Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gaz sancısı nasıl geçer yetişkin

  1 ziyaretçi

  gaz sancısı nasıl geçer yetişkin bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gaz Sancısı

  Gaz Sancısı

  Genel Tanıtım

  Gaz Sancısı Nedir?

  Aşırı hava yutulması neticesinde ya da besinlerin sindirimi sonucunda ortaya çıkan gazın artması, vücudun bu gazı atmasını olanaksız hale getirir ve gaz sancısı meydana getirir. 

  Tüketilen yemeklerin içeriği, hızlı yemek yeme, hareketsiz bir yaşam sürmek, yemek yerken ağzın çok açık kalmasına gibi pek çok faktör gaz sancısına sebep olabilir. Sağlıklı bir sindirimin sonucu olarak bir birey, günde yaklaşık 20 kez gaz çıkartır. 

  Her yaş grubundan insanın başına gelir ama bebeklerde daha sık gaz sancısı sıkıntısı yaşanmaktadır. Çünkü 2-3 haftalık olduktan sonra daha fazla süt tüketmeye başladığından bağırsaklarında oluşan gaz miktarı artar ve henüz gelişmemiş olan sindirim sistemleri bebeklerin gaz çıkarmasını zorlaştırır. 

  Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra günlük rutinler bile gaz sancısına neden olabilir. Gaz sancısı beraberinde şişkinlik, ishal veya kabızlık ile daha da şiddetlenme eğilimi gösterir. 

  Bağırsakta ki yararlı bakterilerin solunum esnasında yutulan hava ile beslenmede tüketilen gıdaların fermente edilmesi sonucu, midede ve bağırsaklarda gaz oluşumu gerçekleşir. Oluşan gaz sağlıklı bir şekilde dışarı atılamadığı takdirde birikir ve gaz sancılarına sebebiyet verir. 

  Sancının şiddeti biriken gaz miktarına göre çeşitlilik gösterir. Gaz sancısı aslında ciddi bir sağlık sorunu doğurabilir ama çoğu zaman görmezden gelinir.

  Bağırsaklarda gaz birikmeye başladığında, gazı vücudunuzdan atmazsanız içinizde hapsolan gaz bir süre sonra kasılmalara, kramplara ve sancılara sebebiyet verir. Dolayısıyla biriken gazı vücuttan çıkarmak oldukça mühimdir.

  Gaz ve gaz ağrısında bir artış, gaz üretme olasılığı yüksek olan yiyecekleri yemekten kaynaklanabilir. Yeme alışkanlıklarında ki basit değişiklikler rahatsız edici gaz ataklarının azalmasına ortam hazırlayabilmektedir.

  İrritabl bağırsak sendromu veya çölyak hastalığı gibi bazı sindirim sistemi sıkıntıları gaz miktarı ve gaz ağrısında artışa sebebiyet verebilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Gaz nasıl geçer? Yetişkinlerde gaz çıkarma yolları, sıkışma ve sancıyı engellemek...

  Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm İle Bebeklerde ve Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

  Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm İle Bebeklerde ve Yetişkinlerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

  Bu ağrıların şiddeti kişiden kişiye değişir ve bazı durumlarda dayanılmaz bir hal alan ağrı sebebiyle hastaneye gitmek zorunda kalınabilir. Öte yandan gaz problemlerinin altında stres ve aşırı hassasiyet gibi etkenler de yatıyor olabilir. Dolaysıyla hem tıbbi hem de evde doğal ve bitkisel tedavi uygulamalarına geçmeden önce gaz sancısı belirtileri nelerdir, neden olur? sorusuna detaylı bir şekilde bakmak gerekir. Peki çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkması muhtemel gaz sancısına ne iyi gelir, nasıl geçer? İşte detaylar...

  GAZ SANCISINA NE İYİ GELİR?

  Yediğimiz yemeklerden ya da herhangi bir rahatsızlıktan dolayı gaz sancısı probleminiz var ise size önereceğimiz yöntemleri uygulayarak kısa sürede rahatlama hissedebilirsiniz. Bu yöntemler doğal ve bitkisel olduğu için insan sağlığına zarar vermez. İşte gaz sancısı için bitkisel çözüm…

  Bir tutam kuru papatyayı bir bardak sıcak suyun içine atarak demlemeye bırakın. Ilıdıktan sonra günde 2 kere içerek gaz sancılarından kurtulabilirsiniz.

  Elma sirkesi birçok hastalıkların tedavisi olduğu gibi gaz sancısına da iyi gelen yöntemdir. Yemeklerde veya salatalarda elma sirkesi kullanarak gazı sancılarına neden etkenleri azaltabilirsiniz.

  Tarçın hem tadı ve bitkisel özellikleri ile mükemmel bir ilaçtır. Gaz sancısı için bir çay bardağı sıcak suyun içine bir çay kaşığı tarçın atarak karıştırın. Ilık bir şekilde tüketin.

  Zerdeçalın mide rahatlama özelliği ve bağışıklığı güçlendirdiği bilinmektedir. Yemeklerinizde zerdeçal kullanarak tüketmeye çalışın.

  Zencefil bitkisi mide rahatsızlıklarında sıkça kullanılan ve tercih edilen bitki türüdür. Günde bir bardak zencefil çayı içerek rahatlama hissedebilirsiniz.

  Nanenin kokusu ve bitkisel yönü birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kuru naneyi bir bardak sıcak suyun içine atın. En fazla 5 dakika bekleyerek ılık bir şekilde için.

  Kekik dağlarda yetişen ve gelen mucizevi bir bitki türüdür. Nane çayı gibi sıcak suyun içine atarak ılık bir şekilde içebilirsiniz. Unutmayın kekiği fazla koyarsanız tadı acı olabilir.

  Rezene denilince akla ilk mide rahatsızlıkları gelir. Rezene çayı tüketmek mide rahatsızlıklarına iyi gelerek rahatlatma hissettirir. Günde bir bardak için.

  Salatalığın detoks etkisi ile bağırsakları çalıştırarak boşaltımı sağlar.

  Maydanoz tam bir söktürücüdür. Özellikle kabızlık gibi şikâyetlerde maydanoz tüketilmesi önemlidir.

  Günde en az 2 litre su içmemiz gerekir. Bağırsakların çalışması ve boşaltımın olması için su içmek hayati öneme sahiptir.

  Bir bardak ılık su hazırlayın. İçine 2 3 tatlı kaşığı kabartma tozu atarak tüketin. Bu gaz problemlerine iyi gelecektir.

  GAZ SANCISI NASIL GEÇER?

  Gaz sancısı problemini tamamıyla sona erdirmek ancak sorunun kaynağının tespiti ve bu kaynağa yönelik gerekli önlemlerin alınıp tedavi yöntemlerinin uygulanması ile mümkün olur. Örneğin gaz sancısına sebep olan faktör, baharatlı yiyeceklerin sık tüketimi ise bu yiyeceklerden uzak durulmalı, daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde beslenilmelidir. Bununla birlikte gaz sancısına iyi gelen yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  GAZ SANCISINA İYİ GELEN İBRAHİM SARAÇOĞLU KÜRÜ

  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, karın şişliği için ne yapılır? Sorusuna yanıt olarak kür önerisi verdi. Bu kür sayesinde karın şişliği inecek ve fazla gazı dışarı atabileceksiniz. İşte o kür tarifi:

  GAZ SANCISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Öncelikle gaz sancısı nasıl olur konusuyla başlayalım. Gaz sancısının oluşum nedenleri arasında en önemlisi yediğimiz yemeklerdir. Her kişi kendine yaramayan besinleri analiz ederek o besinleri daha az tüketmelidir. Bu durum kişiden kişiye değişen bir olay olduğu için her kişi kendi yediklerini doğru analiz edebilmesi gerekir. Gastrit, mide ülseri, bağırsak rahatsızlıkları, adet süreci gibi etkenlerde gaz oluşumuna neden olabilir. Gaz sancısı belirtilerine değinecek olursak:

  GAZ SANCISI NERELERE VURUR?

  Yemeklerden sonra ya da ansızın başlayan gaz sancıları sadece karın ağrılarına değil bele ve sırta da vurarak ağrı yayılabilir. Bunlarla da kısıtlı kalmayıp kasıklara kadar inerek sancı yapabilir. Bazı kişilerde çarpıntı ve göğüs kafesinde batma hissi olduğu gözlenmiştir.

  BEBEKLERDE GAZ SANCISI

  Bebeklerde gaz sancısı en yaygın durumlardan biridir. Anne ve babaların, bebeklerin ilk 6 aylık süreçlerinde en büyük problemidir gaz sancısı. Kız çocuklarına göre erkek çocuklarında gaz sancısı daha sık görülür. Bu süreçte yapmanız gereken bazı yöntemler vardır.

  Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer?

  Bebeklerde gaz sancısı için ilk yapmanız gereken yöntem bebeği omzunuza yatırın. Sırtını yukarıdan aşağıya doğru ovalayarak masaj yapın. Diğer bir yöntemde bebeğinizi kolunuza yüz üstü yatırın. Sırtından hafifçe tıpışlayın.

  Bebeklerde gaz sancına iyi gelen diğer yöntemde kimyonlu sudur. Bir çay kaşığı kimyon suyunu ılık bir şekilde bebeğinize içirin. Bebeklerde kolik sorunu için ilaçlar vardır. Doktor tavsiyesi ile bu ilaçlardan düzenli olarak kullanabilirsiniz.

  YETİŞKİNLERDE GAZ SANCISI

  Yetişkinlerde gaz sancısı genelde beslenmeden dolayı olur. Bazı kişilerde bazı besinler gaz yapar. Bu da normalde insan vücudunda olması gereken gaz miktarından daha çok olmasına neden olarak gaz sancısı yapar. Kimi gaz sancıları aynı gün içerisinde geçerken kimilerinde günlerce gaz sancısı çekebilir. Şiddetli ağrı durumunda doktora gitmekte fayda vardır.

  GAZ SANCISI NASIL GİDER?

  Gaz sancısından bazen çok kolay kurtulmak mümkün olurken bazen de ne yapsak yapalım kurtulamayan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için gaz sancısına neden olan etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Kişi eğer yediği bir şeyden dolayı gaz sancısı oluştuğuna inanıyorsa biraz yürüyüş ve karın egzersizleri yapabilir. Veya gazlı içecekler içerek gazı dışarı atmaya çalışabilir. Eğer gaz sancısı sürekli oluyorsa ve belirli aralıklarla tekrarlıyorsa muhtemelen bir hastalık tetikliyor olabilir. Bunun için sağlık kuruluşlarında uzman bir doktora görünerek gaz sancısına etken olan nedenlerin araştırılması gerekir.

  GAZ SANCISINA KESİN ÇÖZÜM

  Eğer gaz sancısı şiddetli değil hafif ağrılar eşliğinde ise mutlaka egzersizler yaparak gazı dışarı atmayı sağlayabilirsiniz. Bunun için kısa yürüyüşler, karın bölgesini harekete geçirecek hareketler yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra gazı dışarı atmanıza yardımcı olacak soda tarzı içecekler içebilirsiniz. Sağlık kuruluşlarında gaz sancısı için lavman denilen bağırsakları harekete geçirerek boşaltım sağlayan tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Gaz sancısına ne iyi gelir?

  Gaz sancısına ne iyi gelir?

  Sağlıklı bir birey günde ortalama 13-21 kez gaz çıkarırken bebeklerde bu oran biraz daha yüksektir ve bu sağlıklı bir sindirimin olağan sonucudur. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bağırsaklarda biriken gazın dışarı atılamaması gaz sancısına yol açar ve bu her yaştan insanın başına gelebilir. Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra günlük rutinler bile gaz sancısına yol açabilir. Gaz sancısı şişkinlik, ishal veya kabızlık ile daha da şiddetlenme eğilimi gösterir. Bebeklerde gaz sancısı daha sık görülür ve bu durum bebekler için oldukça huzur bozucudur. Bebekler 2-3 haftalık olduktan sonra daha fazla süt tüketmeye başladığından bağırsaklarında oluşan gaz miktarı da artar. Henüz gelişmemiş olan sindirim sistemleri bebeklerin gaz çıkarmasını güçleştirir ve bu da gaz sancısına sebep olur. Bebekler gaz sancısı çektiklerinde ayaklarını karınlarına doğru çekerler, kızarırlar, yumruklarını sıkarlar ve sanki canları çok fazla yanıyormuş gibi ağlarlar.

  Gaz sancısı nedir?

  Bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin solunum sırasında yutulan hava ile beslenme sırasında tüketilen gıdaların fermente edilmesi sonucu, midede ve bağırsaklarda gaz oluşumu gerçekleşir. Midede ve bağırsaklarda oluşan gaz sağlıklı bir şekilde dışarı atılamadığında birikir ve gaz sancılarına neden olur. Biriken gaz miktarına göre sancının şiddeti de değişiklik gösterir. Uzun süreli gaz çıkarma sorunlarında oldukça şiddetli sancılar görülür. Bebeklerde gaz sancısının oluşması ise tam olarak bilinmemekle beraber sindirim sisteminin dış dünyaya alışma sürecinden kaynaklandığı teorisi üzerinde durulmaktadır. Henüz gelişmeyen sinir ve sindirim sisteminin gereğinden fazla gaz sancısına neden olduğu düşünülür. Emziren annelerde, annenin tükettiği tüm besinler bebeğin içtiği süte direkt olarak etki ettiğinden; yetişkinlerde de gaz yapan soğan, sarımsak, asitli içecekler, turunçgiller vb. gıdalar bebeklerde de gaz oluşmasını tetikler. Ayrıca gün içinde bebeğin sık sık emzirilmesi de gaz oluşumunu arttırabilir. Acı direnci oldukça düşük olan bebekler de gaz sancısı nedeniyle gün içinde sık sık ağlar. 

  Gaz sancısı belirtileri nelerdir?

  Gaz veya gaz sancısının belirtileri hemen hemen bütün bireylerde aynıdır. Geğirme, gaz çıkarma, karında meydana gelen ağrı ve kramplar, yine karında oluşan şişkinlik, dolgunluk ve basınç hissiyatı, karnın fiziksel olarak normalden daha büyük olması en belirgin belirtilerdendir. Geğirme refleksi yemek esnasında veya yemekten hemen sonra, beslenirken hava da yutulduğundan oldukça normaldir. İnsanlar gün içinde sık sık gaz çıkararak midede ve bağırsakta oluşan gazı dışarı atarlar. Bu sağlıklı bir sindirimin işaretidir. Henüz yeni doğmuş bebeklerde ise gaz sancısı belirtisi genelde ağlama ile kendini gösterir. Bebekler gaz sancısı çektikleri zaman çoğunlukla bacaklarını karınlarına doğru çekerler ve suratları kızarır. Bunun yanında yumruklarını sıkabilirler, karınları şiş ve gergin olabilir. Bebek kendisi gaz çıkartamadığı takdirde ağlama bitse bile yeniden görülebilir ve bu ağlama nöbetleri uzun saatler sürebilir. Tüm bunların yanı sıra gaz sancısı bebeğin sağlığını önemli ölçüde etkilemez ve başka bir hastalığı olmadığı sürece sağlıklı büyümesine devam eder.

  Gaz sancısı nedenleri nelerdir?

  Toplum içinde yalnızca beslenmeden kaynaklandığı düşünülse de gaz sancısının birden fazla nedeni olabilmektedir. Bakteriyel hastalıklar, vücutta değişen hormonal dengelerden dolayı sindirim sisteminin hızının değişmesi gaz oluşumuna ve gaz sancısına neden olur. Gaz sancısının en yaygın nedenleri şöyle sıralanabilir:

  Fazla gaz, bazı durumlarda divertikülit, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi kronik bağırsak hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Ayrıca ince bağırsaktaki bakteri miktarının değişikliği de gaz sancısını tetikler. Bunun haricinde gaz yapan gıdaların emziren anneler tarafından tüketilmesi, bebeklerde gaz veya gaz sancısına neden olur. 

  Gaz sancısı teşhisi nasıl konulur?

  Gaz sancısı teşhisi koyulurken doktorun bu sancıya neyin neden olduğunu tespit etmesi gerekir. Bu nedenle doktor hastanın tıbbi geçmişine ve diyet alışkanlıklarına bakar. Ayrıca fiziki muayene de yapar. Fiziki muayene esnasında doktor herhangi bir hassasiyetin ve herhangi bir anormalliğin olup olmadığına bakar. Fiziki muayenede hastanın karnını stetoskop ile dinleyebilir. Hastanın son zamanlardaki kilo alımı veya kaybını inceleyebilir. Böylece sindirim sisteminin ne kadar iyi çalıştığı konusunda fikir edinir. Bazı gaz sancısı durumları diğer hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktor idrar veya dışkı tahlili isteyebilir. Herhangi bir iltihabın gaz sancısına neden olup olmadığının tespiti açısından kan testi de yapılması olasıdır. 

  Gaz sancısına ne iyi gelir ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  Gaz sancısına ne iyi gelir sorusunun gerek toplumsal olarak gerekse tıbbi literatürde birden fazla cevabı vardır. Ancak sütle ve mamayla beslenen bebekler ile yetişkinler arasında tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Bu nedenle tedavi yöntemlerini iki ayrı başlık altında incelemekte fayda vardır.

  Sadece anne sütüyle beslenen bebekler, anne sütü ile mama karışık olarak beslenen bebeklere göre daha az gaz sancısı çeker. Bebekler annelerini emerken veya biberondan emerken fazlaca hava yutar. Bunun önüne geçmek bebekte gaz oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğin sancılanmasını beklemek yerine her beslenme sonunda gazını çıkartmak sancı oluşumunun önüne geçer. Anneler kuru baklagil, lahana ve karnabahar, süt ürünleri gibi gıdaları bebek emzirirken fazlaca tüketmemelidir. Gaz yapıcı gıdaların anne diyetinden çıkartılması bebekte gereğinden fazla gaz oluşmasını engeller. Gaz sancısı çeken bebeğin karnına veya sırtına ılık bez koymak, oda sıcaklığındaki zeytin yağı ile bebeğin karnına veya sırtına masaj yapmak gaz çıkarımını kolaylaştırır. Bebek gaz sancısı çekerken, onu hafif hafif sallamak, bebek arabasında veya kucakta gezdirmek, sevdiği ve sakinlediği ninnileri söylemek bebeğin rahatlayarak gaz çıkarmasını sağlar. Bütün bu yöntemler bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir sorusunun cevabı olabilir. Ancak tıbbi olarak doktorun önermediği hiçbir ilaç bebeğe verilmemelidir. 

  Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir sorusu bebeklere göre daha karmaşıktır. Yüksek lifli gıdalar genellikle sindirim açısından oldukça faydalı olsa da bazı bireylerde gaz oluşumuna ve gaz sancısına neden olabilir. Fasulye, soğan, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, enginar, kuşkonmaz, armut, elma, şeftali, kuru erik, tam buğday ve kepek oldukça fazla lif içerir ve fazla tüketilmesi gaz oluşumuna neden olur. Birey kendi beslenmesini test ederek bu gıdalardan hangisinin kendisine gaz yaptığını tespit edebilir ve diyetini buna göre düzenleyebilir. Süt ve süt ürünlerinin gereğinden fazla tüketilmesi gaz oluşmasına neden olur. Bu nedenle gaz sancısı çeken bireyler süt ürünlerini azaltabilir veya laktozsuz süt tercih edebilir. Kızarmış ve yağlı yiyecekler sindirimi zor olduğundan gaz oluşumunu arttırır, gazlı içecekleri fazlaca tüketmek gaz sancısına neden olur. Bu gıdaların diyetten çıkartılması gaz sancısının önüne geçebilir. Ayrıca sindirimi kolaylaştıracağından bolca su tüketmek gaz sancısının önüne geçer. 

  Eğer siz veya bebeğiniz gaz sancısı çekiyorsanız diyetinizi verdiğimiz bilgiler ışığında düzenleyebilirsiniz. Gaz sancılarının her şeye rağmen devam etmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tedavilerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap