Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  geleceğe dönük hazırlanan tahmini bilançoya ne ad verilir

  1 ziyaretçi

  geleceğe dönük hazırlanan tahmini bilançoya ne ad verilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Proforma Bilanço

  Proforma Bilanço

  Geleceğe dönük, tahmini olarak hazırlanan bilançodur.

  Bir işletmede geleceğe dönük kararların alınabilmesi için gelecekti bilançonun nasıl oluşacağı ile ilgili bir bilgi gerekmektedir. Bu bilginin sağlanabilmesi için çeşitli varsayımlar ve tahminler üzerinde oluşturulan "proforma bilanço" kullanılır.

  Bu tahmini bilanço sayesinde işletmenin gelecekteki varlık ve kaynak dengesi ölçülür. Tahmini bilançoda aktifler, pasifler den yüksekse bu, işletmenin gelecekte ek kaynağa ihtiyaç duyacağını gösterir.

  Proforma bilanço hazırlama yöntemleri aşağıda listelenmiştir;

  Bu terimin İngilizce karşılığı: Pro Forma Balance Sheet

  Bu terim ile ilgili diğer başlıklar: Proforma Gelir Tablosu

  Yazı kaynağı : piyasarehberi.org

  AÖF Finansal Tablolar Analizi (fin402u) 2018-2019 Üç Ders Sınavı

  aöf ders kitapları - tek kaynak çıkmış sorular, özetler, deneme sınavları

  Tanımlar

  Türkiye Muhasebe Standardı TMS1 Finansal Tabloların Sunuluşu Standardına göre ?Finansal tabloların amacı, geniş bir kullanıcı kitlesinin ekonomikkararlar almalarına yardımcı olan, işletmenin finansal durumu, finansal performansı ve nakit akışları hakkında bilgi sağlamaktır. Ayrıca finansal tablolar, yöneticilerin kendilerine emanet edilen kaynakları ne etkinlikte kullandıklarını da gösterir?.

  Toplumun ihtiyaçlarını karşılamak üzere faaliyette bulunan iktisadi birimler olarak tanımlanan işletmelerde meydana gelen iktisadi faaliyetlerle ilgili bilgilere başta ortaklar olmak üzere kredi kurumları, yöneticiler, tüketiciler, kamuoyu vb. ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç duyulan bilgiler işletmenin muhasebe sistemi tarafından üretilen finansal tablolar aracılığı ile sağlanır.

  Finansal tablolar aynı zamanda yönetimin idaresinin sonuçlarını ve yönetimin idaresine verilen kaynakların kullanımının etkinliğini de gösterir. işletme sahipleri adına hareket eden yönetimin yeterliliği finansal tablolar ile belirlenebilir. Böylece karar alıcılar, ekonomik kararlarını bu değerlendirmelere dayanarak verebilirler.

  Bilanço işletmenin belirli bir tarihteki finansal durumunu göstermesi nedeniyle finansal durum tablosu olarak da adlandırılmaktadır.

  Bilançodan beklenen faydanın alınabilmesi için bazı esasların göz önünde bulundurulması gerekir. Öncelikle bilançonun düzenlendiği tarih ve işletme adı, bilanço sözcükleri, raporlamada esas alman para birimi, bilançodaki sayısal bilgilerin sonucundaki kesinlik derecesi açıkça belirtilmelidir. Ayrıca bilançoda (dipnotlarda) uygulanan değerleme ölçüleri ve amortisman yöntemleri ayıklanmalıdır.

  Direkt İlk Madde ve Malzeme: Üretilen mamule göre kullanılacak miktar ve tutarı belirlenebilen ve mamule göre izlemeye değer bulunan maddeleri kapsar.şimdi bu konu ile ilgili çıkmış sorulara göz atalım;

  Direkt İşçilik: Üretilen mamul üzerinde bizzat işlem yapan çalışanların ücret giderlerini kapsar.

  Genel Üretim Giderleri: Üretimle ilgili olduğu hâlde yukarıda açıklanan iki ana gider içine alınamayan giderler de söz konusudur. Bunların tamamı Genel Üretim Giderleri olarak üretimi yapılan mamul maliyetine dahil edilir. Bu giderler mamullere dağıtım yolu ile yüklenir.

  Fon akış tablosu: Fon akış tablosu hazırlanırken fon kavramının hangi anlamda kullanıldığını bilmek zorundayız. Fon akış tablosu işletmenin nereden kaynak sağladığını ve sağladığı kaynakları nereye kullandığını gösteren tablodur. Aktifin tamamı fon olarak kabul edilir.şimdi bu konu ile ilgili çıkmış sorulara göz atalım;

  Yazı kaynağı : www.onlinefotokopi.com

  F\u0130NANSALTABLOLAR-2019-UCDERS.pdf - A\u00e7\u0131k\u00f6\u011fretim Sistemi ile ilgili merak etti\u011finiz her \u015fey AOSDESTEK Sisteminde AOSDESTEK Sistemine | Course Hero

  F\u0130NANSALTABLOLAR-2019-UCDERS.pdf - A\u00e7\u0131k\u00f6\u011fretim Sistemi ile ilgili merak etti\u011finiz her \u015fey AOSDESTEK Sisteminde AOSDESTEK Sistemine | Course Hero

  Anadolu University

  BUSINESS 1

  Yazı kaynağı : www.coursehero.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap