Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  günlük kaç sarılmaya ihtiyacımız var

  1 ziyaretçi

  günlük kaç sarılmaya ihtiyacımız var bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünya Sarılma Günü: Günde kaç kez kucaklaşmalıyız?

  Dünya Sarılma Günü: Günde kaç kez kucaklaşmalıyız?

  D�nya Sar�lma G�n�: G�nde 8 kez kucakla��n

  20 saniye yeterli! Günde 4 kere sınır olsun

  Her gün daha fazla sarılmak için 6 geçerli neden

  Her gün daha fazla sarılmak için 6 geçerli neden

  En son birisine ne zaman sarıldınız? Kendinizi sıklıkla yalnız ve güvensiz hissediyor olabilirsiniz ancak çözümü sandığınızdan çok daha kolay. Zira sarılmanın ruhsal ve bedensel sağlığınız için öyle çok faydası var ki...

  Psikolog Virginia Satir’e göre, yaşamaya devam etmek için günde 4, büyüyüp gelişebilmek için günde 12 kere sarılmaya ihtiyacımız var. Peki siz günde kaç kere sevdiklerinize sarılıyorsunuz? Yanıtınız pek yeterli sayıda değilse haydi gelin 21 Ocak Dünya Sarılma Günü bir bahane olsun. Yazıyı okuduktan hemen sonra sevdiğiniz birine, kedinize, köpeğinize sarılın, daha çok sarılın ki birbirinize şifa olun.

  Oksitosin salgılanıyor
  Oksitosin, hormonunu hiç duydunuz mu? Aşk hormonu olarak da bilinen Oksitosin, ilişkileri sağlamlaştıran, stresi azaltan, sosyal yetenekleri geliştiren ve daha pek güzel duyguların ortaya çıkmasına sağlayan harikulade bir hormon türü. Sarıldığınız zaman ise işte tam olarak bu hormonu salgılamaya başlıyorsunuz ve ardından kendinizi daha iyi ve daha mutlu hissediyorsunuz.

  Acıyı azaltıyor
  Sarılmanın direkt acıyı azalttığını biliyor muydunuz? Sarılmak, bağışıklık sisteminin acı eşiğini artırıyor ve kişi kendini böylece daha güçlü hissediyor. Uzmanlar ise, ruhen zarar gören insanların sarılarak daha hızlı kendilerini toparladığını söylüyor.

  Stresi azaltıyor
  Sarılma, kan basıncını dengeliyor ve stresi azaltıyor. Hatta bunu kanıtlayan bir araştırma bile var. 2009 yılında ABD'li psikologların yaptığı araştırmada, eşlerin birbiriyle stresi konuşmalar yapmadan evvel 20 saniye kadar birbirlerine sarılmaları isteniyor. Sonucunda ise sarılan çiftlerin kan basıncının ve kalp atış hızlarının normale döndüğü gözlemleniyor. Sarılma, aynı zamanda kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor.

  sarilmak

  Kendinize olan güveni artırıyor
  Sarılmak, kişiyi özel olduğunu hissettirdiği için kendine olan güvenini de artırıyor. Özellikle çocuklar, sarılma duygusunu sık sık hissettiği zaman aynı şekilde başkalarına da sevgi göstermeyi ve duygularını paylaşmayı ve kendine güvenmeyi öğreniyor.

  Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
  Yeterli miktarda oksitosin salgılamak bağışıklı sistemini güçlendiriyor ve enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltıyor. Günlük yeterli oranda oksitosin salgılamanın yolu ise sarılmaktan geçiyor.

  İletişim kurmanın en iyi yolu
  Sözlü ve yazılı iletişim, iletişim şekillerinin asıl yolu gibi görünse de, kimi zaman sözcüklerin yetemediği anda en etkili yollardan birisi hiç şüphesiz sarılmak. Rahatlatıcı sarılmak, kimi zaman iletişim kurmanın en kolay yolu olarak görülüyor.


  Yazı kaynağı : www.mynet.com

  Dünya Sarılma Günü ne zaman nasıl ortaya çıktı? İşte Dünya Sarılma Günü mesajları

  Dünya Sarılma Günü ne zaman nasıl ortaya çıktı? İşte Dünya Sarılma Günü mesajları

  Dünya sarılma günü, sarılmaya ve kucaklaşmaya adanmış yıllık gerçekleşen bir etkinliktir. İddialara göre dünya sarılma günü ilk olarak 21 Ocak 1986'da ABD, Clio, Michigan'da kutlandı.

  Dünya sarılma günü fikri, herkesi aile ve arkadaşlarına daha sık sarılmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

  Dünya Sarılma Günü mesajları

   Tüm sevdiklerimizle doyasıya kucaklaşabilmenin özlemiyle, bugün yaşama devam edebilmemizi sağlayan her şeye sarılalım.

  Bugün Dünya sarılma günü! Karantinada geçirdiğimiz süre boyunca yanımızdan bir an olsun ayrılmayan minik dostlarımıza doyasıya sarılalım. Dünya Sarılma Günü’nüz Kutlu Olsun!

  Sarılmak evrenseldir. Sarılmak özeldir.

  Sevdiklerinizi ve yalnız olmadığınızı anlamak için oldukça önemlidir. Aile terapisti Virginia Satir'e göre, yaşamak için sarılmalıyız. Her gün en az sekiz kez sarılmaya ihtiyacımız var...

  #DünyaSarılmaGünü Sevdiklerimizle eskisi gibi sarılmak dileğiyle...

  Sarılmanın pek çok farklı yolu var; dokunarak ya da dokunmadan... #DünyaSarılmaGünü kutlu olsun!

  Sevdiklerimize sarıldığımız günlerin kısa zamanda gelmesi dileğiyle.#DünyaSarılmaGünü’nüz kutlu olsun!

  Az kaldı pandemi geçecek ve sımsıkı sarılacağız yine birbirimize... Nerde kalmıştık dercesine Gülümseyen gözlerle gülümseyen yüz Siz yeter ki; sımsıkı sarılın hayata.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap