Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güneş sistemindeki gezegenlerin büyükten küçüğe sıralanışı

  1 ziyaretçi

  güneş sistemindeki gezegenlerin büyükten küçüğe sıralanışı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gezegenlerin Büyükten Küçüğe Göre Sıralaması Nasıldır?

  Gezegenlerin Büyükten Küçüğe Göre Sıralaması Nasıldır?

   Gezegenlerin kendilerine ait ışıkları yoktur. Bu gök cisimleri bir yıldız etrafında dönmektedir. Bulunan gezegenlerin tamamının sadece bir yıldız etrafında değil aynı zamanda kendi etraflarında da döndükleri tespit edilmiştir. 

   Gezegenlerin Büyükten Küçüğe Göre Sıralaması Nasıldır?

   Güneş, samanyolu galaksisinde bulunan bir yıldızdır. Büyüklüğü de orta büyüklük olarak kabul edilir. Güneş çekiminde bulunan 8 tane gezegen vardır. Bu 8 gezegenin toplamda 166 uydusu vardır. Bunun dışında Güneş sisteminde 5 cüce gezegen, cüce gezegenlere ait 6 adet uydu ve milyarlarca göktaşı yer almaktadır.

   Güneş sistemindeki gezegenler Güneşe yakından uzağa doğru; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün şeklindedir.

   Güneş sisteminde yer alan cüce gezegenler ise; Ceres, Plüton, Haumea, Eris şeklindedir.

   Yapılan bilimsel çalışmalar ve incelemeler neticesinde güneşin yarıçapının yaklaşık olarak 696 bin 342 kilometre olarak hesaplanmıştır. Güneş Sistemi kütlesi ise yaklaşık olarak %99,86'lık kısmı güneşten oluşur. Bunun yanında Güneş çekim kuvveti ile gezegenlerin belli bir yörüngede kalmalarını sağlamaktadır. 

   Güneş sisteminin yaklaşık 4.6 milyar yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Oldukça büyük bir gaz ve toz bulutunun sıkışması ve sonucunda içine doğru çökmesi ile güneş ve diğer gezegenler oluşmuştur. Milyonlarca yılda şimdiki Güneş sistemi meydana gelmiştir.

   Merkür, Venüs, Dünya, Mars iç gezegen olarak isimlendirilir. Bu gezegenler ayrıca kayasal gezegen olarak da bilinmektedir. Kayasal gezegenlerden sonra büyük bir asteroid kuşağı yer almaktadır.

   Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gezegenleri ise dış gezegen olarak isimlendirilir. 

   Gezegenler büyükten küçüğe doğru şu şekilde sıralanmaktadır;

   - Jüpiter

   - Satürn

   - Uranüs

   - Neptün

   - Dünya

   - Venüs

   - Mars

   - Merkür

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Gezegenlerin İsimleri - Büyükten Küçüğe

  Gezegenlerin büyükten küçüğe doğru sıralanışı (teşekkür verilir) :)

  Gezegenlerin büyükten küçüğe doğru sıralanışı (teşekkür verilir) :)

  Merhabalar,

  Güneş sistemi, uzaydaki galaksi sistemlerinden bir tanesidir. Sistem merkezinde bir yıldız olan Güneş bulunmaktadır. Güneş çevresinde bulunan gezegenler ve diğer gök cisimleri Güneş etkisi doğrultusunda Güneş çevresinde dönmektedirler.

  Gezegen, Güneş çevresinde dönmekte olan, ışık yaymayan, Güneş'ten aldığı ışığı yansıtan gök cisimlerine verilen isimdir. Bu kapsamda Güneş sistemi içerisinde sekiz adet gezegen bulunmaktadır.

  Güneş sistemi gezegenleri büyükten küçüğe doğru sıralanmış halde şu şekildedir,

  "Güneş sisteminde en büyük gök cismi hangisidir?" sorusu için,

  eodev.com/gorev/11172038

  Kolay gelsin :))

  Bsahiner

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Güneş sistemindeki gezegenlerin büyükten küçüğe sıralanışı nasıldır

  Güneş sistemindeki gezegenleri büyüklüklerine göre küçükten büyüğe doğru sıralayınız

  Güneş sistemindeki gezegenleri büyüklüklerine göre küçükten büyüğe doğru sıralayınız

  Küçükten büyüğe sıralamasında Merkür, Mars, Venüs, Dünya, Neptün, Uranüs, Satürn ve Jüpiter almaktadır. En büyüğü Jüpiter, en küçüğü de Merkür olarak bilgiler arasında yer alır.

  Güneş sistemi, Güneş etrafında gezegenlerin belli yörüngede dönmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Güneş sisteminde, sekiz tane gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenlerin belli yörüngeleri vardır. Her gezegen kendi etrafında dönerken aynı zamanda da Güneş’in etrafında dönmektedir.

  Güneş sistemi içinde yer alan gezegenlerin büyüklük sıralaması bulunmaktadır. Bu gezegenler çeşitli büyüklüklerde olup gaz, toz, katı halde bulunabilmektedir. Güneş sistemindeki gezegenlerin büyüklüklerine göre küçükten büyüğe doğru sıralanışı Merkür, Mars, Venüs, Dünya, Neptün, Uranüs, Satürn, Jüpiter olarak bilinmektedir. Merkür en küçük gezegen özelliğine sahipken Jüpiter en büyük gezegen özelliğine sahiptir. Dünya ise tam ortada yer alır.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap