Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gelinin beline bağlanan kırmızı kurdelenin anlamı

  1 ziyaretçi

  gelinin beline bağlanan kırmızı kurdelenin anlamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gelin Kuşakları Hakkında Merak Edilenler - Oleg Cassini

  Gelin Kuşakları Hakkında Merak Edilenler - Oleg Cassini

  Gelinlerin belindeki kırmızı kuşaklar, hemen hemen her düğünde karşılaştığımız geleneklerden biridir. Bazen farklı renklerde kuşaklar da tercih edilebiliyor ve hepsi farklı anlamlar içeriyor.

  Geçmişi çok eski zamanlara kadar giden bu kuşaklar, neyi sembolize ediyor? Gelin kuşağı anlamı nedir, gelin kuşağı nasıl bağlanır, biliyor musun? Gelin, bize duygulu anlar yaşatan bu geleneği birlikte inceleyelim.

  Gelin Kuşağı Nasıl Bağlanır ve Gelin Kuşağını Kim Bağlar?

  Düğün gününün en duygusal anlarından biri, hiç şüphesiz gelinin aile evinden ayrıldığı andır. Kuşak bağlama merasimi, genelde gelin evden çıkarken yapılır. Kırmızı ya da farklı renklerdeki gelin kuşağı, gelinin babası veya ağabeyi tarafından, gelinin beline bağlanır. Kuşak bağlanırken yapılması gereken bir adet ise salavat ve tekbir getirilip, dua okunmasıdır.

  Gelinin beline iki defa sarılıp, üçüncüde bağlanan kırmızı kuşağın bekaret ve gayreti temsil ettiği bilinmektedir ve bu sebepten dolayı bir diğer ismi ‘’gayret kuşağı”dır. Gayret kuşağı denilmesinin sebebi, gelinin evliliğinde gayretli ve kudretli olması için, ailesinin gelişimini sağlaması ve evinde güçlü olması içindir.

  Peki, gelin kuşağı neden üç kez bağlanır biliyor musun? Üç kez bağlama işleminin tekrar edilmesi, yeni gelinin evine bolluk, bereket ve uğur getirmesi içindir.

  Gelin Kuşağı Renkleri ve Anlamları

  Günümüzde sadece geleneklerden dolayı kırmızı gelin kuşakları takılmıyor. Farklı renklerdeki kuşaklar da gelinliğe farklı bir hava kattığı için tercih edilebiliyor. Ayrıca ülkemizde yöresel olarak da gelin kuşaklarının renkleri ve bağlama ritüelleri değişebiliyor. Bazı illerimizde kırmızı kuşakla birlikte, ikinci bir yeşil kuşak da bağlanmaktadır.

  Peki, geline yeşil kuşak neden bağlanır?

  Kırmızı gelin kuşağı, baba tarafından bağlandıktan sonra, gelinin erkek kardeşi ya da amcası da yeşil kuşak bağlayabilmektedir. Bir inanışa göre, bele bağlanan yeşil kuşak, gönül gözünü işaret ettiğinden, kuşağı takan kişinin geline verdiği "gönül gözüyle görüyorum", mesajı olarak algılanmaktadır.

  Ama bu iki renk dışında da gelin kuşakları tercih edilmektedir. Pembe gelin kuşağı, romantizmi; mor gelin kuşağı, asaleti; gri gelin kuşağı, asaleti; mavi gelin kuşağı, kadının sevdiği aynı adamla ikinci kez evlenmesini temsil etmektedir. Ayrıca moda olmasının yanı sıra siyah gelin kuşağı, eski zamanlarda gelinin ikinci evliliği olduğunu da temsil edermiş.

  Gelin Kuşakları Modelleri ve Gelin Kuşağı Süslemesi

  Gelin kuşakları modelleri arasında en yaygın olanı düz saten modellerdir. Ama günümüzde farklı modelleri ve süslemeleri ile de tercih edilen gelin kuşakları bulunuyor. Bunun sebebi, yöresel geleneklerin yanı sıra kuşakların aslında gelinlik aksesuarı olarak da tercih edilmesi.

  Gelin kuşakları, gelinliğin bir aksesuarı olarak da görüleceği için bazen kristal taşlar ile süslenmiş olanları ya da çiçek, tüy ve dantel motifler ile detaylandırılmış olan modeller, gelinliğe farklı bir hava katabilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.olegcassini.com.tr

  gelinin beline kırmızı kurdele bağlamak

  Gelinin Beline Takılan Kırmızı Kurdela Ne Anlama Gelir?

  Gelinin Beline Takılan Kırmızı Kurdela Ne Anlama Gelir?

  Düğünlerde gelinlerin beline bağlanan kırmızı kurdelanın ne anlama geldiği ile ilgili bilgiler verilen bir yazı.

  Daha önce pek çok kez, düğünlerde gördüğünüz, düğünlerin en duygusal anlarından birinin yaşanmasına sebep olan gelinin beline takılan kırmızı kurdeladan bahsedeceğiz bugün. Bildiğiniz gibi toplumlarda birlik ve beraberliği kuvvetlendiren gelenek ve göreneklerin varlığı, toplumların kültürlerini yansıtan unsurlardır. Bu gelenek ve görenekler, onlarca hatta yüzlerce yılda oluşmuş yazılı olmayan, insanların nesilden nesile taşıdıkları olaylardır. Kimse onları yapılması için zorlamamasına rağmen yine de günümüze kadar sürdürülmüş pek çok adetimiz, gelenek ve göreneklerimiz mevcuttur. İşte düğünlerde gelinin beline bağlanan kırmızı kurdela geleneğimiz de böylesine bir düğün geleneğimizdir. Duygusal dakikaların yaşanmasına sebep olan, kız babaları için daha da zor dakikaları içeren bir törendir. Peki ne anlama gelir bu kırmızı kurdela, hiç düşündünüz mü?

  Kırmızı kurdela, gelin baba evinden ayrılmadan önce gelinin babası veya ağabeyi tarafından, gelinin beline bağlanır. Kimi kaynaklarda gelinin beline kırmızı kurdela bağlanırken salavat ve tekbir getirileceği ve beline iki defa sarılıp üçüncüde bağlanacağı söylenmektedir. Bele takılan bu kırmızı kurdelanın bekaret ve gayreti temsil ettiği bilinmektedir. Zaten Orta Anadolu’da bu kuşağa özellikle “gayret kuşağı” da denilmektedir. Gayret kuşağı denilmesinin sebebi, evliliğinde gelinin gayretli ve kudretli olması için, ailesinin gelişimini sağlaması ve evinde güçlü olması içindir. Bu şekilde nesiller boyu aktarılarak günümüze kadar ulaşan bir geleneğimizdir.

  Peki neden kırmızı renk kullanılır da başka renkler kullanılmaz? Gelinin beline bağlanan kurdelanin renginin kırmızı olmasından dolayı gayretli ve kudretli olmayı temsil etmesinin yanında bakireliği de temsil edebileceği düşünülür. Gelinin babasının kırmızı kurdelayı kızının beline bağlamasının anlamı, bekareti simgelediği ve gelinin namusundan artık kocasının sorumlu olduğunu bildirmesidir. Yine de bele kırmızı kurdela bağlama geleneği bir Türk geleneği olduğu için yöresel olarak farklılıklar içermektedir. Hatta Orta Asya Türk devletlerinde bile farklılıklar gösterdiği görülür.

  Uzun yıllardan beri sürdürülen, düğünlerde bele kırmızı kurdela bağlama geleneğinin ilk olarak ne zaman çıktığı bilinmediğinden dolayı bu bilgiler farklılıklar göstermektedir. Ancak yine de genel olarak bu geleneğin anlamı bellidir. Eski bir gelenek olmasından dolayı da hemen her düğünde karşımıza çıkar. Kimi zaman hüzünlü bir mutlulukla, kimi zamansa zor dakikaları içeren, gelinin baba evinden çıkması bu şekilde büyük bir törene dönüşür. Gelinin baba ocağından uçuşunun, artık kendi ailesini kuracağının ve orada yaşayacağının bir göstergesidir. Bu tip geleneklerimizin olması kültürümüzün zenginliğini göstermektedir. Bu tür gelenekler düğünlerinize duygu ve ayrıca zenginlik katacaktır.

  Yazı kaynağı : dugunyardimcisi.com

  Kırmızı kurdelenin anlamı nedir? Geline neden kırmızı kuşak bağlanır?

  Kırmızı kurdelenin anlamı nedir? Geline neden kırmızı kuşak bağlanır?

  Yüzyıllardır kültürümüzün bir geleneği olan geline kırmızı kuşak bağlamak yöreden yöreye farklı anlamlar taşıyor. Yeni evlenecek kızların merak ettiği kuşak bağlama töreni hakkında merak edilen soruların yanıtını sizlerle paylaşıyoruz. Kırmızı kuşağın anlamı nedir? Geline neden kırmızı kuşak bağlanır? Kırmızı kuşak bağlama nasıl yapılır ve hangi dualar okunur? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Gelenek ve göreneklerimiz; Toplumumuzun yüzyıllardan beri kuşaktan kuşağa aktardığı kültürlerimizi yansıtan bir unsudur. Geleneklerimiz arasında düğünlerin vazgeçilmezi olan gelinin beline kırmızı kurdele bağlamak da yer alıyor. Kına gecesinden sonra hem aile için hem de gelin için en duygusal anlar yaşadığı zamanlardan biri beline takılan kırmızı kurdele geleneğini daha önce pek çok kez görmüşsünüzdür. Gelinin baba evinden ayrılmadan önce babası veya ağabeyi tarafından, gelinin beline dualarla ya da salavat çekerek taktığı kırmızı kuşağın ne anlama geldiğini aslında kimse bilmiyor.  Bazen zevk ve tercihe göre farklı renklerde takılan bu kuşağın asıl olması gereken rengi kırmızıdır. 

  PEKİ KIRMIZI KUŞAĞIN ANLAMI NEDİR?

  Orta Anadolu’da bu kuşağa özellikle “gayret kuşağı” denilmektedir. Gayret kuşağı denilmesinin sebebi, evliliğinde gelinin gayretli ve kudretli olması için, ailesinin gelişimini sağlaması ve evinde güçlü olması içindir. Bu şekilde nesiller boyu aktarılarak günümüze kadar ulaşan bir geleneğimizdir.  Gelinin babasının kırmızı kurdelayı kızının beline bağlamasının anlamı ise gelinin her şeyinden kocasının sorumlu olduğunu bildirmesidir. Bu tip geleneklerimizin olması kültürümüzün zenginliğini göstermektedir.

  EN GÜZEL KIRMIZI KURDELE MODELLERİ

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap