Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gece gökyüzünün kırmızı olması

  1 ziyaretçi

  gece gökyüzünün kırmızı olması bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gökyüzü bazı geceler neden kızıl olur?

  Gökyüzü bazı geceler neden kızıl olur?

  Göster

  Google Twitter

  Yükleniyor

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Gökyüzünde kırmızı bulut ne anlama gelir? Bulutların kırmızı ve pembe olması neye işarettir? Gece Gökyüzü Hava neden kırmızı olur?

  Kırmızı gökyüzü ne anlama gelir, neden olur? Kırmızı gökyüzü Çin'de şaşkınlık yarattı!

  Kırmızı gökyüzü ne anlama gelir, neden olur? Kırmızı gökyüzü Çin'de şaşkınlık yarattı!

  KIRMIZI GÖKYÜZÜ NEDEN OLUR?

  Global Times, Zhoushan Meteoroloji Bürosu personeline dayandırdığı haberinde bu durumun ışığın yansımasına neden olduğu bilgisini kullanıcıları ile paylaştı.

  Aynı habere göre, Zhoushan Meteoroloji Bürosu personeli, Zhoushan'da havanın sisli ve bulutlu olduğunu ve kırmızı gökyüzünün düşük seviyeli bulutlardan gelen ışığın yansımasından kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

  Wuhan'daki Çin Yerbilimleri Üniversitesi'nin uzay fiziği araştırma ekibinden bir uzman, Güneş aktivitesinde önemli bir anormallik olmadığını söylerek, jeomanyetik ve güneş aktivitesi Zhoushan'da gökyüzünü kırmızıya çevirdiği bilgisine yer verdi.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Gökyüzü Neden Kırmızı Olur? Kısaca Açıklaması

  Gökyüzü Neden Kırmızı Olur? Kısaca Açıklaması

  Muhteşem bir görsel oluşturan gökyüzü, güneşin doğuşu ve batışı anında harika bir kırmızı renk görseli meydana getirir. Bu eşsiz görüntü dünyanın birçok farklı yerinde daha etkili bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Bu ise genelde farklı renklerin birbiri üzerinden meydana getirdiği fiziksel etki ile beraber oluşmaktadır.

   Gökyüzü Neden Kırmızı Olur?

   Güneş doğarken veya batarken atmosferin üst kademelerinde farklı bir açı meydana getirir. Bu açı ile vuruş ile beraber fantastik bir görüntü ortaya çıkar. Güneş ışınları gökyüzünün üst katmanlarını delerken mavi dalga boyları bölünür ve emilmek yerine yansır. Bu doğrultuda ufuk iyice alçaldığı sırada yeşil ile beraber mavi renk dağılmaya başlar. Bunun sonucunda ise turuncu ve kırmızı bir renk ortaya çıkar. Böylece renk kırılması ve yansıması ile beraber dalga boyu üzerinden, mavi ve yeşil renklerin dağılımı ile harika bir kırmızı görüntü ortaya çıkar. Tabii farklı tonlarda bu kırmızı aynı zamanda turuncu olarak da etkisini göstermektedir.

  Gökyüzü Neden Kırmızı Olur? Kısaca Açıklaması

   Gökyüzü neden kırmızı hale geldiği kısaca, dalga boylarının birbirleri üzerinden yansıması ile beraber yaşandığını söylemek mümkün. Bu bağlamda mavi ve mor olan dalga boyu kısa renkler dağılırken, turuncu ve kırmızı gibi dalga boyu uzun renkler yüzeye kadar ulaşır. Böylece ortaya muhteşem bir manzara çıkar ve turuncu ile kırmızının harika bir tonu görsel olarak etkisini gösterir. Yani eğer mavi ve yeşil gibi renklerde uzun dalgalı olsaydı, turuncu ve kırmızı yerine bu renkleri görmek mümkün hale gelirdi.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap