Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gebelik testinde sonradan çıkan silik çizgi

  1 ziyaretçi

  gebelik testinde sonradan çıkan silik çizgi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gebelik Testinde Sonradan Çıkan Silik Çizgi Ne Anlama Gelir? - KizlarSoruyor

  Gebelik testinde sonradan çıkan silik çizgi

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik planlaması yapan veya doğum kontrol yöntemlerini kullanan cinsel olarak aktif her kadın, hamilelik testi sonucunu beklerken heyecan ve tedirginlik içerisindedir. Uygulanabilirlik açısından basit olan ve kolayca temin edilebilen idrar testleri, hamileliği tespit etmek için sıkça kullanılmaktadır. Test sonucunun negatif ya da pozitif olduğu çizgiler üzerinden anlaşılabilir. Bu nedenle, hamilelik testinde silik çizgi görünmesi akıllarda soru işareti bırakacaktır.

  Hamilelik testleri nasıl çalışır?

  Evde yapılan gebelik testleri, hamilelik döneminde idrarda bulunan ve hCG olarak bilinen insan koryonik gonadotropin hormonunun seviyesine göre sonuç vermektedir.  Kan numunesi alınarak yapılan testlerde de hCG tespit edilmektedir.

  Plasentanın; bebeğe besin sağlamak, atık maddeleri uzaklaştırmak ve diğer hayati işlevleri yerine getirmek gibi görevleri vardır.  hCG, plasentada gelişen aynı hücreler tarafından kan dolaşımına katılır. Döllenmiş yumurta, yaklaşık 6 gün içerisinde rahime yerleştiği zaman salgılanmaya başlanır. İmplantasyon gerçekleştiğinde, hem kanda hem de idrarda hCG tespit edilebilir. hCG konsantrasyonu başlangıçta azdır, ancak takip eden günlerde hızla artacaktır. Kan testleri, hamileliği erken dönemde ve kesin olarak tespit edebilir. Evde yapılan hamilelik testleri, doğru zamanlarda gerçekleştirildiğinde hCG’nin varlığını saptamak için uygun bir araçtır.

  İlginizi çekebilir: Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

  Hamilelik testleri ne zaman yapılmalıdır?

  Teorik olarak idrardaki hCG seviyesi, beklenen adet tarihinden 5 gün önce tespit edilebilecek kadar yüksek olabilir. Mevcut olan testlerinin çoğunda, beklenen adet döneminin ilk gününde %90 oranında kesin sonuç elde edildiği iddia edilmektedir. Fakat yapılan araştırmalar bu kitlerin güvenilirliğinin gebeliğin ilk evrelerinde belirsiz olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan testin sonucu negatifse, çok erken hamilelik döneminde olunabilir. Korunmasız cinsel ilişkide bulunan kadınların, testi birkaç gün sonra tekrar etmesi gerekebilir.

  Doğru sonucu görebilmek için, tahmini adet gününden 4-5 gün sonra testin uygulanması daha uygun olacaktır. Böylece, hamileliğin mevcut olması halinde hCG seviyesi daha fazla yükselecek ve testin güvenirlik oranı artacaktır.

  Hamilelik testleri nasıl yapılır, nasıl yorumlanır?

  Öncelikle testin son kullanım tarihi kontrol edilmelidir. Saklama koşullarının dahi, testin performans ve güvenilirliği etkileyecek şekilde olmadığından emin olunmalıdır. Test kitleri temelde birbirleriyle benzer olsa da, kullanım talimatları dikkatli bir biçimde uygulanmalıdır. İdrarın en yoğun olduğu sabah saatlerinde test gerçekleştirilmelidir. Bazı cihazlarda test çubuğuna doğrudan idrar akışı sağlanırken, bazılarında ise idrar damlalık yardımıyla çubuk üzerine aktarılmalıdır. Talimatlarda belirtilen süre boyunca beklenmeli, süre aşımı sonrasında oluşan sonuçlar dikkate alınmamalıdır.

  Evde uygulanabilen hamilelik testleri, mavi veya pembe çizginin belirdiği küçük bir pencereye sahiptir. Tek çizgi negatif, çift çizgi ise pozitif bir sonuca işaret etmektedir. Pozitif ve negatif sonuçları, testin türüne göre artı veya eksi işaretleri ile gösterilebilir. En yeni dijital testlerde ise sonuca göre “hamile” veya “hamile değil” yazısı okunabilir.

  Gebelik testinde çizgi silik çıkarsa ne anlama gelir?

  Koyu bir tek çizginin yanında silik bir çizginin daha olması, genellikle gebeliğin var olduğunu ancak idrarda koyu bir çizgi oluşturmak için yeterli düzeyde hCG hormonu bulunmadığını gösterir. Bu durum, gebeliğin erken döneminde meydana gelebilir. Embriyo rahim içerisine yerleşip geliştiğinde hCG seviyeleri yükselir ve çizgi koyulaşır. hCG seviyeleri, beklenen adet gününden birkaç gün sonra ölçümlenebilecek düzeye ulaşır. Hamilelik testinde silik çizginin bulunması halinde testin tekrarlanması gerekir.

  Gebelik testinde sonradan çıkan silik çizgi pozitif sonucu mu gösterir?

  Hamilelik testinde görülen silik çizgi, her zaman için pozitif bir gebeliğin belirtisi değildir. Test çubuğundaki idrarın buharlaşmasından dolayı sonuç çizgisi belirli bir süre boyunca pozitife benzer sonuç gösterebilir. Hamilelik testinde çok soluk bir çizgi oluşmuş ise, bu durum pozitif sonuç olarak yanlış yorumlanabilen bir buharlaşma hattıdır ve birkaç gün sonra testin tekrarlanması tavsiye edilir.

  Hamilelik testinde silik çizgi neden oluşabilir?

  İdrar testlerinde bulunan ikinci çizginin silik olmasına neden olabilen etkenler şöyledir:

  Beklenen adet tarihinden önce test yapmak, idrarda testin tespit etmesi için yeterli düzeyde hCG hormonunun bulunmayacağı anlamına gelir. Bu dönemde uygulanan testlerde silik çizginin oluşması halinde en az üç gün beklenmeli ve test tekrarlanmalıdır.

  hCG hormonları, idrarın yoğun ve konsantre olması halinde daha belirgindir. Fazla su tüketmek idrarı seyreltir ve böylece uygulanan test sonucunda silik çizgi görünebilir. Sabah saatlerinde uygulanan testlerin güvenirliği daha yüksektir.

  Kimyasal gebeliklerde veya düşüklerde artık bir embriyo bulunmasa dahi, vücutta testin tespit edebileceği düzeyde hCG hormonu olabilir. Bu tür problemler sağlıksız yumurta hücrelerinden, sperm kalitesinden veya enfeksiyonlardan kaynaklanabilir.

  Yumurtlama günü, adet periyotlarına göre tahmini olarak belirlenir. Ancak, her kadının zamanında yumurtlamadığı bilinen bir gerçektir. Beklenen tarihten daha sonra gerçekleşen yumurtlama nedeniyle geç döllenme oluşur ve böylece beklenen adet tarihinin gecikmesi halinde dahi hCG düzeyinin tespit edilmesi zorlaşır.

  Detaylı bilgi için: Geç Döllenme Nedir, Kimlerde Olur?

  Hamilelik testlerinin tümü idrardaki hCG miktarına aynı şekilde tepki verememektedir. İdrar testlerinin tespit edebileceği hCG düzeyi, testin duyarlılığı ile orantılıdır. hCG’nin sadece 15-20 mIU / L’sini alabilen bir test daha hassastır ve hamileliği 30-50 mIU / L’ye duyarlı bir testten daha erken tespit edebilir. Bazı testler hamileliğin erken dönemlerinde bile doğru sonucu gösterse de, hamilelik testinde silik çizgi oluşmaması için adet tarihinin gecikmesinden sonra uygulanması daha doğru olacaktır.

  Yazı kaynağı : ivoxtupbebekmerkezi.com

  SİLİK ÇİZGİ SAATLER SONRA ÇIKMIŞ????

  480,160 soru

  2,508,405 cevap

  3,200,157 yorum

  115,752 üye

  Yazı kaynağı : hamilesorucevap.annelertoplandik.com

  Teste sonradan çıkan silik cizgi

  Hamilelikte İşine Yarayacak 2 Bileşen: Omega-3 ve Metafolin®!

  Hamileliğinde hem kendi sağlığın hem de bebeğinin anne karnındaki gelişimi için bazı bileşenlere eskisinden daha fazla ihtiyacın olacak. Bun

  Yazı kaynağı : www.anneysen.com

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

  Hamilelik şüphesi olan kadınların tamamı bu şüphesinden kurtulmak için hamilelik testine başvurur. Hamilelik testi ilk andan itibaren gebelik olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Çok basit bir prosedürle yapılan hamilelik testi bize gebe olup olmadığımızı söyleyecektir. Bir hamilelik testinde en çok karşılaştığımız işaretlerden biri silik çizgidir. Peki, silik çizgi ne anlama geliyor?  Silik çizgi çıktı, hamileyim?

  Bunun gibi birçok sorunun cevabı silik çizginin anlamında yatıyor.  Hamilelik testinde kadınlar için tek bir çizgi testin negatif sonucunu gösterir. İki tane çizgi varsa gebelik süreci tescillenmiş olur. Ancak bir çizgi netken bir çizgi silik oluyorsa anne adayları biraz strese girebilir. Çünkü bu durumda hamile olup olmadığınız düşüncesi kafanızda yer edinir.

  Gebelik testinde silik çizgi prosedürün yanlış yapıldığını gösterebilir. Her testin hassasiyeti farklıdır. Bu yüzden belirtilen tüm adımların titizlikle yapılması gerekir. Hamilelik testinde silik çizgi çıktıysa öncelikle yapmanız gereken testi tekrar etmektir. Yine aynı sorunu yaşadıysanız bir uzmana görünebilirsiniz.

  Silik çizginin neden çıkabileceğine değinirsek bu konuda sizi daha iyi aydınlatmış olacağız.

  Hamilelik testinde silik çizgi neden çıkar?

  Hamilelik testlerinde çok sık olmasa da bir çizginin silik çıkması durumu yaşanabilir. Bir çizginin silik çıkmasının birçok nedeni olabilir. Gebelik testinde bir çizginin silik çıkmasına yol açabilecek en genel nedenleri hemen sizlerle paylaşalım;

  Testi Erken Uygulama:  Gebelik şüpheniz varsa testi mutlaka doğru zamanda yapmanız gerekiyor. Testi olması gereken zamandan erken uygularsanız bir çizgi silik çıkabilir. Beklenen adet döneminin tarihinden önce testin yapılması en bilinen hatalar arasındadır. Bu durumda kadında hCG hormonu bulunmaz. Bu yüzden bir çizgi silik çıkabilir. Bu durumda 3-4 gün bekleyin ve testi tekrarlayın.

  Yanlış İdrar Yapımı: Hamilelik testlerinde hCG hormonunun değişimine bakılarak gebelik sonucuna ulaşılır. İdrarın yanlış yapımı bir çizginin silik çıkmasına yol açabilir. İdrarın yoğun ve konsantre olduğu zamanlarda hCG hormonu daha belirgin olur. Çok su tüketirseniz idrarınız seyrelir ve test sonucu silik olabilir. Bu yüzden bol su tüketmediğiniz bir anda, özellikle de sabah saatlerinde yaptığınız test daha güvenilir sonuçlar verecektir.

  Erken Düşük Sorunu:  Bazı anneler kimyasal gebelik yaşayabilir ya da erken düşük sorunu görülebilir. Bu durumlarda embriyo olmasa da anne adayının vücudunda belli oranda hCG hormonu bulunabilir. Bu sorunlar sağlıksız olan yumurta hücresi, düşük sperm kalitesi ya da bazı enfeksiyonlar sebebiyle yaşanabilir. Bu durumlarda bir çizgi silik çıkabilir.

  Döllenmenin Geç Olması:  Anne adayının yumurtlama günü adet düzenine göre tahmini olarak belirlenmektedir.  Bazı kadınlar da olması gereken zamanda yumurtlamaz. Beklenen tarihten sonra yumurtlayan kadınlar da olabilir. Bu durumda geç döllenme yaşanır. Bu durumda beklenen adet tarihi gecikir ve hCG düzeyi belirlenemez. Geç döllenmede bir çizgi silik çıkabilir.

  Duyarlılığı Düşük Test: Hamilelik testleri farklı özelliklerde üretilmektedir. Her hamilelik testi idrardaki hCG oranına aynı tepkiyi vermez. İdrar testinde tespit edilebilen hCG oranı testin duyarlılığına göre değişir.  Bazı testler gebeliğin varlığını çok daha erken belirleyebilir. Bazı testlerde de erken dönemde sonuç alınamayabilir. Hamilelik testinizde silik çizgi sorunuyla karşılaşmamanız adına adet tarihinin gecikmesinden sonra test yapmanız daha doğru olur.

  Hamileliğin Yeni Olması: Gebelik testinin silik çizgi çıkmasının en büyük nedenlerinden biri hamilelik sürecinin henüz çok yeni olmasıdır. Beta hCG hormonu kan testlerinde hemen belirlenebilir. Ancak evde yapılan hamilelik testlerinde bu belirlemeyi yapmak zorlu olabilir. Ayrıca her idrar testinin duyarlılığı farklı olduğundan bazı testler gebeliği erken dönemde belirleyemeyebilir.

  Buharlaşma Yaşanması: Hamilelik testinde silik çizgi olmasının bir diğer nedeni ise buharlaşma olacaktır. Çizgilerin belirgin olarak görünmesini sağlayan boyalar idrardan etkilenebilir. Buna bağlı olarak yayılma görülebilir. Bu durumda gebelik olumlu olsa da çizgi silik görünebilir. Bu yüzden belirtileriniz güçlüyse hemen testi tekrarlamayı deneyin.

  Hamilelik testinde silik çizgi çıktıysa ne yapılmalıdır?

  Hamile kaldığına yönelik şüpheleri güçlü olan kadınlar her zaman bu konuda bir adım atarlar ve erken de olsa gebelik testi yaparlar. Evde yapılan gebelik testinde silik çizgi çıkması gibi durumlar yaşanabilir. Bir çizginin düzgün diğerinin silik çıkması kadınları strese sokan bir durumdur.

  Evde kendi imkanlarınızla yaptığınız bir gebelik testinde silik çizgi gördüyseniz yapmanız gereken en doğru davranış testi tekrar etmek olacaktır. Ayrıca farklı duyarlılıkları olan başka marka hamilelik testlerini de yapabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak doktorunuza başvurarak bir kan testi yaptırarak sonucu netleştirme şansınız da vardır.

  Hamilelik testleri nasıl yorumlanır?

  Bir hamilelik testini yapmadan evvel son kullanma tarihine bakmalısınız. Saklama koşulları da testin güvenilirliğini etkilemektedir. Test kitlerinin genel mantığı birbirine çok benzemektedir. Bir testi yapmadan önce kullanma talimatını mutlaka okumalı ve tam olarak uygulamalısınız. Uzmanlar idrar oranının en yoğun olduğu sabah saatlerinde testi yapmanızı önermektedir.

  Gebelik testlerinden bazılarında test çubuğuna doğru idrar akışı sağlanır. Bazılarında da idrar bir damlalık kullanılarak çubuğun üzerine akıtılır.  Hamilelik testini yaparken kullanım talimatında yer alan süre kadar beklemeniz gerekiyor. Süreyi aşarsanız ortaya çıkan sonuç doğru olmayacaktır.

  Evde yaptığınız gebelik testinde mavi ya da pembe çizginin olduğu bir pencere olacaktır. Tek çizgi gebeliğin olmadığını, çift çizgi ise pozitif bir sonuç olduğunu gösterebilir. Bir çizgi silik çıkarsa sonuç net olmaz ve bu durumda belirttiğimiz önlemleri almanız doğru olur.

  Yazı kaynağı : www.ayseduman.com

  Gebelik testinde sonradan çıkan silik çizgi

  İdrar testinde sonradan çıkan silik çizgi

  Gebelik Testinde Sonradan Çıkan Silik Çizgi

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap