Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gecenin serinliği ile bitki yapraklarının üzerinde toplanan su damlası

  1 ziyaretçi

  gecenin serinliği ile bitki yapraklarının üzerinde toplanan su damlası bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Çiy nasıl oluşuyor?

  Çiy nasıl oluşuyor?


  Meteorolojide; belirli bir yerde ve sabit basınç altında havadaki su buharını doymuş duruma getiren sıcaklık derecesine “çiy noktası” denir. Açık ve rüzgarsız gecelerde bitkilerin yüzeyinde ışıma yoluyla ısı kaybı çok olduğundan, bu yüzeylere yakın havanın sıcaklığı çiy noktasının altına düşer, havadaki su buharı da artık yoğunlaşır ve bu yüzeylerde berrak su damlacıkları haline dönüşür.

  Bu damlalarda yoğurdun ‘damızlığı’ var

  Yörükler hıdrellez sabahı, namazdan sonra, çayırdan çimenden toplamakta kaşık kaşık..

  “Söyle bakalım yoğurdun damızlığı nereden olur?” diye sorar yörükler. Yoğurdun damızlığı ne demek? Şaşırmamalısınız, “mayası”nı kastediyorlar. “Yoğurdun mayası yoğurttan olur" deyip geçerseniz yanılırsınız. Tamam; bir önceki yoğurttan mayalık olarak ayrılan yoğurdu yeni pişirdiğiniz süte katarsınız, yoğurt yaparsınız. Şimdilerde hazır maya da kullanılmakta. Hazır maya laboratuvar işi. Onu geçin! Asıl yoğurt mayasını size “Söyle bakalım yoğurdun damızlığı nereden olur?” diye soran yörük bilir.

  Çünkü yörük sadece hıdrellez sabahı, şafak vakti, sabah namazından sonra bulur, yapar yoğurt mayasını. Hem de serinliğin iliklere işlediği çayır çimen arazide; yabanda..

  Etrafta baharın yeşilliği akşam karanlığında.. Aşağıdaki dere yatağında bir bülbül, bütün gücüyle, tüm nağmelerini döktürerek ötmekte..

  Yörük, sorarsanız tatlı diliyle şöyle anlatacaktır size "Şimdi, benim ninem hıdrellez sabahı namaz için kalkar, abdestini alır, sonra da yaprakların üzerindeki çiyi kaşık kaşık toplar, ılık süte katardı. Tencereyi ılık bir yere koyup bir de sarıp sarmalayınca, akşama doğru bir bakardık ki süt pelteleşmiş, olmuş yoğurt. İşte budur sırrı bu mayanın."

  Gördünüz mü has yoğurt mayasını. Düşünün bir de o yoğurttaki tadı lezzeti.. Ama durun daha bitmedi: "Aynı mayadan ekmek de yaparlardı eskiler."

  Bunlar bizim bilim yerine siyasetle uğraşan üniversitelerimizin literatürüne geçmiş değil. Onlara göre en bilinen maya, nohuttan ya da kuzuların midesindeki bir enzimden yapılır. Peki ama bir tek hıdrellezde mi yapılmakta bu maya, toplanmakta kaşık kaşık çiy?

  Gelen cevap ilginç: "Bu maya bir tek hıdrellez zamanı üç gün tutar, başka zaman tutmaz."

  Yörükler aralarında maya takas ederler. Maya alıp maya verirler ayrıca. Bu “damızlık” değişimi, nazar değer inancıyla akrabalar arasında oluyor. Eğer mayalanan yoğurt tutmazsa nazar değdiğine inanılıyor ve nazardan korunmak için sofradaki her şeyin üzerine (tereyağı, yoğurt, süt, kaymak, bal, üretilen her ne varsa) çöreotu atılıyor. Hey gidi Anadolu hey!

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  çiy

  Çiy kelimesi ne anlama gelmektedir?

  Havada buğu durumundayken akşamın ve gecenin serinliği ile yerde veya bitkilerde toplanan küçük su damlalarına ne denir?

  Çiy Damlalarından Yoğurt Mayalıyorlar - Dailymotion Video

  Çiy damlalarından yoğurt mayalıyorlar

  Çiy damlalarından yoğurt mayalıyorlar

  Tarihçe

  Gizlilik ve çerez

  Aydınlatma politikası

  Podcast

  Dosyalar

  Covid-19 Tablo

  Covid-19 Aşı

  Yayın ilkeleri

  Künye

  Sosyal medya

  Basın odası

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap