Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gelişmiş yapılı mikroskobik canlılar hangileridir

  1 ziyaretçi

  gelişmiş yapılı mikroskobik canlılar hangileridir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mikroskobik canlılar nedir? Mikroskobik canlılar hangileridir?

  Mikroskobik canlılar nedir? Mikroskobik canlılar hangileridir?

  Mikroskobik canlılar ya da Mikroorganizma, koloni biçiminde yaşayan ya da tek hücreli formda bulunan canlı türleridir. Gözle görülmesi mümkün olmayan mikroskobik canlıların varlığı ilk olarak M.Ö 6'ncı yüzyıl Hindistan'ındaki Jain yazınlarında ve M.Ö. 1'inci yüzyılda Marcus Terentius Varro tarafından kaleme alınan 'Agriculture' adlı kitapta kaleme alınmıştır.

  Mikroskobik canlıların (Mikroorganizma) incelendiği bilim dalı Mikrobiyoloji'dir. Mikroskobik canlıların mikroskop ile ilk görüntülenmesi 1670'li yıllarda Antonie van Leeuwenhoek tarafından gerçekleştirilmiştir. 1850'li yıllarda Louis Pasteur, mikroskobik canlıların gıdaların bozulmasına sebep olduğunu keşfetmiştir. 1880'li yıllarda Robert Koch, mikroskobik canlıların tüberküloz, kolera ve şarbon gibi hastalıklara sebep olduğunu tespit etmiştir.

  Mikroskobik canlılar, tek hücreli tüm organizmaları içerisinde bulundurur. Carl Woese tarafından yapılan canlı sınıflandırmasında tüm bakteriler ve arkealar mikroorganizma olarak kabul edilir. 

  Mikroskobik canlılar kutuplardan ekvatora kadar Dünya'nın her yerinde yaşarlar. Bazı mikroorganizmalar çok sıcak ya da çok soğuk ya da yüksek basınçlı aşırı koşullara adapte olmuşlardır. Örneğin Deinococcus radiodurans, yüksek oranda radyasyona karşı dayanıklıdır. Mikroorganizmalar ayrıca çok hücreli canlılarda bulunan mikrobiyotayı oluştururlar.

  Mikroporganizmalar insan kültüründe ve sağlığında büyük önem taşırlar. Mikroorganizmalar ayrıca modern organizmalar olarak biyolojide önemli araçlardan biridir. Mikroorganizmalar biyolojik savaş ve biyolojik terör alanlarında da kullanılmaktadır. Mikroorganizmalar verimli toprakların altın anahtarlarıdır. 

  Mikroorganizmalar insan vücudunda bağırsak florası gibi mikrobiyotaları düzenler. Mikroorganizmalar ayrıca bulaşıcı hastalıkların da sebebidir. 

  Mikroskobik canlılar nasıl sınıflandırılır? 

  Mikroorganizmalar gezegenimizin her köşesinde bulunur. Bakteri ve arkeaların yanı sıra bazı ökaryot türleri de mikroskobik canlılardır. 

  Virüsler canlı olarak sınıflandırılmazlar bu sebeple mikroskobik canlı türleri arasında yer almazlar. 

  Mikroskobik canlılar nasıl evrim geçirir?

  3 ila 4 milyon yıl önce Dünya'da yalnızca tek hücreli canlılar yaşıyordu. Kambriyen öncesi Dünya'da mikroskobik canlıların evrimi yavaştı ve tüm organizmalar mikrobkobik canlılardan oluşuyordu. Bakteri, alg ve mantar gibi türler 220 milyonluk kehribarda bulundu. Bu keşif mikroskobik canlıların Trias Devri'nden sonra ufak değişimler geçirdiği anlamına geliyor. 

  Mikroskobik canlılar gıda üretimi, su arıtması, enerji, kimya ve enzim, bilim, savaş, tarım, hijyen ve insan sağlığı alanlarında kullanılmaktadır.

  Mikroskobik canlı türleri nelerdir?

  1. Arkea

  2. Bakteri

  3. Ökaryot

  4. Protistler

  5. Mantar

  6. Bitki

  Instagram.com/mehmetcankmrc
  twitter.com/mehmetcankmrc
  YouTube.com/mehmetcankomurcu

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  5. Sınıf Fen Bilimleri Canlıları Tanıyalım (Mikroskobik Canlılar) Konu Anlatımı | FenEhli.com

  Mikroskobik Canlılar

  Gözle görülemeyecek kadar küçük canlıları mikroskop yardımıyla büyüterek görebiliriz. Çıplak gözle görülemeyen ancak mikroskop yardımıyla görülebilen canlılara mikroskobik canlılar denir. Mikroskobik canlılar; suda, havada, toprakta ve diğer canlıların vücutlarında yaşayabilen canlılardır. Mikroskobik canlılar gelişmişlik özelliklerine göre bakteri ve protozoa olarak incelenirler.

  Mikroskobik canlıların en basit yapılı olanlarına bakteri denir. Bakteriler birçok yerde yaşayabilirler. Öyle ki Dünya üzerinde bulunmadıkları yer yoktur. Ancak en çok atıkların bulunduğu yerlerde ve sularda yaşarlar. Bakteriler çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda yaşarlar. Bakterilerin faydalı olanları ve zararlı olanları vardır. Örneğin sütten yoğurt elde edilmesinde yararlanılan bakteriler faydalı iken, hastalıklara yol açan bakteriler zararlıdır. Verem, zatürre, kolera gibi hastalıklara bakteriler neden olur.

  Bakterilere göre daha gelişmiş olan ve mikroskobik canlılara protozoa denir. Öglena, amip, terliksi hayvan, sıtma mikrobu birer protozoadır. Protozoaların bir kısmı canlıalrın vücudunda bir kısmı da deniz ve tatlı sularda yaşarlar.

  Bozulan yiyecek ve içeceklerin içerisindeki mikroskobik canlılar kendiliğinden üremezler. Bu canlılar yiyeceklerin içerisine havadan karışır. Bunu kanıtlayan kişi Fransız bilim insanı Pasteur(Pastör)’dür.

  Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Canlıları Tanıyalım (Canlıların Sınıflandırılması) Konu Anlatımı başlıklı yazımızda 5.Sınıf Fen Bilimleri Ders Notu, Bitkiler ve Canlılar Dünyasını Gezelim Tanıyalım hakkında bilgiler verilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.fenehli.com

  Mikroskobik canlılar nelerdir? Nerede yaşar ve solunum yapar mı? Mikroskobik canlıların özellikleri ve faydaları

  Mikroskobik canlılar nelerdir? Nerede yaşar ve solunum yapar mı? Mikroskobik canlıların özellikleri ve faydaları

  Gözle görülemediği için mikroskop yardımıyla incelenebilen ve yaşayan canlı türüne mikroskobik canlılar adı verilmektedir. İlk olarak Hindistan’da bulunan Jain yazınlarında mikroskobik canlılardan bahsedilmiştir.

   Mikroskobik Canlılar Nelerdir?

   Karada, havada, su ve diğer canlıların vücudunda yaşayabilen gözle görülmeyen canlılara mikroskobik canlılar denilmektedir. Yararlı ve zararlı olmak üzere iki çeşidi bulunur. Çıplak gözle görülemezler. Tek hücreli ve çok hücreli olanları bulunduğu gibi hücresle yapıda olanlar ve olmayanlar olarak da bilinmektedir.

   Hücrresel yapıda olanlar; bakteriler, protistler ve mantarlar olarak adlandırılırken, hücresel yapıda olmayanlar; viroidler, virüsler ve prionlar olarak adlandırılır. Bilimsel sınıflandırma yöntemlerinde pek çok çeşitli gruplara ayrılmıştır. Bu nedenle bir bilim dalı olan mikrobiyoloji adı altında incelenmektedir.

   Mikroskobik canlıların isimlerinden bazıları; virüsler, bakteriler, mantarlar, ökaryotlar, arkea, prionlar, protistler, viroidler, simbiyotik olarak pek çok çeşitte isim olarak sayılabilmektedir. Mikrobiyoloji bilim dalı altında incelenebilen bu bakteriler ve çeşitleri oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu nedenle birkaç sınıfta belirtmek mümkün değildir.

   Mikroskobik Canlılar Nerede Yaşar Ve Solunum Yapar Mı?

   Mikroskobik canlılar suda, havada, karada, insan ve hayvan vücudunda, toprakta, bitkilerde, yiyeceklerde kısacası hemen her yerde yaşarlar. Burada önemli olan ise yaşamlarını sürdürebilmeleri için besin maddesinin ve uygun koşulun sağlanmış olmasıdır. Yararlı mikroskobik canlılar ise mayalanma olaylarının gerçekleşmesinde önemlidir.

   Ayrıca her canlı gibi mikroskobik canlılarda solunum yaparlar. Hiçbir canlı solunum yapmadan yaşayamaz. Örnek olarak belirtecek olursak; terliksi hayvanlar, amip veya parmesyum gibi mikroskobik canlılar var oldukları ortamda sürekli içi içedirler. Solunum yani bilimsel adı ile gaz değişimini difüzyon halinde gerçekleştirirler. Difüzyon ise; maddenin yüksek yoğunluğunun olduğu yerden düşük yoğunluk olan yere geçmesi işlemidir.

   Mikroskobik Canlıların Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   Mikroskobik canlılar insan vücudunda sağlığı ile alakalı büyük bir yere sahiptir. Örneğin insan vücudunda bulunan bağırsak florası mikrobiyotaları düzenlerken bulaşıcı hastalıkların da sebebi olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle yararlı ve zararlı etkilere sahiptir. Mikroskobik canlıların en önemli özelliklerinden bir tanesi gözle görülemeyen özelliğe sahip olmasıdır. Bu nedenle mikroskop yardımı ile görülebilmektedir.

   Hem yararlı hem zararlı olanları olduğu gibi tek hücreli veya çok hücreli olanlarda bulunmaktadır. Halk içinde mikrop adı verilen mikroorganizmalar hücresel yapıda olan ve olmayan olarak da iki halde sınıflandırılırlar. Pek çok çeşitli grubu bulunmasından dolayı bir bilim dalı olarak karşımıza çıkar inceleme alanı oldukça geniştir.

   Mikroskobik canlıların faydalarına kısaca bakacak olursak;

  Üzüm suyundan sirke üretimi

  Turşunun yapımı

  Sütten peynir üretilmesi

  Toprakta bulunan canlı atıklarının çürütülmesi sonrasında mantarlar aracılığı ile parçalanarak mineral oluşturulması sayesinde toprağa karışımı

  Bağırsaklarımızda bulunanlar ise vücuda gerekli olan B ve K vitaminlerinin oluşumunu sağlar

  Hamur mayalanması

  Canlı atık ayrıştırılması gibi pek çok yararı bulunmaktadır.

   Tüm bu yararların yanı sıra mikroskobik canlıların zararları da bulunur. Bunlara da kısaca bakacak olursak;

  Besinlerde bozulma

  Besinlerde küflenme

  Vücutta hastalıklara sebebiyet verme

  Bulaşıcı hastalıklar olan verem, zatürre

  Diş çürükleri gibi pek çok zararları da sayılabilmektedir.

   Buna karşın besinlerin zararlı mikroskobik etkilerden korunması için de yöntemler bulunmaktadır. Bunlar ise; tuzlama, konserve, kurutma, pastörize etme, dondurma gibi pek çok yöntemle besinler mikroskobik etkilerden korunmak suretiyle işleme tabi tutulmuş olmaktadır. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap