Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gebelik haftası nasıl hesaplanır

  1 ziyaretçi

  gebelik haftası nasıl hesaplanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gebelik Hesaplama: Gebelik Haftası Hesaplama l Mustela

  Gebelik Hesaplama: Gebelik Haftası Hesaplama l Mustela

  Gebelik Hesaplama Cetveli: Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Hamilelik hesaplama doğum yapacak olan anne adayının son adet tarihinin net şekilde bilinmesi ile hesaplanır. Bu tarihe sat da denmektedir. Son adet tarihinden itibaren 280 gün (40 hafta) sayılarak yapılır.

  Hamile olduğu öğrenen anne adayının en çok merak ettiği ve heyecan duyduğu konu bebeğinin kaç haftalık olduğudur. Bebeklerinin gelişimini hafta hafta takip etmek isterler ve takibi kolaylaştırması adına detaylı gebelik haftası hesaplama uygulamalarına başvururlar.

  En erken hamilelik belirtileri içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz!

  Gebelik Hesaplama Nedir?

  Hamile kadınların gebeliklerinin ne zaman sonuçlanacağına dair yaptıkları hesaplamalara gebelik hesaplama denir. Gebelik hesaplaması son adet tarihi dikkate alınarak yapılır. Doğumun ne zaman gerçekleşeceği ise son adet döneminin ilk gününden itibaren 280 gün (40 hafta) eklenerek bulunur. Ancak, yine de unutulmamalıdır ki; bu hesap kesin bir doğum tarihi vermez. Doğum, 1 hafta sonra ya da önce gerçekleşebilir. Gebelik hesaplama tablosu hazırlanırken adet süresi 28 gün olarak baz alınır. Adet döngüsü düzensizlik gösteriyorsa bu tahminler kesin sonuç vermeyebilir. Düzensiz bir adet döneminiz varsa ya da en son ne zaman adet döneminde olduğunuzdan emin değilseniz ultrason sonucunu beklemenizde fayda vardır. Ultrason muayenesinden sonra doktorunuz size kaç haftalık hamile olduğunuzun bilgisini verir.

  Gebelik Hesaplama Cetveli Nedir?

  Gebeliğin ilk 2 haftası kadının rahminin gebeliğe hazırlanması için geçen süredir. Hamileliğin 3. haftasında bebek oluşmaya başlar ve böylece hamileliğin 3. haftası bebeğin 1. haftasına denk gelir. Doğumlar 38 ile 41. haftalar arasında gerçekleştir. 38. haftadan önce olan doğumlara erken doğum, 41. haftadan sonra olan doğumlara ise geç doğum denilir. Bu tarihleri kadınlar için açıklığa kavuşturmaya ve kafa karışıklığının önüne geçmek için hazırlanan gebelik hesaplama cetveli ay ay gebelik hesaplaması yapabileceğiniz bir cetveldir. Bebeğin hamileliğin hangi haftasında, kaç gram ağırlığında olduğu gibi bilgileri gebelik hesaplama cetveli sayesinde öğrenebilirsiniz.

  Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Hamilelik hesaplama doğum yapacak olan anne adayının son adet tarihinin net şekilde bilinmesi ile hesaplanır. Bu tarihe sat da denmektedir. Son adet tarihinden itibaren 280 gün (40 hafta) sayılarak yapılır. Gebe olan her kadının hamilelik hesaplama için mutlaka son adet tarihini bilmesi gerekir.

  Trimester Nedir?

  Trimester, 9 aylık gebelik sürecinin her 3 aylık periyoduna verilen isimdir. Bebeğin gelişiminin tam olarak anlaşılmasında, sürecin bu şekilde bölünmesi oldukça faydalı olur.

  Birinci Trimester

  Birinci trimester, gebeliğin ilk 3 aylık dönemini ifade eder. 0-13 hafta olarak da ifade edilebilen bu dönemde bebeğin kasları, kemikleri ve organları oluşmaya başlar. Embriyodan fetüs haline gelen bebeğin kol ve bacakları, kalbi, böbrekleri, başı ve omuriliği gelişmeye başlar. Kısa zaman içinde omurga, baş ve sırt ideal formuna ulaşır. Sırt düz bir hale gelirken boyun belirginleşir. Kıkırdaklar ise zaman içinde kemik formunu almaya başlar. Organlar ile birlikte uzuvlar da geliştiği için bu dönemin sonunda birleşik olan parmaklar birbirinden ayrılır.

  İlk trimester’da bebeğin yüz hatları da belirginleşir. Ayrık gözler birleşmeye başlar ve kulak iç yapısı oluşur. Göbek kordonu ise oksijen, besinler ve kan taşıyarak bebeğin beslenmesine yardımcı olur. Bu dönemin sonunda bir limon büyüklüğünde olan bebeğin boyu ortalama 7-8 cm’dir.

  İkinci Trimester

  Vücudun gebeliğe alıştığı ikinci trimester, 14. haftanın bitmesi ile başlar ve 27. haftaya kadar devam eder. Bebeğin organlarının gelişimi bu dönemde de devam eder. Gözler artık ideal yerine ulaşır ve göz kapakları oluşur. Verniks olarak adlandırılan bir tabaka bebeğin tüm cildini kaplar. Böylece cilt korunurken ısı dengesi sağlanır. Cildi pembe renkte olan bebekte lanugo adı verilen ince tüyler oluşur. Bebek kilo almaya başladığında yağ tabakası da artar.

  Bebeğin akciğerleri ve cinsel organı da bu dönemde belirgin hale gelir. El ve ayak izleri, saç, kaş ve tırnak oluşumu devam eder. Bu dönemin sonunda 37-38 cm olan bebeğin kilosu ise yaklaşık 900 gramdır.

  Üçüncü Trimester

  28. haftadan başlayarak 40. haftaya kadar devam eden üçüncü trimester, gebeliğin son dönemidir. Bebek, bu dönemde ideal kilosuna ulaştığı için yağ katmanlarında kalınlaşma gözlenir. Emme refleksi geliştiren bebeğin hareketleri daha güçlüdür. Beyin hücreleri artmaya devam ederken sinir sistemi ve beyin gelişimi tamamlanır.

  Bu dönemin sonunda ortalama bir karpuz büyüklüğünde olan bebeğin kilosu yaklaşık 3500 gram, boyu ise 51-52 cm’dir.

  Hafta Hafta Gebelik Hesaplama: Gebelik Haftası Hesaplama

  Gebelik haftası yumurtlama haftası ve hamilelik haftası olarak ikiye ayrılır. Hamilelik haftası hesaplama, hamile kalınmasından 2 hafta önce gerçekleşen bir önceki adet döneminin ilk haftası baz alınarak yapılır. Doktorlar hamileliği değerlendirmek için genellikle bu haftayı baz almaktadır. Gebelikte son adet döneminin ilk günü, hamilelik döneminin başlangıcı kabul edilir. Daha güvenilir olması nedeniyle hafta hafta gebelik hesaplama son adet tarihine göre yapılır. Şu andaki zamandan son adet tarihi çıkartıldıktan sonra çıkan sonuç 7'ye bölündüğünde gebelik haftasına ulaşmış olursunuz.

  Ay Ay Gebelik Hesaplama: Gebelik Ayı Hesaplama

  Hamilelik ortalama olarak 10 ay sürer. Her bir ayı 28 gün olarak hesaplayınca gebelik ayı 280 güne denk gelir. Hamilelik süreci trimester denen 3 süreçten oluşur. Bu süreçler aylardan meydana gelir ve hamileliğinizin hangi evresinde olduğunuz hakkında size bilgi verir. Her trimester 13 hafta sürer, yani bir trimester dönemi yaklaşık 3 ay sürer. Gebelik ayı son adet tarihiniz baz alınarak bu şekilde hesaplanır. 

  Hafta hafta gebelik içeriklerimizi incelemeyi unutmayın!

  Adet Gününe Göre Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Adet zamanının gecikmesi durumu hamilelik durumunu etkileyen bir faktördür. Adet zamanı belli bir süre geciktiğinde kadınların aklına hamile olup olmadıkları gelir. Bu kafa karışıklığından kurtulmak isteyen kadınlar gebelik hesaplama yöntemleri uygularlar. Böyle bir durumda, anne adayının son adet tarihinin ilk gününü başlangıç alarak hesaplama yapması en güvenli yöntem olacaktır. Hamilelik tarihi kesin olarak bilinemeyeceği için adet döneminin son gününden değil, son adet döneminin ilk gününden başlanarak hesaplama yapılır. Bu yöntem bebeğin kaç haftalık olduğunu anlamak için de uygulanmaktadır.

  İlişki Tarihine Göre Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Anne adayı olan birçok kadın, ilişki tarihinde hamileliğin başlandığını düşünse dahi bu düşüncenin aksine hamileliğin başladığı tarih olarak son adet döneminin ilk günü dikkate alınır. Sperm, ilişkiden sonra 4-5 gün aktifliğini yitirmez ve bir yumurta da 24 saat boyunca aktifliğini aynı şekilde koruyabilir. Hamilelik tarihinin ilişki yaşandığı gün mü yoksa daha sonra mı oluştuğu net olarak belirlenemeyeceği için bir önceki adet döneminin ilk günü tüm dünyada hamilelik tarihlerinin dikkate alındığı güvenilir ve standart bir hamilelik hesaplama uygulamasıdır.

  Gebelik Hesaplama Profesörlere Göre Nasıl Yapılmalı?

  Profesörlere göre gebelik hesaplama yaparken ay ve haftalar arasındaki uyumsuzluğu doğru algılamak ve hesabı buna göre yapmak son derece önemlidir. Hamilelikte 1 ay 28 gün olarak hesaplanır, ancak normalde 1 ay 4 hafta 3 günlük bir zaman dilimini kapsar. Burada önemli olan ay değil, hafta hesabı yapmanın daha doğru olacağı konusudur. Gebelikte tüm süreçler hafta üzerinden ilerler. Anne adayları da hesaplamalarını hafta üzerinden yapmalıdırlar. Tüp bebek gebelik hesaplama da aynı yöntem geçerlidir.

  Gebelik Haftasına Göre Hamilelik Hesaplama Ne Kadar Güvenilir?

  Gebelik haftasına göre hamilelik hesaplama tüm dünyada kabul edilen standart bir hamilelik hesaplama yöntemidir. Özellikle hamileliğin ay olarak hesaplamadan çok hafta olarak hesaplamanın daha güvenilir ve muteber olacağı göz önüne alındığında gebelik haftasına göre hamilelik hesaplama anne adaylarına en yakın tarihi vermektedir.

  Adet Düzensizliğinde Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Adet dönemleri düzenli olan kadınlar için son adet tarihine göre gebelik hesaplama yöntemi en iyi sonucu verir. Ancak, adetleri düzenli olmayan kadınlar için bu yöntem çok sağlıklı olmayabilir. Bunun için bir doktor ile birlikte güvenebileceğiniz bir doğum tarihinin üzerinde durmak gerekir. Burada rahim ölçüsü ve erken ultrason kontrolü yardımcı olacak yöntemlerdendir. Rahim ölçüsü gebeliğin hangi döneminde olunduğu ile ilgili bilgi verebilirken, ultrason kontrolünde ise bebeğin hangi dönemde olduğu görülebilir ve buna göre bir doğum tarihi belirlenir. Ayrıca, bebeğinizin kalp atışlarının ilk defa duyulması, ilk hayat belirtilerinin hissedilmesi de gebelik tarihine dair ipucu verir.

  Çin Takvimi Gebelik Hesaplama

  Çin takvimi, hayvan isimlerinden oluşan 12 yıllık bir döngüden oluşur. Bu döngü, toplamda 5 kez tekrar eder. Normalde, bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi için gebeliğin 18. haftasına ulaşması beklenir. Ancak bebeğinin cinsiyetini daha önce öğrenmek isteyen ebeveynler, eğlenceli bir yöntem olan Çin takvimi ile tahminde bulunabilir. Bu takvime göre hesap yapmak için gebeliğin başladığı ay ve kadının yaşı bilinmelidir. Yaş ve hamile kalınan ayın kesişiminde bebeğin cinsiyeti bulunur. Hesabın yapılabilmesi için kadınların 18-45 yaş aralığında olması da gerekir.

  Çin’de yaş hesaplaması 0’dan değil, 1’den başladığı için kadınların yaşına 1 eklemesi de önemli noktalardan biridir. Örneğin, 28 yaşında, eylül ayında hamile kalan bir kadın, Çin takvimine göre 29 yaşa bakmalıdır. Takvime göre bebek kız olabilir.

  “Çin Takvimi’ne göre cinsiyet tahmini, yalnızca Çin inançlarına dayanan bir uygulamadır ve tıpta bir geçerliliği yoktur.”
   

  Tüp Bebek Gebelik Hesaplama

  Tüp bebek gebelik hesaplamasında embriyonun transfer edildiği tarih, gebeliğin 2. haftası olarak kabul edilir. Bunun nedeni, sperm ve yumurtanın döllenmesinin 2 hafta içinde gerçekleşmesidir. Ayrıca embriyonun anne karnına yerleştirilme tarihi de bilindiği için doğumun yaklaşık 266 gün sonra gerçekleşeceği öngörülür.

  Bazı durumlarda anne karnına birden fazla embriyo yerleştirilir. Çoğul gebelik durumunda da yine embriyoların yerleştirildiği tarihe göre gebeliğin 2. haftasında olunduğu söylenebilir.

  Kaynakça:

  https://www.nhs.uk/pregnancy/finding-out/due-date-calculator/

  https://www.healthline.com/health/pregnancy/what-to-expect-chart

  https://kidshealth.org/en/parents/pregnancy-calendar-intro.html

  ‘’İçerik bilgilendirme amaçlıdır, tedavi ya da tedaviye yönelik sağlık hizmeti bilgileri içermemektedir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.’’

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  Gebelik Hesaplama - Kaç haftalık hamileyim? - Op. Dr. Gönül Çimen

  Gebelik Hesaplama - Kaç haftalık hamileyim? - Op. Dr. Gönül Çimen

  Ultrason taraması

  Gebe kaldığınız tarihi kesin olarak belirleyemeseniz bile, son adet döneminizin gününü unutun veya yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğinden de emin değilseniz, diğer ipuçları size ve doktorunuza ilk doğum öncesi randevunuzda bitiş tarihinizi belirlemenize yardımcı olabilir:

  Hamileliği daha doğru bir şekilde tarihlendirebilen erken bir ultrason. Bazı doktorlar erken dönemde ultrasonu rutin olarak gerçekleştirir, ancak çoğu zaman sadece adetleriniz düzensizse, 35 yaş ve üzerindeyseniz, düşük veya hamilelik komplikasyonları öykünüz varsa veya bitiş tarihi fizik muayenenize ve SAT'a göre belirlenemiyorsa erken ultrason gerçekleştirmektedir.

  Bebeğin kalp atışının ilk kez duyulduğu (değişse de 7 veya 8 hafta civarında) ve ilk fetaş hareketi hissettiğinizde (ortalama 18 ila 22 hafta arasında, ancak daha erken veya daha sonra olabilir) gebelik kilometre taşları, doğum yapacağınız gebelik bitiş tarihinizin doğru olup olmadığı konusunda ipuçları verir.

  Kasık kemiğinizden rahminizin üst kısmına kadar olan ölçüm olan fundal yüksekliğiniz, her doğum öncesi ziyaretinizde doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir ve bitiş tarihinizi doğrulanmasına yardımcı olur.

  İlk dahili gebelik muayeneniz yapıldığında not edilecek rahim boyutu da doğum yapacağınız tarihi saptamak için bir faktör olabilir.

  Yazı kaynağı : www.gonulcimen.com

  Hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

  Hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

  Negele yöntemiyle hamilelik haftası hesaplama

  Bebek dünyaya getirme heyecanı yaşayan anne babaların akıllarına getirdikleri ilk soru, bebeklerinin ne zaman doğacağıdır. Bebeğin doğum tarihini hesaplamaya hamilelik haftası hesaplama denir. Bu konuda birçok farklı yol izlenir ama çoğu kez hamilelik haftası yanlış hesaplanır. Çünkü hamilelik haftası döllenme gününe göre değil, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır. Hamileliğin, yani döllenmenin meydana geldiği zaman, son regl tarihinden ortalama 15 gün sonrasıdır. Yine de hamilelik haftası hesaplanırken bu tarih değil, bundan önce görülen adet tarihi esas alınır.

  Kadın doğum uzmanları, farklı herhangi bir durum gelişmediği sürece hamilelik haftasını basit bir formülle hesaplar.

  Anne adayının bebeğini kucağına alacağı gün, "negele yöntemi" adı verilen bir sistemle hesaplanır. Bu yöntemde son adet tarihinin ilk günü esas alınır ve bu güne 7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilir.

  Örneğin, bir anne adayının son adet tarihinin ilk gününün 21 Kasım 2014 olduğunu varsayalım. 21 Kasım'a 7 gün eklendiğinde, 28 Kasım 2014 sonucuna ulaşılır. Kasım ayından 3 ay geriye gidildiği zaman Ağustos ayı sonucuna ulaşılır. 2014 yılına bir yıl eklendiğinde ise bebeğin tahmini doğum tarihi ortaya çıkar: 28 Ağustos 2015... 
   

  21 Kasım + 7 = 28 Kasım

  11. ay (Kasım) - 3 = 8. ay (Ağustos) 

  2014 + 1 yıl=2015

  SONUÇ: 28.8.2015

  Ancak düzenli adet görememe veya anne adayının o ay yumurtlama tarihinin değişmesi hamilelik haftasının bebeğin gerçek doğum tarihi ile uyuşmamasına, yani hamilelik haftasının yanlış hesaplanmasına neden olabilir. Bu durumda özellikle ilk 3 aydaki ultrason ölçümlerine bakılır. Son adet tarihi ve tahmini doğum tarihi yeniden belirlenir ve takipler bu tarihe göre yapılır.

  Hamilelik haftası hesaplamak için tıklayın: https://www.acibademhayat.com/DogumTarihHesaplama

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap