulunan 6552 Bilgilendirme ve Ödeme butonundan vergi borçlarını sorgulayabilir.

  Yazı kaynağı : www.logo.com.tr

  Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Vergi Borcu Nedir?

  Vergi; kamu hizmetlerinin karşılığının kanuni yollar ile ödemesi işlemidir. Vergi devletin gelişebilmesi için önemli bir öneme sahiptir. Ayrıca her vatandaşın ödemekle yükümlü olduğu vergi miktarı belirli kıstaslara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklikler kişinin kazancı ve ödeme gücü ile doğru orantılı halde artış göstermektedir.

  Vergi borcu ise bildirisi yapılmış ve ödenmesi gereken verginin, belirlenen tarihler arasında ödenmemesi halinde ortaya çıkmaktadır. Vergi borçlarının karşılanmasına yönelik olarak beyanname yolu ile bir tarih atanmaktadır. Bu tarihlerde vatandaşın vergi borcunun ödenmesi gerekmektedir. Vergi borçlarından birkaçına şu şekilde örnek verebiliriz: İdari para cezası, yargı harcı, trafik cezası. Özetle vergi idaresine iletilen tüm borçlar vergi borcu olarak tanımlanmakta ve işlem görmektedir.

  Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

  Vergi borcu sorgulama işlemlerinizi birçok kanal üzerinden pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. T.C. kimlik numarası ile vergi borcu sorgulama aşamasında e-devlet kapısı üzerinden işlem yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken e-devlet girişten T.C. ve şifre bilgilerinizi girmek ve ardından sitede yer alan arama butonunda ‘vergi borcu’ yazısını aratmaktır. Böylece hesabınıza işlenen vergi borçlarını görebilirsiniz. Diğer bir sorgulama kanalı olan İnternet Vergi Dairesi ile borç sorgulama ile yine kolay bir şekilde vergi sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı bu sistem üzerinden sorgulamalarınızı güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

  Borç sorgulama ya da ödeme sayfası üzerinden GİB vergi borcu sorgulama işlemlerinizi hızlıca tamamlayabilirsiniz. Mükellef üzerindeki yapılandırılmış tüm vergi borçlarını sorgulamanız mümkündür. Bu vergilerin haricinde; idari para cezaları, harçlar, taşıt vergileri ve cezaları hakkında da sorgulama yapabilirsiniz.

  Konu ile ilgili içerik: İnternet Vergi Dairesi Nedir? İVD ile Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

  Vergi Borcu Nereye Ödenir?

  Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ister mobil masaüstü, ister mobil cihazlarınızdan, e-devlet ile bağlanarak ya da üyelik oluşturarak vergi borçlarınızı sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz.

  Kurum ve işletme bazında vergi borcu ödeme sürecinde ise kurumun işlem yapması gerekmektedir. İlan edilen tarihler arasında kurum gelir beyanında bulunur. Kurumun vergi dairesine ibraz ettiği beyannameler müşavir tarafından usule uygun şekilde hazırlanmalıdır. Vergi dairesi tarafından teslim alınan beyanname üzerinde düzenleme işlemleri yapılır. Ardından kuruma tahakkuk fişi iletilir. Vergi borçları ile ilgili ödeme işlemleri tahakkuk fişi dikkate alınarak işleme koyulur. Ardından bu ödeme işlemlerini birçok kanal üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar: banka şubeleri, internet bankacılığı, vergi daireleridir. Aldığınız Tahakkuk fişi yolu ile de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Vergi Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  Kurumların bazı dönemlerde çeşitli sorunlarla mücadele etmesi ve zorluklar yaşaması gibi durumunda borçlarını ödeyemedikleri zamanlar olmaktadır. Bu tarz durumlarda borçlar artarak kurumlara yük oluşturabilecek miktarlara gelebilir. Dolayısı ile zor durumlarda olan kurumların ödeme noktasında desteğe ihtiyacı olmaktadır. Vergi borcu yapılandırma süreci burada devreye girmektedir. Ödeme kolaylığı için vergi borçlarının yapılandırılması yolu seçilir. Ne kadar borcunuz var ise istenilen belgelerle birlikte yetkili kurumlara gerekli başvurular yapılabilir. Vergi borçları ile ilgili yapılandırma süreçlerinde işlemleri gerçekleştirecek olan kurumlar vergi daireleridir.

  Borç yapılandırma işlemlerinin tamamlanmasında öncelikle vergi dairesine bir dilekçe iletmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte internet üzerinde T.C. kimlik numaranızı kullanarak da borç yapılandırma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz yapılandırma işlemlerinde öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesini açmanız gerekmektedir. Ardından giriş yapılır ve başvuru formu doldurulur. Borç ekranında istenilen bilgiler girilir. Sonraki adımda ise borç seçimi yapılır. Kurumun ödemesi için uygun olan taksitler belirlenir. Buradaki taksitlendirme seçenekleri 6-18 ay arasında seyretmektedir. Borcunuzun olduğu vergi dairesi ve ilgili şehir bilgisi girilir.

  Son işlem olarak borç yapılandırma onaylanır. Sizin de tarafınıza sunulan açıklamaları onaylamanız halinde yapılandırma işlemi tamamlanmış olur. Borç yapılandırma işlemlerinizi yaparken vergi dairesi seçiminde zorluk yaşamanız durumunda GİB internet sitesi üzerinden hangi vergi dairesine tabi olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

  Konuyla alakalı içerik: Vergi Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  Şirket Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Şirket vergi borcu sorgulama işlemlerinizi İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Kullanıcı bilgilerinizi ya da kimlik numaranızı kullanarak siteye giriş yapabilirsiniz. Ardından site içerisinde "Borç Sorgulama ve Ödeme" sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Burada kimlik bilgilerinizi de doğruladıktan ve istenilen bilgileri girdikten sonra vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemlerinizi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

  Araç vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır?

  Araç vergi borcu sorgulama işlemlerinizi Gelir İdaresi Bakanlığı İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıt vergisini birçok banka aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

  Plakadan vergi borcu sorgulama işlemleri SMS yolu ile yapılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmekte olan plaka sorguları için; aracınızın plaka numarasını, tescil tarihini ve T.C. kimlik numaranızı kullanmanız gerekmektedir. 1189 SMS adresine göndereceğiniz bu bilgiler sonucunda vergi borcunuz hakkında bilgilendirilirsiniz.

  Ev vergisi borcu nasıl sorgulanır?

  Ev vergi borcu sorgulama işlemleri çok pratik bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Emlak vergi borcu ya da arsa vergi borcu sorgulama işlemlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunmuş olduğu online platform olan www.gib.gov.tr web adresine girerek yapabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de tapu vergi borcu sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

  E-Devlet Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  e-Devlet vergi borcu sorgulama yapmak için öncelikle e devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. İnteraktif vergi dairesine e-devlet üzerinden bağlanarak tüm vergi borçlarınızı görebilir ve ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Açılan ekranda kredi kartınızı kullanarak güvenli ödeme seçenekleri ile borcunuzu da ödeyebilirsiniz.

  Vergi borcu yoktur yazısı nereden alınır?

  ‘Vergi borcu yoktur’ yazısı vergi dairesine sunulan bir dilekçe sonucunda ya da İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden alınabilmektedir. Mükellefler vergi borcu yoktur sorgulama işlemlerini çeşitli kanallar üzerinden yapabilecekleri gibi İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de bu tarz bir bilgilendirme yazısı alınabilmektedir.

  Öncelikle internet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde gerekli dilekçe bilgileri girilmelidir. Böylece başvuru işlemi tamamlanmış olur. Vergi borcu yoktur yazısı dijital ortamda hazırlanır ve başvuru yapan kişinin mail adresine iletilir. Diğer bir sorgulama kanalı olan devletten bilgi almak için öncelikle sisteme giriş yapılır. Gelir İdaresi Başkanlığı’na giriş yapılır ve kimlik doğrulama işlemi yapılır. ‘Borcu Yoktur Yazısı Talebi Girişi’ üzerine tıklanıldığında giriş yapan kişi İVD internet sitesine sitesine yönlendirilir. Bir sonraki işlemde ise e-Devlet üzerinden onay alınır ve istenen yazı alınır.

  Vergi cezaları vergi borçlarını ödemeyen mükelleflere uygulanmaktadır. Bu ceza "Vergi ziyaı suçu" olarak isimlendirilmektedir. Uygulanmakta olan mevzuat doğrultusunda ziyaa uğrattıkları verginin bir katı ceza verilmektedir.

  İnternetten vergi borcu ödeme işlemleri için www.gib.gov.tr adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Site içerisinde yer alan "Borç Sorgulama ve Ödeme" sekmesine tıkladığınızda ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Türkiye’de ya da yabancı ülkelerde çalışmalarını sürdüren bankalara ait kartlarla borcunuzu ödeyebilirsiniz.

  Başvurular E devlet üzerinden kabul edilebilmektedir. E devletin İnteraktif Vergi Dairesi sitesine yönlendirmesinin ardından yapılandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Miras bırakan kişinin vergi borçları ve diğer tüm borçları ile mirasçılar ilgilenmek durumundadır. Mükellefin ölümü ile borçlar mirasçılara aktarılmaktadır. Borçların kesimi ve ödenmesi işlemleri ile ilgili durumlarda herhangi bir usulsüzlük cezalandırılmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.kolaybi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap