Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gebelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır

  1 ziyaretçi

  gebelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gebelik testi (Hamilelik testi) nedir? Gebelik testi ne zaman yapılır?

  Gebelik testi (Hamilelik testi) nedir? Gebelik testi ne zaman yapılır?

  Anne olmak isteyen her kadın heyecanla gebe olup olmadığını anlamak için çeşitli yollara başvurur. Bunlar gebelik testleridir. Memorial Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü uzmanları gebelik testleriyle ilgili en merak edilen soruları yanıtladı.

  Gebelik testi nedir?

  Hamilelik testleri yani gebelik testleri bir kadının bebek bekleyip beklemediğini öğrendiği bir yöntemdir. Gebelik testi, kadının hamile olup olmadığının anlaşılması için kandan ya da idrardan yapılan bir testtir. Gebelik testinde kanda veya idrarda hCG hormonu aranır. Eğer hCG hormonu tespit edilirse kadın hamile anlamına gelmektedir.

  Gebelik testi hangi hastalıkların teşhisi için yapılır?

  Gebelik testi yani hamilelik testi hCG hormonunun yani hamileliğin teşhisi için yapılmaktadır.

  Gebelik testi nasıl yapılır?

  İki çeşit gebelik testi vardır. Biri kandan gebelik biri de idrardan gebelik tespiti için yapılmaktadır. Gebelik kan testi kişinin damar yolundan alınan kan ile yapılmaktadır. Kanda gebelik testinde iki çeşit vardır. Birinde hCG hormonunun kesin değerini gösterir diğerinde ise kanda gebeliğin olup olmadığı belirlenir. İdrarda da gebelik aranabilir. Anne adayı kadının idrarı idrar numune kabına alınır, test çubuğu bu idrarın içine daldırılır ve laboratuvarda gebelik tespiti yapılır. Ayrıca evde yapılan hamilelik testleri de buna benzer çalışır. Burada da eczaneden alınan gebelik testi idrar yaparken çubuğun orta kısmına idrar getirilir. Biraz bekledikten sonra çubuktaki iki çizgiden gebelik olup olmadığı tespit edilir.

  Gebelik testi hakkında sık sorulan sorular 

  Kanda gebelik testinin avantajları nelerdir?

  İdrar testine göre daha erken sonuç alınabilir. Kanda tespit edilen hCG seviyesi sayesinde sağlık açısından gereken değerlendirmeler yapılabilir.

  Hamilelik ne zaman belli olur?

  Hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtında net bir zaman belirtmek doğru olmamaktadır.

  Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

  Adet döngüsü geciken sağlıklı bir kadın gecikmenin ardından en az beş en çok bir hafta sonra hamilelik testi yaptırabilir. Hamilelik kan testi ile daha net şekilde belirlenmektedir.

  Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

  Pek çok kadın “hamilelik testi ne zaman yapılır” sorusunun yanıtını merak eder. “Gebelik testi ne zaman yapılır” sorusunun yanıtı şöyle olabilir: Regl periyodunun gecikmesinden en az beş gün ile bir hafta sonra yapılmalıdır. Gebelik testi sonucu ile ilgili yanlış değerlendirmeler yani negatif sonuç almak testi daha erken yaptırmak sebebiyle olabilir.

  Gebelik testi sonucu nasıl değerlendirilir?

  Gebelik testi sonucu pozitif çıkar ve hCG değeri 10 ıu/l üzerindeyse bu gebe olunduğu anlamına gelir. Korunmasız cinsel ilişkiden bir hafta 10 gün sonra eğer hamilelik oluşmuşsa kanda hCG hormonu yükselir; evde yapılan testlerde de böylece gebelik belli olabilir.

  Gebelik testi ne zaman belli olur?

  Adet periyodunun gecikmesinden bir hafta sonra yapılan testlerde gebelik testi sonucu belli olmaktadır.

  Kanda gebelik testi kaç olmalı?

  Hamile bir kadında hCG hormonu değeri her gün artar. 0-2 haftalık gebelikte bu değer 5-50, 2-3 haftada 1000-5000, 3-4 haftada 5000-10000, 6-8 haftada 15000-200000 arasında olur.

  Gebelik testi pozitif ne anlama gelir?

  Hamilelik testi sonucu pozitif çıkarsa; bu, hamileliğin varlığı anlamına gelmektedir. Gebelik testi negatif ise gebeliğin olmaması anlamındadır.

  Erken gebelik testi nedir?

  Erken gebelik testleri gebe olup olmadığını bir an önce öğrenmek için üretilen testlerden biridir. Bu testler reglnin geciktiği günden beş-6 gün öncesine kadar bile sonuç verir. İdrardan hCG hormonunu ölçen bir testtir. Gebe olmayan kadınlardaki hCG hormonu 5 mIU/ml'den azdır. Bu testlerde 5 ve üstü değerler tespit edilebilir.

  İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

  Anne adayları gebelikten şüphelenince ilk olarak idrar testi yapmak isterler. Eğer evde yapılan testte pozitif sonuç alınırsa kan testine gidilir. Fakat hamilelik önce kanda sonrasında idrarda belli olur. Çok erken bir süreyse idrarda negatif görünebilir.

  Erken gebelik testi ne zaman yapılır?

  Adet döngüsünün geciktiği günden beş gün sonra yapılabilir.

  Farklı yollarla hamilelik testi yapılabilir mi?

  Halk arasında merak edilen sorulardan biri de hastane ortamı dışında gebelik testi yapılıp yapılmayacağıdır. Pek çok kişi “Limonla hamilelik testi”, “Şekerle gebelik testi”, “Tuzla gebelik testi”, “Çamaşır suyuyla gebelik testi”, “Diş macunu ile gebelik testi”, “Karbonatla gebelik testi” gibi eski usul gebelik testleri yöntemlerini araştırmaktadır. Bu tür yöntemlerin geçerliliği bulunmamaktadır. Kanda gebelik testi ve idrar testi her zaman doğru sonuç verecektir.

  Gebelik testi silik çizgi ne anlama gelir?

  Evde yapılan idrar gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik şüphesi anlamına gelir. Genellikle 3 dakika beklenince tek çizgi görünürse sonuç negatiftir, iki çizgi netse sonuç pozitiftir.

  İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?

  Başarıyla döllenen bir yumurtanın embriyoya dönüşmesi ve akabinde rahime tutunabilmesi için 4-5 günlük bir süre gerekir. Ancak bu süre de değişebilir. Tüm hamilelik belirtilerinin çıkması için ilişkinin ardından iki hafta geçmesi beklenir.

  En iyi gebelik testi önerisi var mı?

  En iyi gebelik testi diye bir durum söz konusu değildir. Gebelik testleri kandan ve idrardan yapılmaktadır. Hastane ortamında yapılan gebelik testleri daha uygundur.

  Gebelik testi sabah mı yapılmalı?

  Gebelik testleri saat fark etmese de sabah saatlerinde yapılan idrarın daha iyi sonuç vereceği bilinir.

  Erkek bebek belirtileri testi var mı?

  Böyle bir test bulunmamaktadır. Bebeklerin cinsiyetleri genellikle 14-16. gebelik haftasında belli olmaktadır.

  Adet gecikmesi gebelikten mi olur?

  Düzenli olarak adet gören bir kadın, düzgün bir korunma yöntemi kullanmıyorsa adetinin gecikmesinin en önemli nedeni gebeliktir. Son adet tarihi geçtikten sonra gebelik tanısını kanda beta hcg hormonuna bakarak ya da idrarda yine bu hormonun varlığına göre koymak mümkün. Çünkü gebelik tanısında kanda beta hcg testinin pozitif olması kesindir.

  Koronavirüs nedeniyle gebelik testi için hastaneye gitmek şart mı?

  Koronavirüs riski nedeniyle hastaneye gitmekten çekiniliyorsa evde uygulanan gebelik testleri tercih edilebilir. Burada önemli olan doğruluk oranı klinik testlerce kanıtlanmış bir testi seçmek olacaktır. Ancak sonuç pozitifse mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışılmalıdır.

  İkili test nedir?

  İkili test, riskleri erken belirlemek, erken müdahale açısından önemli. Bu testler down sendromu gibi hastalıkları belirlemede hekimlere yardımcı olmaktadır. Kandan yapılmaktadır. Gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında uygulanır. Testte ultrason ile bebek detaylı incelenir. Bebeğin baş ve popo mesafesi ölçülür. Bunun yanında ense saydamlığı kalınlığı ile burun kemiği değerlendirilir. Sonrasında gebenin kanı ve ultrason bilgileri eşleştirilerek kromozomal anomali riski hesaplanır.

  Kan uyuşmazlığı testi nedir?

  Hamilelikte annenin kan grubu Rh negatif, bebek Rh pozitifse anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı olur. Kan uyuşmazlığı, RH (-) negatif bir annenin RH(+) pozitif bir bebeğe gebe kalması sonucu oluşmaktadır. Bu durum bebeğin pozitif olması, babadan bunu aldığını gösterir. Bunun için gerek hamilelik planlamasında gerekse gebelik muayenelerinde çiftlere anne ve eşinin kan grubu sorulur. Baba pozitif anne negatifse kan uyuşmazlığı olabilir.

  Gebelikte yapılan testler nelerdir?

  Gebelikte yapılan tarama testleriyle bebekte olabilecek kalıtsal hastalıklar, doğumsal anomaliler hakkında bilgi alınabilir. Örneğin Down Sendromu, kalp kapağında kaçak öyküleri belirlenebilir. Bunun yanında kan sayımı testi, tiroit hormon testi, kan şekeri testi, böbrek fonksiyon testi, karaciğer enzimleri testi, bulaşıcı hastalık testleri, vitamin değer testleri, pap-smear testi gebelikte yapılan testlerdendir.

  Nabızdan hamilelik testi var mı?

  Hamile kadınların nabız hızları biraz daha yüksek olabilir ama her yüksek nabız hamilelik anlamına gelmez. Bu tür yöntemlerin geçerliliği bulunmamaktadır.

  Bebek cinsiyet testi yapılabilir mi?

  Bebeklerin cinsiyeti 14 ile 16. hafta itibariyle belli olur. Bu da ultrason ile muayenede belli olmaktadır. Dolayısıyla bebek cinsiyet testi bulunmamaktadır.

  Gebelik testi nasıl kullanılır?

  Evde hamilelik testi genellikle daha kolay uygulanmaktadır. Bunun için steril bir numune kabına ihtiyaç vardır. İdrarı bu kaba toplamak ve sonrasında gebelik testi çubuğunu idrara batırmak gerekir. Birkaç dakikalık beklemeden sonra çubukta sonuç görünecektir.

  Parmakla hamilelik testi yapılır mı?

  Teknoloji gelişmeden önce eskiden ebelerin yaptığı bir yöntemdir. Günümüz dünyasında bunun bir geçerliliği bulunmamaktadır.

  Hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır?

  Adet periyodunun gecikmesinden bir hafta sonra hamilelik testi yapılabilir.

  Sağlık ocağında gebelik testi yapılabilir mi?

  Gerek aile hekimliği merkezlerinde gerekse sağlık kuruluşlarında gebelik testi yapılabilmektedir.

  Hangi hamilelik belirtilerinden sonra gebelik testi yapılmalı?

  Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Bunun dışında kadınlarda göğüste hassasiyet, mide bulantısı, uyku isteği, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler görülebilmektedir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesin Olur? Hamilelik Testi Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Yapılır?

  Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Gebelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılmalıdır?

  Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Gebelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılmalıdır?

  Hamilelik şüphesi halinde yapılan gebelik testleri, çoğunlukla kısa süre içerisinde doğru sonuç verir. Hastane ortamında yapılan kanda gebelik testinin, ev ortamında yapılan idrarda gebelik testine göre doğruluk payı daha yüksektir. Ancak yanılma payı her ikisinde de azdır. Bu testlerin uygulama tarihi ise adet gecikmesine göre belirlenir. Uzmanlar ayrıca, adet döngüsü için takvim tutmayan ya da adet döngüsü düzensiz olan kadınlar için gebelik testi uygulamasını cinsel ilişkiden 21 gün sonra gerçekleştirmesini öneriyor. Peki adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Bunun için bir zaman dilimi belirtmek mümkün mü? Belirtiler ne zaman ortaya çıkar?

  ADET GECİKMESİ EN FAZLA KAÇ GÜN NORMALDİR?

  Planlı veya plansız gebelik durumlarında, hamile olduğundan şüphelenen kadınlar "7-10 gün adet gecikmesi hamilelik belirti misi?" sorusunun yanıtını araştırıyor. Adet döngüsü, 28-35 gün aralığında tekrar ettiği takdirde düzenli bir periyottan söz edilebilir. Fakat 28 günden önce ya da 35 günden sonra adet gören kadınlar için, bu duruma sebep olan bir faktörden bahsedilebilir. Stres, hastalık, ilaç kullanımı, aşırı egzersiz, düzensiz kilo değişimi, yaş gibi faktörler adet döngüsünün bozulmasına sebep olur. Hamilelik döneminde ise istisnai durumlar hariç doğuma kadar adet görülmez. Dolayısıyla adet gecikmesinin normalin dışına çıkması halinde ilk akla getirilen ihtimal hamilelik olur.

  İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur? Gebelik testi sonrasında hamilelik ne zaman belli olur?

  ADET KAÇ GÜN GECİKİRSE TEST YAPILMALI?

  Yukarıda bahsettiğimiz faktörler dolayısıyla adet döngüsünde bozukluk yaşanabilir. Bu faktörlerin yanı sıra adet döngüsünde gecikme yaşanmasının ardından gebelik ihtimalinden şüphe edilmeli, ev ortamında veya hastanede gebelik testi gerçekleştirilmelidir.

  Sonuç olarak bir önceki adetin üzerinden 35 gün geçmesi halinde, adet gecikmesine sebep olduğu bilinen herhangi bir neden ortada yoksa gebelik testi yaptırılması uygun olur.

  HAMİLELİK TESTİ YAPTIRMAK İÇİN HANGİ BELİRTİLER GÖZLEMLENMELİDİR?

  Embriyonun rahime yerleşmesi ve vücutta beta hCG hormonu salgılanmaya başlanması ile birlikte çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler hamileliğin ilk haftalarında fiziksel semptomlar olarak kendini gösterirken zaman geçtikte ruhsal değişimler ortaya çıkabilir. Hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkan belirtilerin başında halsizlik, akıntıi meme uçlarında hassasiyet gibi durumlar gelir. Dolayısıyla vücudunda bu gibi değişimleri gözlemleyen bir kadına, hamilelik testi yaptırması önerilir.

  Hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkan belirtiler hakkında daha detaylı bilgi için;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Gebelik testi, ne zaman, nasıl yapılır? Hamilelik belirtileri nelerdir?

  Gebelik testi, ne zaman, nasıl yapılır? Hamilelik belirtileri nelerdir?

  Gebelik testi, hamilelik şüphesi durumunda yapılan bir testtir ve kısa sürede yüksek doğruluk oranıyla sonuç verir. Hastanede kan ile yapılan gebelik testinin doğruluk payı %100 iken evde idrar ile yapılan testlerde talimatlara uyulduğunda doğruluk oranı %99’dur. Ancak yanılma payı, her iki testte de azda olsa vardır. Kullanımı son derece basittir ve sonuç alma süresi birkaç dakikadır. Sonuçlar renk farklığı, çizgi sayısı, artı-eksi gibi semboller ve hamile-hamile değil kelimeleriyle gösterilir. Örneğin, çizgili göstergelerde tek çizgi hamile değil (negatif), çift çizgiyse hamile (pozitif) demektir. Gebelik beklentisi ile yapılan testten şüphe duyuyorsanız sonucu doğrulamak için 2. kez yapabilirsiniz.

  Gebelik testi nedir?

  Nasıl hamile kalınır?

  Kadınların yumurtalıklarından birinde yaklaşık her ay bir yumurta hücresi olgunlaşır. Olgunlaşan bu yumurta hücresi fallop (dölyatağı) tüpüne salınır ve spermle döllenmek için yaklaşık 4-5 günde rahme ulaşır. Bu arada rahmin iç kısmı döllenmiş yumurtayı hazırlamak için kalınlaşır ve sperm yumurtayı döllediğinde hamilelik süreci başlar.

  Döllenme gerçekleşmezse yumurta ve rahim duvarını kalınlaştırmak için oluşturulan tabaka vücuttan atılarak adet görülür. Hamile kalma olasılığını hesaplayabilmek için adet döngüsünü takip etmek önemlidir. Adet döngüsü, adet döneminin ilk günüyle sonraki dönemin ilk günü arasındaki süredir. Teknik olarak bu süre 28 gün olarak tanımlanır, ancak bu süre 21-35 gün arasında değişebilir.

  Buna göre verimli yumurtlama yani hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu aralık, adet döneminin son gününden sonraki 14-16 gün arasıdır. Adet dönemi düzensiz kadınların yumurtlama dönemini hesaplamak zordur. (2)

  Gebelik testi ne zaman yapılır?

  En ideali, adet gecikmesinden itibaren 7-14 gün beklemektir. Öte yandan adet döngü takvimi tutulmuyor ya da adet dönemi düzensiz ise son cinsel ilişkiden 21 gün sonra gebelik testi uygulanmalıdır. Kan testi yaptırmak için en uygun zaman ise verimli yumurtlama döneminden yaklaşık 6-8 gün sonrasıdır. (3)

  Hamilelik belirtileri nelerdir?

  Gebelik testi türleri

  Hamilelik hormonu HCG kadınların tüm vücuduna yayıldığı için gebelik testi hem kan hem de idrardan alınan örneklerle yapılabilir.

  Kan (HCG) testi

  Kan testinin sonucu diğer testlere kıyasla geç alındığı için pek tercih edilmese de aslında en kesin sonucu veren gebelik testidir. Bu testte damardan alınan kan örneği laboratuara gönderilir ve sonucu genelde aynı gün içerisinde verilir. (4)

  İki tür hamilelik kan testi vardır:

  İdrar (HCG) testi

  İdrar testi sağlık kuruluşlarında yapılır. Ancak hamile olup olmadığınızı hemen öğrenmek iistiyorsanız eczanelerden alınabilen gebelik kitleriyle de evde idrar testi uygulayabilirsiniz.

  Gebelik testileri (markaları)

  Eczanelerden kolayca edinebileceğiniz gebelik kitlerinin başlıca markaları şunlardır:

  Evde gebelik testi nasıl yapılır?

  Gebelik kitlerinin çoğu 1 veya 2 (yedek) çubuk içerir. Çubuk idrarla temas ettirilir ve sonuç genelde birkaç dakikada göstergede görülür. Kullanılan gebelik kitine göre göstergelerde; renk, çizgi, artı-eksi gibi semboller ya da “hamile” veya “hamile değil” kelimeleri görebilirsiniz. Evde gebelik testi yaparken 3 farklı yöntem uygulayabilirsiniz:

  Gebelik testi yapılırken nelere dikkat edilmeli

  Gebelik testinde pozitif ve negatif sonuç ne demek?

  Gebelik testi ikinci çizgi neden silik çıkar?

  Gebelik testi sonuçları yanlış çıkar mı?

  Gebelik testi kitleri yanlış uygulanmadığı sürece genelde %99 doğru sonuç verir. Ancak kan testinin doğruluk oranı %100’dür. Kandaki HCG hormonu negatif sonuç verdiyse ardından yaptırılacak idrar testinden pozitif sonuç çıkması imkânsızdır. Çünkü bu hormon önce kana sonra idrara geçer. (5)

  Gebelik testi önce pozitif sonra negatif çıkar mı?

  Gebelik testinde önce pozitif sonra negatif sonucun çıkması “yanlış pozitif” olarak adlandırılır ve birçok nedeni olabilir:

  İki farklı sonuç alındığında şüpheden kurtulmak için en iyisi kan testi yaptırmaktır.

  Gebelik testi pozitif çıktığı halde adet olunur mu?

  Bazı kadınlar hamileyken de kanama yaşayabilir. Ancak bu kanama genelde normal süreden daha kısa veya daha hafiftir.

  Gebelik testi negatif çıktığı halde hamile olabilir miyim?

  Gebelik testi hamile olunduğu halde negatif çıkabilir. Başlıca nedenleri:

  Hamilelik testi negatif çıktı ama adet olmadım!

  İdrar testi negatif çıktığında adet olunmadıysa sonucun yanlış çıkma olasılığına karşın ikinci bir test yaptırılmalıdır. Ancak bu test de negatif çıkarsa adet gecikmesinin altında başka bir sağlık sorunu yatabileceğinden bir jinekoloğa görünmek gerekir.

  Gebelik testi pozitif çıkarsa ne yapılmalıdır?

  Sonucu kesinleştirmek için bir sağlık kurumunda 2. bir idrar testi yaptırılmalıdır. Bu sonuç da pozitif çıkarsa bir jinekoloğa muayeneye gidilmelidir. Çok az bir olasılıkla 2. test yanlış sonuç verebilir. Bu nedenle hamilelikten kesin emin olmak için yaklaşık 5,5 hafta beklenip ultrason muayenesinde fetüsün kalp atışları duyulmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap