Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güneş yüzeyinde bulunan kısmen soğuk bölgelere ne denir

  1 ziyaretçi

  güneş yüzeyinde bulunan kısmen soğuk bölgelere ne denir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Güneş Lekeleri: Güneş'teki Siyah Noktalar Nedir?

  Güneş Lekeleri: Güneş'teki Siyah Noktalar Nedir?

  Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

  Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

  kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Güneşin yüzey Ndeki soğuk bölgeye ne ad verilir acil lütfen hızlı ilk cevaba kalp atıcam düzgün olma - Eodev.com

  Güneş yüzeyinde bulunan kısmen soğuk bölgelere ne denir?

  Güneşin yüzeyindeki soğuk bölgelere ne denir

  ‘Güneşin yüzeyinde kısmen soğuk olan bölgeler güneş lekeleri denir.Güneş lekelerini

  GÜNEŞ LEKELERİ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

  GÜNEŞ LEKELERİ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

  Aslında konuya bu şekilde girdiğimize de bakmayın; Güneşe ne çıplak gözle, ne bir dürbünle ne de Güneş teleskobu olmayan normal bir teleskopla bakmanızı asla ama asla tavsiye etmiyoruz. Gözlerinize tedavisi mümkün olmayan zararlar verebilir, kalıcı biçimde görme yeteneğinizi kaybedebilirsiniz.

  Bundan 400 yıl kadar önce Galileo Galilei, teleskobunu Güneş’e çevirdiğinde, beklediğinin aksine hiç de pürüzsüz bir yapıda Güneş yüzeyi ile karşılaşamadı. Aksine bir kağıt üzerine düşürdüğü Güneş görüntüsü üzerinde siyah renkli lekeler ile karşılaştı ve bunların özellikle üzerlerinden geçerek kağıda çizdi.

  Farklı tarihlerde yaptığı gözlemler ile, bu lekelerin aynı yöne doğru ilerlediğini farkedip Güneş’in de Dünyamız gibi kendi ekseninde döndüğü gerçeğine ulaşmış oldu.

  Aslında Güneş lekelerinin farkına ilk varan Galileo değildir. Çok daha eski çağlarda, Çinli astronomlar bu lekeleri gözlemliyorlardı. Gan De isimli Çinli astronomun milattan önce 360’lı yıllarda tuttuğu ilk Güneş lekesi kayıtları, bu alanda elimizdeki en eski kayıt durumunda.

  Yine, Yunanlı bilgin Theophrastus’un milattan önce 300’lü yıllarda Güneş lekelerini kaydettiğini biliyoruz. Milattan sonraki yıllarda da gerek Avrupa’da, gerek doğu ülkelerinde bu gözlemler sürmüştür. Galileo’yu ise Güneş lekelerini ilk anlamlandıran kişi olarak görebiliriz.

  Güneş lekeleri, Güneş yüzeyinde hemen hemen Dünya büyüklüğünde yapılanmalardır ve koyu renk görünmelerinin tek sebebi çevrelerine göre biraz daha soğuk olmalarından. Güneş yüzeyi yaklaşık 5.500 santigrat derece sıcaklıkta iken Güneş lekeleri 3.000 – 4.000 Derece arasında bir sıcaklıkta olabilirler.

  Güneş lekelerinin rengi “fotoğraflarda” siyah gibi görülebilir fakat aslında siyah renkte değildirler. Bizler Güneş’i gözlerken, parlaklığını azaltacak özel filtreler kullanırız. Bu sayede yüzeyindeki detayları görebiliriz. Bu filtreler yıldızımızın parlaklığını gözlerimizin tahammül edebileceği düzeye kadar düşürürken, daha soğuk ve az parlak olan leke bölgelerinin koyu renkli görünmesine neden olurlar.

  Lekelerin en koyu olduğu merkez bölgesine Tam Gölge denirken, çevresindeki daha açık renkli kısımlarına ise Yarı Gölge adı verilir ve bu kısımlar Tam Gölgeye nazaran biraz daha sıcak bir yapıda olsalar da yine de asıl yüzeyden çok daha soğukturlar.

  Güneş lekeleri Güneş’teki Manyetik Alan şiddetinin en yoğun yaşandığı bölgelerdir. Öyle ki bu manyetik alanların yoğunluğu sebebi ile iç bölgelerden dışarıya doğru enerji ve ısı akışı engellenir ve dolayısı ile Güneş lekesinin olduğu bölge soğuyarak içe doğru batar.

  Bununla birlikle Güneş yüzeyinde meydana gelen Güneş Patlamalarının ve püskürmelerin büyük bir bölümü Güneş lekelerinin yoğun olduğu bölgelerde gerçekleşir. Lekeler çiftler halinde ya da gruplar halinde oluşabilirler. Genellikle kısa ömürlü ve geçici yapılanmalardır.

  Güneş patlaması denilen olgu da bu lekelerin oluşum dinamikleriyle ilintilidir ve lekelerin çevresinde gerçekleşir. Lekeyi oluşturan manyetik alanlar boyunca ipliksi flamentler şeklinde yayılan sıcak plazma halindeki hidrojen ve helyum gazları, manyetik alan izlerinin kopması ile büyük bir güçle uzay boşluğuna fırlaması ile oluşur.

  Güneş’in yüzeyi akışkan bir halde olduğu için, manyetik alanların sabit kalması mümkün değildir. Alan kutupları sürekli hareket halindedir ve bu hareket manyetik alan izlerinin gerilmesine, ardından taşıdığı sıcak gazla birlikte kopmasıyla sonuçlanır. İşte, Güneş patlaması dediğimiz olayın kabaca oluşum dinamiği böyledir.

  Böylesi leke oluşumları sadece bizim yıldızımız Güneş’e özgü değil elbette. Diğer yıldızların da yüzeylerinde leke oluşumları gerçekleşir. Astronomlar çeşitli gelişmiş teknikler kullanarak başka yıldızların yüzeylerindeki leke oluşumlarını gözlemlemeye çalışıyorlar.

  Artık günümüzde elde ettiğimiz veriler ışığında Güneş Lekelerinin 11 Yıllık periyotlar halinde azalıp çoğaldıklarını biliyoruz. Güneş Minimumu denen süreç içerisinde çok az sayıda yada hiç Güneş Lekesi görülmeyebilir. Birkaç hafta ya da ay içerisinde bu oluşumlar tekrar kendini gösterir ve 11 yıllık bir periyotun sonunda Güneş Maksimumu denen sürece girilir ve birçoğu gruplar halinde olan ve en büyükleri 80.000 km çapa ulaşabilen 100 ün üzerinde Güneş Lekesi, Güneş Yüzeyini rahatlıkla sarabilir.

  Daha geniş kapsamlı bilgi için, “Güneş Fiziği: Güneş Rüzgarları” isimli bu yazımızı da okumalısınız.

  Hazırlayan: Sinan DUYGULU  •  Geliştiren: Zafer EMECAN

  Yazı kaynağı : www.kozmikanafor.com

  5. Sınıf Fen Bilimleri Güneş'in Yapısı Ve Özellikleri konu anlatımı

  5. Sınıf Fen Bilimleri Güneş'in Yapısı Ve Özellikleri konu anlatımı

  Dünyamız Güneş'in etrafında düzenli olarak döner. Aynı zamanda diğer bütün gezegenler de Güneş'in etrafında yörünge içerisinde döner. Bu doğrultuda Güneş sistemimiz olarak da bilinen sistemin içerisinde, güneş tam ortada yer almaktadır. Belli başlı bazı özellikleri ve yapısı bulunur. Şimdi bu özellikleri inceleyelim.

  Güneş'in Yapısı ve Özellikleri

  Güneş gazlardan oluşmuş bir yıldızdır. Özellikle Güneş’in çok önemli bir kısmı hidrojen atomlarından oluşmuştur.

   - %71 hidrojen

   - %26,5 helyum

   - %2,5 diğerleri

   Bu şekilde Güneş adeta bir alev topudur. O kadar sıcaktır ki yanına yaklaşmak mümkün değildir. Aynı zamanda çok uzak olmasına rağmen dünyadan bile güneşe çıplak gözle bakamayız. Çünkü çok yüksek bir ışık yayar. Bu ışık güneşi kendi kaynağından gelir ve güneş ışığına olarak bilinmektedir.

   Güneşin katmanları: Güneş’in de Dünya’nın olduğu gibi bazı katmanları bulunmaktadır. Bu doğrultuda katmanlar iki farklı şekilde ele alınır. Bunlardan biri iç katmanlar diğeri ise Güneş atmosferi şeklinde öne çıkmaktadır. Her bir katman farklı kimyasal maddelerden oluşmuştur ve sürekli olarak güneşin içinde patlamalar yaşanır.

   Güneşin Özellikleri Nelerdir?

   Güneşin oldukça fazla sayıda özellikleri bulunmaktadır. Şimdi bu özellikleri sayarken aynı zamanda yapısının nasıl olduğunu anlamaya çalışalım.

   - Güneş bütünü ile gazlardan meydana gelmiştir.

   - Güneş sisteminin merkezinde güneş yer alır.

   - Güneş sisteminde Güneş en büyük gök cismidir.

   - Güneşin şekli küredir. Diğer bir deyişle güneş top şeklinde görülür.

   - Samanyolu galaksisi içerisinde yer alan 200 bin yıldızdan biridir.

   - Güneş dünyamız ve diğer gezegenler için hem ısı hem de ışık kaynağıdır.

   - Güneş aynı zamanda Samanyolu galaksisinin merkezi etrafında döner.

   - Güneş orta büyüklükte bir yıldız olarak bilinir.

   - Dünyadan uzaklığı yaklaşık olarak 150 milyon kilometredir.

   - Güneş yaklaşık olarak 5 milyar yaşındadır.

   - Güneş tozu gaz bulutları bir araya gelmesi ile beraber milyarlarca yıl önce oluşmuştur.

   - Güneş beyaz renkte ışık yayar.

   - Güneş Samanyolu etrafında dönmesi ile beraber kendi ekseni etrafında dönme etkisi gerçekleştirir.

   - Güneş turunu kendi ekseni etrafında 25 günde tamamlar.

   - Güneş kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru dönüş yapar. Bu durum güneş saatinin tersine doğru gerçekleşir.

   - Güneş tıpkı diğer yıldızlar gibi doğar, büyür ve enerjisi tükendiği zaman patlayarak ölür.

   Not: Güneşin yüzeyinde bazı soğuk bölümler yer alır. Bu bölümlere ise güneş lekeleri ismi verilir. Kendi yaptığı teleskop üzerinden Güneş'in üzerindeki lekeleri ilk gören kişi Galilei Galileo isimli ünlü bilim ve sanat insanıdır. Özellikle Galilei Galileo teleskop ile güneş lekelerini keşfettikten sonra, Güneş'in kendi etrafında döndüğünü fark etmiştir.

   Güneş’in Önemi Nedir?

   Güneşin dünyadaki tüm canlılar için büyük bir önemi vardır. Özellikle yaşamın devam edebilmesi için güneş vazgeçilmezdir. Sonuçta kullandığımız enerjini büyük bir kısmını güneşten elde ederiz.

   Milyonlarca yıldır güneşin enerjisi tükenmiştir. Güneşin içerisinde bulunan Hidrojen gazı tükendiği zaman güneşin enerjisi de bitecektir.

   Not: Güneşin zararsız ışınları ile beraber zararlı ışınları da bulunmaktadır. Özellikle bu zararlı ışınlar canlılara bazı zararlar verebilir. Mesela güneşte yaşanan patlamalar radyo ve televizyon gibi iletişim araçlarına etki ederek bozulmasına sebep olabilir.

   Güneş özellikle bitkilerin fotosentez yapabilmesi, böylece büyümeleri ve oksijen salınımı yapabilmesi için büyük bir öneme sahiptir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap