Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güneş lekesine ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  güneş lekesine ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir: 6 Doğal Malzeme ve Maske - Yemek.com

  Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir: 6 Doğal Malzeme ve Maske - Yemek.com

  Güneş lekelerini güneşe uzun süre ve düzenli şekilde korumasız olarak (şapka, güneş kremi olmadan) maruz kalındığında ortaya çıkan çillere benzeyen lekeler olarak tanımlamak mümkün. Özellikle yaz mevsiminde çıkan bu lekeler burun, yanaklar, dudak üstü, kulaklar, alın, boyun kısmında kendini gösterebiliyor.

  Siz de yüz bölgenizde olağan dışı bir lekelenme fark ettiyseniz güneş lekelerinden muzdarip olabilirsiniz. Neyse ki bu lekeleri geçirmenin çok kolay yolları var ve hepsi de doğal malzemelerden geçiyor.

  "Güneş lekeleri neden olur?", "Güneş lekeleri nasıl geçer?" diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

  Güneş lekeleri neden olur?

  gunes-lekeleri-patlak-1

  Ciltte güneş gören bölgelerde sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren bir cilt sorunu olan güneş lekeleri aynı zamanda tıpta melasma olarak da adlandırılıyor. Deriye renk veren madde olan melaninin aşırı miktarda üretilmesi sonucu meydana gelen güneş lekelerinin başlıca sebebi daha önce de bahsettiğimiz gibi kontrolsüz olarak güneşe uzun süre ve düzenli olarak maruz kalmak olsa da bu kahverengi görünümlü lekelere yol açan başka sebepler de var.

  Zira hamilelik, doğum kontrol hapları, yumurtalık ve tiroid fonksiyonlarındaki bozukluklar da güneş lekelerine yol açabiliyor.

  Daha da önemlisi, sık sık tekrarlayan ve geçmek bilmeyen lekelerle karşılaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalısınız.

  Güneş lekeleri nasıl geçer?

  Güneş lekelerini geçirmek için piyasada satılan birçok kozmetik ürün bulunsa da aslında hiçbir kimyasal kullanmadan, hemen her evde bulunan doğal malzemelerle de bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Hemen tek tek sayalım...

  Limon suyu

  gunes-lekeleri-patlak-3

  Güneş lekelerine karşı en etkili malzemelerden biri limon suyu. İçerdiği asit sayesinde ölü derilerden kurtulmanızı sağlarken ciltteki koyu bölgelerin renginin açılmasına da yardımcı olur. Bunun için limon suyunu güneş lekelerinin bulunduğu bölgelere sürüp 20 dakika boyunca bekletip ardından bu bölgeyi yıkayın.

  Ancak önemli de bir uyarımız var. Cildinizde limon suyu varken güneşle hiçbir şekilde temas etmemeli. Bu yüzden bu yöntemi gece uygulamanız daha doğru olacaktır. Ayrıca limon suyu asitli olduğu için hassas cilde sahip olanlar kaşıntı ve kızarıklıklarla karşılaşabilir. Cildiniz hassassa bu yöntemi pek tercih etmeyebilirsiniz.

  Elma sirkesi

  Doğal asitler içeren elma sirkesi de hem güneş sebebiyle hem de yaşlılık sebebiyle oluşan lekelerin önüne geçmenize yardımcı olabilir. Yarım çay kaşığı elma sirkesi ile yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırıp bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak bu yöntemi de tıpkı limon suyunda olduğu gibi güneşe çıkmadığınız akşam saatlerinde uygulamalı, cildiniz hassassa kızarma riskine karşı bu yöntemden uzak durmalısınız.

  Süt

  İçerdiği laksit asitle cilt rengini açan süte de şans verebilirsiniz. Hücrelerin de yenilenmesini sağlayan sütü lekeli bölgelere yedirin ve 15 dakika beklettikten sonra yıkayın.

  Aloe vera

  Her derde deva aloe vera bitkisinden sıkıp çıkardığınız jeli güneşin deride zarar verdiği bölgelere sürebilirsiniz. Ancak bu yöntemin diğerlerine göre daha yavaş bir iyileşme vaat ettiğini de not edelim.

  Yeşil çay

  Antioksidan özelliğe sahip yeşil çayı da güneş lekelerine karşı kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sıcak suyun içine bıraktığınız yeşil çay poşetini daha sonra bir pamuğa sıkmak ve bu pamukla lekeleri silmek. Bu yöntemi günde 2 kez kullanabilirsiniz.

  Güneş lekelerine karşı maske tarifi

  Doğal malzemelerin ardından bir de maske tarifi verelim.

  Malzemeler:

  Nasıl uygulanır?

  Cildi beyazlatma özelliği bulunan karbonatı yoğurdun içine karıştırın ve ardından tercihe göre limon suyu da ekleyin. Bu maskeyi yüzünüze (göz çevresi hariç) iyice yayın ve 15 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra yüzünüze masaj yaparak bol suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

  NOT: Eğer yukarıdaki malzemelere karşı bir hassasiyetiniz, alerjiniz varsa bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız!

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Güneş lekelerine ne iyi gelir, yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer? Geçmeyen güneş lekelerine doğal çözüm maske...

  Güneş lekelerine ne iyi gelir, yüzdeki güneş lekeleri nasıl geçer? Geçmeyen güneş lekelerine doğal çözüm maske...

  Güneş lekeleri özellikle yazın çıkılan tatilden sonra, oluşan beyaz lekelerle birlikte kişiye rahatsızlık vermeye başlıyor. Güneş lekelerinden kurtulmak isteyenler ise geçmeyen güneş lekelerine doğal çözümler aramaya devam ediyor. Özellikle yüzdeki güneş lekeleri zaman zaman can sıkıcı olsa da neyse ki evde bazı bitkisel yöntemlerle cilt lekelerini hafifletmek mümkün. Nasıl mı? İşte, geçmeyen güneş lekelerine doğal çözüm önerileri...

  Güneş Lekeleri Neden Olur?

  Güneş lekeleri, genellikle güneşten gelen zararlı ışınların tenin yapısına etki etmesi sonucunda ortaya çıkar. Güneşten gelen ultraviyole dediğimiz zararlı ışınlar deride renk pigmentlerinden sorumlu melonasit hücrelerinin artmasına sebep olur.

  Bunun sonucunda ciltteki melanin seviyesi yükselir ve sonuç olarak tende lekeler oluşmaya başlar. Bu lekelerin yoğunluğu güneş etkisini yitirdikce kış aylarına doğru azalabilir. Ama ten güneşe maruz kalmaya devam ettikçe hem yeni lekeler oluşur hem de var olan lekeler koyulaşmaya devam eder.

  Güneş lekelerinin oluşumunda ön plana çıkan bir diğer etmen de, genetik yatkınlıktır. Genetik yapılarından dolayı teni daha hassas ve lekelenmeye meyilli olan kişilerde güneş lekesi daha sık görülür. Bunun yanı sıra hormon seviyesini değiştiren durumlar ve yanlış kozmetik uygulamaları da cildin lekelenmeye meyilli hale gelmesine sebep olabilir.

  Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir?

  Güneş lekelerinin geçirilmesi için uzman bir dermatologdan yardım alınabilmektedir. Bu kapsamda uzmanlar tarafından öncelikle leke üzerinde wood ışığı incelemesi yapılmaktadır. Bu inceleme neticesinde, lekenin derinin hangi tabakasında olduğu tespit edilmekte ve buna uygun olarak tedaviye başlanmaktadır. Dermatologlar tarafından uygulanan tedavilerden başlıcaları; kremler, kimyasal peeling ve kimyasal soyuculardır.

  Ancak vakti olmayanlar ya da bunlarla uğraşmak istemeyenler için evde bu soruna çözüm olabilecek bazı uygulamalar yapmak da mümkündür. Güneş lekelerinin iyileştirilebilmesi için dikkat edilecek bazı noktalar aşağıda listelenmiştir.

  Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

  Güneş, vücudun D vitamini kaynağı olsa da, uzun süreli etkileşimlerde oldukça problemli lekelere sebep olmaktadır. Özellikle yüz bölgesinde oluşan lekelenmeler hem görüntü bozuklukları yaratmakta hem de oldukça zor iyileşmektedir. Ancak düzenli bakım yapıldığı taktirde yüzdeki güneş lekelerinden kurtulmak mümkündür. Bu kapsamda;

  Limon Suyu

  Sivilce izleri ve cilt bakımı için kullanılan limon, güneş lekelerinin giderilmesinde de oldukça iyi bir çözüm önerisidir. Buna göre, taze olarak sıkılan limonun doğrudan leke üzerine sürülmesi uygulama için yeterli olmaktadır. Limon suyu, ancak 2 ay gibi düzenli bir kullanım sonrasında etkisini göstermektedir. Bu tarif, güneş lekesi dışında kararmış cilt lekelerini açmak için de kullanılabilmektedir.

  Elma Sirkesi

  Elma sirkesi de içeriğinde asitler sayesinde cilt lekelerinin açılmasına destek vermektedir. Tıpkı limon suyunda olduğu gibi elma sirkesinde de sonuç alabilmek için uzun bir süre uygulama yapılması gerekmektedir. Elma sirkesinin yüze doğrudan sürülmesi ya da su ile bir miktar açılarak sürülmesi mümkündür. Kullanılan sirke organik olduğu taktirde daha hızlı çözüm alınabilmektedir.

  Aloe Vera

  Aloe vera, güneş kaynaklı oluşan cilt lekelerini giderme konusunda en başarılı performansı göstermektedir. Evde de yetişen bir bitki olan aloe vera yaprağı, ortadan kesildikten sonra bir jel vermektedir. Bu jelin güneş lekesine doğrudan uygulanması, problemi kısa bir sürede çözmektedir. Aloe vera yaprağına ulaşamayanlar, bu bitki içeriğindeki yağ ve kremlerden de destek alabilmektedir.

  Patates

  Patates, değişik cilt problemleri için kullanılan etkili bir çözüm yoludur. Güneş lekesi üzerinde kullanmak içinse bir dilim patates yeterli olmaktadır. Bu kapsamda kesilen patates dilimi, güneş lekesi üzerinde birkaç dakika gezdirilmelidir. Ardından leke üzerinde 15 dakika kadar bekletilmelidir. Cilt lekesi, patates ile yeterince bekledikten sonra da soğuk su ile iyice yıkanmalıdır.

  Hint Yağı

  Yanık lekeleri üzerindeki etkisini kanıtlamış olan Hint yağı, güneş lekelerinin giderilmesi için de kullanılan bir alternatiftir. Uzun yıllardır leke problemleri için önerilen bu yağ, küçük bir pamuğa sürülerek leke üzerinde gezdirilmektedir. Masaj yaparak güneş lekesine uygulanan Hint yağı, kısa bir süre içerisinde etkisini göstererek renk açmaya başlamaktadır.

  Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, kesin tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Güneş Lekesi Nasıl Geçer? İyi Gelen 7 Çözüm

  Güneş Lekesi Nasıl Geçer? İyi Gelen 7 Çözüm

  Güneş Lekesi Tedavisi: Doğal Çözümler, Maskeler

  Özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle cildimizde beliren ve keyfimizi kaçıran güneş lekeleriyle baş etmek imkansız değil. Sabırlı ve kararlı bir mücadeleyle cildiniz eski halinden bile iyi görünebilir. Gerekli tüm bitkisel çözümler yazımızda sizleri bekliyor olacak.

  Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

  Güneş Lekesi Nedir?

  Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

  Güneş Lekesini Geçiren 7 Bitkisel Çözüm

  Güneş lekeleri pek çok kişinin cilt problemlerinden biridir. Yaz kış demeden ufacık bir güneş ışığına maruz kalan hassas ciltlerde bölge bölge lekelenme oluşur. Bu lekeler de kısa sürede kaybolmaz. Mutlaka medikal ya da bitkisel destek ister. Şimdi sizlere güneş lekesi nasıl geçer sorusunun yanıtlarını verelim.

  1) Limon Suyu

  Güneş lekesine ne iyi gelir diyenler, evde mutlaka bulunan limonla bitkisel tedaviye başlayabilir. Limon doğal asitli bir meyvedir ve bu asit sayesinde, lekelerin incelmesine yardım eder. Limon suyuyla güneş lekelerini gidermek için şu yolu izleyebilirsiniz:

  Limonun Cilde ve Yüze 7 Mucizevi Faydası

  2) Yeşil Çay

  Yeşil çay antioksidan bir bitkidir ve cilt bakımında özellikle de güneş lekelerinde çok etkilidir. Güneş lekesi kesin çözüm dileyenlere yardım eder. Yeşil çay sayesinde evde güneş lekesi tedavisi uygulamak için şu bilgileri inceleyebilirsiniz.

  Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

  3) Süt

  Güneş lekesi doğal çözüm arayanlar evdeki birkaç kaşık sütle lekeleri giderebiliyor. Bunun için sütü cildinize düzenli şekilde sürmeniz gerekir.

  Süt Maskesi: Bebeksi Cilt İçin 11 Formül

  4) Aloe Vera

  Aloe vera, güneş lekesi giderme konusunda öncü bitkilerden biridir. Güneş lekesini temizlemek için aloe vera jeli kullanılacaktır.

  7 Farklı İhtiyacınıza Özel En İyi Aloe Vera Maskesi Tarifleri

  5) Elma Sirkesi

  Güneş lekelerini evde yok etmek için doğal asit içeren yardımcı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu malzemelerden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesini kullanarak güneş lekelerini nasıl temizleyebilirsiniz? Adım adım görelim.

  Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

  6) Patates

  Güneş lekelerinin rengini açma ve cildi yenileme konusunda size yardım edecek doğal bir önerimiz daha var. Patates! Bakın, patates nasıl güneş lekelerin yok ediyor?

  Patates Maskesi Nasıl Yapılır? Cildinize Çok İyi Gelecek 6 Farklı Tarif

  7) Güneş Lekesini Gideren Doğal Maske

  Pek çok kişi cildini temizlemek için en etkili güneş lekesi maskesi denemek istiyor. Şimdi size çok iyi gelecek bir maske önerelim.

  Malzemeler

  Uygulama

  Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? 11 Maske Tarifi

  Güneş Lekesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Güneş Lekesi İçin Maske ve Bitkisel Çözümler

  Güneş Lekesi Nasıl Çıkar, Oluşur?

  Sivilce İzi Nasıl Geçer? 9 Doğal Maske Tarifi

  Cilt Lekelerine Çözüm Önerileri 6 Doğal Yöntem

  Sivilceler İçin Maske Tarifleri: 10 Ev Yapımı Öneri

  10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Çıkaran Maske Tarifi

  Şems Arslan Güzellik Sırları, Doğal Cilt ve Saç Bakımı Maskeleri

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap