Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  günlük hayattaki dini ifadeler 4. sınıf

  1 ziyaretçi

  günlük hayattaki dini ifadeler 4. sınıf bilgi90'dan bulabilirsiniz

  4. Sınıf Günlük Konuşmalarımızda Dine İlişkin İfadeler Konu Anlatımı – Günlük Hayatta Kullanılan Dini İfadeler Nelerdir?

  4. Sınıf Günlük Konuşmalarımızda Dine İlişkin İfadeler Konu Anlatımı – Günlük Hayatta Kullanılan Dini İfadeler Nelerdir?

  Günlük konuşmalarımızda dini ifadeleri doğru ve yerinde kullanmak hem Allah'ın sevgisini kazanmak hem de çevre ile olan ilişkilerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İnsanlarla selamlaşmak, hasta insanlara ziyaret esnasında güzel kelimler kullanmak için tercih ettiğimiz pek çok dini ifade, yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Karşılaştığımız pek çok farklı durumda ihtiyaç duyduğumuz bu kelimelerin ise oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğunu belirtmek mümkündür. Şimdi yazımızda günlük hayatta kullanılan dini ifadelere açıklamaları ile yer vereceğiz. 4. Sınıf günlük konuşmalarımızda dine ilişkin ifadeler konu anlatımı hakkında tüm merak edilenleri sizlerle paylaşacağız. İşte tüm detaylar…

  GÜNLÜK KONUŞMALARIMIZDA DİNE İLİŞKİN İFADELER

  Dini açında yaşanan olaylar karşısında farklı ifadeler kullanmamız hakkında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in kullanmamızı önerdiği kelimelere özellikle dini kitaplarda rastlamak mümkündür. İnsanlar yaşamlarında pek çok durumla karşılaşabiliyor. Olaylar kimi zaman bir musibet kimi zaman da bir nimet olarak bizlere geri dönüyor. Bu olaylar karşısında pek çok Müslümanın sığındığı kelimeler hem dua niteliği taşırken hem de özel anlamları ile içsel bir güç sağlıyor.

  GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN DİNİ İFADELER

  İslamiyet'te ayrı bir öneme sahip olan dini ifadeler, Müslümanlar için son derece önem arz etmektedir.

  Günlük hayatta kullanılan dini ifadelere ilişkin detaylar şöyle sıralanabilir;

  İNŞALLAH: Sıklıkla kullandığımız bu ifade "Allah izin verirse" anlamına gelmekte ve gerçekleşmesi beklenen bir durumun Allah'ın izni ve desteği ile olmasını ifade etmektedir.

  MAŞALLAH: Özellikle nazara karşı kullanılan bu kelimenin anlamı "Allah kem gözlerden korusun" anlamına gelmektedir.

  ELHAMDÜLİLLAH: Verilen nimetler kaşsısında Allah'a teşekkür etmek için gündelik yaşamda çok kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Anlam olarak da "Allah'a şükürler olsun" demektir.

  HELAL VE HARAM: Helal, İslam dininin onayladığı hayırlı ve temiz nimetler için kullanılırken haram ise tam tersi dinin yasakladığı birçok nimet ve durumlar kaşsısında kullanılmaktadır.

  ALLAH RAZI OLSUN: İyilik gördüğünüz kişilere karşı kullanabileceğiniz bu kelime karşınızdaki insana teşekkür etmek için kullanılmaktadır. "Allah'ın kulundan razı olması" anlamlarını barındırmaktadır.

  Bunların yanı sıra kullanılan diğer dini ifadeler aşağıdaki gibidir;

  Bu ifadeleri yaşadığımız olaylar karşısında sıklıkla kullanmaktayız. Ayrıca bunlar; iyi niyet, minnettarlık ve duaları içerdiğinden dolayı insani ilişkilerin olumlu bir yön bulmasına yardımcı olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Günlük Hayattaki Dini İfadeler konu anlatımı

  4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Günlük Hayattaki Dini İfadeler konu anlatımı

  Günlük konuşmaların içerisinde yer alan dini ifadeler belli başlı olaylara ve durumlara göre dile getirilir. Bu ifadeleri kullanmak kişilerin maneviyatını güçlendirir. Aynı zamanda sık sık Allah'ın hatırlanmasına vesile olur. 

  4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Günlük Hayattaki Dini İfadeler konu anlatımı

   1- Allah tamamına erdirsin: Sözlenen ya da nişanlanan çiftler için söylenen bir sözdür. En kısa zamanda evlenip yuva kurmaları için söylenir.

   2- İnşallah: ''Allah isterse'' , ''Allah izin verirse'' manalarına gelen bir kelimedir. Olması istenen şeyin Allah'ın yardımıyla ve izniyle olması gerektiğini ifade eder.

   Örnek: İnşallah sınavı geçip istediğim üniversiteye giderim.

   3- Allah'tan umut kesilmez: İnsanların ne olursa olsun umutsuzluğa ve yılgınlığa düşmemesi gerektiğini vurgular. ''Allah var gam yok'' sözü de bu anlama gelir.

   4- Maşallah: Günlük hayatta en çok kullanılan dini ifadelerden biridir. Beğenilen kişi ve olaylar için dile getirilir. Aynı zamanda nazar değmemesi için söylenir. 'Allah kem gözlerden korusun' manasına gelir.

   Örnek: Bebeğiniz çok sağlıklı, maşallah.

   5- Allah'a çok şükür: Çekilen sıkıntılardan, kazanılan başarılardan ve çok istenen bir şeyin gerçekleşmesinden sonra söylenir. ''Allah'a Hamd olsun'' şeklinde de dile getirilir.

    Örnek: Allah'a çok şükür, tamamen iyileştim.

   6- Helal - Haram:

   Helal, dinin yapılmasına izin verdiği, temiz ve hayırlı olan nimetler için kullanılan bir terimdir. Haram ise onun tam tersi olup dinin yasakladığı tüm nimetler ve olgular için ifade edilir. Kişiler hayatında haramdan kaçınmalı ve helal olan şeylere yönelmelidir.

   Örnek: Alın teriyle para kazanmak (Helal)

   Örnek 2- Hırsızlık yapmak (Haram)

   7- Elhamdülillah:

   Günlük hayatta Allah'a teşekkür etmek için sıklıkla dile getirilir. Genellikle yemeklerden ve hapşırdıktan sonra söylenir.

   8- Sevap:

   Allah'ın ahiret gününde ödüllendireceği her tür davranışa sevap denir.

   Örnek: Namaz kılmak, oruç tutmak, yaşlı kimselere yardım etmek sevaptır.

   9- Günah:

   Sevabın zıttı olan her eylem ve düşünceye günah denir.

   10- Tövbe:

   Kişilerin işledikleri günahlardan sonra tövbe etmesi gerekir. Tövbe, işlenen günahın tekrarlanmayacağına dair kendine ve Allah'a söz vermektir.

   11- Mekruh:

   Kelime anlamı küçük günahlardır.

   Örnek: Yüksek sesle konuşmak ve boş yere yemin etmek mekruhtur.

   12- Mendup:

   Yapılırsa sevap olan fakat yapılmaz günah olmayan şeylere verilen genel isimdir.

   Örnek: Ramazan ayı dışında oruç tutmak.

   13: Allah'a Emanet Ol:

   Kişilerin yüz yüze ya da telefonda konuşurken söyledikleri bir veda sözüdür. Arapça olarak 'Fi Emanillah'' şeklinde söylenir.

   14- Allah Gecinden Versin:

   Ölüm ve hastalık gibi istenmeyen olaylar için sarf edilen bir dua sözüdür. Aynı zamanda birini teselli etmek amacıyla da söylenir.

   15- Allah Razı Olsun:

   Yapılan iyiliklerin sonunda karşı tarafa söylenen bir teşekkür sözüdür. Hem maddi hem de manevi yardımların karşılığında söylenebilir.

   Örnek: En zor günümde yanımda olduğun için Allah senden razı olsun.

   16- Allah'u Alem:

   Sadece sözlü iletişimlerde değil yazılı eserlerin sonunda da kullanılır. 'En doğrusunu Allah bilir'' demektir.

   17- Allah Rahmet Eylesin:

   Vefat etmiş bir kişinin ardından söylenen dua cümlesidir.

   18- Allah Zihin Açıklığı Versin:

   Genellikle annelerin okula giden ya da sınava girecek olan çocukları için ettiği bir duadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Günlük hayattaki dini ifadeler

  Günlük hayattaki dini ifadeler

  4.Sınıf günlük hayattaki dini ifadeler konu anlatımı ve konu özeti bu dersin içeriğini oluşturmaktadır.Konu ile ilgili online etkinlik ile öğrendiklerinizi pekiştirmek isterseniz etkinlik sayfamız ilginizi çekebilir. 

  Günlük hayattaki işlerimizi yapmak insanlar ile etkileşim halinde olmak için sürekli iletiim kurarırız. İnsanlar ile iletişim kurarken de dini ifadelere sık sık yer veriririz. Şimdi bu günlük hayattaki dini ifadeler nelerdir sorusunu cevaplayalım.


  Allah

  Allah, evreni yaratan, her şeye gücü yeten doğmamış ve doğurmamış olan kudret sahibi demektir. Müslümanlar Allah'ın var ve bir olduğuna, bütün üstünlük sıfatlarıyla nitelenmiş ve noksan sıfatlardan uzak olduğuna inanmaktadır. Allak kelimesini günlük yaşamımızda kullandığımız ifadeler içinde çokça kullanırız. Şimdi bunları listeleyelim.

  Peygamber

  Peygamber, Allah'tan vahiy yolu ile aldığı bilgileri ve emirleri iletmek, muhattaplarını dine çağırmak ile görevlendirilen yüksek vasıflı kimse olarak tanımlanmaktadır.Günlük konuşmalarımızda peygmaber kelimesine de sık sık yer veriyoruz. Bazılarına örnekler verelim.

  Eûzü besmele

  Eûzü besmele bir sığınma duasıdır. Eûzu billahi mineşşeytânirracîm şeklinde yazılır. Anlamı Kovulmuş olan şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım. Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla demektir. Eûzü besmeleyi günlük hayatımızda namaz kılarken, bir işe başlarken, yemek yemeden önce, eve girerken, evden çıkarken gibi zamanlarda söyleriz. Eûzü besmeleyi dile getirmek besmele çekmek demektir. Besmele çeken insanbaşka bir varlık adına değil sadece Allah adına ve onun rızası için ev onun izniyle başlıyorum demiş olur

  Selamlaşma

  İslamiyet müslümanları kardeş ilan etmiştir. Kardeşlik bağlarının da sürekli olması için de Müslümanlara bazı görevler yüklemiştir. Selamlaşma bu görevlerden birisidir. Selam müslümanların karşılaştıklarında kullandıkları esenlik dileği belirten sözlerdir. İslamiyet selamın ne kadar önemli olduğu kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'de şu şekilde belirtilmiştir: Size bir selam verildiği zaman ona daha güzeliyle karşılık verin(Nisa 4:86) Peygamber efendimiz (SAV) selamın önemini kendine sorulan "amellerin hangisi daha hayırlıdır" sorusuna şu şekilde cevap vererek belirtmiştir: “Yemek yedirmen ve tanıdığına-tanımadığına selam vermendir.” (Buhârî, İman, 18)

  Görüldüğü üzere selam İslamiyette büyük önem verilmektedir. Bu yüzden günlük hayattaki dini ifadeler arasında selam da yer almaktadır. Peki nasıl selam verilir?

  Selam vermek: Selâmün aleyküm

  Selama cevap vermek: ve aleyküm selâm

  Selam vermek: selamun aleykum ve rahmetullah

  Selama cevap vermek: ve aleyküm selam ve Rahmetullahi ve berekatühü

  İslamiyette binekte olan yayaya, yaya olan oturana, az olan çok olana, küçük büyüğe selam verir.

  Hamd Şükür

  Hamd ve şükür dini ifadelerdir. Günlük yaşantımızda bu iki kavramı sıkça kullanırız. Hamd arapça kökenli bir sözcüktür. Sözlükte övmek methetmek yüceltmek olarak geçmektedir. Bu kelimeyi günlük hayatımızda hamdolsun şeklinde kullanırız. Hmadolsun halinden memnun olma sebebiyle şükretmek demektir. Şimdi Hamd ve şükür kelimelerinin kullanımına örnek cümleler verelim.

  Tekbir ve Salavat

  Günlük yaşamımızdaki kullandığımız diğer kavramlardan birisi de Tekbir ve Salavat kelimeleridir. Tekbir sözlükte "yüceltmekbüyük olduğunu kabul etmek" anlamında geçmektedir. Tekbir dini terim olarak "Allah’ın zâtı, sıfatları ve fiilleri itibariyle her şeyden yüce ve üstün olduğu" anlamına gelmektedir. Salavat Hz. Muhammed'e ve onun soyundan ngelen kimselere saygı göstermek amacıyla okunan dua anlamına gelir.

  Tekbir: Allahu ekber

  Salavat: Allahümme salli alâ Muhammed

  Estağfurullah

  Estağfurullah kelimesinin günlük hayatımızda kullanımı farklılık gösterebilmektedir. Dini olarak "Allah'tan af ve mağfiretdilerim" anlamına gelmektedir. İnsan ilişkilerinde kullanılırken bir teşekkür veya övgü karşısında nezaket ve alçak gönüllülük ifadesi olarak kullanılır. Bazı zamanlarda ise haşa, asla, katiyen, hiçbirzaman anlamında kullanılmaktadır.

  Sübhanallah

  Sübhanallah kelimesi arapça bir kelimedir. Süphan ve Allah kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Türkçe karşılığı " Allah kusursuzdur" şeklindedir. Ayrıca Allah mutlak ve üstündür şeklinde de yorumlanır. Allah noksan sıfatlardan uzaktır şeklinde bir anlamı daha vardır. Günlük yaşantıda bir bebek doğduğunda görüldüğünde sübhanallah kelimesinin kullanıldığını duymuşsunuzdur.

  Sevap, Günah, Helal, Haram

  En son olarak da günlük hayatımızda kullandığımız bazı dini ifadeleri kısaca açıklayalım.

  Sevap: Hayırlı bir davranışa karşılık olarak Allah tarafından verilen bir ödül. Allah rızasını kazanmak için yapılan her türlü hayır işi.

  Günah: Allah'ın buyruklarına karşı olan, dini açıdan suç sayılan öteki dünyada cezayı gerektiren iş ya da davranış. Farsça bir sözcüktür. Sözlük anlamı suç demektir.

  Helal: Dini açıdan yasaklanmamış olan , dinin kurallarına aykırı olmayan olarak tanımlanır. Dince izin verilen anlamında da kullanılır.

  Haram: Dinin kurallarına aykırı olduğu için yasaklanmış olan. Yemesi içmesi yapılması uygun olmayan dince yasak olan anlamında kullanılır.

  Yazı kaynağı : ilk-okul.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap