Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gebelikte tetanoz aşısı sonrası ağrı

  1 ziyaretçi

  gebelikte tetanoz aşısı sonrası ağrı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman ve kaç kez yapılır? Tetanoz aşısı sonrası ağrı olması normal bir durum mu?

  Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman ve kaç kez yapılır? Tetanoz aşısı sonrası ağrı olması normal bir durum mu?

  Hamilelik sürecinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi kişinin ve bebeğin sağlığının en üst düzeyde korunmasıdır. Bunun için bazı aşılar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tetanos aşısıdır. Zamanında ve uygun şekilde yapıldığında hem anne hem bebek durumdan korunabilir. Enfeksiyon riski oluşturduğundan bu durum önemlidir ve doktor kontrolünde olunması gerekmektedir. Buradaki amaç sadece var olan sağlığı koruma değil aynı zamanda erken doğum riskini azaltmak, yenidoğan bebeklerde var olabilecek enfeksiyonları engellemek gibi durumlar da olabilmektedir. Bu durumda; hamilelikte tetanoz aşısı kaç yıl korur? Tetanoz aşısı düşüklüğe neden olur mu?

  HAMİLELİKTE AŞILAMANIN AMAÇLARI NELERDİR?

  HAMİLELİKTE TETANOS AŞISI NE ZAMAN YAPILIR?

  Hamile kalmadan önce aşı yapılmayan anneler hamileliğin iki ya da üçüncü aylık dönemlerinde birer ay ara ile iki doz tetanoz aşısı yapılır. İkinci doz aşıdan 6 ay sonra ise üçüncü doz verilir. Ancak hamilelik öncesi bu aşılarını olmuş anne adayları aşının ardından 10 yıl gibi bir zaman geçmemiş ise tek doz aşı da yapılabilir.

  Hamilelik döneminde tetanos aşısının yapılması gerekmektedir. Hem anne adayı için hem de bebeğin sağlığı açısından bu durum oldukça önemlidir. Bir tetanos vakasının yüzde 60'ı ölümcül olabilmektedir.

  TETANOZ HASTALIĞI NASIL GEÇER?

  Aşı olmayan kişilere, temiz olmayan koşullarda yapılan doğum, kürtaj, ameliyat, enfeksiyonlar, yaralanmalar gibi kazalarda direkt temasla kana geçer ve hızlı bir şekilde çoğalır.

  Gelişmemiş ülkelerde bu sorun yaygın olarak görülebilmektedir ve burada da göbek bağının uygun olmayan şekilde kesilmesi sonucu görülür. Gelişmemiş ülkelerdeki yenidoğan ölümlerinin en beirgin ve yaygın sebebi tetanostur.

  Anne adayları hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlığı için tetanoz aşısı yaptırmalıdır.

  TETANOZ AŞISI HAMİLELİKTE NE ZAMAN VE KAÇ KEZ YAPILIR?

  Tetanos aşısı hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Ancak genel olarak doktorların söyledikleri; gebeliğin üçüncü ayının bitmesinden sonra olabilecek şekildedir. Eğer anne adayı hamile kalmadan önce bu aşıyı olduysa ve üzerinden 10 yıl geçmemişse tek doz olabilecek şekilde de aşı yaptırılabilir.

  Aynı zamanda hamilelikte tetanoz aşısı aç ya da tok karnına yapılabilir gibi bir durum belirtilmemiştir. Uygun koşullar sağlandığında doktor kontrolünde aşılar tamamlanabilir.

  HAMİLELİKTE TETANOZ AŞISI SONRASI AĞRI

  Hamilelikte tetanos aşısı sonrası ağrı en sık görülen etkenlerden bir tanesidir. Ağrı ile şişme şikayetleri yan etkiler arasındadır. Ancak şikayetler 10 ile 12 saat sonra biter.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Hamilelikte Tetanos Aşısı Yan Etkileri Ne Tetanos Aşısı Zararlı mı

  Hamilelikte Tetanos Aşısı Yan Etkileri Ne Tetanos Aşısı Zararlı mı

  Tetanos önceden önlenmesi mümkün bir hastalıktır. Bunu önlemenin tek yolu ise tetanoz aşısı olmaktır. Tetanoz aşısının yapısınd mikroorganizmalar yer almamaktadır.  Hamile anne adayları da bu aşıyı hamilelikleri boyunca yaptırabilirler. Fakat uzmanlar hamileliğin 3.ayını bitiren annelerin tetanoz aşısını gönül rahatlığıyla yaptırabileceğini söylemektedirler. Tetanoz aşısını sağlık ocakları veya ana çocuk sağlığı merkezlerinde yaptırılmaktadır.

  Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

  Dr. Hakan Kılavuz bu hususta şu bilgileri vermektedir;

  Hamileler tetanoz aşısını mutlaka yaptırmalıdır. Bu aşı anne karnındaki bebek için bir tehlike teşkil etmez ve hamileliğin 20. ve 24.haftalarında olmak üzere 2 defa yapılmaktadır. Tetanoz aşılarını aile sağlık merkezlerine gidip gönül rahatlığıyla olabilirsiniz.

  Hamilelikte yapılan tetanoz aşısı, bebeği doğumda oluşma riski bulunan tetanoz hastalığından ve yenidoğan tetanozundan korumaktadır. Eğer anne adayı önceden tetanoz olmuşsa, bunun üzerinden en az 10 ay geçmişse veya hiç tetanoz aşısı olunmamışsa hamilelik döneminde 2 doz olmak üzere tetanoz aşısı uygulanabilir. Bu dozlar arasında 1 ay beklenir. Tetanoz aşısının hamilelikte yapılmasındaki amaçların en önemlisi bebeğin yenidoğan tetanozuna yakalanmasını önlemektir.

  Hamilelikte Tetanoz Neden Olur?

  Tetanoz, vücutta Clostridiumtetani adlı bakterinin sebep olduğu enfeksiyonel bir hastalıktır. Bu bakteri doğada bulunan yaygın bir bakteridir ve çoğunlukla bilinenin aksine sadece paslı maddeler dolayısıyla değil daha çok topraktan bulaşmaktadır. Diğer bir değişle, ciltte açık yara ve kesiklerin toprak, toz, pas veya hayvan dışkısıyla teması tetanoz bulaşımına sebep olmaktadır.

  Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

  Hamilelikte olunan tetanoz aşısının bir takım geçici ve hafif yan etkileri vardır:

  Tetanoz aşısını olduktan sonra aşağıdaki belirtileri yaşamanız durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız:

  Hamilelikte tetanoz aşısı vurdurmak düşüğe neden olmaz.

  Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ateş Yapar mı?

  Tetanoz aşısı her on kişiden birinde hafif veya yüksek ateşe sebep olabilir.

  Daha Önce Tetanoz Aşısı Olan Hamilelikte Yine Tetanoz Aşısı Yaptırmalı mıdır?

  Dr. Mustafa Erkoçoğlu bu hususta şu bilgileri vermektedir;

  Hamilelikten önce tetanoz aşısı olan anne adaylarının, eğer aşı üzerinden 10 yıl geçmemişse tetanoz olmalarına gerek yoktur. Ancak 10 yıldan daha fazla bir zaman geçmişse anne adayları hamilelikte tek dozluk tetanoz aşısı olabilirler. Öte yandan önceden hiç tetanoz aşısı olmamış kişiler hamilelikte tetanoz aşısını yaptırmalıdır. Bu aşı hamileliğin 2. ve 3. aylarında yapılmaktadır. İki doz arasında bir ay beklenirken üçüncü doz için 6 ay beklenmektedir.

  Hamilelikte Aşı Olunur mu Yapılır mı? Sağlık Ocağında Yapılan Aşılar Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer? Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nasıl Geçer?

  Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer? Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nasıl Geçer?

  Tetanoz aşısı nasıl geçer, aşının yan etkileri nasıl geçer ve çok daha fazlasını bu yazıda bulacaksınız.

  Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

  Tetanoz tıbbi bir terimdir. Bir bakteriyel toksinin neden olduğu oldukça ciddi bir hastalıktır. Tetani adı verilen bakteriyel toksinin insanın sinir sistemini etkileyen, bilhassa da çene ve boyun kaslarında ağrılı kas kasılmalarına yol açan çok ciddi bir hastalıktır. Genellikle hayvan ısırması ya da delici yaralar, dövmeler, cerrahi yanıklar sebep olmaktadır.

  Tetanoz hastalığına karşı geliştirilmiş ve uygulanan aşı vardır. Tetanoz aşısı 5'li karma aşı şeklinde tatbik edilir. Dolayısıyla tekrarlanan dozları sebebiyle de tetanoz aşısının ağrıları epece can acıtıcı olabilmektedir. Tetanoz aşısının ağrıları 24 ile 48 saat içinde kendiliğinden de düzelebilmektedir. Fakat eğer tetanoz aşısı sonrası ağrı dayanılmaz bir hal almışsa bazı önlemler alınabilir.

  Kas ağrılarına karşı doktor ağrı kesici verebilir.

  Kişi kendisi ağrılı bölgeye ısı uygulayabilir. Bunun için sıcak bir havlu ağrılı kas üzerinde tutulabilir.

  Bazen ağrılı bölgeye hafif masaj yapmak da olumlu sonuç verebilir.

  Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nasıl Geçer?

  Tetanoz aşısının bazı yan etkileri vardır. Bu etkiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı insanlarda daha zor seyrederken bazılarında daha hafif yan etkiler görülmektedir. Tetanoz aşısının yan etkileri yorgunluk, bulantı, hafif ateş ya da eklem ve kas ağrıları biçiminde görülebilmektedir.  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap