Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gıda zehirlenmesi evde tedavi

  1 ziyaretçi

  gıda zehirlenmesi evde tedavi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen Evde 8 Doğal Tedavi

  Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen Evde 8 Doğal Tedavi

  Gıda Zehirlenmesi Evde Tedavi Yöntemleri

  Yiyeceklerdeki bakteriler ya da virüs kaynaklı gıda zehirlenmeleri çok ciddi sorunlara yol açabilen sağlık sorunlarındandır. Yeterince pişirilemeyen yiyecekler, temizlenmeyen gıdalar ve doğru saklanma koşullarına uyulmadan saklanılan besinler gıda zehirlenmelerine neden olabilir.

  İshal, karın ağrısı ve kusma gibi şikayetlerin sonrasında doktorlar mutlaka midenin dinlenmesini gerektiğini belirtir. Sıvı tüketimi de vücudun gıda zehirlenmesinde yaşadığı olumsuz etkilerle mücadele için oldukça yardımcıdır. Bol su tüketimi gıda zehirlenmesi sonrasında vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazanması için çok önemlidir. Bu yüzden su tüketiminizi bu dönemde arttırabilirsiniz.

  Temiz koşularda hazırlanan yemekleri yemek, hafif yağlı yemekler ve hazmı kolay yemekleri tüketmeye özen göstermek de gıda zehirlenmesini önlemek için size yardımcı olacaktır.

  Peki, gıda zehirlenmesine ne iyi gelir ve gıda zehirlenmesi sonrası hangi besinler tüketilmelidir? İşte gıda zehirlenmesine iyi gelen tarifler…

  Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir? Evde 8 Doğal Tedavi

  Eğer gıda zehirlenmesi geçirdiğinizi düşünüyorsanız bu zehirlenmeyi evde kendi başınıza tedavi etmeye çalışmamalısınız. Mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Gıda zehirlenmesi sonrasında evinizde susuz ve bitkin düşmüş bünyenizi de sağlıklı besinler tüketerek iyileştirebilir ve daha hızlı toparlanabilirsiniz.

  Gıda zehirlenmesinde ne yenir diye merak ediyorsanız işte gıda zehirlenmesi sonrası vücuda iyi gelen tarifler:

  1) Yoğurt ve Çemen Tohumu Karışımı

  Yoğurt antibakteriyel özelliklere sahiptir. Probiyotik bakımından da zengin bir besindir. Bu sayede gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerle mücadele için birebirdir. Çemen tohumu da karın ağrılarına iyi gelir.

  Malzemeler:

  Hazırlanışı:

  Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları

  2) Bal ve Limon

  Gıda zehirlenmesine evde çözüm arayanlar için bal ve limon karışımı idealdir. Balın antibakteriyel özelliği vardır. Gıda zehirlenmesinden sonra mideyi rahatlatır. Siz de besin zehirlenmesi sonrasında midenizdeki rahatsızlıkları gidermek için günde 3 defa birer kaşık bal tüketebilirsiniz.

  Malzemeler:

  Hazırlanışı:

  Balın Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, İyisi Nasıl Anlaşılır?

  3) Sarımsak

  Gıda zehirlenmesi evde tedavisi için kullanılan karışımlardan biri de sarımsak ve su karışımıdır. Sarımsak antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkilere sahiptir. Bu özellikleri de gıda zehirlenmesine sebep olan bakterilerle savaşmada çok etkilidir.

  Malzemeler:

  Hazırlanışı

  Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yutmanın Faydaları

  4) Zencefil

  Zencefil sindirim problemlerinin tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir besindir. Karın ağrısı, mide bulantısı, ishal, kusma gibi şikayetlerin giderilmesinde yardımcıdır.

  Malzemeler:

  Hazırlanışı:

  Zencefil Nasıl Kullanılır? Çok İşinize Yarayacak 7 Altın Tavsiye

  5) Elma Sirkesi

  Elma sirkesi midedeki asitlik dengeleri azaltır. Bu sayede doğal elma sirkesi midenin rahatlamasını sağlar. Bakterilerin yok edilmesine yardım eder.

  Malzemeler:

  Hazırlanışı:

  Sıcak su ile elma sirkesini karıştırın. Bu takviye, gıda zehirlenmesi sonrası tahrip olan midenizi rahatlatacaktır.

  Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

  6) Limon ve Şeker

  Limon içeriğindeki antibakteriyel, antiviral ve anti-inflamatuar özellikler sayesinde gıda zehirlenmelerine neden olan bakterilerin ölmesine yardım eder.

  Malzemeler:

  Hazırlanışı:

  Limonun Faydaları Nelerdir? Kabuğundan Çekirdeğine Tüm Faydaları

  7) Fesleğen

  Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

  8) Muz

  Muzun Faydaları: Neden Düzenli Tüketmelisiniz?

  Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? İlk Yardım

  Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tedavi ve İlk Yardım

  Balık Zehirlenmesi 10 Yaygın Belirtisi, Evde Doğal Tedavi

  Deli Bal Nedir? Faydaları Nelerdir? Zehirlenmesi Neden Olur?

  Su Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kaç Litrede Olur? Tedavisi

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen 7 Kahraman Yiyecek - Yemek.com

  Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen 7 Kahraman Yiyecek - Yemek.com

  Yenilen yiyeceklerin taşıdığı bakteri ve virüslerden kaynaklanan gıda (besin) zehirlenmesi çok ciddi sonuçlara yol açabilen bir sağlık sorunu. Çoğunlukla kampilobakter enterit, E. Coli enterit, salmonella ya da staphylococcus aureus gibi bakterilerin yol açtığı gıda zehirlenmesini yeterince pişirilmeyen gıdalar, doğru saklanmayan besinler, temizliğine dikkat edilmeyen yiyecekleri tükettiğimizde yaşıyoruz.

  Gıda zehirlenmesi aynı anda ishal, kusma gibi durumlara yol açıyor ve bu da vücudun susuz, bitkin kalmasına, bağışıklık sisteminin çökmesine sebep oluyor.

  Öyleyse gelin gıda zehirlenmesinin ardından vücudunuzu eski haline getirecek doğal besinleri öğrenelim. "Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir?", "Gıda (Besin) zehirlenmesine ne iyi gelir?" sorularını tek tek cevaplayalım.

  Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

  karin-agrisi-gida-zehirlenmesi-aralik-2020

  Yemek yedikten sonra aşağıdaki belirtileri şiddetli bir şekilde yaşıyorsanız gıda zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda en kısa sürede bir doktora görünmeli ve hastaneye giderek tedavi olmalısınız.

  Gıda zehirlenmesinin ilerleyen safhalarında bu belirtiler şiddetlenebilir ve sayısı artabilir. Bu yüzden gıda zehirlenmesinden şüphelendiğiniz anda hemen hastaneye gitmelisiniz.

  Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir?

  gemilerde-muz-bulundurma

  Gıda zehirlenmesini evde tedavi etmeye çalışmamalı, bir uzmandan yardım almalısınız. Ancak ishal, kusma gibi belirtilerle devam eden gıda zehirlenmesinin ardından susuz kalan ve yorgun düşen bünyenizi bu besinlerin yardımıyla toparlayabilir ve daha hızlı iyileşebilirsiniz.

  Muz

  Potasyum açısından oldukça zengin olan muz, gıda zehirlenmesi sonucu ortaya çıkan bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca yumuşak dokulu bir meyve olduğundan daha kolay sindirilebilir. Püre olarak yiyerek midenin onu daha kolay sindirmesine de yardımcı olabilirsiniz.

  Yoğurt

  Antibakteriyel özelliği olan yoğurt aynı zamanda içerdiği probiyotikler sayesinde gıda zehirlenmesine sebep olan bakterilerle savaşır. Çemen tohumu ise karın ağrılarına iyi gelir. Bu yüzden 1 çorba kaşığı yoğurta ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı çemen tohumu hem mide ağrılarını azaltacak, hem de kusma ve bulantıya iyi gelecektir.

  Bal

  Antibakteriyel özelliği olan bir diğer besin bal da gıda zehirlenmesi sonrası mideyi rahatlatmak için kullanılabilir. Gıda zehirlenmesinde yaşanan mide sorunlarına çare olabilecek balı günde 3 kez birer çay kaşığı olarak da tüketebilir ya da limon suyuyla karıştırarak, bitki çaylarının içine bir çay kaşığı ekleyerek de içebilirsiniz.

  Sarımsak

  Sarımsak antifungal, antibakteriyel ve antiviral etkileriyle gıda zehirlenmesine yol açan bakterilerle savaşmada çok etkili. Bunun için bir çay bardağı suyun içine birkaç diş sarımsak atıp 5 dakika kadar kaynatıp içebilirsiniz. Dilerseniz sarımsağı çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Yalnız tansiyon problemleriniz varsa sarımsak tüketimi konusunda dikkatli olmanızı öneririz.

  Fesleğen

  Vücutta oluşan mikroorganizmalarla mücadeleye yardımcı olan antimikrobiyal özellikler barındıran fesleğen gıda zehirlenmesine bağlı karın ağrılarını dindirmede oldukça etkili. Bunun için fesleğeni çay gibi demleyerek içine bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

  Limon

  Anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip limon bildiğiniz gibi tam bir C vitamini kaynağı. Limonda bulunan asit, gıda zehirlenmesine sebep olan bakterilerin ölmesine yardımcı olduğu için 1 yemek kaşığı limon suyuna bir yarım çay kaşığı şeker ekleyip günde iki ya da üç kez içebilirsiniz.

  Zencefil

  Sindirim probleminin tedavisinde sık sık kullanılan zencefil gıda zehirlenmesi sonrası ortaya çıkan mide/karın ağrıları, kusma, mide bulantısı, ishalin geçmesinde de kullanılabilir. Özellikle öğle ve akşam yemeğinden sonra bir bardak zencefil çayı içmek bu şikayetlerinizin hafiflemesini sağlayacaktır.

  Tüm bunların dışında bol bol sıvı almayı unutmalısınız. İshal ve kusmanın ardından vücudun kaybettiği suyu geri koymak için bol bol su içmelisiniz. Ayrıca tavuk suyuna çorba ve bitki çayları da kendinizi çabucak toplamanızı sağlayacaktır.

  Geçmiş olsun!

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal tedavi ile gıda zehirlenmesi nasıl geçer?

  Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal tedavi ile gıda zehirlenmesi nasıl geçer?

  Gıda zehirlenmesinde ne yapılmalı? Sorusu binlerce kişi tarafından sıkça araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Bozuk yiyecek tüketimi sonucunda vücuda giren bakteri ve mikroorganizmalar gıda zehirlenmesine neden olmaktadır. Çoğu zaman çok ağır belirtileri olmasa da bazen ciddi sağlık sorunlarına kapı açabilir. Bu nedenle kendinizde bu belirtilerin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene olmanız ve gıda zehirlenmesi nasıl geçer noktası gereken tedaviyi doktor kontrolünde görmeniz gerekmektedir. Peki, Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir? Gıda zehirlenmesinde hastanede ne yapılır? İşte bilinmesi gereken tüm detaylar…

  GIDA ZEHİRLENMESİNDE NE YAPILMALI?

  Mideye karşı hassas olan gıdalar şunları içerir:

  Gıda zehirlenmesine süt iyi gelir mi?

  Çoğu gıda zehirlenmesi vakası hafiftir ve birkaç gün içinde temizlenir. Bu süre zarfında amaç dehidrasyonu önlemektir. Dehidrasyon, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvı ve elektrolitlerin (besin maddeleri ve mineraller) kaybıdır. Kusma ve ishal geçene kadar katı gıdalardan ve süt ürünlerinden kaçınmalısınız. Kendinizi daha iyi hissettiğinizde, tekrar yemek ve içmek için rahatlayın. Kraker, tost ve muz gibi yumuşak yiyecekleri deneyin. Baharatlı yiyeceklerden, kızarmış yiyeceklerden, süt ürünlerinden ve yağ ve şekeri yüksek yiyeceklerden kaçının. Bol sıvı tüketin, ancak süt veya kafeinli içeceklerden kaçının. Ayrıca, spor içecekleri ishali tedavi etmek için kullanılmaz. Su kaybını önlemek için vücudun elektrolitlerini (tuzları ve mineralleri) doğru şekilde değiştirmezler.

  Bu tür durumlarda süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi çoğu uzman tarafından tavsiye edilmemektedir.

  Ne zaman doktora gitmeliyim?

  Aşağıdaki durumlarda doktorunuzdan randevu alın:

  Aşağıdaki durumlarda acil yardım isteyin:

  Tabureniz bordo veya siyahtır ya da taburenizde çok fazla kan görürsünüz.

  Kan kusuyorsun.

  Nefes almakta zorlanıyorsun.

  Şiddetli karın ağrınız veya mide krampınız var.

  Vücudunuzun iki parçasını görme veya hareket etme konusunda sorunlarınız var.

  Şiddetli dehidrasyon belirtileriniz var (aşağıdaki listeye bakın).

  Yutma güçlüğünüz var.

  Kalbin çarpıyormuş gibi hissediyorsun.

  Mantar veya kabuklu deniz ürünleri yemekten gıda zehirlenmeniz var.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap