Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gelişim raporu görüş ve öneriler 2021

  1 ziyaretçi

  gelişim raporu görüş ve öneriler 2021 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gelişim Raporu Örnekleri 2021 Okul öncesi gelişim raporu 2021

  Gelişim Raporu Örnekleri 2021 Okul öncesi gelişim raporu 2021

  Gelişim raporu görüş ve öneriler ile ilgili sizler için hazırladığımız (Metehan’a teşekkürler 🙂 içeriğimizde, okul öncesi gelişim raporu görüş ve öneriler için güzel sözler , Gelişim raporu görüş ve öneriler güzel sözler , 4 yaş gelişim raporu görüş ve öneriler , anasınıfı gelişim raporu görüş ve öneriler alt başlıklarına cevaplar veriyor olacağız. Gelişim Raporu Örnekleri 2021 – Okul öncesi gelişim raporu 2021 – okul öncesi gelişim raporu örneği 2021 – gelişim raporu 2021

  İlginizi çekebilir: Microsoft Visual C++ Nedir

  Gelişim Raporu 2021 Cümle halinde okul öncesi gelişim raporu görüş ve önerileri

  Okul Öncesi Gelişim Raporu 2021 Gelişim raporu görüş ve öneriler güzel sözler

  Birleştirilmiş Örnekler:

  Genel olarak tüm gelişim alanlarında yaşıtlarının üzerinde performans sergiliyor.Bu başarının artarak devam etmesi için, okul içi ve okul dışı ilginizi sürdürmenizi öneririm. Okul dışında çocuğunuza biraz daha zaman ayırıp birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanı biraz daha arttırırsanız daha da başarılı olacağını düşünüyorum.

  Kaybetmeyi kabullenemiyor. Ona kaybetmenin de kazanmanın da normal olduğunu anlatmanızı öneririm. Elbette kazanmak için her zaman mücadele etmesini ancak kaybettiğinde hüsrana uğrayıp ağlamak yerine daha sonra kazanmak için daha çok çalışmasını ve başarabileceğinden emin olmasını sağlayın.

  İlgi görmek, değerli olduğunu hissetmek çok önem verdiği davranışlar olduğundan ona değerli olduğunu hissettirmenizi öneririm. Sen yapamazsın, sen zaten hep böyle olumsuz şeyler yapıyorsun gibi ifadeler çocuğun kendini değersiz hissetmesine neden olacağından kullanmamaya özen gösteriniz. Birlikte okul dışı faaliyetlerde bulunma zamanınızı arttırmanızı öneririm.

  Şiddet eğilimi fazla bir öğrenci. Çocuğunuza sağlık kurumlarında gerekli testlerin yapılmasını sağlayıcınız.Ayrıca ev ortamında kesinlikle şiddet eğilimlerinde bulunmamanızı, şiddet içerikli oyuncak almamanızı ve şiddet içerikli tv programlarının izlenmemesini öneriyorum.

  Sakin bir yapıya sahip olduğundan ev ortamında sık sık iletişim kurmaya özen gösteriniz. Hikaye okuyabilirsiniz, sohbet edebilirsiniz. Ayrıca korktuğu, çekindiği şeyler var ise bunların neler olduğunu açıkça ifade etmesini ve sorunu çözmek için gerekli çalışmaları yapmanızı öneririm.

  Çok sık acıktığını söylemekte, bu konuyla ilgili sağlık kurumlarında çeşitli tahlilleri yaptırmanızı öneriyorum. Ayrıca anne babasının boşanmış olması çocuğu çok etkilemektedir. Çoğu kez arkadaşlarına bu konuyu söylemektedir. Bunun normal bir şey olduğunu ve kesinlikle onunla ilgisi olmadığını onu her şeye rağmen çok sevdiğinizi anlatın.Ayrıca bu konuyu çocuğun yanında konuşmamaya özen göstermenizi öneririm.

  Şiddet eğilimi fazla bir öğrenci. Çocuğunuza sağlık kurumlarında gerekli testlerin yapılmasını sağlayıcınız.Ayrıca ev ortamında kesinlikle şiddet eğilimlerinde bulunmamanızı, şiddet içerikli oyuncak almamanızı ve şiddet içerikli tv programlarının izlenmemesini öneriyorum.

  Çoğu gelişim alanında yaşıtlarının üzerinde başarı sağlamaktadır. Ancak bazen çekingen, sinirli ve mutsuzmuş gibi davranıyor. Bunun önüne geçmek ve iyi derecede olan başarısını daha da arttırmak için okul dışında ona daha çok vakit ayırın. Çok az yemek yiyor, beslenme konusunda sağlık kurumlarında tahlillerinin yaptırılmasını öneririm.

  Hareketli oyunları çok sever, bedensel koordinasyonu çok iyidir. Dolayısı ile kendisi ve çevresine zarar vermemesi için yoğun olan bu enerjisini kontrol edip, doğru yönlere kaydırmasını öneririm. Bunu futbol, basketbol, yüzme gibi enerjisini faydalı etkinliklere yönlendirerek yapabilirsiniz.

  Sağlık sorunlarını ihmal etmeden sürdürmenizi tavsiye ediyorum. Kendini yalnız hissetmemesi için okul dışında da uyumlu arkadaşlıklar edinmesini ve beraber vakit geçirmelerini sağlamanızı öneririm.

  Çocuğun üzerine fazla düşülmesi nedeniyle güven problemi yaşıyor. Bu nedenle çocuğunuzun kendine güvenini kazanacağı ve tek başına da değerli olacağını hissettirecek davranışlar sergilemenizi öneririm. Çocuğunuzun yaptığı her şeye müdahale etmemelisiniz, çocuk yanlış da yapsa onu cesaretlendirmelisiniz, yanlış yaptın, kötü olmuş gibi ifadeler kullanmaktan kaçının.Kendi başına bir şeyler yapmasına fırsat verin.

  Konuşma sorunu yaşayan öğrencimizin sağlık kurumlarından dil diş gibi fiziksel kaynaklı mı yoksa davranışsal bir sebepten mi kaynaklandığını teşhis ettirmenizi öneririm. Ayrıca konuşmasını geliştirmek için kendisinden daha iyi konuşan kişiler ile iletişim kurmasını sağlayın. Ayrıca bol bol hikaye okumanızı da öneririm.

  Resim müzik gibi etkinliklere çok meraklı olduğundan çocuğunuzu bu tarz etkinlikleri güçlendirecek hafta sonu kurslarına yönlendirebilirsiniz. Ayrıca ev ortamında boyama, kesme yapıştırma gibi sanat etkinliklerini tatilde de yapmanızı öneririm.

  Gelişim Raporu Örnekleri 2021 – Okul öncesi gelişim raporu görüş ve öneriler güzel sözler

  Son derece başarılı geçen ilk dönem için seni tebrik ediyorum. Umarım ikinci dönem daha da iyi olursun. Senden daha fazlasını bekliyorum.

  Biricik yavrum başarılarınla beni çok mutlu ettin. İyi tatiller. Üstün başarılarının devamını diler. Tebrik ederim

  Sene başından beri gösterdiğin gayret seni başarılarınla buraya kadar getirdi. Senden çok memnunum. Çalışmalarının karşılığı olan bu güzel karnen senin mutluluğun olsun. İyi tatiller.

  Canım yavrum olağanüstü bir performans göstererek bu notları fazlasıyla hak ettin. Teşekkür ederim.

  Ailenle birlikte sabır ve özveriyle yaptığınız çalışmaların meyvesi olan bu güzel karnen senindir. Çok teşekkür ederim.

  Bu yıl gösterdiğin performansın bütün eğitim öğretim hayatınca devam etmesini dilerim. İyi tatiller. Bu mutlu günü böylesine güzel bir karneyle tamamladığın için beni çok sevindirdin. Teşekkür ederim.

  Okula başladığın ilk günden beri severek yaptığın her çalışmanın karşılığı bu karnededir. Başarılar dilerim.

  Senin gibi bir öğrenciye sahip olduğum için çok şanslıyım. Beni çok mutlu ettin. İyi tatiller dilerim.

  Bütün bir yıl boyunca çalışarak, didinerek bu karneyi ve güzel bir tatili hak ettin. Mutluluklar dilerim.

  Canım yavrum ilk günden beri yanında olan ve desteğini esirgemeyen ailene teşekkür ediyorum. Sende böyle bir aileye sahip olduğun için onlara teşekkür et. İyi tatiller.

  Göstermiş olduğun gayretten dolayı seni kutluyor, senin daha büyük başarılar kazanmanı diliyorum.

  Derslerindeki başarısının devamını diliyorum. Başarısını ahlakıyla bütünleştirdiği için öğrencimizi tebrik ederim.

  Davranışlarıyla arkadaşlarına örnek olan öğrencimiz okuma, yorumlama, konuşma gibi alanlarda da başarılı bir öğrenci. Tebrik ediyorum.

  Karnendeki iyi notlara baktıkça, ne denli daha başarılı olabileceğini görüyorum. Yolun açık olsun.

  Dört senelik birlikteliğimizde seninle hep “gurur” duydum. Bundan sonra öyle başarılar elde et ki seninle ömür boyu gurur duyalım.

  Unutma! Başarı “başaracağım” diyenindir. Senin de bu söze olan inancının artması ve bunu gerçekleştirmen dileğiyle…

  “Sevgili ………..…; Kendini geliştirmek için kitaplar, dergiler ve gazeteler oku, okuduklarından elde ettiğin bilgi ve becerileri sana fayda sağlayacak şekilde, nasıl uygulayabileceğini düşün, günlük yaşantında uygula, uygulamaya başladığın bir işi sonuç alıncaya kadar bıkmadan sabırla takip et, yarıda bırakma. Seni ve aileni tebrik ederim.

  Gelişim raporu 2021 – Çok Başarılı Öğrenciler İçin Karne Sözleri ve Karne Görüşleri;

  Ders içi ve ders dışındaki davranışlarıyla beni çok mutlu ettiğin için teşekkür ederim.

  Başarılarının bir ömür boyu devam etmesini temenni ederim.

  Güler yüzün, neşen hepimizi sarıp kucakladı. Bu neşen ve başarının tüm hayatın boyunca seninle birlikte olması temenni ediyorum.

  Son derece başarılı geçen ilk dönem için seni tebrik ediyorum. Umarım ikinci dönem daha da iyi olursun. Senden daha fazlasını bekliyorum. Tebrik eder, bu başarılarının bir ömür boyu devam etmesini temenni ederim.

  Davranışlarıyla arkadaşlarına örnek olduğun için tebrik eder, başarılarının devamını temenni ederim. Disiplinli, planlı çalışman başarıyı getirdi. Akıntıya kürek çekmek kolay; iş, senin gibi akıntıya karşı kürek çekebilmekte Göstermiş olduğun gayretten dolayı seni kutluyor, senin daha büyük başarılar kazanacağına inanıyorum.

  Karnendeki i notlara baktıkça, ne denli daha başarılı öğrenci olduğunu görüyorum. Tebrikler. Başarılarının devamını dilerim.

  Başarılı, çalışkan ve en önemlisi ahlaklı ve terbiyeli bir öğrencisin, ömür boyu hep başarılı olman dileğiyle.

  Başarılarını okumaya da yansıtarak okuma ve yorumlama konusunda da iyi bir öğrenci olmasını dilerim.

  Başarılı çalışmalarının devamını dileyerek takdirlerimi sunuyorum. Başarılarının devamını dilerim.

  Karnendeki iyi notlara baktıkça, ne denli daha başarılı olabileceğini görüyorum. Yolun açık olsun. Dünyanın en şanslı öğretmeniyim çünkü dünyanın en harika öğrencisi bende. Tebrikler.

  Saygı, sevgi, azim, zekâ seni anlatan sadece birkaç kelime Tebrikler.

  Bu kadar zorluk arasında ancak senin kadar harika biri bu başarıyı gösterebilirdi.Tebrikler.

  Belki çok yorulduğun dönemin son gününde karne notların seni dinlendirecektir. İlk tebrik eden ben olmak istedim. İyice dinlen ikinci dönem daha iyisini bekliyorum senden.

  Son derece başarılı geçen ilk dönem için seni tebrik ediyorum. Umarım ikinci dönem daha da iyi olursun. Senden daha fazlasını bekliyorum.

  Yıllarca solmayan Kenya gülleri gibi dönem boyunca başarıların hiç solmadı. Artık dinlenme vakti. Daha başarılı olacağını düşündüğüm ikinci döneme iyice dinlenmiş olarak gelmeni istiyorum. İyi tatiller.

  Geriye doğru attığın adımın daha ileriye gitmek için yapılacak bir hamlenin başlangıcı olarak görüyorum. Adımını attın, sıra hamlede.

  Sen istedikten sonra, hangi engel senin yolunu kapatabilir ki? Biraz daha gayret ederek, geleceğin örnek insanı olman için hiçbir engel yok!” Hadi bir dilek tut. Bir tane daha; bir tane daha Sen başarınla ve örnek davranışlarınla benim dileklerimi gerçekleştirdin. Senin de her dileğinin gerçekleşmesini diliyorum ” Güler yüzün, neşen hepimizi sarıp kucakladı. Bu neşen ve başarının tüm hayatın boyunca seninle birlikte olması diliyorum..”

  “Küçük yaramazlıkların da olsa, gösterdiğin gayret ve bana verdiğin başarı hediyesi her şeye değer. Teşekkür ediyorum yavrum.”

  “Büyüdüğünde geriye baktığında, başarılı bir öğrenci ve seninle her zaman gurur duyan bir öğretmen göreceksin. Dilerim, başarın ve güzel bir hayat da seni gelecekte bekliyor olur…”

  “Benim şen şakrak, neşeli yavrum. Verdiğin mutluluk hala içimi ısıtıyor. Başarın ve neşen daim olsun”

  Dünyanın en şanslı öğretmeniyim çünkü dünyanın en harika öğrencisi bende. Tebrikler Bu kadar zorluk arasında ancak senin kadar harika biri bu başarıyı gösterebilirdi…..Tebrikler.

  Allah herkese senin gibi mükemmel bir öğrenci versin….. “Başarı başaracağım diyenindir.” seninde bu söze olan inancının artması ve bunu gerçekleştirmen dileğiyle.

  Orta Seviyedeki Öğrenciler İçin Karne Sözleri ve Karne Görüşleri;

  Çalışmaların oldukça güzel, ancak daha başarılı olman için biraz daha gayret etmen gerekiyor. İyi tatiller.

  Dikkatini yoğunlaştırması, performansını artıracaktır. Verilen ödevleri aksatmadan yaparsa daha da iyi olacaktır. Oyuna, tv-bilgisayara ayırdığı vaktin 2 katını derse ayırırsa daha da başarılı olur. Ailenin desteği başarısını olumlu yönde artıracaktır.

  Okuma yazmandaki başarının gayretine de yansıması temennisiyle.

  Şu anda gösterdiğin performanstan daha fazlasını gösterebileceğine olan inancımla gayretlerinin artmasını temenni ediyorum. Başarı grafiğinin artması dileğiyle.

  Sana inanıyorum ki daha iyisini yapabilirsin. Çalışmalarında henüz istenilen seviyeye ulaşmış değilsin. Fakat zorlukları ancak çalışarak aşabiliriz. Biraz daha gayret etmeni istiyorum. Biraz daha gayret ederse çok daha iyi yerlerde olabilir. Başarılı olmak ve bir yerlere gelmek için çaba sarf ediyor. Çalışmalarını planlayarak arttırırsa ve düzenli okuma yaparsa yorum gücünü geliştirerek daha başarılı olabilir.

  Davranışlarındaki olumlu tutumun derslerine de yansımasını dilerim. Daha başarılı olabilecek bir öğrenci çalışmalarını iyi planlamalı ve daha çok okuma yazma çalışmaları yapmalı. Adım adım tırmandığın bu yolda başarısızlık yoktur. Fırsata dönüşen engeller vardır. Yola devam

  “Çalışmak bizi şu üç şeyden kurtarır: can sıkıntısı, tembellik, yoksulluk. Öyleyse çalışmaya devam. Tatilde iyice dinlenmeni istiyorum. Çünkü ikinci dönem daha başarılı olmanı bekliyorum senden. Eksiklerini gidermek için tatilde konu tekrarı yapabilirsin. Şunu bilmeni istiyorum ki daha başarılı olabilirsin.

  Tatilde karne notlarını ve geçen bir dönemi değerlendirmeni istiyorum. Bence daha iyi olabilirdi. Aynı fikirdeysen iyice dinlen ve başarma azmiyle dön. Bize neler yapabileceğini göster.

  Geçen dört aya ve karne notlarına baktığımda daha iyi olabileceğini görüyorum. Bence bu notlar sana yakışmadı. İkinci dönem daha iyisini bekliyorum senden. Olacak göreceksin. Tabii ki sen de istersen.

  Bu tatili iyi değerlendirerek, planlı ve çok çalışıp, daha başarılı bir 2.dönem geçirmen dileğiyle.İyi Tatiller.”

  İyi Sayılabilecek Öğrenciler İçin; Ders içi ve ders dışındaki davranışlarıyla beni çok mutlu ettiğin için teşekkür ederim. Tebrik eder, bu başarılarının bir ömür boyu devam etmesini temenni ederim.

  Öğrencime ve velime teşekkür ederim. Derslerde son derece başarılı ve ilgili bu ilgi ve başarının devamını dilerim. Çalışmalarına ara vermeden devam etmeli, Teşekkür ederim.

  Disiplinli çalışması başarıyı getirdi. Aile olarak gösterdiniz destek, başarısını artırdı. Derslerinde göstermiş olduğun başarılarından dolayı seni kutluyorum. Daha iyisi de olabilirdi. Tatilde iyice dinlen ve başarılarını artırma kararlılığıyla dön. Neden daha iyisi olmasın.

  Hataların ve başarılarınla bir dönemi geride bıraktın. Şimdi dinlenme vakti. İkinci dönem daha iyi yerlerde olmanı bekliyorum. Sen de yapabileceğini biliyorsun. Yeter ki iste.

  Bir geçen dört aya bir de karne notlarına baktığımızda durumunun iyi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat önünde daha iyi olan arkadaşların var. Onlar kadar başarılı olmak senin elinde. İkinci dönem senden bunu bekliyorum.

  Düşük Seviyedeki Öğrenciler İçin Başarılı Karne Sözleri ve Karne Görüşleri;

  Önümüzdeki yıllarda derslerine biraz daha fazla zaman ayırman, daha da güzel bir karneye sahip olman demektir. Başarılar diliyorum.

  Bu yıl derslerinde istediğimiz performansı yakalayamadın. Dilerim önümüzdeki yıl daha fazla zaman ayırarak, daha başarılı olursun.

  Derslerini dikkatli dinleyip, öğretmenin dediklerini yerine getirmen, yanında başarıyı da birlikte getirdi. İyi tatiller.

  Çalışmalarını aksattığı için kendi seviyesinde değil. Ödevlerini aksattığı için istediğim seviyeden biraz geri kaldı. Oyuna, tv, bilgisayar çok fazla zaman ayırdığı için başarısı geriledi. Aile desteğini artırırsanız, daha başarılı olacaktır.

  Dikkatini yoğunlaştırırsa daha ilerlere doğru gelişme gösterecektir.

  Sen de görüyorsun ki eksiklerin var. En önemli eksiğin de planlı çalışma, dersi iyi dinleme ve anlamadığını sorma konusunda. İkinci dönem bu eksiklerini giderirsen neler başardığına sen bile şaşıracaksın. Bir dönem geride kaldı. Eksiklerini görmüş olmalısın.

  Daha başarılı olman için ben yanında olacağım. Yeter ki sen biraz planlı ve düzenli çalışmaya karar ver. Sana güveniyorum. Eksiklerini tamamlaman Ferhat’ın dağı delmesinden daha zor değil. O başardığına göre sen neden başaramayasın? İkinci dönem daha planlı ve düzenli olmanı bekliyorum. Bunlar senin için çok önemli. İstersen başarabilirsin.

  Planlı çalışmaya ihtiyacı var. Henüz olması gereken seviyeye ulaşamadı.

  Umarım gayretini biraz daha arttırır.

  Beklentilerimize cevap verebilmesi için daha çok çalışması gerekiyor.

  Belirli bir seviyeye gelebilmesi için daha çok çalışması gerekiyor.

  Birebir çalışmalarında aile desteğine ihtiyacı var.

  Hedef belirleyerek çalışmalarına başlar ve planlı olarak çalışır, okur, yazarsa başarılı olabilir.

  Belirli bir seviyeye gelebilmesi için daha çok çalışması gerekiyor.

  Birebir çalışmalarında aile desteğine ihtiyacı var.

  Yolun uzun her hareketin çok önemli. Çünkü bir sonraki davranışını etkileyecek.

  Doğru hareket için yarını bekleme. Hedef belirleyerek çalışmalarına başlar ve planlı olarak çalışır, okur, yazarsa başarılı olabilir. İnanmak başarmanın yarısı değil hepsidir. İstersen başarabileceğini biliyorum.

  Çalışmalarını ve ödevlerini aksattığın için kendi seviyende değilsin. Senden derslerine odaklanmanı istiyorum Hedefini belirleyerek çalışmaya başlar, planlı olarak çalışır, okur, yazarsan başarılı olabilirsin Beklentilerimize cevap verebilmen için daha çok çalışman gerekiyor.

  Aile desteğini artırırsanız, başarılı olacağına inanıyorum.

  Mezun Olacak Öğrenciler için Karne Görüşleri

  Bundan sonraki hayatınızda tüm başarıların, tüm mutlulukların, tüm güzelliklerin sizinle olmasını dilerim, siz her şeyin en güzelini hak ediyorsunuz.

  Bundan sonraki yaşamınızda sağlık, huzur ve başarılar dilerim. Sağlık mutluluk hep yanınızda olsun.

  Sizi tanımaktan çok mutlu oldum. Hatırladığınızda yüzünüzde küçücük bir tebessüm bile bırakan hatıraların, gönlünüze büyük umutlar getirmesini dilerim. Gelecek hayatınızın çok mutlu ve sağlıklı geçmesi dileğiyle… Tüm umutlar ve başarılar seninle olsun. Hiçbir zaman sizi unutmayacak olan öğretmeniniz…

  Bundan sonraki yaşantınızda başarılarınızın ve mutluluklarınızın devamını en içten dileklerimle temenni ederim. Her şey gönlünüzce olsun. Özgüveninize ve inancınıza olan hayranlığımı bildirmeden edemeyeceğim…

  Yeni hayatınızda size sonsuz huzur, mutluluk ve sağlık diliyorum…

  Sizinle çalışmak benim için gururdu, her şey için çok teşekkür ederim. Bundan sonraki hayatınızda da başarılarınızın artarak devam edeceğine şüphem yok. Bir gün bir yerlerde görüşmek üzere..

  Sizlere sağlıklı, başarılı ve de mutlu günler diliyorum. Yaşam boyu tüm güzellikler sizinle olsun. Bundan sonraki hayatınızın da sağlıklı, mutlu ve başarılı olmasını en içten dileklerimle temenni ederim.

  Yeni yaşamınızda da çok başarılı ve mutlu olacağınızı biliyorum. Yeni hayatın size sağlık, mutluluk ve güzellikler getirmesi dileğiyle. Hayatınızda aileniz ve dostlarınızla birlikte başarı, mutluluk ve sağlık dolu yıllar dilerim, umarım her şey dilediğinizce olur.

  1.2.3. 4 yaş gelişim raporu görüş ve öneriler

  Tebrik ederim canım kızım. Şu anda gösterdiğin performanstan daha fazlasını gösterebileceğine olan inancımla gayretlerinin artmasını temenni ediyorum. Bol bol kitap okumayı ihmal etme olur mu tatlım?

  Senin gibi bir öğrenciye sahip olduğum için çok şanslıyım. Beni çok mutlu ettin. İyi tatiller dilerim canım kızım. Başarılarını can-ı gönülden tebrik ediyorum. Ayrıca; gösterdiğin performanstan daha fazlasını gösterebileceğine olan inancımla gayretlerinin artmasını temenni ediyorum

  .Tatilde bol bol kitap okuyacağına eminim yavrum. Senden de böyle bir karneden başka bir karne beklenemezdi. Çok başarılısın

  .Tebrikler canım kızım.İyi tatiller. Sana yakışan bir karne.Tebrik eder, bu başarılarının bir ömür boyu devam etmesini temenni ederim yavrum.

  Canım yavrum, göstermiş olduğun başarıdan dolayı seninle ne kadar gurur duysam azdır.Ayrıca,ilk günden beri yanında olan ve desteğini esirgemeyen ailene teşekkür ediyorum. Sen de böyle bir aileye sahip olduğun için onlara teşekkür et. İyi tatiller

  Canım yavrum, olağanüstü bir performans göstererek bu notları fazlasıyla hak ettin. Teşekkür ederim. Hayatın hep böyle başarılarla dolsun.Tebrikler.

  Karnen hiç de fena değil yavrum. Ama bazen kapasiteni hiç kullanmıyorsun. Senin çok daha başarılı olabileceğine inanıyorum.Karnendeki notlar çok daha iyi olabilir eğer sen de istersen. Daha planlı ve düzenli çalışmayla başlamalısın. Ama en önemlisi ailenin ve öğretmeninin fikirlerini ciddiye almalısın. Tatilde tüm derslerden konu tekrarı yaparak bol soru çözeceğine ve bol bol kitap okuyacağına eminim yavrucum.Mutlu tatiller

  . Bu dönem derslere aktif katılımınla ve karnenle beni çok mutlu ettin, seni tebrik ediyorum yavrum.Senin çok daha başarılı olacağına inanıyorum.Tatilde sevdiğin kitapları alıp okuyabilirsin.Mutlu tatiller.

  Gösterdiğin gayret işe yaradı ve başarıların bayağı arttı.Sen de gördün değil mi?

  Tebrik ediyorum canım kızım,kitap okumaya devam et tatlım.İyi tatiller. Karnen ve notların fena değil yavrum,tebrik ediyorum.Fakat ödevlerini aksatıp,oyuna ve televizyona daha fazla zaman ayırdın ve istediğim seviyeden biraz geri kaldın.Ben sana ve zekana güveniyor ve inanıyorum.Döndüğünde daha azimli göreceğim seni biliyorum.Mutlu tatiller yavrucum.

  Yazı kaynağı : teknobilgi.net

  2021 Yılı Okul öncesi Gelişim Raporu (Sunu)

  Görüş ve Öneriler Alanı Gelişim Raporu Örnekleri

  Görüş ve Öneriler Alanı Gelişim Raporu Örnekleri

  Görüş ve Öneri Alanı Gelişim Raporu Örnekleri

  Cümle halinde örnekler:

  -Oyuncakları ile oynamayı çok seviyor.

  -Okula başladığı zamana göre arkadaş ilişkilerinde olumlu gelişme var.

  -Kesinlikle evde sözünü kesmeyip,cümlesini bitirmesine fırsat verin.Anlatamadığı kelimeyi tekrar ettirerek bu kelimenin doğru telaffuzunu kazanımı sağlamış olursunuz.

  -Uzun süreli oturarak yapılan etkinliklerden çabuk sıkılıyor,dikkati çabuk dağılıyor.Bunun için tatil süresince evde beraber dikkat çalışmaları yaparak dikkatini artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

  -Masa etkinliklerinde çabuk yoruluyor,etkinlikleri süresinde bitirme konusunda geç kalıyor.

  -Meraklı,ilgili,heyecanlı bir çocuk.Yeni bilgilere çok açık ve öğrendiği şeyleri çabuk unutmuyor.Merakını artırmak için birlikte eğitici filmler izleyebilir,doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

  -Sınıf içinde gerektiği zaman kendini güzel ifade edebiliyor,ancak içe dönüklük devam ediyor.Sosyal yönden daha çok arkadaşla birlikte olacağı ortamlar oluşturulmalı,onlarla kaynaşıp birliktelik yaşayabileceği zaman dilimleri oluşturulmalıdır. Böylece sosyal duygusal gelişimine destek sağlamış olacaksınız.

  -Enerjisini atabilecek kurslara yada arkadaş guruplarıyla açık alanlarda kaynaşıp birliktelik yaşayabileceği zaman dilimleri oluşturmaya dikkat ediniz.

  -Etkinliklerde yavaş hareket ettiğinden süreyi iyi kullanamıyor. Çabukluk becerisi için evde bir iş yaparken belirli bir süre verilip, zamanında tamamlamasını isteyiniz. Küçük kas gelişimini desteklemeniz için oyun hamurluyla oynamasını, makas kullanmasını ve resim yapmasını öneriyorum.

  -Dikkat geliştirici oyunlar oynamaya devam etmenizi öneriyorum.

  -Yaşının üstünde bir olgunluk ve kurallara uyum sergilemektedir.

  -Kendi işlerini kendinin yapması yönünde desteklemeniz, sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayacaktır.

  -Yiyecekleri ayırt etmeden yiyebilme becerisinin gelişmesi için aile fertlerinin de doğru örnek olması yararlı olacaktır

  -Çizgi çizme, resim yapma ve boyama gibi el ve göz koordinasyonu gerektiren çalışmaları evde de devam etmelisiniz. Sayıları ve renkleri tanıma, çizgileri doğru yönde yazması için pekiştirme çalışmaları yapmalısınız.

  -Dil gelişimi üzerinde önemle durulmalı ve bugüne kadar yapılan çalışmalara ilave çalışmalar eklenerek devam edilmelidir. Bu konuda gerekli uzmanlarla işbirliği yapılmalıdır. Dikkat geliştirici oyun oynamaya devam etmenizi öneriyorum. Dil gelişimi destekleyici öyküler okuyarak sorulan sorulara cevap vermesini istemelisiniz.

  -Kas gelişimini desteklemeniz için evdeki küçük işlerde yardım etmesini isteyebilirsiniz. basit bağlama çözme oyunları oynayabilirsiniz.

  -Çabukluk becerisi için evde bir iş yaparken belirli bir süre verilmesi.

  -Kurallara uyum sağlayabilmesi için birlikte belirlenecek kurallara uymanın gerekliliğinin açıklanması yerinde olacaktır.

  -Kendisinin ve başkalarının hata yapabileceğini kabul etmesi yönünde destekleyebilir ve öneriler getirebilirsiniz.

  -Sıra ile konuşulması gerektiği konusu üzerinde evde durmanızı sırasını beklemeyi öğrenmesini desteklemenizi öneriyorum.

  -Artikülasyonun giderilmesi için birlikte tekerlemeler, şiirler söylemek ve ayna karşısında egzersiz yapmanın yanı sıra bir uzman doktora götürerek destek almanız faydalı olacaktır.

  -Hergün öykü okumalı okunan öykü ile ilgili cevap vermesini istemeli. Öyküde geçen yeni sözcükler hakkında konuşmanız dil gelişimini destekleyecektir.

  -Dikkat geliştirici oyunlar oynamaya devam etmenizi öneriyorum.

  -Her fırsatta sayı saymasını, renk ve şekil söylemesini oyunlar ve kitaplarla destekleyiniz.

  -Yiyecekleri ayırt etmeden yiyebilme becerisinin gelişmesi için aile fertlerinin de doğru örnek olması yararlı olacaktır.

  -Evde kendi işlerinin kendisinin yapması yönünde desteklemeniz sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayacaktır.

  Birleştirilmiş Örnekler:

  Genel olarak tüm gelişim alanlarında yaşıtlarının üzerinde performans sergiliyor.Bu başarının artarak devam etmesi için, okul içi ve okul dışı ilginizi sürdürmenizi öneririm. Okul dışında çocuğunuza biraz daha zaman ayırıp birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanı biraz daha arttırırsanız daha da başarılı olacağını düşünüyorum.

  Kaybetmeyi kabullenemiyor. Ona kaybetmenin de kazanmanın da normal olduğunu anlatmanızı öneririm. Elbette kazanmak için her zaman mücadele etmesini ancak kaybettiğinde hüsrana uğrayıp ağlamak yerine daha sonra kazanmak için daha çok çalışmasını ve başarabileceğinden emin olmasını sağlayın.

  İlgi görmek, değerli olduğunu hissetmek çok önem verdiği davranışlar olduğundan ona değerli olduğunu hissettirmenizi öneririm. Sen yapamazsın, sen zaten hep böyle olumsuz şeyler yapıyorsun gibi ifadeler çocuğun kendini değersiz hissetmesine neden olacağından kullanmamaya özen gösteriniz. Birlikte okul dışı faaliyetlerde bulunma zamanınızı arttırmanızı öneririm.

  Şiddet eğilimi fazla bir öğrenci. Çocuğunuza sağlık kurumlarında gerekli testlerin yapılmasını sağlayıcınız.Ayrıca ev ortamında kesinlikle şiddet eğilimlerinde bulunmamanızı, şiddet içerikli oyuncak almamanızı ve şiddet içerikli tv programlarının izlenmemesini öneriyorum.

  Sakin bir yapıya sahip olduğundan ev ortamında sık sık iletişim kurmaya özen gösteriniz. Hikaye okuyabilirsiniz, sohbet edebilirsiniz. Ayrıca korktuğu, çekindiği şeyler var ise bunların neler olduğunu açıkça ifade etmesini ve sorunu çözmek için gerekli çalışmaları yapmanızı öneririm.

  Çok sık acıktığını söylemekte, bu konuyla ilgili sağlık kurumlarında çeşitli tahlilleri yaptırmanızı öneriyorum. Ayrıca anne babasının boşanmış olması çocuğu çok etkilemektedir. Çoğu kez arkadaşlarına bu konuyu söylemektedir. Bunun normal bir şey olduğunu ve kesinlikle onunla ilgisi olmadığını onu her şeye rağmen çok sevdiğinizi anlatın.Ayrıca bu konuyu çocuğun yanında konuşmamaya özen göstermenizi öneririm.

  Şiddet eğilimi fazla bir öğrenci. Çocuğunuza sağlık kurumlarında gerekli testlerin yapılmasını sağlayıcınız.Ayrıca ev ortamında kesinlikle şiddet eğilimlerinde bulunmamanızı, şiddet içerikli oyuncak almamanızı ve şiddet içerikli tv programlarının izlenmemesini öneriyorum.

  Çoğu gelişim alanında yaşıtlarının üzerinde başarı sağlamaktadır. Ancak bazen çekingen, sinirli ve mutsuzmuş gibi davranıyor. Bunun önüne geçmek ve iyi derecede olan başarısını daha da arttırmak için okul dışında ona daha çok vakit ayırın. Çok az yemek yiyor, beslenme konusunda sağlık kurumlarında tahlillerinin yaptırılmasını öneririm.

  Hareketli oyunları çok sever, bedensel koordinasyonu çok iyidir. Dolayısı ile kendisi ve çevresine zarar vermemesi için yoğun olan bu enerjisini kontrol edip, doğru yönlere kaydırmasını öneririm. Bunu futbol, basketbol, yüzme gibi enerjisini faydalı etkinliklere yönlendirerek yapabilirsiniz.

  Sağlık sorunlarını ihmal etmeden sürdürmenizi tavsiye ediyorum. Kendini yalnız hissetmemesi için okul dışında da uyumlu arkadaşlıklar edinmesini ve beraber vakit geçirmelerini sağlamanızı öneririm.

  Çocuğun üzerine fazla düşülmesi nedeniyle güven problemi yaşıyor. Bu nedenle çocuğunuzun kendine güvenini kazanacağı ve tek başına da değerli olacağını hissettirecek davranışlar sergilemenizi öneririm. Çocuğunuzun yaptığı her şeye müdahale etmemelisiniz, çocuk yanlış da yapsa onu cesaretlendirmelisiniz, yanlış yaptın, kötü olmuş gibi ifadeler kullanmaktan kaçının.Kendi başına bir şeyler yapmasına fırsat verin.

  Konuşma sorunu yaşayan öğrencimizin sağlık kurumlarından dil diş gibi fiziksel kaynaklı mı yoksa davranışsal bir sebepten mi kaynaklandığını teşhis ettirmenizi öneririm. Ayrıca konuşmasını geliştirmek için kendisinden daha iyi konuşan kişiler ile iletişim kurmasını sağlayın. Ayrıca bol bol hikaye okumanızı da öneririm.

  Resim müzik gibi etkinliklere çok meraklı olduğundan çocuğunuzu bu tarz etkinlikleri güçlendirecek hafta sonu kurslarına yönlendirebilirsiniz. Ayrıca ev ortamında boyama, kesme yapıştırma gibi sanat etkinliklerini tatilde de yapmanızı öneririm.

  Yazı kaynağı : www.okuloncesitr.net

  Okul Öncesi Gelişim Raporu Örnekleri

  Okul Öncesi Gelişim Raporu Örnekleri

  2021 – 2022 Eğitim yılı 1. Dönem Okul Öncesi (Anasınıfı, Anaokulu) 3 Yaş 4 Yaş ve 5 Yaş Gelişim Raporu Örnekleri sitemizde… Okul Öncesi Gelişim Raporu Alanları: Motor Gelişimi Alanı, Sosyal-Duygusal Gelişimi Alanı, Dil Gelişimi Alanı, Bilişsel Gelişimi Alanı, Öz Bakım Becerileri Alanı, Görüş ve Öneriler….

  GELİŞİM RAPORU ÖRNEĞİ
  Motor Gelişimi
  Yönergeler doğrultusunda koşar. Sekerek belirli mesafede ilerler. Nesneleri üst üste, yan yana dizer. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Kalemi doğru tutar. Nesneleri açar/kapar.

  Yönergeler doğrultusunda yürür. Tek ayak sıçrayarak belli mesafe ilerler. Denge hareketini yapar. Nesneleri taşır. Nesneleri kaptan kaba boşaltır. Malzemelere elleri ile şekil verir. Nesneleri ipe dizer.

  Nesneleri takar, çıkarır ve ipe dizer. Vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Tek ayak üzerinde durur, zıplar. Belirlenen mesafede yuvarlanır. Denge gerektiren hareketleri yapar.

  Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Atlama ile ilgili denge hareketlerini yapar. Belirlenen mesafede yuvarlanır, tek ayakla ile ilerler. Nesneleri takar, çıkarır, üst üste dizer. Vurmalı çalgıları kullanarak ritim oluşturur.

  Belli bir yüksekliğe tırmanır. Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Denge hareketlerini yapar. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. Vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Nesneleri ipe dizer.

  .
  Kalem kontrolünü sağlar. Nesneleri toplar, kaptan kaba boşaltır. Malzemelere elleri ile şekil verir. Müzik ve ritim eşliğinde dans eder. Sekerek belli mesafede ilerler. Koşarak bir engel üzerinden atlar.

  Çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar.Küçük top ile atış yapar. Denge tahtası üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Nesneleri taşır, iteler. Kalemi doğru tutar.

  Malzemelere elleri ile şekil verir. Vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Nesneleri ipe, yan yana ve üst üste dizer. Tek ayak ile durur ve sıçrar. Belirli bir mesafeyi sürünerek gider.

  Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Tek ayak üzerinde sıçrar. Çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Nesneleri toplar, kaptan kaba boşaltır. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.

  Çizgileri istenilen nitelikte çizer. Malzemeleri keser, yapıştırır. Nesneleri takar, çıkarır ve ipe dizer. Küçük top ile atış yapar. Denge tahtası üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Tek ayak ile sıçrar.

  Tek ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür. Nesneleri kaldırır, taşır. Malzemelere elleri ile şekil verir. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.

  .
  Kalemi doğru tutmada rehberliğe ihtiyaç duyar. Malzemeleri yapıştırır. Nesneleri takar, çıkartır, üst üste ve yan yana dizer. Denge tahtasında yürür. Tek ayak ile zıplar.

  Çift ayakla ileriye doğru atlar.Atlama ile ilgili denge hareketlerini yapar.Nesneleri kaldırır,taşır,çeker.Nesneleri kaptan kaba boşaltır.Kalem kotrolünü sağlamaya çalışır.

  Ritme uygun olarak dans eder. Atılan topu yakalar. Oyun hamuru gibi yumuşak malzemeleri Kullanarak değişik şekiller oluşturur. Atlama, zıplama, yuvarlanma gibi bedensel Koordinasyon gerektiren hareketleri yapabilir.

  Atlama, zıplama, yuvarlanma gibi bedensel koordinasyon gerektiren hareketleri yapabilir. Ritme uygun dans eder. Oyun hamuru gibi yumuşak malzemeleri kullanarak değişik şekiller oluşturur.

  Atılan topu yakalar. Ritme uygun dans eder. Oyun hamuru gibi yumuşak malzemeleri Kullanarak değişik şekiller oluşturur. Atlama, zıplama, yuvarlanma gibi bedensel koordinasyon Gerektiren hareketleri yapabilir.

  Yer değiştirme hareketleri yapar; yürür, koşar, atlar, zıplar. Denge hareketleri yapabilir. Küçük top vb nesne ile atış yapar. Farklı boyut ve ağırlıktaki nesneleri hedefe atabilir. Nesneleri toplar, kaptan kaba boşaltır. Malzemeleri yardımla yapıştırır. Nesneleri kopartır, sıkar, çeker ve açıp kapatabilir. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. Çift ayak sıçrayabilir ve yönerge doğrultusunda hareket eder.

  Sosyal-Duygusal Gelişimi
  Adını-soyadını söyler. Ailesi ile ilgili durumları açıklar. Değişik ortamlarda kurallara uyar. Arkadaşlık ilişkilerini geliştirdiği gözlenmektedir. Hakkını korumada rehberliğe ihtiyaç duyar. Başkalarının hakkına saygılıdır. Başladığı işi bitirmeye gayret gösterir.

  Adını-soyadını ve yaşını söyler. Duygu ve düşüncelerini rahatlıkla açıklar. Çevresinde gördüğü rahatsız edici durumları söyler. Arkadaşlık ilişkilerinin olumlu yönde geliştiği gözlenmektedir. Sorumluluk verildiğinde yönlendirilmeye ihtiyaç duyar.

  Bir işi başarmada rehberliğe ihtiyaç duyar. Duygu ve düşüncelerini grup içinde ifade etmede yönlendirmeye ihtiyaç duyar. Hakkını korumaya çalışır. Özgün ürünler oluşturmak için çaba gösterir. Adını-soyadını ve yaşını söyler.

  Duygu ve düşüncelerini özgün yollarla sergiler. Olumlu-olumsuz duygularını ifade eder. İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranmada ara ara zorlandığı gözlenmektedir. Kendi hakkını korur, başkalarının haklarına saygı göstermede rehberliğe ihtiyaç duyar.

  Kendisinin ve başkalarının haklarını korur. Toplumsal kuralları kavrar ve uygular. Nezaket kurallarına uyar. Ailesi ile ilgili özellikleri söyler. Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla gösterir. Başladığı işi bitirmek için çaba gösterir.

  .
  Bir işi başarmak için kendini güdüler. Duygu ve düşüncelerini özgün yollarla ifade eder. Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla sergilemede güçlük çektiği gözlenmektedir. İstekleri ile kurallar çeliştiğinde kurallara uygun davranmada rehberliğe ihtiyaç duyar.

  Başladığı işi bitirmek için çaba gösterir. Kendisinin ve başkalarının haklarını korur. Ailesi ile ilgili özellikleri söyler. Duygu ve düşüncelerini toplum içinde rahatlıkla ifade eder. Olumlu-olumsuz duygularını sözel ifadelerle açıklar.

  Olumsuz duygularını olumlu davranışlarla gösterir. Haklarını bilir, ama haklarını korumasında rehberliğe ihtiyaç duyar. Bir görevi başarmak için kendini güdüler. Duygu ve düşüncelerini grup içinde açıklamaya gayret gösterir.

  Adını-soyadını ve yaşını bilir. Kendi haklarını korumaya çalışır. Değişik ortamlarda kurallara uyar. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Olumlu-olumsuz duygularını grup içinde açıklamada yönlendirmeye ihtiyaç duyar. Çevresini farklı biçimlerde düzenler.

  Kendi hakkını korur, başkalarının haklarına saygı duyar. Verilen görevi başarmak için kendini güdüler. Çevresini farklı biçimlerde düzenler. Sorumluluk almaya isteklidir. Adını-soyadını söyler,ailesi ile ilgili durumları anlatır.Olumlu-olumsuz duygularını söyler.

  .
  Bir işi veya görevi başarmak için kendini güdüler. Çevresinde gördüğü rahatsız edici durumları fark eder. Bir olayla ilgili başkalarının duygularını açıklar. Ailesi ile ilgili özellikleri söyler. Toplumsal kuralları kavrar ve uygular. Haklarını bilir bazen hakkını korumada rehberliğe ihtiyaç duyar.

  Kendisi ile ilgili sorulan sorulara uygun cevaplar vermeye çalışır..grup oyunlarına katılır. Gerektiğinde sırasını bekler. Duygularını ve isteklerini sözel olarak ifade etmeye çalışır. Kendisi ile ilgili sorulan sorulara uygun cevaplar verir. grup oyunlarına katılır. Gerektiğinde sırasını bekler. duygularını çok basit kelimeler ile ifade eder.

  Kendini uygun cümleler ile ifade eder. grup oyunlarına katılır ve gerektiğinde sırasını Bekler. sınıf içindeki kurallara uyar. Kendisi ile ilgili sorulan sorulara uygun cevaplar verir. Sınıf içindeki etkinliklere isteyerek katılır.

  Duygu ve düşüncelerini güzel cümleler ile rahatlıkla ifade eder. sınıf içindeki kurallara uyar. Kendisi ile ilgili sorulan sorulara uygun cevaplar verir. Yardımlaşmayı çok sever.

  .
  Duygu ve düşüncelerini güzel cümleler ile rahatlıkla ifade eder. Sınıf içindeki kurallara uyar. kendisi ile ilgili sorulan sorulara uygun cevaplar verir. Grup oyunlarına isteyerek katılır.

  Kendisi ile ilgili sorulara cevap verir. Grup oyunlarına katılır. Duygularını hemen belli eder ve dilinin döndüğünce açıklayabilir. Değişik ortamlarda kurallara uyar ve nezaket kurallarına dikkat eder. Basit sorumlulukları yerine getirir. Kendine ait nesneleri paylaşır. Gerekli durumlarda izin ister.

  Grup oyunlarına katılır. Duygularını hemen belli eder. Değişik ortamlarda kurallara uyar ve nezaket kurallarına dikkat eder. Basit sorumlulukları yerine getirir. Kendine ait nesneleri paylaşır. Gerekli durumlarda izin ister.

  Dil Gelişimi
  Konuşurken sesinin tonunu ayarlar. Cümleleri düzgündür. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Grup içindeki sohbetlere katılır. Dinledikleri ile ilgili sorular sorar. Konuşmak için sırasını bekler.

  Konuşma sırasında göz teması kurar. Sohbete katılır. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Konuşurken, şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlamada desteğe ihtiyaç duyar. Konuşurken söz dizimi kurallarına uygun cümle kurmaya çalıştığı gözlenir.

  Konuşurken sesinin tonunu ayarlar. Sözel yönergeleri yerine getirir. Konuşurken söz dizimi kurallarına uygun cümleler kurar. Yönlendirildiğinde kendini ifade eder. Duygu ve düşüncelerini grup içinde söylemede desteğe ihtiyaç duyar.

  Dinlediklerini, izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder,s orular sorar. Dili iletişim amacıyla kullanmaya çalışır. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanarak kendini ifade etmeye çalışır. Düz cümle kurmada ,kelimeleri düzgün çıkarmada desteğe ihtiyaç duyar.

  Söz dizimi kurallarına uygun cümle kurar. Konuşurken ses tonunu ayarlar. Dinlediklerini, izlediklerini açıklar. Konuşmasında göz teması kurar,konuşmayı sürdürür,sohbete katılır.

  .
  Konuşmayı başlatır, sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Dinledikleri ve izledikleri ile ilgili cevap verir. Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar. Konuşurken sesinin tonunu ayarlar.

  Cümlelerinde öğeleri doğru kullanır. Konuşurken sesinin şiddetini ayarlar. Konuşmayı başlatır, sürdürür. Dinledikleri ile ilgili sorular sorar,yorum yapar.Dili iletişim amacıyla kullanır.

  Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır, sürdürür. Söz dizimi kurallarına uygun cümle kurar. Konuşmak için sırasını bekler. Dinlediklerini anlatmaya çalışır.

  Soru cümlesi kurar. Cümlelerini söz dizimi kurallarına uygun kurar. Konuşma sırasında göz teması kurarak konuşur. Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri ve izledikleri ile ilgili düşüncelerini açıklamaya çalışır.

  Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu ve düşüncelerini söyler. Dinledikleri hakkında yorum yapar. Konuşurken sesinin tonunu ayarlar ,düz cümleler kurar.

  Konuşurken söz dizimi kurallarını kullanarak cümle kurar. Konuşurken ses tonunu ayarlamada rehberliğe ihtiyaç duyar. Konuşmak için sırasını bekler. Dinlediklerini, izlediklerini başkalarına aktarır.

  .
  Dinlediklerini izlediklerini açıklar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Cümlelerinde öğeleri doğru kullanır. Konuşma sırasında göz teması kurar. Sözel yönergeleri yerine getirir.

  Dili iletişim amaçlı kullanır. Konuşma sırasında göz teması kurar. Söz dizimine uygun düz cümleler kurar. Konuşurken ses tonunu ayarlamada desteğe ihtiyaç duyar. Duygu ve düşüncelerini açıklarken yönlendirmeye ihtiyaç duyar.

  Konuşma sırasında göz teması kurar. Dinlediklerini, izlediklerini açıklamaya çalışır. Söz dizimi kurallarına uygun cümle kurmada desteğe ihtiyaç duyar. Konuşurken kelimelerin çıkışında zorluk çektiği gözlenmektedir.

  Kendi kendine şarkı, şiir, tekerleme söylemeye çalışır. Sorulan sorulara cevap vermeye çalışır. Duygularını basit cümleler ile ifade etmeye çalışır.

  Kendi kendine şarkı, şiir, tekerleme söyler. Yaptığı günlük işlerle ilgili olarak sorulan sorulara cevap verir. Duygularını çok basit cümleler ile ifade edebilir. Nesne ya da olayla İlgili öğrendiklerini düzgün cümleler ile anlatır.

  Cümle kurmaya çalışır. Kendince konuşmayı başlatır, sürdürür ve sonlandırır. Sohbete katılır. Görsel materyalleri inceler. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır, ihtiyaçları doğrultusunda konuşmaya gerek duyar.

  Cümle kurmaya çalışır . Görsel materyalleri inceler. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır, ihtiyaçları doğrultusunda konuşmaya çalışır.

  Bilişsel Gelişimi
  Dikkat edilmesi gereken olaya /nesneye odaklanır. İleriye doğru ritmik saymaya çalışır. Nesneleri renklerine göre ayırt eder. Mekânda konum ile ilgili yönergeleri uygular.

  Nesne, durum ve olayları gözlemler. Dikkatini çeken durumlarla ilgili sorular sorar. Nesneleri saymaya çalışır. Nesne ve varlıkların tadını ayırt eder, karşılaştırır. Geometrik şekilleri tanır. Nesne veya varlıkları eşleştirme, gruplama, sıralamada rehberlik edilmeye devam edilecektir.

  Nesne ve varlıkları birebir eşleştirir. Nesne ve varlığın büyüklüğünü söyler. İleriye doğru ritmik sayar. Dikkat edilmesi gereken nesne, durum,olaya odaklanır. Nesne veya varlıkları rengine göre gruplar. Geometrik şekilleri tanımasında rehberliğe devam edilecektir.

  Nesne veya varlıkları gözlemler. Varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. Mekanda konumla ilgili yönergeleri uygular. Geometrik şekilleri tanır. Neden-sonuç ilişkisi kurar. Renkleri tanır. İleriye doğru ritmik saymada desteğe ihtiyaç duyar.

  .
  Neden- sonuç ilişkisi kurar. Parça-bütün ilişkisini kavrar. Günlük yaşamda kullanılan sembolleri tanır. Nesne ve varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. Nesneleri sayar. Geometrik şekilleri tanır. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

  Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. Algıladıklarını hatırlar. Nesneleri sayar. Nesne /varlıkları büyüklük ve şekillerine göre gruplar. Geometrik şeklin adını söyler. Nesnenin mekandaki konumunu söyler. Parça-bütün ilişkisini kavrar.

  Nesne ve varlıkları gözlemler. Nesne /varlıkları rengi ve şekline göre gruplar. Nesneleri ileriye doğru birer birer ritmik sayar. Mekanda konum alır. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Parça-bütün ilişkisini kavrar. Algıladıklarını hatırlar.

  Nesne/durum/olaya dikkatini verir. Varlıkların rengini söyler ve varlıkları renklerine göre eşleştirir. Gösterilen geometrik şeklin ismini söyler. Bütün ve yarımı gösterir. Nesnenin mekândaki konumunu söyler. İleriye doğru ritmik saymada desteğe ihtiyaç duyar.

  Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Nesne /varlığın adını söyler. Renkleri tanır,varlıkları renklerine göre eşleştirmede desteğe ihtiyaç duyar. Nesne veya varlığın tadını söyler. Nesneleri sayar. İleriye doğru ritmik sayma yapar.

  .
  Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar. Algıladıklarını hatırlar. Varlıkların rengini söyler ve varlıkları renklerine göre eşleştirir. Nesnenin mekandaki konumunu söyler. Nesneleri sayma ve geometrik şekilleri tanımada rehberliğe ihtiyaç duyar.

  Dikkatini çeken nesne/durum/olayı açıklar. Algıladıklarını hatırlar. İleriye doğru ritmik sayar. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre gruplandırır. Yönergeye uygun nesneyi doğru yere yerleştirir. Dikkatini çeken nesne/durum/olayla ilgili sorular sorar.

  Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir ve adını söyler. Parça-bütün ilişkisini kavrar. Nesneleri büyüklüklerine göre sıralar. Mekanda konum alır. Nesnelerin koku ve tat durumlarını karşılaştırır. İleriye doğru ritmik saymaya çalışır. Renkleri ayırt eder.

  Nesne/varlığın büyüklüğünü söyler. Varlıkları renklerine göre eşleştirir. Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir.Bütün ve yarımı gösterir. Gösterilen sembolün adını söyler. Mekanda konum alır. Olayların neden-sonuç ilişkisini kavrar.

  Olayların neden-sonuç ilişkisini kavrar ve açıklamaya çalışır. Yönergeye uygun nesneyi doğru yere yerleştirir. İleriye doğru ritmik saymada rehberliğe ihtiyaç duyar. Renkleri tanımada güçlük çektiği gözlenmektedir. Gösterilen geometrik şeklin adını söylemeye çalışır.

  .
  Nesne veya varlığın adını söyler. Büyük-küçük, az-çok, açık-kapalı, uzun-kısa kavramlarını ayırt eder. Renkleri tanır ve eşleştirir. Cinsiyetini ayırt eder. Bedeninin bütün organlarını bilir ve gösterir.

  Büyük-küçük, az-çok, açık-kapalı, uzun-kısa kavramlarını ayırt eder. Renkleri tanır ve eşleştirir. Cinsiyetini ayırt eder. Bedeninin bütün organlarını bilir ve gösterir. Renkleri tanır ve eşleştirir.

  Olay ya da duruma ait sorulan sorulara cevap verir. 3-4 parçalı bul-yap çalışmasını yardımsız tamamlar. Bire bir eşleştirme yapar. 3-4 parçalı puzzle çalışmasını yardımsız tamamlar. Cinsiyetini ayırt eder.

  Renkleri tanır ve eşleştirir. 3-4 parçalı bul-yap çalışmasını yardımsız yapabilir. 3-4 parçalı puzzle çalışmasını yardımsız tamamlar. Büyük-küçük, az-çok, açık-kapalı,uzun-kısa kavramlarını ayırt eder. Renkleri tanır ve eşleştirir. Cinsiyetini ayırt eder. Bedeninin bütün organlarını bilir ve gösterir.

  Büyük-küçük,az-çok,açık-kapalı,uzun-kısa kavramlarını ayırt eder. Renkleri tanır ve eşleştirir. Cinsiyetini ayırt eder. Bedeninin bütün organlarını bilir ve gösterir.

  .
  3-4 parçalı bul-yap çalışmasını yardımsız tamamlar. Büyük-küçük, az-çok, açık-kapalı, uzun-kısa kavramlarını ayırt eder. Renkleri tanır ve eşleştirir. Cinsiyetini ayırt eder. Bedeninin bütün organlarını bilir ve gösterir.

  Olay  ya da duruma ait sorulan sorulara cevap verir. 3-4 parçalı bul-yap çalışmasını yardımsız tamamlar. Bire bir eşleştirme yapar. 3-4 parçalı puzzle çalışmasını yardımsız tamamlar. Cinsiyetini ayırt eder.

  Neden -sonuç ilişkisi kurabilir. 3-4 parçalı bul-yap çalışmasını yardımsız tamamlar. Büyük-küçük, az-çok, açık-kapalı, uzun-kısa kavramlarını ayırt eder. Renkleri tanır ve eşleştirir. Cinsiyetini ayırt eder. Bedeninin bütün organlarını bilir ve gösterir.

  Nesne, durum ve olaya dikkatini yaşının gerektirdiği kadarıyla verebiliyor. 1-5 arası nesneleri sayıyor ve sembolünü tanıyor. Nesnelerin adını, rengini, şeklini, dokusunu, kokusunu ve tadını dilinin döndüğünce söylüyor. Nesneleri rengine, şekline ve büyüklüğüne göre eşleştiriyor. Birebir eşleme yapabiliyor. Belli geometrik şekilleri tanıyor. 2 li örüntü yapabiliyor. Parçalardan bütün yapmak için çaba gösteriyor. Algıladıklarını hatırlayabiliyor ve yeniden kullanabiliyor.

  Nesne, durum ve olaya dikkatini yaşının gerektirdiği kadarıyla verebiliyor. Nesneleri rengine, şekline ve büyüklüğüne göre eşleştiriyor. Birebir eşleme yapabiliyor. Belli geometrik şekilleri tanıyor. 2 li örüntü yapabiliyor. Parçalardan bütün yapmak için çaba gösteriyor.

  Öz Bakım Becerileri
  Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Elini-yüzünü yıkar. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır. Okuldaki eşyaları özenle kullanır.

  Elini-yüzünü yıkar. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Beden temizliği ile ilgili araç ve gereçleri kullanır. Okuldaki eşyaları toplar,düzenler. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır.

  Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Elini-yüzünü yıkar. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır. Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Okuldaki eşyaları toplar.

  Okuldaki eşyaları özenle kullanır. Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Elini-yüzünü yıkar. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır.

  Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır. Okuldaki eşyaları özenle kullanır. Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Elini-yüzünü yıkar.

  .
  Okuldaki eşyaları katlar ve yerleştirir. Dinlendirici etkinliklere katılır. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Elini-yüzünü yıkar. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır.

  Bedeni ile ilgili temizlik kurallarını uygular. Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeleri yapar.Y iyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır. Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/içer.

  Dişini fırçalar. Elini/yüzünü yıkar. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Okuldaki eşyaları özenle kullanır ve yerleştirir. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır.

  Okuldaki eşyaları özenle kullanır, yerleştirir. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır. Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/içer. Elini/yüzünü yıkar. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar.

  Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır. Yaşam alanında gerekli düzenlemeleri yapar. Bedeni ile ilgili temizlik kurallarını uygular. Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/içer.

  Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer/içer. Yiyecekleri yerken sağlık ve görgü kurallarına özen göstermeye çalışır. Elini/yüzünü yıkar. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar.

  .
  Okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır, yerleştirir. Elini/yüzünü yıkar. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yemeye/içmeye çalışır.

  Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yemeye/içmeye çalışır.B eslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Bedeni ile ilgili temizlik kurallarını uygular. Okuldaki eşyaları özenle kullanır.

  Kendi kendine yemek yer. Düğmesiz ve bağsız giysileri yardımsız giyer. Tuvalet gereksinimini kendi kendine yapar. Kendine ait eşyaları tanır. Gerektiğinde bir yetişkinden yardım ister.

  Temizlik kurallarını uyuyor.  Elini yardımsız yıkıyor, tuvaletini rehberlik edildiğinde kendisi yapabiliyor. Yiyecekleri sadece canının istediğini, istediği miktarda yemek için çaba gösteriyor. Yemek zamanı kurallarına uymaya özen gösteriyor.

  Görüş ve Önerileri
  Resim faaliyetlerine daha çok yer vererek çizgi gelişimini desteklemenizi tavsiye ederim. Dil gelişimini destekleyici, çocuğunuza kitap okuma ve öyküdeki resimleri anlattırma, öyküden sorular sorup cevaplamasını istemek gibi etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

  Dil gelişimini destekleyici etkinliklerden, çocuğunuza kitap okuma ve öyküdeki resimleri anlattırma, öyküden sorular sorup cevaplamasını istemek gibi etkinliklere daha çok ağırlık vermenizi öneririm. Yemeklerini kendisinin ve oyalanmadan yemesinde daha çok destekleyici olmalısınız.

  Arkadaşlık ve toplumsal ilişkilerinde rahat davranması, kendine güvenerek ifade etmesi için çocuğunuzu daha çok desteklemenizi öneririm. Resim içersinde kullandığı çizgi çalışmalarını birlikte yapacağınız faaliyetlerle geliştirebilirsiniz.

  Dili iletişim amaçlı kullanırken kelimelerin çıkışlarında kelimeyi tam çıkarmasını çocuğunuzdan istemeli ve çıkarttığı kelimeyi cümle içinde örnekleyerek kullanmasını desteklemenizi öneririm. Ritmik sayı saymasını daha çok desteklemelisiniz.

  El becerileri ile ilgili etkinliklerde zamanın önemi hakkında çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Resim faaliyetlerine daha çok yer vererek çizgi gelişimini desteklemenizi öneririm.

  .
  El becerilerini geliştirici etkinliklere yer vermenizi ve çocuğunuzla daha çok kaliteli zaman geçirmenizi öneririm. Çocuğunuza farklı türde kitaplar almanızı, el becerileri ile ilgili materyaller alıp kullanmasını sağlamanızı tavsiye ederim.

  Toplum içinde kendine olan güveninin artırılması için değişik ortamlara katılması ve kendini ifade edebileceği ortamların oluşturulmasını öneririm. El becerilerini geliştirici etkinliklere yer vermenizi ve çocuğunuzla daha çok kaliteli zaman geçirmenizi tavsiye ederim.

  El becerilerini geliştirici etkinliklere yer vermenizi ve çocuğunuzla daha çok kaliteli zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Toplum içinde kendine olan güveninin artırılması için değişik ortamlara katılması ve kendini ifade edebileceği ortamların oluşturulmasını öneririm.

  El becerilerini geliştirici etkinliklere yer vermenizi ve çocuğunuzla daha çok kaliteli zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Resim faaliyetlerine daha çok yer vererek çizgi gelişimini desteklemeniz gelişimi için önemli olacaktır. Sayı sayma çalışmaları yapmanızı öneririm.

  Dil gelişimini destekleyici etkinliklerden, çocuğunuza kitap okuma ve öyküdeki resimleri anlattırma,öyküden sorular sorup cevaplamasını istemek gibi etkinliklere daha çok ağırlık vermenizi öneririm.Nesneleri kullanarak sayı sayma,renk ve şekilleri tanıma etkinlikleri yapmanızı tavsiye ederim.

  Yazı kaynağı : www.ogretmensitemiz.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap