Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güney kore kültürü ve gelenekleri

  1 ziyaretçi

  güney kore kültürü ve gelenekleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kore kültürü

  Kore kültürü

  Kore, Dünya’da devam eden en eski uygarlıklardan biri olup,[1] 5.000 yılın üzerinde bir tarihe sahiptir.[2] Arkeolojik kanıtlar Kore yarımadasına 500.000 yıl önce yerleşimin olduğunu ileri sürmektedir. Günümüzdeki Kuzey ve Güney politika ayrılığı Modern Kore kültürlerinde ayrılığa neden oldu. Buna rağmen “Kore kültür” geleneği tarihsel olarak iki devlette ortakdır.[3] Kore ve Çin arasındaki tarihsel bağlar Çinden geniş bir şekilde etkilenirken, Kore kendine özgü kültürü geliştirdi ve diğer kültürleri etkiledi (Japonya gibi).[4]

  Geleneksel sanatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Muzik[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kullanılan enstrumanlardan ayrı olarak, geleneksel Kore müziği o anda uydurma (doğaçlama) ve ölçüler arası kesilme eksikliği olarak karakterize edilir. Bir pansori performansı bir tek şarkıcı performansının devamı süresince sekiz saat üzerinde sürebilir.

  Farklı hızlardan ters düşmeden ayrı olarak Batı müziğiyle ortakdır. Çoğu geleneksel Kore müziği en yavaş ölçüyle başlar ve daha sonra devam eden performans olarak hızlanır.

  Kore oda müziği, jeongak olarak adlandırılır, kültürlü üst sınıf ile yakın ilgilidir ve kuvvetli bir entelektüel öneme sahiptir. Jeongak, çok yavaş adımda üç saniye süresinde tek vuruş ile çalınır. Bu ağır tempo aslında Korelilerin nefes almaya verdikleri önemden ve bakış açılarından kaynaklanır. Oysaki batı müziği kalp atışları üzerine kurulmuştur, kalp atışı gibi canlı, enerjik ve dinamiktir. Kore oda müziği nefes alış ritimlerine dayanır, uzun bir nefesin özelliklerini taşır, huzurlu, oturmuş ve düşüncelidir.

  Jeongak’ın tonu yumuşak ve sakindir, çünkü geleneksel enstrumanlar metal olmayan malzemelerden yapılır. Yaylı enstrumanlar telden ziyade ipekden yapılma yaylara sahiptir. Hemen hemen bütün üflemeli enstrumanlar bambudan yapılmadır.

  Pungmul Kore folk müziğidir ve anlam ve duygu ile doludur. Bu tür geleneksel müzikler genel halkın yaşamıyla yakından ilgilidir. Geleneksel Kore müzik enstrumanları nefesli sazlar içinde yaylı ve perküsyon tipleri olarak bölünebilir. Yaylı enstrümanlar piri (silindirik obua), taepyeongso (metal-zilli shawm), daegeumsaenghwang (ağız orgu) ve hun (ocarina) içerir. Geleneksel telli çalgı enstrumanları zitherler gayageum, geomungo gibi, ve ajaeng, ve haegeum, iki telli kemanı içerir.

  Kullanılan çok sayıdaki geleneksel perküsyon enstrumanları kkwaenggwari (elle tutmalı gong), jing (asılı gong), buk (varil davul), janggu, (kum saati davulu), bak (clapper) ve pyeonjong (zil çanlar veya taş çanlar), eo (kaplan formunda çalgı) gibi ve chuk (tahta kutu) içerir.

  Dans[değiştir | kaynağı değiştir]

  Müzik olarak, oda dansları ve folk dansları arasında bir ayırma vardır. Ortak oda dansları jeongjaemu olup şölenlerde uygulanır ve ilmu Konfiçyüs dini ayinlerde uygulanır. Jeongjaemu, doğal (hyangak jeongjae) dansları ve Çin’den ithal edilen (dangak jeongjae) olarak ikiye ayrılır. Ilmu sivil dans (munmu) ve askeri dans (mumu) olarak ikiye ayrılır.

  Dinî danslar shamanistic deki bütün ayin leri (gut) performansları içerir. Dünyevi dans iki grup dansı ve bireysel performansları içerir.

  Oda danslarının geleneksel koreografisi pek çok çağdaş yapımlarda yansıtılır.

  Ressamlık[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kore yarımadasında bulunan en eski resimler tarih öncesi zamanların petroglyph larıdır. Çin’den Budizmin gelişi ile, farklı teknikler ortaya çıkarıldı. Bu teknikler kendilerine ana akım teknikleri olarak kolaylıkla yerleşti, fakat yerli teknikler hala hayattaydı.

  Gerçekçi manzaralar, çiçekler ve özellikle kuşların popüler olduğu konular üzerine doğru bir eğilim vardı. Mürekkep, en çok kullanılan ortak malzemeydi ve resimler dut kağıdı veya ipek ipek üzerine yapıldı.

  18. yüzyılda yerli teknikler geliştirildi, özellikle güzel yazı yazmada ve mühür oymacılığında.

  Sanatlar, Kuzey Kore’deki realizm ve geleneğin ikisinden etkilendi. Örnek olarak, Han’ın yakın-fotoğraflarla ilgili "Demir işlerinde Dinlenme Zamanı" sıcaktan bunaltan bir dökümhanede adeleli insanların ter damlattığını ve teneke bardaklardan su içtiğini gösterir. Erkek evlat’ın "Kumgang Dağı’nın Chonnyo Zirvesi" sisler ile örtülmüş çok yüksek kayalıkların klasik bir Kore manzarasıdır. (kaynak : "The New York Times",[5]. Kızkardeşler Duk Soon Fwhang ve Chung Soon Fwang O'Dwyer 1950'lerin sonlarında açıkça politikal demeçlerden sakınmak için Birleşik Devletler uçtular ve görünüşte tehlikesiz tabii konuları—çiçekler, kuşlar, otlaklar, böcekler, dağlar—zorlu ve çatışmanın duygu yüklü bölgeleri gibi yaparlar.

  El sanatları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kore’de üretilen el sanatlarının değişmez bir düzeni vardır. El sanatlarının çoğu özellikle günlük kullanım için yaratılır, estetikden ziyade pratik kullanıma öncelik verir. Geleneksel olarak, metal, ağaç, kumaş, lacquerware ve toprak gibi ana malzemeler kullanılır, fakat daha sonra cam, deri veya kâğıt seyrek olarak kullanılır.

  Kırmızı ve siyah renkli çömlek gibi antik el sanatları, Sarı Nehir boyunca Çin kültürü çömleğiyle benzerliklere ortakdır. Bronz Çağı buluntusu bir azizin kemikleri, gerçi, özellik belirten ve daha çok özenilmiş kusursuzdur.

  Pek çok çağdaş ve kusursuz el sanatlarından birinci kalite taçlar, desenli çömlek, çanaklar veya ziynetler kazılıp çıkarılmıştır. Goryeo dönemi süresinde, bronz kullanımı ilerlemiştir. Pirinç, ki üçte bir çinko lu bakır özellikle popüler bir malzemedir. Hanedan, bununla beraber, caledon eşye kullanımı ile ünlüdür.

  Joseon döneminde popüler el sanatları porselen yapımı ve mavi boya ile boyanıp süslenmesiydi. Oymacılık ayrıca o dönemde ileriydi. Bu durum mobilya parçalarından özellikle giysi dolabı, sandıklar, masalar veya çekmecelerin daha mükemmel yapımına önderlik etti.

  Seramik[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kore yarımadasında toprak kullanımı Neolitik Çağa tarihlenir. Kore Seramikleri tarihi uzundur ve geleneksel halkalar kullanımı ve kili çekiçleyip işleyerek ilk adak ve insan eliyle yapılan heykeli yaratmada geç gelişme sonrası her iki Kore çömleğini içerir. Üç Krallık döneminde Silla’da çömlekçilik ilerlemişti. Çömlek deoxidizing alev kullanılarak pişirildi ki bu kül rengi mavisi özelliğine dönüşmesine sebep oluyordu. Yüzey çeşitli geometrik desenlerle kabartıldı.

  Goryeo döneminde yeşim yeşil celadon eşya çok popüler hale geldi. 12. yüzyılda çağdaş sedefleme yöntemleri bulundu, bunlar farklı renklerde daha çok komplike süslemeye izin veriyordu.

  15ncci yüzyılda beyaz porselen popüler hale geldi. Kısa süre sonra celadon eşyayı soladı. Beyaz poselen yaygın şekilde boyanıyordu ve bakırla süsleniyordu.

  16. yüzyılda Japonya’nın Kore istilası ile, pek çok çömlekçi Japonya’ya zorla alındı ve orada Japon seramiklerini etkilediler.[1]17 Nisan 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi [2] [3]17 Nisan 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi Bugün pek çok Japon çömlekçisi onların sanatını kopya eder.[6][7][8]

  Jeoson dönemi ortasında (geç 17. yüzyıl) mavi ve beyaz porselen popüler hale gelir. Dizaynlar beyaz porselen üzerine kobalt mavisi ile boyanıyordu. 19. yüzyılın sonuna doğru yarımada üzerinde Japon egemenliğinin artmasıyla, porselen geleneği inişe geçti çünkü Japon çömlekçiliği gelişti ve onun Koreli emsalini gölgede bıraktı..

  Yaşam tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Evler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yerleşim yerleri geleneksel olarak geomancy kullanılarak seçilir. İnanılır ki herhangi bir topoğrafik gruplaşma görülemez kötü (gi) veya iyi kuvvetleri meydana getirir. Olumsuz ve olumlu enerjiler (Yin ile Yang) denge içinde getirilmeli.

  Bir ev bir tepeye karşı inşa edilmeli ve yüzü güneyde olmalı ve mümkün olduğu kadar güneş ışığı almalı. Bu çevreye uydurma modern Kore’de hala tercih edilir. Geomancy ayrıca yapının biçimini, onun yüzünün yönünü ve inşa edildiği malzemeyi etkiler.

  Geleneksel Kore evleri bir dahili ek bina içine (anchae) ve dıştaki ek binaya (sarangchae) inşa edilebilir. Bireysel düzen geniş bir şekilde çevreye ve ailenin zenginliğine dayanır. Oysa aristokratlar dış evi kabul için kullanıyordu, daha fakir halk sığırlarını dıştaki ek bina sarangchae da tututordu. Daha zengin bir aile, daha geniş bir eve. Buna rağmen, kral hariç herhangi bir ailenin 99 kan dan daha fazla bir ikametgâha sahip olması yasaklanmıştı. Bir kan geleneksel evlerde kullanılan iki sütün arası mesafadir. Dahili bina normal olarak bir oturma odası, bir mutfak ve bir ağaç döşemeli merkezi salonu içerir. Pek çok oda buna bağlanabilir. Daha fakir çiftçiler herhangi bir dış binaya sahip olmayacaktı. Kore’de zemin ısıtması (ondol) yüz yıllardır kullanılıyordu. Ana yapı malzemeleri ağaç, kil, tuğla , taş ve saman dı. Çünkü ağaç ve balçık yaygın olarak kullanılan malzemelerdi. Japonya’nın tüm şehri zorla kaçırması şato inşa ustalarının Japonya’nın en meşhur şatoları ve saraylarını yapması olarak bilinir, bir kanun ki Japon hükûmeti bu olayı resmen itiraf etti ve özür diledi.

  Bugün, buna rağmen insanlar apartmalarda ve daha modern evlerde yaşarlar.

  Bahçeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Tapınak bahçeleri ve özel bahçelerin ilkeleri aynıdır. Onlar genellikle Çin bahçesine benzer ve kuvvetli şekilde Japon geleneğinden etkilenir. Birinci neden Doğu Asya’daki bahçacilik kuvvetli bir şekilde Taoizm’den etkilenir. Taoizm, dizayn ve detaylara büyük dikkat çekerek doğayı ve gizemi vurgular. İnsanların yaptığı malzeme ile dolu olan Japon ve Çin bahçelerinin aksine, geleneksel Kore bahçeleri suni olmaktan kaçınarak daha çok doğal ve yaradılıştaki gibi bir bahçe olmaya çalışır.

  lotus havuzu Kore bahçesinde en önemli bir özelliktir. Eğer doğal bir ırmak varsa suyu hoşça seyretmek için yanına sıkça bir köşk yapılır. Geleneksel Kore bahçelerinde teraslı çiçek yatakları yaygın bir özelliktir. Poseokjeong alanı Silla döneminde Gyeongju yanına inşa edildi. Bu geleneksel Kore bahçelerinde suyun önemine dikkat çeker. Poseokjeong bahçeleri abalone-biçimli nehir yatağına önem verir. Sila krallığının son günleri süresinde, kralın misafirleri kanal boyunca oturacak ve şölen süresinde şarap kadehleri suyun yüzünde dururken çene çalacaktı.

  Giysi[değiştir | kaynağı değiştir]

  [2] Ayrıca bakınız Kore giyim listesi. Geleneksel giysi hanbok (한복, 韓服) olarak bilinir. (DPRK’de joseonot olarak bilinir. ) ve antik zamanlardan beri giyilir. Hanbok bir gömlek (jeogori) ve bir etek (baji) içerir. Geleneksel şapka gwanmo olarak adlandırılır ve özel anlamı bu giysi parçasına bağlanır. Kadın giysisinde Jeogari Hanbok’un üs tarafında olup, kısa, kavisli ve zarif desenlidir. Eteğin önünden dik olarak aşağı sarkan süs parçasına Otgoreum (Elbise kordonu) denir. Erkek giysisinde başta bir şapka (gat) vardır. Geleneksel ceket ve pantolonun üzerine özel durumlarda giyilen bir palto (Durumagi) vardır. Hanbok’un aşağı kısmına Baji denir. İnanışa göre beyaz renk saflık ve bekareti temsil ettiğinden ortak kıyafetler için seçilen renktir. Üst sınıfa mensup kişiler ise beyaz renk yanında kırmızı, mavi, siyah ve sarı renk giysiler de giyerlerdi.

  Sosyal duruma göre, Koreliler eskiden sosyal sıralamanın önemli bir işareti yapmak için farklı elbise kullanıyorlardı. Etkileyici fakat bazen hantal, ağır, sıkıntı verici, kostümler yönetici sınıf ve kraliyet ailesi tarafından giyiliyordu. Bu üst sınıflar ayrıca kendileri ile basit halk arasında bir mesafe bırakmak için mücevherat kullanıyordu. Kadınlar için bir geleneksel mücevherat parçası doğal perde elemanları biçiminde asılı olarak duran kıymetli taşlar olup ipek püskül bağlantılıydı.

  Kış zamanlarında halk pamukla beslenmiş elbise giyerdi. Kürk ayrıca yaygındı. Çünkü basit halk normal olarak saf beyaz boyanmamış malzemeler giyerdi. Bu nedenle halk bazen beyaz-elbiseli halk olarak zikredilirdi.

  Hanbok onların amaçlarına göre sınıflandırılır: günlük elbiseler, törensel elbise ve özel elbiseler. Törensel elbiseler çocuğun ilk doğum günü (doljanchi), bir düğün veya bir cenazeyi içeren günlerde giyilir. Özel giysiler şamanlar ve memurlar için yapılır. Günümüzde, hanbok düğün, Ay takvimine göre yeni yılda ve Kore şükran gününde giyilir. Günlük olarak kullanılma özelliği kaybolmuştur.

  Mutfak[değiştir | kaynağı değiştir]

  Pirinç, Kore’nin yıl boyunca kullanılmak üzere stoklanan yiyeceğidir. Kore’de ana ürünler pirinç, arpa ve fasulye'dir fakat pek çok tamamlayıcı ürünler de kullanılır. Balık ve diğer Su ürünleri de ayrıca Kore’nin bir yarımada olmasından dolayı çok önemlidir.

  Fermantasyon yemek tarifleri ayrıca yakın zamanlarda gelişti. Bunlar konserve balık ve konserve sebzeleri içerir. Bu tür yiyecekler, kış süresinde gerekli protein ve vitaminleri sağlar.

  Birçok menü geliştirildi. Bunlar törensel yiyecekler ve ayinsel yiyecekler olarak ikiye bölünebilir. Törensel yiyecekler bir çocuk 100 üncü gününe ulaştığında, ilk doğum gününde, düğün törenlerinde ve altmışıncı doğum gününde kullanılır. Ayinsel yiyecekler cenaze törenlerinde, atalara ait törenlerde, şamanın sunusunda ve tapınak yiyeceği olarak kullanılır.

  Tapınak yiyeceği ayrı bir karakteristiktir ki Kore mutfağı’nın yaygın olan beş kuvvetli tat unsuru olan--(Sarımsak, Yeşil soğan, yabani rocambole, Pırasa ve Zencefil) ve Eti kullanmaz.

  Törensel ve ayinsel durumlarda rice cakeler (pirinç kekleri) hayatsaldır. Yiyecek rengi ve yemek tarifi unsurları Yin ile Yang dengesi ile birbirine tutturulur.

  Bugün, surasang (geleneksel saray mutfağı) bütün nüfusta mevcuttur. Geçmişte sebze yemekleri önemliydi fakat et tüketimi arttı. Geleneksel yemekler ssambap, bulgogi, sinseollo, kimchi, bibimbap' ve gujeolpanı içerir.

  Çay[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kore’de çayın tarihi 2000 yılının üzerine bir zamana dayanır.[9] Çay, birçok tapınma tariflerinin bir parçasıydı ve umuluyordu ki güzel kokular göksel tanrılara ulaşacaktı. Çay Kore’ye Çin tarafından Budizm tanıtıldığında sokuldu ve daha sonra Kore’nin 3000 yıldan fazla bir zamandır sahip olduğu Kore çay töreninin yükselmesini sağladı.

  Aslında çay törensel amaçlı veya geleneksel bitkisel ilacın bir parçası olarak kullanılıyordu. Yeşil çay, Çin ve Japonya’da kullanılır, Kore’de yalnızca çay içmenin bir çeşidi olarak değildir. Çok sayıdaki çay meyve, yaprak, tohumdan yapılmadır ve kökler sevilir. Kore’de çayın tatları beşe ayrılır: Tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve sert.

  Ay takvimi festivalleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Geleneksel Kore takvimi lunisolar takvime dayandırılır.[10] Günler Kore’nin meridyeninden hesaplanır ve gözlenir ve festivaller Kore kültüründe kökleşmiştir. Kore Ay takvimi 24 dönüş noktasına bölünür (jeolgi) bunların her biri yaklaşık 15 gün sürer. Ay takvimi geçmişte tarımsal toplum için tarifeydi, fakat modern Kore yaşamında gözden kayboluyor.

  Gregorian takvimi 1895 yılında resmen kabul edildi, fakat geleneksel tatiller ve devir hesaplaması halen eski takvime dayanır.[10][11] Yaşlı nesil kendi doğum günlerini hala ay takvimine göre kutlar.

  Bugün Kore’de en büyük festival Seollal dur (geleneksel Kore Yeni Yılı. Diğer önemli festivaller Daeboreum (ilk dolunay), Dano (ilkbahar festivali) ve Chuseok (hasat festivali) ni içerir.

  Ayrıca ay takvimine göre kutlanan gölgesel festivallar vardır. Ayrıca Kuzey Kore’de genel tatil ve Güney Kore’de genel tatil lere bakınız.

  Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kore’de oyun tahtasında oynanan birkaç oyun vardır. İngilizce Go adı ile bilinen oyun Kore’de Baduk’dur. Bu oyun özellikle orta yaş ve daha yaşlı kimseler için popülerdir. Batı kültüründeki satranç’ın aynı özelliklerine sahiptir. Kore’de eski bir versiyon olan Çin satrancına dayalı olan ve Janggi olarak adlandırılan Kore versiyonu vardır. Özellikle tatil günlerinde, tahta üzerinde oynanan Yut, ülkede boydanboya sevilen popüler bir aile oyunudur. Özel vesileler dışında artık yaygınca oynanmaz. Chajeon Nori, at üzerinde yapılan muazzam bir mızrak döğüşü maçında iki köy tamımının oynadığı geleneksel bir oyundur.

  Birçok halk oyunu, şamanistik haklarla aralarında ilişki kurulur ve bir nesilden diğerine nakledilmiştir. Üç ayin folk oyunları bakımından önemlidir: Yeonggo, Dongmaeng ve Mucheon. Yeonggo davullu bir uygulama olup ruhları çağırmak içindir. Dongmaeng bir hasat törenidir, Mucheon ise cennete bir dansdır. Bu performanslar Üç Krallar döneminde zarifleştirilmiş ve oyunlar eklenmiştir.

  Ssireum geleneksel güreşin bir çeşididir. Diğer geleneksel oyunlar, okları bir çömlek içine atma (tuho) ve stick-tossing oyunu (jeopo) yu içerir. Ayrıca, taş savaşları (seokjeon), salıncak biniciliği (geunetagi), maskeli dans draması ve top oyunu (gyeokku) vardır.

  İnançlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kore halkının orijinal inancı Şamanizm idi, antik zamanlardaki gibi yaygın olmadığı düşünülür, bugün hala hayatta kalmaktadır. Kadın şamanlar veya mudanglar çeşitli istekleri sağlamayı başarmak için çeşitli ruhları çağırması için sıklıkla davet edilir.

  Budizm ve Konfiçyüzim Çin’deki kültür değişimi sonrası Kore’ye girdi. Budizm Goryeo hanedanının resmi diniydi ve bu dönemde Budist rahiplere birçok ayrıcalık verildi. Bununla beraber, Joseon dönemi Budizm baskısı gördü ki Budist rahipler ve tapınaklar şehirlerden yasaklandı ve kırsal alanda sınırlandı.

  Bugün bile, Konfiçyüzim Kore toplumunda büyük bir rol oynar ve yaşlılar için saygı hala Kore aile yaşamının büyük bir parçasıdır. Kore tarihi ve kültürü boyunca, ayrılığa aldırmadan, Kore Şamanizmi geleneksel inanışı, Mahayana Budizmi, Konfiçyüzim ve Taoizm Kore halkı dininin bir temel etkisi olarak onların kültürlerinin yaşamsal bir görüşü gibi kaldı, bütün bu gelenekleri hatırlayarak yüzlerce yıl barış içinde yaşadı ve hala daha birçok Hristiyan güneyde yaşamakta.[12][13][14] veya Kuzeydeki komünist ateist hükümeti baskısında yaşamakta.[15][16]

  Dünya Mirası yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kore’de seçilmiş birkaç UNESCO Dünya mirası siteleri vardır.

  Jongmyo Türbesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Seul'de bulunmakta olan Jongmyo Türbesi UNESCO Dünya Mirasları listesine 1995 yılında eklendi. Türbe Joseon Hanedanı kraliyet ailesinin atalarının ruhuna adandı. Ağır bir şekilde Kore Konfiçyüzmi geleneğinden etkilendi. Orada Jongmyo jeryeak olarak bilinen bir kusursuz antik Kore oda müziği performansı her yıl icra edilir.

  1394 yılında inşa edildiğinde Asya'daki en yüksek yapı olacağı düşünülmüştü. Krallar ve onların 30 kraliçesinin 19 hatırlatıcı tabletleri 19 odada yer almaktadır. Türbe zemin kısmından Kore'yi Japon istilası sıarsında yandı ve 1608 yılında tekrar inşa edildi.

  Changdeokgung[değiştir | kaynağı değiştir]

  Changdeokgung ayrıca ünlü erdem sarayı olarak da bilinir. 1405 yılında inşa edildi, 1592 yılında Japon istilası sırasında zeminden yandı ve 1609 yılında yeniden inşa edildi. 300 yıldan daha fazla Changdaokgung kraliyet ikametgâh yeriydi. Seul’de yer almaktadır.

  Çevre ve saray iyi bir uyum içindedir. Sarayın arkasındaki bazı ağaçlar şimdi 300 yılın üzerindedir, bunu dışında korunmuş bir ağaç 1000 yılın üzerinde bir yaşa sahiptir. Changdeokgung UNESCO Dünya Mirasları listesine 1997 yılında eklendi.

  Bulguksa[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bulguksa ayrıca Buddha Land tapınağı ve Seokguram Grotto evi olarak da bilinir. Tapınak 751 yılında inşa edildi ve çok sayıda salon ihtiva eder. Tapınağın içine yerleştirilmiş iki pagoda vardır.

  Seokguram grotto Bulguksa tapınağının bir inziva yeridir. Yapı bir granit kutsal yerdir. Ana odada bir Buda heykeli yerleştirilmiştir. Tapınak ve grotto UNESCO Dünya Mirasları listesine 1995 yılında eklendi.

  Tripitaka Koreana ve Haeinsa[değiştir | kaynağı değiştir]

  Haeinsa Güney Gyeongsang bölgesinde büyük bir tapınaktır. Orijinal biçimde 802 yılında inşa edildi ve Tripitaka Koreana ağaç bloklara bir meskendi, dünyada en eski Budist ağaç el yazmasıdır.[17] Bu ağaç blok oyulmuş sanat eserleri 1236 yılında başlatıldı ve 1251 yılında tamamlandı. Bu ağaç bloklar kral ve onun akrabalarına dindar derinden bağlılığın tanıklarıydı.

  Tripitaka sözcüğü Sanskrit çedir ve üç sepet anlamına gelir, estetik Budist kanunlarına gönderme yapar. Tripitaka Koreana 81.258 ağaç blok içerir ve en büyüktür, en eskidir ve en tamamlanmış Budist el yazması koleksiyonudur. Şaşırtıcı bir şekilde herhangi bir ağaç blok üzerinde doğru-yanlış çetveli izi veya atlama yoktur. Tripitaka Koreana Çin karakterlerinde oyulmuş en güzel ve tam kanun olarak genişce kabul edilir.

  Bu site 1995 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine ekendi.

  Hwaseong[değiştir | kaynağı değiştir]

  Hwaseong Güney Kore’de Seul’un güneyinde Suwon şehrinin bir istihkamıdır. Onun yapımı 1796 yılında tamamlandı ve o zamanda bilinen Kore istihkamının bütün en son özelllliklerini önemser. Kale ayrıca görkemli bir saray ihtiva eder ki bu saray kralların şehir yakınlarındaki babalarının mezarlarını ziyaret etmek için kullanılıyordu.

  Kale düz toprak ve tepelik arazinin ikisini de içeriyordu, Doğu Asya’da ender görülen bir şey. Duvarlar 5,52 kilometre uzunluğunda ve düz alanı çevreleyen hat boyunca günümüzde hala mevcut olan 41 yapı vardır. Bu, dört kardinal kapısı, bir bent kapağı, dört gizli kapı ve bir işaret kulesi içerir.

  Hwaseong 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi.

  Gochang, Hwasun ve Ganghwa alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gochang, Hwasun ve Ganghwa UNESCO Dünya Mirasları listesine 2000 yılında eklendi. Bu yerler tarih öncesi kabristanlara meskendir ki yüzlerce farklı megalit (büyük taş anıt) ihtiva eder. Bu megalitler mezar taşlarıdır ki MÖ birinci yüzyılda büyük kaya bloklarından yaratıldı. Megalitler dünya etrafında bulunabilir, fakat hiçbir yerde Gochang, Hwasun ve Ganghwa sitelerindeki gibi böyle değil.

  Gyeongju Alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gyeongju etrafındaki tarihsel alan 2000 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi. Gyongju Silla krallığının başşehriydi. Silla hükümdarlarının mezarlarına şehir merkezinde hala rastlanabilir. Kaya oda biçimini almış bu mezarlar bir toprak tepe içine gömülüyordu, bazen piramitlerle bağlantılıydı. Gyeongju alanı etrafı, özellikle Namsan dağı üzerinde Silla döneminden yüzlerce kalıntı serpilidir. Poseokjeong bu alanda en meşhur olan sitelerden biridir fakat çok sayıda Kore Budist sanatı, heykeller, rölyefler, pagoda lar ve tapınak kalıntıları ve çoğunlukla 7. ve 10. yüzyılda inşa edilmiş saraylar vardır.

  Goguryeo Mezarlar Kompleksi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Goguryeo Mezarlar Kompleksi, Pyongyang, Pyong'an Güney Bölgesi ve Nampo City, Güney Hwanghae Bölgesi, Kuzey Kore’de yayılır. 2004 yılı Temmuz ayında 38. paralenin kuzeyinde ilk UNESCO Dünya Mirasları sitesi oldu..

  Site geç Goguryeo‘dan (Üç Kore Krallığı’ndan biri) 63 bireysel mezar içerir. Kore’nin kuzeyi civarı ve Mançurya’da MÖ yaklaşık 32 yıllarında kuruldu ve başşehir 427 yılında Pyongyang’a taşındı. Bu krallık bölgeye MS 5. ve 7. yüzyılları arası egemen oldu.

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Güney Kore Kültürü’nün 5 Olmazsa Olmazı — tale

  Kendi kuralları olan farklı bir dünya: Güney Kore

  Güney Kore Kültürü

  Güney Kore Kültürü

  Daha önce seyahat edenlerin bir daha gitmek istedikleri, gitmeyenlerin ise daim merak yerlerden biri olan Güney Kore gerek zengin kültürü gerekse de çok eskilere dayanan gelenekleri ile tüm dünyanın en gözde ülkelerinden biridir. 5000 yıllık sanat ve kültür geçmişi ile mutfağından müziğine, el sanatlarından mimarisine kadar pek çok alanda farklı özellikleri ile büyük merak uyandırıyor.
  Birçok özellikleri nedeniyle dünyanın eşsiz ülkeleri arasında bulunan Güney Kore, kendine has kültürü ile hayran bırakıyor. Kültürel özellikleri her ne kadar bizim coğrafyanın insanlarına farklı gelse de insanların birbirlerine duydukları saygı ve kültürlerine bağlılığı eskilerden günümüze Güney Kore kültürünü ve medeniyetini yaşatıyor.

  Güney Kore Kültürünün Temel Taşları

  Mistik Uzak Doğu dediğimizde akla gelen Güney Kore, kültürel olarak her ne kadar dünyanın Güney Kore Kültürüdiğer ülkelerinden farklı bir çizgiye sahip olsa da her kültürde olduğu gibi Kore kültürünün oluşumunda aynı hususlar söz konusudur.

  Farklı İnançlar

  Hristiyanlık dini Güney Kore’de yaygın bir dindir. Çoğu kişi aslında Güney Kore’nin Budist nüfusunun daha fazla olduğunu düşünür ancak sanılanın aksine Budizm, Şamanizm, Kore Şamanizmi, Konfüçyanizm ülkenin farklı noktalardan eşit olarak yayılmış durumda.

  Güney Kore Bayrağı

  Güney Koreliler bayraklarına ‘Taegeukgi’ ismini vermişlerdir. Bayrağın üstündeki simgeler her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da her birinin birer anlamı vardır. Bayrağın ortasındaki yuvarlak Yang felsefesine esas almaktadır. Arka plandaki beyaz renk ise barışı simgeler. Yuvarlağın etrafında bulunan 4 trigram ise ateş, su, cennet ve dünyayı temsil etmektedir.

  Güney Kore Mutfağı

  Sadece Güney Kore’nin değil tüm Uzak Doğu ülkelerinin vazgeçilmez besini pirinçtir. Ancak bunun yanı sıra su ürünleri de ülkede sıklıkla tüketilmektedir. Buna ek olarak et ve tavuk da Güney Kore mutfağının bir parçasıdır. Özellikle balık ürünleri, Güney Kore’nin bir yarımada olmasından dolayı sıklıkla tüketilmektedir. Kore mutfağının bir diğer özelliği ise ocak başı kültürüdür. Dillere destan olan çayları ise hem lezzeti hem sağlıklı içeriği ile büyük ilgi görmektedir. Güney Korelilerin yemek pişirme yöntemleri genellikle kızartma veya kavurmadır. Kim Chi milli yemekleridir.

  Güney Kore Mimarisi

  Güney Kore mimarisi çok eskilere dayanmaktadır ve kendine has özelliklere sahip olması nedeniyle de her zaman büyük fark yaratmaktadır. Son derece başarılı olan mimari yapıları son dönemlerde eski ile yeniyi birleştirerek moderniteyi en iyi şekilde yansıtır. Geleneksel Kore evleri ise ‘Hanok’ adı ile bilinmektedir. Bu evler ahşap, kaya ve topraktan yapılır.

  Kültürel Kıyafetler: Hanbok

  Köklü bir geçmişe sahip olan Kore halkının en bilindik miraslarından biri geleneksel kıyafetleridir. Bu kıyafetler hanbok adı ile bilinmektedir. Özel günlerde giyilen bu kıyafetler doğal renkler kullanılarak renklendirilmekte ve her biri doğanın renklerini yansıtmaktadır. Hem çocukların ilk doğum gününde hem de 60. yaş günlerinde giyilir.

  Müzik ve Dans

  Güney Kore geleneksel müzikleri ‘Gugak’ adı ile bilinmektedir. Güney Kore halk şarkıları ise ülkenin tarihi ile geleneklerinin birleşimi olarak halkın ruhunu yansıtmaktadır. ‘Minyo’ adınıGüney Kore Kültürü alan bu nağmeler yumuşak melodilere sahiptir. Halk dansları arasında Pungmul ise eskilere dayanan köklü bir danstır. Dansın amacı, insanlar arasında birlik ve beraberliği sağlamaktır.

  Origami ve Diğer El Sanatları

  Kâğıt katlama sanatı olarak bilinen Origami, Güney Kore kültürünün önemli bir parçasıdır. Ülkede Jong le Nara Origami müzesi de bulunmaktadır. Buna ek olarak binlerce yıllık geçmişe sahip olan seramik ve çömleklerin yapımı da Kore kültüründe önemli bir yere sahiptir.

  Kaynakça:
  https://www.tale.company/blog
  https://onedio.com

  Yazar: Gülhar Memmedli

  Yazı kaynağı : www.bilgiustam.com

  Kore Kültürü ile İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

  Güney Kore Kültürü

  Müziğe ve sanata önem veren bir ülke olan Güney Kore bu alanda da kendini oldukça geliştirmiş bir ülkedir. Ülke, film ve dizi sektöründe sınırlarını aşıp dünya genelinde bir hayran kitlesine sahiptir.

  Geçmişlerinden gelen hanedanlık kültürüne bağlı olarak savaş teknikleri konusunda bilgilidirler.

  Enteresan denebilecek inanışları vardır. Örneğin evlenecek kişiler arasında 5 yaş fark olması o evliliğin kötüye gideceğine işaret eder; ya da aşı olunacağı gün duş almanın tehlikeli olabileceğine inanırlar.

  Biriyle tanıştıklarında veya karşılaştıklarında selamlaşmak için eğilmeyi tercih etmektedirler. Birbirlerine bir şey uzatırken tek elle uzatmak ve kendi içkini doldurmak saygısızlık sayılmaktadır. Yerel restoranlarda ve evlerde ayakkabı çıkartmak bir saygı göstergesidir. 

  Genel olarak metal chopstickler yemekte tercih edilmektedir ve yemekler masanın ortasına konularak oradan yenilmektedir. Çoğu evde çocuklara yemek sırasında konuşmanın ayıp olduğu söyledindiği için masaya sessizlik hakim olması şaşırtıcı bir durum değildir. Yemeğe masadaki en büyük başlamadan başlamak ve hala yemek yenirken masadan tabak kaldırmak kültürde saygısızlık olarak görülmektedir.

  Ülkenin her yerinde yemek yemek için bir alan bulunmaktadır ve restorantlar beş kategoriye ayrılmaktadır; Bunsik atıştırmalık, fastfood, ucuz yemeklerin bulunduğu restoranlardır. Et yemek için ise et evi anlamına gelen Gogijip'ler bulunmaktadır. Balık ürünleri için ise Hoejip'tir. Hansik ise genel olarak tüm yöresel yemeklerin tadılabileceği alanlardır. Bir diğer seçenek ise bunların hepsinin bulunabileceği restoran merkezleridir.

  Koreliler için bir gurur noktası olan ülkenin homojen yapısına rağmen ülkede Koreli olmayanlara karşı sistematik bir ayrım mevcuttur. Ve ırk ayrımcılığı Güney Kore'de hala yasaldır. Bar ve kulüplerin kapılarında "yabancılar giremez" işaretleri görmek alışılmadık değildir. Ancak ülke bu konuda hızlı bir gelişim göstermektedir. 2000 yılına dek yabancı birinin Koreli bir kadının elini tutması uygun görülmezken şu an hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

  Korelilerin alışıldığın dışında bir gece hayatları bulunmaktadır. Batı tarzı barlarda kolaylıkla bulunmaktayken bir Kore barına gitmek oldukça değişik bir deneyim olacaktır. Hofs'lar bira ve yanında çerez ikram eden klasik bira barlarıdır. Kore'de bulunan "booking clubs" oldukça değişik bir atmosfer sunmaktadır. Danslar ve müzikler alışılmış kulüpleri aratmazken karşı cinsle tanışmak için garsonların yönlendirmesiyle rezervasyon yapılan kulüpler oldukça eğlencelidir. Yerel halk genellikle arkadaşlarıyla restoranlara giderek soju içmeyi tercih etmektedirler. Karoeke ülkede oldukça yaygın bir eğlence türüdür.

  Yazı kaynağı : gezimanya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap