Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalımı

  1 ziyaretçi

  gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalımı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelikte ilk 3 ay nasıl geçer? Hamilelikte ilk 3 ay cinsellik

  Hamilelikte ilk 3 ay nasıl geçer? Hamilelikte ilk 3 ay cinsellik

  Gebeliğin bu ilk dönemi özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında gebeliğe bağlı bulantı-kusma, yorgunluk, uykuya eğilim, meme hassasiyeti gibi belirtilerin sıkça yaşandığı bir dönemdir. Bazı anne adaylarında "tiksinme" eşinin normal vücut ve nefes kokularına bile tahammül edemeyecek kadar ileri boyutlarda olabilir.

  İlk gebeliğini yaşayan anne adayları bu dönemde gebelikte kendilerini nelerin beklediği konusunda endişelere kapılabilirler. Özellikle plansız oluşan gebeliklerde doğum sonrası artacak olan sorumluluklar, anne rolünü üstlenmede yaşanacak zorluklar, doğumun ve aileye katılacak yeni bireyin getireceği maddi yük ve diğer sosyal özellikler anne adayında kaygı ortaya çıkmasına neden olabilir. Duygusal dalgalanmalar, bedenin gebeliğin ilerlemesiyle alacağı görüntü ile ilgili olumsuz düşünceler yine erken gebelik döneminin sık rastlanan ruhsal değişiklikleri arasındadır. Bazı anne adayları bu dönemde cinsel ilişkinin kendilerine ya da bebeklerine zarar vereceği, düşüğe neden olacağı korkusunu yaşayabilirler.

  Tüm bu bedensel ve ruhsal değişiklikler libido azalmasına ve çoğu durumda anne adayının cinsel ilişki ihtiyacını ikinci plana atmasıyla sonuçlanır ve cinsel ilişki sıklığı azalır.

  KAYNAK KİTABI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

  İLK 3 AY CİNSELLİK YAŞANIR MI?

  ‘Gebelik döneminde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır’ algısının yanlış olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe,  ilk 3 ay cinsellik konusuyla ilgili şunları söyledi:

  Gebeliğin başladığı ilk 3 ay içinde cinsel ilişkiye girmek düşük riskini ortadan kaldırmak için genellikle doktor tarafından yasaklanır. İlk üç ay gebelik belirtilerinin de yoğun yaşandığı cinsel keyfin doğal olarak ertelendiği aylardır. Bu aylarda çoğunlukla cinsel istekte azalma görülür çok az oranda kadında cinsel istekte artış gözlenir.

  Cinsellik gebeliğin ilk üç ayı haricinde gebeliğin son ayına kadar anne adayının rahat ettiği pozisyonlarda yaşanabilir. Toplumda bilinenin aksine, gebelikte eşinizle tensel ve cinsel temasınızı korumanız hem sizler için hem de bebeğiniz için sağlıklıdır.

  Hamilelikte Ne Sıklıkta İlişkiye Girilmeli?

  Hamilelikte Ne Sıklıkta İlişkiye Girilmeli?

  Hamilelik döneminde anne adayları için çok zorlu bir süreç söz konusudur. Çocuğun sağlığını düşünen anne adayı bir yandan da vücudunda ortaya çıkan değişimlerle uğraşır. Bu dönemde eşe de büyük görevler düşüyor. Hamile olan kişiler için dokuz ay boyunca birçok konuda doğru bilgiler edinilmeli ve hamilelik sürecinde bebeğe dikkat edilmelidir.

  Hamilelik döneminde en önemli sorulardan biri, hamilelik döneminde cinsel yaşımın devam edip etmeyeceğidir.  Hamilelik dönemindeki kadınların cinsel ilişkiye girmesinde bir sorun yoktur. Doktorunuzun izin verdiği ölçüde cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.  Ancak belli dönemlerde ve belli risklerde cinsel ilişkiye girmek riskli olabilir.

  Peki, hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalı?  Gebelikte cinsel ilişki dördüncü ay bitene kadar haftada ortalama bir defa olmalıdır. Yedinci aya gelinceye kadar da ayda 3-4 defa cinsel ilişkiye girebilirsiniz.  Sekizinci ayda iki defa cinsel ilişkiye girilebilir.  Tabii bu durum cinsel ilişkiye girmeye bir engel olmayan çiftler için geçerlidir. Ayrıca bu sayı kişiden kişiye değişebilir. Bu konuda doktorunuzun önerdiği sürelerde cinsel ilişki sıklığını belirlemek gerekir.

  Cinsel ilişki boyunca cinsel pozisyonları sürekli değiştirmek gerekiyor. Hamilelik durumuna göre anne adayının rahat edeceği pozisyonda cinsel ilişki yaşanmalıdır. Erkek de bu dönemde anne adayına nazik davranmalıdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hiçbir şekilde parmaklar vajinaya sokulmamalıdır.

  Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Sakıncalı mı?

  Anne adayları hamile olduğu dönem başladığında yani bebeği hissetmeye başladığında cinsel ilişki isteğinde soğuma olabilir.  Bu dönemde anne adayının vücudunda büyük değişimler yaşanıyor. Bu değişimlere alışamayan anne adayı cinsel ilişki konusunda büyük sorunlar yaşayabiliyor. 

  Bunun yanında hamileliğin ilk haftalarında düşük tehlikesi olabilir. Bu yüzden doktorunuz ilk üç ay cinsel ilişkiyi düşük tehlikesine karşı yasaklayacaktır. Gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalı olabilir. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalı ve cinsel yaşam boyunca doktorunuzun sizi yönlendirmesine izin vermeniz gerekiyor.

  Yazı kaynağı : www.hubladesign.com

  Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı? İlişkide nelere dikkat edilmeli?

  Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı? İlişkide nelere dikkat edilmeli?

  Hamilelik döneminde ortaya çıkan fizyolojik ve psikolojik nedenler sonucunda birçok kadın bebeğinin zarar göreceği endişesiyle cinsel ilişkiden kaçınıyor. Oysaki her şeyin yolunda gittiği hamileliklerde son 4 haftaya kadar hamilelikte cinsel ilişki yaşanmasında hiçbir kısıtlama yok.

  Hamilelik, kadınların hayatını derinden etkileyen son derece değişik bir süreçtir. Bu süreç içerisinde fiziksel değişikliklerin yanında pek çok psikolojik değişiklik de ortaya çıkar.  Hamilelikte cinsellik ve cinsel istek insanın içinde doğuştan var olan bir içgüdü. Hamileliğin fark edilmesi ile birlikte annelik içgüdüsü biraz daha baskın hale gelir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayanlarda, dışarıdan gelecek her türlü müdahalenin bebeğe zarar vereceği düşüncesi anne adayının cinsel isteklerini köreltebilir. Oysaki normal seyreden bir hamilelikte cinsel ilişkinin olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın bilgilendiryor. 

  Hamilelik ilerledikçe cinsel istek artabilir

  Halk arasında erken dönemde yaşanacak cinsel ilişkinin bebekte sakatlık ya da ölüme neden olacağı veya bir düşük ile sonuçlanacağı fikri hâkim olmasına rağmen bunun hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Hamilelik ilerledikçe ve anne adayı kendisinde gerçekleşen bu değişime uyum sağladıkça cinsel istekte de bir artış görülebilir. Rahmin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Bu durum zaman zaman anne adayında ağrı ve acıya neden olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde bu nedenle cinsel istekte yeniden azalma görülebilir.

  Son 4 haftaya kadar devam edilebilir 

  Her şeyin normal olarak gittiği durumlarda son 4 haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama yoktur. Son 4 haftada ise erkeğin ejakulasyon sıvısı içinde bulunan “Prostaglandin’’ denen lipid bileşenlerinin rahim kasılmalarını başlatabileceği düşüncesi ile ilişki önerilmez.

  Hangi durumlarda hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınmalı?

  Daha önceden tekrarlayan düşük öyküsü olan veya erken doğum yapan kadınlarda ilk 2 ayda hamilelikte cinsellik kısıtlanabilir. Hamileliğinin herhangi bir döneminde düşük ya da erken doğum tehdidi olan ve vajinal kanama yaşayan kadınlarda cinsel ilişki kesinlikle yasaklanır. Bu yasak tehlikenin ortadan kalktığı kesin olarak saptanana kadar devam eder. Erkekte veya kadında teşhis edilmiş genital enfeksiyon varlığında da enfeksiyon tedavisi tamamlanıncaya kadar yasak konmalıdır. Riskli hamilelikler sınıfına giren, plasenta previa denen, çocuğun partnerinin doğum kanalında önde gelmesi durumunda da kanamayı başlatma riski nedeni ile ilişkiden kaçınmak gerekir.

  Partner desteği şart 

  Zor bir psikolojik sınavdan geçen hamileler için partnerlerin desteği önemli bir yer tutuyor. Hamileler psikolojik korkular nedeni ile ilişkiden kaçınıyorsa bu durumu anlayışla karşılamak ve kesinlikle zorlamamak gerekiyor.

  Psikolojik sebepleri azımsamayın

  Kadınlar, hamilelik dönemi boyunca ciddi bedensel ve psikososyal değişimler yaşıyor. Hamilelikliğin her zaman toz pembe olamayacağına dikkat çeken Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın, “Hamilelik dönemi kadınlar açısından mutluluk, doyum, olgunluk, kendini gerçekleştirme ve gelişme süreci olmasına karşın, pek çok sorunu da beraberinde getirir” diyor. Bulantı, kusma gibi bedensel; stres, endişe, kaygılı bekleyiş, kişiler arasındaki ilişkilerdeki değişimler ve ruhsal anlamda aşırı yüklenme gibi ruhsal nedenler sebebiyle kadınlar açısından zorlayıcı olabilen bir süreç.

  Hamilelerin yüzde 80’inin cinsel hayatı etkileniyor

  Kadınlarda cinsellik yaşam kalitesi açısından önemli bir bileşen. Bedensel, ruhsal ve sosyal birçok faktörden etkilenir. Yapılan çalışmalarda kadınların yüzde 30-60’ında yaşamları boyunca en az bir cinsel sorun yaşandığı tespit edilmiş. Kadının yaşadığı gebeliğe özgü bedensel değişiklikler, aile ve sosyal yaşamda meydana gelen farklılıklar cinsel yaşantılar üzerinde önemli yansımalar yaratır. Hamilelikte çeşitli ruhsal ve fi ziksel değişikliklere ve olumsuzluklara bağlı olarak cinsel yaşam negatif yönde etkilenir. Bunların bir sonucu olarak hamilelik döneminde cinsel sorun yaşayan kadınların oranı belirgin olarak artar. Ülkemizde yapılan çalışmalarda gebe kadınların yüzde 80’inin cinsel yaşantısının olumsuz etkilendiği görülüyor. Gebeliğin yanı sıra çiftin hamilelikten önceki hem duygusal hem de cinsel ilişkisinin kalitesi de önemli. Hamilelik öncesi yaşanan sorunlar hamilelik ile azalabileceği gibi gebeliğin getirdiği zorluklar nedeni ile giderek artabilir.
   

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap