Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güneş girmeyen eve doktor girer atasözünün anlamı

  1 ziyaretçi

  güneş girmeyen eve doktor girer atasözünün anlamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer

  Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer

  Atasözünün konusu, güneş ışığının vücuda ve çevreye faydalı etkileri olduğunu anlatmaktadır. Evin güneş görmesi, vücudun daha dinç ve güçlü olması ile birlikte evdeki mikrop ve hastalıkların yok olmasını sağlamaktadır.

  “Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer” Atasözünün Anlamı

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğündeki anlamı, “Güneşsiz evde hastalık eksik olmaz” şeklindedir. Atasözünde güneşin hem bedensel hem de ruhsal sağlık açısından ne kadar önemli olduğu anlatılmaktadır. Güneş görmeyen evlerdeki insanların daha sık hastalanması evdeki mikropların ölmemesinden kaynaklanmaktadır.

  Güneş ışığının eve girmemesi mikropların daha kolay çoğalmasını sağlamaktadır. İnsanların zamanla yüzlerinde solgun bir ifade oluşmaktadır. Güneş gören evlerde ise insanlar daha sağlıklı hissetmektedirler. Pek çok hastalığın üstesinden gelen temiz hava ve güneş ışığı olmaktadır. Bedensel ve ruhsal hastalıklardan insanları koruyacak olan güneş ışığıdır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Büyüklerin deneyimleri ve bunlardan hareketle gelecek nesillere miras bıraktıkları nasihatler toplumu oluşturan yapıtaşları arasında yer alır. Bu nasihatler atasözü adı verilen özlü sözlerle gelecek nesillere öğüt ve ders vermek amacıyla kullanılmaktadır. Türk atasözleri arasında "güneş girmeyen eve doktor girer" sözü de bulunmaktadır. Bu söz, güneş girmeyen eve doktor girer atasözünün anlamı nedir sorusuyla araştırılıyor. Bu atasözünün TDK açıklaması, kısa ve uzun anlamı ve cümle içinde örnek kullanımı haberimizde.

  GÜNEŞ GİRMEYEN EVE DOKTOR GİRER TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "güneş girmeyen eve doktor girer" atasözü; "Ev, güneş almalıdır. Güneş, vücudu güçlendirir, birçok mikropları öldürür, birçok hastalıklara iyi gelir. Güneşsiz evde hastalık eksik olmaz" anlamına gelir. Yani bu atasözü gerçek anlamlı atasözleri arasında yer alır. Geçmişte insanlar güneşin faydalarını deneyim ve tecrübeleri sonucunda öğrenmiştir. Henüz D vitamininin farkında olmayan Anadolu insanı, güneşlenmenin vücuda etkilerini, evi güneş ışığı ve temiz havayla doldurmanın faydalarını fark etmiş ve bu atasözünü ortaya çıkarmıştır.

  GÜNEŞ GİRMEYEN EVE DOKTOR GİRER NE DEMEK?

  Güneş vücudun D vitamini depolaması için en önemli kaynaktır. Kemik sağlığını güçlendirir, bağışıklık sistemini korur, vücutta hücre yenilenmesine fayda sağlar. Ayrıca ruhsal hastalıkların da önüne geçen güneş ışınları depresyonu da önler. Bunlara ek olarak ortamdaki mikropların kırılmasını sağlar. Güneşten mahrum kalan kişiler çabuk hasta olacağı için "Güneş girmeyen eve doktor girer" atasözü ortaya çıkmıştır.

  GÜNEŞ GİRMEYEN EVE DOKTOR GİRER ÖRNEKLERİ

  Perdeleri açarak odana biraz güneş ışığı doldurmalısın. Güneş girmeyen eve doktor girer.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Güneş Giren Eve Doktor Girmez atasözünün anlamı ve Örnek Cümle İçinde Kullanımı (TDK)

  Güneş Giren Eve Doktor Girmez atasözünün anlamı ve Örnek Cümle İçinde Kullanımı (TDK)

  Doğrudan güneşi anlatan ve sağladığı etkileri gösteren bu atasözünü, amacı uygun gerekli yerlerde kullanabilirsiniz. Özellikle internet üzerinden son dönemlerde araştırılan atasözlerinden biridir.

  Güneş Giren Eve Doktor Girmez Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

  Güneş özellikle D vitamini açısından en önemli kaynaklar içerisinde yer alır. Aynı zamanda vücudu güçlendirir ve mikropları öldürmede etkilidir. Eğer insan vücudu güneş görmez lise soluklaşır ve Bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda ise insan doktora gitmek zorunda kalır.

  Güneş Giren Eve Doktor Girmez Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

  Güneş giren eve doktor girmez atasözünün birçok farklı yerde tek başına cümle içerisinde kullanabilirsiniz. Sağlık açısından en etkili ve güzel atasözleri içerisinde yer almaktadır.

   ‘’Perdeleri sürekli olarak kapalı tutuyorsun; unutma ki güneş giren eve doktor girmez.’’

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap