Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  galatasaray kemerburgaz tesisleri nerede

  1 ziyaretçi

  galatasaray kemerburgaz tesisleri nerede bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kemerburgaz Metin Oktay Spor Kompleksi – Burak Elmas

  Her detayını ulusal ve uluslararası tecrübeli ekibimizle hazırladığımız “Galatasaray Kemerburgaz Metin Oktay Spor Kompleksi”, Türkiye’nin en kapsamlı spor kompleksi projesi olmaya hazırlanıyor.

  Başkan Adayımız Burak Elmas liderliğindeki Gayrimenkul Çalışma Grubumuz, 2020 Eylül ayından günümüze yoğun bir hazırlık süreci geçirdi ve gerek finansman gerekse proje bazında Galatasaray Genel Kurulu’na sunacakları Kemerburgaz Metin Oktay Spor Kompleksi projesini tamamladı.

  Projemizin tüm detayları gelecek vizyonumuza uygun olarak uluslararası normlarda hazırlandı. Bu proje ile kulübümüz, altyapıdan itibaren tüm branşlarda stratejik, uzun vadeli ve etkin bir yönetim anlayışıyla sürdürülebilir başarılara ulaşacak.

  26 ay içerisinde tamamlanacak olan kampüs, 85.000 metrekarede futbol, voleybol, basketbol branşlarındaki altyapı ve takımlarımıza hizmet verecek.

  Galatasaray Spor Kulübü’nün tüm sportif faaliyetlerini bir araya getirecek vizyonla tasarlanan yapı Türkiye’nin en modern spor kompleksi olacak.

  #birlikteçokşeybaşaracağız

  Yazı kaynağı : www.birliktecokseybasaracagiz.com

  Galatasaray'ın Kemerburgaz'da yapacağı tesis yeri belli oldu

  Galatasaray'ın Kemerburgaz'da yapacağı tesis yeri belli oldu

  Eyüpsultan Kemerburgaz'daki parsellerin “Spor Tesisi” amaçlı kullanılması için verilen ön izinin,  irtifak (kullanım) hakkı işlemine dönüştürülmesi amacıyla 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı değiştirildi. Çevre Düzeni Planı'nda “orman ve askeri alan” olarak tanımlı 126 bin 493 metrekarelik alan, spor tesislerinin yeniden inşa edilmesi ve kullanılabilmesi için “inşaat hakkı 0.50, yükseklik 5 kat” yapılanma koşullarında “kapalı spor tesisi” ve “ağaçlandırılacak alan” ilan edildi. Hazırlanan bu plan değişikliği teklifi,  Cumhurbaşkanlığı 1 numaralı kararname hükümleri uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 13 Ağustos tarihinde onaylanarak askıya çıkarıldı.

  OTOPARK, BÜFE, KONAKLAMA TESİSİ
  Askıya çıkan plan değişikliğinin açıklama raporunda yer alan bilgilere göre 126 bin 493 metrekarelik planlama alanının 101 bin 463 metrekaresi spor alanı, 18 bin 865 metrekaresi ağaçlandırılacak alan, 6 bin 164 metrekaresi de yol alanı olarak ayrıldı. Milli Emlak Dairesi Başkanlığı ile yapılan ön izin sahibi ile yapılan protokol kapsamında 1057, 2865, 3329 numaralı parseller kapalı spor tesisi alanı olarak tasarlandı. Planlama alanının bir bütünlük oluşturması amacıyla  tapuda devletin hüküm ve tasarrufu altındaki tescil harici alan olan ve “T1” olarak tanımlanan alan Orman Bölge Müdürlüğü'nün uygun görüşü ile “Ağaçlandırılacak Alan” olarak plana işlendi.  Ağaçlandırılacak alanda spor tesisini kullanacak sporcuların trekking, koşu gibi  faaliyetler gerçekleştirileceği ifade edildi.  “Kapalı Spor Tesisi Alanı” olarak belirlenen alanlarda seyirci ve sporcuların ihtiyacına yönelik kapalı veya açık otopark, büfe, lokanta, pastane, çayhane ve spor faaliyetlerine ilişkin ticari üniteler ile toplantı salonları, yönetim birimleri, konaklama tesisleri ile idari birimler yer alabilecek.

  ORMANLAR EN ÖNEMLİ EŞİK
  Plan açıklama raporunun “eşik analizi” bölümünde orman alanlarının planlama alanına komşu olması sebebiyle, en önemli doğal eşik olduğu belirtildi. Kâğıthane Deresi ve Alibeyköy Barajı'nın da planlama alanının çevresinde yer alan doğal eşikler olduğu kaydedildi. Planlama alanının tamamen orman sınırları dışında bulunduğu ve Kemerburgaz Mahallesinde en son gerçekleştirilen çalışmalarda tespit edilen orman sınırlarına uygun olduğu ifade edildi.

  FLORYA'YA KONUT YAPILACAK
  Galatasaray Metin Oktay Tesisleri olarak kullanılan Florya'daki arazi için TOKİ ile Emlak Konut GYO arasında 15 Eylül 2017 tarihinde imzalanan protokolde spor tesislerinin Eyüpsultan Kemerburgaz'a taşınması yönünde karar alınmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Galatarasay'ın Florya'daki Metin Oktay Tesislerinin bulunduğu 66 bin metrekarelik arazinin imarını da geçtiğimiz mart ayında değiştirmişti. Emlak Konut GYO tarafından Öz Er-Ka İnşaat'a toplam 2 milyar 250 milyon TL'ye ihale edilen araziye imar planına göre konut, cami, okul ve kültürel tesis inşa edilecek.


  Galatasaray Spor Kulübü’nün Kemerburgaz'da yapacağı Tesislerin Krokisi

  Konuyla ilgili Sendika.Org’a değerlendirmelerde bulunan İBB önceki dönem CHP Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan bu plan değişikliği ile “Kemerburgaz bölgesinde bulunan orman alanlarının merkezine ateş topu konulduğunu” belirtti.

  “Bölgenin doğasına ve bitki örtüsüne zarar verecek”

  Orman alanın ortasında ‘kapalı veya açık spor alanı’ düzenlemesi yapmak  bu bölgenin doğasına ve bitki örtüsüne en büyük zararı verir. Ayrıca bu alandaki yaban hayvanlarının yaşamı da tamamen risk altına girer.  Yapılan bu rant ve yağma planı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Yasasına aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. İstanbul’a ve doğal çevreye ihanete devam eden bu siyasi iktidar, talan politikaları ile tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır. 12,6 hektarlık  kamuya ait bu orman alanını bir spor kulübünün amaç ve çıkarları uğruna  yağmalamak amacı ile yapılan 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planı değişikliği, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/ 1000 ölçekli  Uygulama  İmar Planı  yasalara ve plan bütünlüğüne aykırıdır.  İstanbul Çevre Düzeni Planı  2009 yılında İBB meclisinde oy birliği ile onaylanmış ve kentin Anayasası olarak  kamuoyu tarafından kabullenmiştir. Ancak  değişmemesi gereken bu  plan  siyasi iktidar tarafından ticari bir mantıkla her seferinde tadilatlar yapılarak değiştiriliyor. Esasen bu bile tek başına kentimize yapılan en büyük ihanet ve kötülüktür.

  “Plan tadilatı orman yasasına aykırı”

  Diğer taraftan Orman Genel Müdürlüğü’nün 11160424-255.99-E.1109225 sayılı ve 22.05.2018 tarihli yazısında; “İmar planı taslağında Ağaçlandırılacak alan olarak gösterilen alan üzerindeki orman varlığı yapısının korunması ve bu alanın imar planlarında Ağaçlık Alan olarak gösterilmelidir. Ormanlık alanların (tapuda orman vasfı ile maliye hazinesi adına tescilli alanların) ve orman alanı olarak kullanılmak üzere idaremize tahsis edilmiş beya tahsis işlemleri devam eden üzerlerinde ormanın devamı niteliğinde fiili orman varlığı bulunan alanların İmar Planlarına konu edilmesi Anayasa ve 6831 sayılı Orman Kanunu hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ormanlık alanlar ve orman rejimine alınmış alanlar imara yani iskan alanı oluşturmaya konu edilmemelidir” denilmekte. Buradan da anlaşılıyor ki yapılan plan tadilatı  orman yasasına ve çevre  koruma yasalarına aykırıdır.

  TOKİ’ye verilen araziye karşılık takas

  Doğan, TOKİ ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. arasında 15.09.2017 tarihinde imzalanan protokol kapsamında Galatasaray Metin Oktay Tesisleri’nin 6,6 hektarlık arazisine karşılık, Kemerburgaz mevkiinde bulunan 12,6 hektarlık bu orman alanının Galatasaray Spor Kulübü’nün kullanımına verileceğini ifade etti. “Burada  sporseverlere büyük görev düşüyor” diyen Doğan, spor adına doğal yaşam alanlarının yok edilemeyeceğini belirtti. Doğan, bölgeye  kapalı veya açık  spor sahaları, stadyum yapılınca arkasından yeni yapılar ve duble yollar da yapılacağına dikkat çekti.

  “Yapılan bu plan değişikliğinin kabul edilmesi mümkün değil”  diyen Doğan bu konuda gerekli yasal itirazları yapacağını belirtti.

  Yazı kaynağı : www.newgokturk.com

  Yeni Metin Oktay Tesisleri Kemerburgaz'da

  Yeni Metin Oktay Tesisleri Kemerburgaz'da

  Özbek: Florya'daki tesisleri Kemerburgaz'a taşıyoruz

  Özbek: Florya'daki tesisleri Kemerburgaz'a taşıyoruz

  DUVAR - Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray'ın Florya'daki tesislerini Kemerburgaz'a taşıyacaklarını söyledi ve isminin Metin Oktay Tesisleri olacağını söyledi. 

  Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Ekim ayı olağan toplantısında konuşan Özbek, kulübün mali adımlarına dair bilgiler verdi. Galatasaray Adası'nın sarı-kırmızılı kulüp için çok önemli olduğuna dikkat çeken Dursun Özbek'in konuşmasından satırbaşları şöyle:

  ADA BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ: Galatasaray Adası için söz vermiştik. Galatasaray Adası'nın üyelere açılaması konusunu size vaat etmiştik. Çok yoğun bir çalışmada, 26 gün gibi sürede adayı sizlerin hizmetine sunduk. Tamamını yapamadık, sezon başladığı için. Bazı kısımları ikinci kademe olarak inşa etmeyi planladık. Galatasaray'a yakışan, Galatasaray'ın orada mutlu olacağı adayı hizmete vermek için çalışıyoruz. Adayla ilgili vurgulamak istediğim konu şu; adanın varlığının sebebi Galatasaray için çok önemli. Galatasaraylıların buluşması bambaşka bir iklim getiriyor. Oraya gelen Galatasaray üyeleri arasında ne bir kırgınlık, ne dargınlık gördüm. İşte tam benim ve arkadaşlarım yaratmak istediği iklim buydu. Bunu adada görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

  MECİDİYEKÖY PROJESİ: Orada özellikle proje değişikliğine gidildi. Yeni projede 180 tane 1+1 ve 1+2 daire yapıyoruz. Rezidans işletmesi şeklinde olacak. 5 tane ticari dükkanımız var. Satış ofisi bitti. Önümüzdeki haftadan itibaren satış ofisi faaliyete geçecek. İki şekilde planlıyoruz. Yabancılara satış söz konusu. Yeni yasal düzenleme çerçevesinde 400 bin Dolarlık gayrimenkul sahibi olan yabancılara vatandaşlık vermesine bağlı olarak binamızın konumu itibariyle bu manadaki talepler için cazibe merkezi şeklindedir. Bunu değerlendireceğiz. Sizlere söz verdiğimiz gibi ihalesini yaptık. Yabancılara satış açısından da orada iş birliği yaptığımız kuruluş olacak. Orası Galatasaray'ın malı. Biz oranın ekonomik değeri yükseltmek için proje geliştirmesi yaptık. Bütün Galatasaraylılara çağrı yapıyorum. 180 parça malımız var. Oradan bir parça mal alsınlar burası yine bizim uhdemiz kalsın. Ben yetki talebini genel kurulda anlattım. Burada yaptığımız en önemli iş.

  HER ŞEYİ SATSAK DA BORÇ KAPANMIYOR: Mecidiyeköy'deki bu gayrimenkulün geliştirilmesi faaliyetimizin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Galatasaray mevcut gayrimenkullerini bu şekilde satsa borcunu kapatamıyor. Neye ihtiyaç var? Bunların geliştirmesine ihtiyaç var. Mecidiyeköy'de satış ile beraber yaklaşık masrafları çıktık sonra 1 milyar TL'nin üzerinde bir fon bizde kalacak. Bankalar Birliği konsorsiyumu ile yapılan anlaşmaya göre 1 milyar TL'nin yüzde 50'sinin onlara ödenmesi lazım. Yapılan görüşmede, bu payınızı bugün almayın, müsaade edin bu biriken fonun biz finansal enstrümanlara bağlı olarak geliştirilmesini yapalım, 6-8 ay müsaade edin. Biz bu parayı katlamanın, daha yüksek bir seviyeye getirmenin çaresine bakacağız. Şu andaki planlamamıza göre, kısa sürede 1 milyar TL'lik fonun 1 milyar 600 milyon TL mertebesine yükselmesi söz konusu.  Bankaya dedik ki, 1 milyar 600 milyon TL'ye yükselttiğimiz zaman, bunu 800'ünü al. 800'ünü de serbest bırak. Bizim iki tane önemli projemiz var. Biri Kemerburgaz'daki Metin Oktay Tesisleri'nin yapılması. Diğeri sonuçlandırmaya yaklaştığımız Florya'daki 60 dönümlük arsanın inşasının başlaması. Kabul ettiler. İlk aşamada birinci etapta 2 milyar 200 milyon TL olan ana para borcumuz 1 milyar 400 milyon TL'ye inecektir. Bu da süreç içerisinde ödeyeceğimiz faiz miktarının düşmesi demektir. Onun için bu konuda imkanı olan daire alsın.

  FLORYA'DAN KEMERBURGAZ'A: 5 sene evvel üst kullanım hakkı tapusunu Galatasaray'a kazandırmıştık. Florya'daki geliştirilme projesine bağlı olarak, Florya'daki tesisleri Kemerburgaz'a taşımak istiyoruz. Metin Oktay Tesisleri olarak adını şimdiden koyduk. İki fazda yapmayı düşünüyoruz. Birinci fazda A takımının Florya'daki yerleşkesini Kemerburgaz'a taşıyoruz. Bunu yapmak için hazırlıklarımız ve projelerimiz hazır. İlgili kamu görevlileriyle, ilgili belediyelerle görüştük. Büyük ihtimalle sahaya şimdi makinalarımız, kamyonlarımız indi. Çalışmaya başladıklarını düşünüyorum. Bugün inmese de yarın mutlaka orada olacak. Burası iki fazda yapılması sebep finansal yapının el verdiği şekilde yapılmayı planladığımız için. Modern bir tesis yapıyoruz. Bunun senelerce evvel önce yapılması gerektiğini düşünüyorum. Florya'nın oradaki arazisinin de geliştirilmesi söz konusu. Yeşil alan niteliğinde olan arsanın imara açılmış olması ve bunun Galatasaray'ın kullanımda olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Burada inşaata başlamak için gerekli olan ilk paranın, Mecidiyeköy'deki satışıyla gelecek finansal destekle yapılacaktır. Hepsine yeter mi yetmez. Projeyi başlattık sonra satış imkanı doğmaktadır. Oradaki projemizi de geliştireceğiz.

  BORÇ SARMALI YİYİP BİTİRİYOR: Galatasaray'ın gayrimenkul şirketi olmadığı, Galatasaray'ın Spor Kulübü olduğu yorumları da var, saygı ile karşılaşıyoruz. Biz bunları yaparken, Galatasaray'ın spor faaliyetlerden yeteri kadar para kazanmadığı düşünürsek, Galatasaray'ın girdiği borç sarmalı Galatasaray'ı günden güne yiyip, bitirirken, hiçbir yönetim seyirci kalamaz. Birinci hedefimiz Galatasaray'ın mali bağımsızlığına kavuşması. Galatasaray'ı günde 1.2 milyon TL faiz ödemekten çıkarmak istiyoruz. Bizim bu hedefe ulaşmamız için ne gerekiyorsa bize yardım edin. Sürdürülebilir bir sportif başarı için hazır vaziyete getireceğiz. Bizim amacımız bu.  Sportif faaliyetlerde çok başarılı bir çizgi yakaladık. Futbolda, basketbolda, voleybolcu diğer amatör sporlarda. Biz Galatasaray'ın misyonu olan spordaki faaliyetlerinin hiçbirisinden vazgeçmeden, Galatasaray'ı sürdürülebilir sportif faaliyetleri yakalaması için her şeyi yapıyoruz. Bankalar Birliği anlaşmasından çıkmayı hedefliyoruz. Bunun için de bu içinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. (HABER MERKEZİ)

  Yazı kaynağı : www.gazeteduvar.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap