Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli

  1 ziyaretçi

  güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Güneş Gözlüğü Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Yedi Nokta! | Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Copyright © 2015. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi. Tüm hakları saklıdır.

  Tıp Fakültesi

  Yazı kaynağı : www.yeditepehastanesi.com.tr

  Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  Güneş gözlüğü birçok markanın her yıl yenilerini tasarladığı modelleriyle özellikle yaz aylarının vazgeçilmez bir aksesuarı. Ancak güneş gözlüğünün bundan çok daha önemli bir özelliği var. Bu da göz sağlığı için hayati bir sağlık gereci olması. Kaliteli ve doğru seçilen bir güneş gözlüğü gözleri birçok hastalıktan korumada ve uzun dönemde göz sorunlarının oluşmasını engellemede etkin rol oynuyor. Güneşe doğrudan bakmak görme tabakasında ciddi problemlere sebep olurken, güneş ışınları gözün mercek ve retinasına zarar veriyor. Bu da gerek çocukların gerekse erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt ve görmeyi etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden oluyor. Güneş gözlüğü yalnızca gözü fazla ışıktan korumakla kalmıyor. Aynı zamanda zararlı ultraviyole ışınlarını önlemek için de kullanılıyor.

  Ultraviyole ışınlar göze zarar veriyor

  Direkt ve yansıyan güneş ışınları özellikle yaz aylarında göz sağlığını tehdit ederek birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Ultraviyole ışığın çoğu atmosfer tarafından emilirken çok küçük dalga boyları yeryüzüne ulaşamıyor. Ancak bu emilim güneş ışınlarının direkt olarak geldiği yaz aylarında azalıyor; böylece tehlike de artıyor. Gözün yapısındaki belli özellikler ultraviyole ışınlarına karşı belli oranda koruma sağlıyor. Ancak bu korumanın kaliteli cama sahip gözlüklerle desteklenmesi gerekiyor. Çünkü göze ulaşan ultraviyole ışınlarına yüksek oranda ve uzun süreli maruz kalma durumunda klinik etkiler ortaya çıkmaya başlıyor.

  Akut olarak UV ile karşılaşma sonrası altı saat içinde yüzeysel punktat keratopati gelişebiliyor. Kayakçılarda sık rastlanan “kar körlüğü” adı verilen bu durum oldukça ağrılı olup 8-12 saat içinde kendiliğinden iyileşiyor. Bunun yanında uzun süre güneşe maruz kalanlarda “Pterjîyum” veya “Pinguekula” da gelişebiliyor. Bu durum lensin içindeki proteinlerin yapısını bozarak katarakt oluşumuna yol açabiliyor. Ultraviyole ışınlar vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi göz kapaklarını kaplayan deride veya konjonktiva tabakasında kanser oluşumuna sebep olabiliyor. Bununla birlikte ciltteki güneş yanığının korneadaki karşılığı olan ağrılı fotokeratite ve uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulmaya da sebep olabiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı seçtiğiniz güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlara karşı koruma filtresi olması ve gözünüzün çevresini tamamen kaplaması gerekiyor. Bu özellikleri taşıyan gözlükler göz sağlığınızı korumaya yardımcı oluyor. Ancak göz sağlığı açısından yaz aylarında özellikle 10:00-14:00 saatleri arasında güneş gözlüğü kullanması gerekiyor.

  Açık renk gözler güneşe karşı daha hassastır. Bu nedenle açık renk göze sahip olanların daha dikkatli olması gerekiyor. Güneş gözlüğü göz sağlığınızı direkt olarak etkileyen bir sağlık gereci olduğundan güvenilir optik mağazalarından standartlara uygun sertifikalı gözlükleri tercih etmelisiniz. Güneş gözlüğü alırken özellikle cam kalitesinin çok önemli olduğunu piyasada satılan ucuz gözlüklerin yarardan çok zarar getireceğini unutmayın.

  Trendler her yıl değişse de, yüze uygun doğru model ve cam-çerçeve rengi bulunduğu zaman o gözlüğün modası kolay kolay geçmiyor. Gözlük alırken dikkat etmek gereken hususlarsa şöyle:

  Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

  Gözlük bakımı önemli!

  Piyasada satılan ucuz gözlüklerden uzak durun!

  Özellikle ozon tabakasının delinmesiyle birlikte, artık güneş gözlüğü kullanmak bir zevk değil, önemli bir ihtiyaç. UV ışınlarına uzun süre çıplak gözle maruz kalmak, pek çok göz hastalığına neden olabiliyor.

  Retinanın tahriş olması, katarakt bu hastalıklardan bazıları. O yüzden sadece yazın değil, kışın bile yüzümüzden gözlüğümüzü eksik etmemeliyiz. Tabii ki kaliteli olanları tercih etmeliyiz. Kalitesiz gözlükler, zaten var olan tehlikeyi daha da artırıyor. Bozuk camlar yüzünden, koyu renge aldanıp büyüyen gözbebeklerin daha fazla ışığa maruz kalarak zarar göreceği unutulmamalı!

  Yazı kaynağı : rumelihospital.com.tr

  Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilecekler

  Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilecekler

  Bahar ve yaz aylarında çoğu kişi tarafından sürekli olarak kullanılan güneş gözlükleri, belirli nitelikleri taşımaması durumunda göz sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken noktalar bilinmeli ve titizlikle seçim yapılmalıdır. Sadece modelini beğendiğiniz için güneş gözlüğü almak oldukça yanlış bir davranıştır. Gözlük alırken üzerinde durulması gereken pek çok husus vardır. Öncelikle gözlüğün çerçevesi ve sapları, yüzünüze uyum sağlamalıdır. Uygun bir gözlüğün burnunuza ve kulaklarınıza baskı yapmadan ve sürtünmeye neden olmadan yüzünüze rahatça yerleşmesi gerekir. Güneş ışınlarının tepeden gözlerinize ulaşmayacağı, kirpiklerinizin cama değmeyeceği şekilde yüzünüze yakın mesafede oturan ve kaşlarınızı kaplayan bir gözlük seçmeniz, göz sağlığınız açısından iyi olacaktır.

  UV (Ultraviyole) koruması

  Güneş gözlüğü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, camların ultraviyole ışınlarını blokaj derecesidir. Normalde her gözlük camı ultraviyoleyi değişik oranlarda bloke edebilmekle birlikte etkili ultraviyole blokajı için özel kaplamaların kullanılması gerekir. Güneş gözlüğünün UVA ve UVB blokaj derecelerine bakılmalı, yüzde 99’un üzerinde (ideali yüzde 100 blokaj) UV blokajı yapabilen camlar tercih edilmelidir. UVA ve UVB blokaj derecesi bulunmayan, camları hakkında bilgi sahibi olamadığınız gözlükleri, göz sağlığınızı tehlikeye atabileceğinden dolayı kesinlikle satın almayınız.

  Birçok güneş gözlüğünün üzerinde UV400 şeklinde bir ibare içeren etiket görürsünüz. Hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyen ‘UV 400’ etiketine sahip bir güneş gözlüğü, gözlerinizin ve göz kenarlarındaki hassas derinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve buna ek olarak size rahat bir görüş sunar. Güneş gözlüklerinde kullanılan aynalı kaplamalar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte ultraviyole blokaj oranını etkilemez. Bu nedenle aynalı cama sahip olan gözlükler, diğer gözlüklere oranla herhangi bir artıya sahip değildir. Fakat kişisel tercihlerinize bağlı olarak aynalı güneş gözlüğü kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. 

  Mercek ve Cam Rengi

  Tüm güneş gözlüğü mercekleri derinlik algısı oluşturacak, parlaklığı kesecek ve görüşteki berraklığı geliştirecek şekilde renklendirilir. Güneş gözlüğünde mercek rengi seçimi kişisel zevklere bağlı olsa da, tercih ettiğiniz rengin bazı alanlarda görüşünüzü etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Güneş gözlüğünün mercek rengi; gözlerinize ne ölçüde ışığın ulaşacağını, diğer renkleri ne kadar iyi görebileceğinizi, karşıtlıkları (kontrastları) ne kadar iyi seçebileceğinizi belirler. Cam rengi seçerken gözlüğü çoğunlukla hangi alanlarda kullanacağınızı belirlemeniz yararlı olabilir. Bazı gözlükler yoğun güneş altında kullanmaya uygun renge sahip olsa bile hafif güneş ışığının bulunduğu ortamlarda aşırı karanlık bir görüntü sağlayacağı için kullanışsız olabilir. Yine benzer şekilde açık renklerdeki camlar da hafif parlaklık koşullarına uygun olması nedeniyle güneşli ve açık havada, güneş ışınlarını filtre etme konusunda yetersiz kalabilir.

  Hangi renk güneş gözlüğü ne zaman kullanılmalı?

  Cam renginin polarize özellik veya gözlüğün UV ışınlarına karşı koruma düzeyiyle bir ilgisi yoktur. Bu nedenle gözlük satın alırken göz sağlığına uygun olup olmadığına cam rengine göre karar vermemelisiniz. UV ışınlara karı koruma özelliğine sahip gözlükler arasından zevkinize ve kullanım alanınıza uygun cam rengindeki gözlükleri tercih edebilirsiniz. Camın rengi ışığın göze yansıma oranı, gözlüğün ortamdaki renkleri ne derecede ayırt etmeye imkan tanıdığı ve derinlik algısının hissedilebilirliği üzerinde etkilidir. İşte, renklerine göre gözlük camlarının özellikleri...

  Kahverengi, gri, yeşil: Bu renklerdeki camlara sahip olan güneş gözlüklerinin orta-üstü parlaklık koşullarındaki parıltıların önüne geçmesi ve göz yorgunluğunu azaltması beklenir. Siyah, gri ve kahverengi camlar güneş gözlüğünde en sık tercih edilen renkler arasında yer alır. Bu renkler hem yoğun güneş hem de günlük kullanım için uygundur. Yeşil renkli cama sahip olan güneş gözlükleri, çevredeki nesnelerin renklerinin normalden bir miktar farklı olarak algılanmasına yol açar. Fakat gözleri dinlendirme özelliğine sahiptir. Yeşil renkli camlar ayrıca az güneşli ortamlarda kullanmak için daha uygundur, bu nedenle bahar aylarında veya kışın güneşli günlerde tercih edebilirsiniz.

  Sarı, altın, açık kahverengi: Bu renklerdeki gözlük camları parlaklık anlamında daha az koruma sağlasalar da orta-düşük ışık koşullarında üstün performans gösterirler. Derinlik algısını ileri düzeyde sunan bu gözlüklerin kullanımı özellikle kayak ve snowboard yaparken ya da diğer kış sporlarıyla ilgilenirken oldukça üstün performans sağlar. Turuncu ve kehribar rengine yakın olan gözlük camları ise diğer renklerin algılanmasını bir miktar zorlaştırır, bu nedenle araba kullanımı için tercih edilmemesi gereken cam renkleri arasında yer alır.

  Pembe, kırmızı: Pembe ve kırmızı güneş gözlüğü mercekleri, ortamın daha parlak görünmesini sağlar. Düşük ışık görünürlüğü ve kontrastı artırma anlamında iyi bir performans ortaya koyar. Bu renkler bulutlu hava koşullarında, kayak ve snowboard gibi kış sporları için tercih edilebilir. Ek olarak mavi ve yeşil arka plana karşı bulunan objelerin görünürlüğünü artırırlar ki, bu da onları yeşil alanlarda (örneğin ormanda) kullanım için daha uygun hale getirir. Şık ve tarz sahibi bir görünüm sağlayan pembe ve kırmızı camlı güneş gözlükleri, aynı zamanda diğer renklerin en iyi şekilde algılanmasını sağlayan cam renkleridir ve gözleri dinlendirici etki sağlar.

  Aynalı camlar: Aynalı camlara sahip güneş gözlükleri, son yıllarda modanın da etkisiyle oldukça popülerleşmiştir. Merceğin dış yüzeyine yansıtıcı film uygulanan ve ışığı daha çok yansıtıp göze daha az geçmesini sağlayan aynalı güneş gözlükleri, objeleri olduklarından daha karanlık gösterirler ve kullanımları genel olarak kumlu, sulu, karlı ve yüksek rakımlı koşullar için uygundur. Bir diğer deyişle parlaklık derecesi yüksek ortamlarda kullanmaya daha uygun olan aynalı cama sahip gözlüklerin araba kullanımı esnasında tercih edilmemesinde fayda vardır.

  Mercek ve çerçeve materyali

  Kullanılan mercek ve çerçeve materyali; berraklık, ağırlık, sağlamlık ve maliyet anlamında güneş gözlüğü seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli konular arasında yer alır. Cam mercekli gözlükler çizilmeye karşı çok daha dayanıklıyken polikarbon mercekli gözlükler parçalanmaya karşı daha dirençlidir. Polikarbon mercekli güneş gözlükleri çiziklerin önlenebilmesi açısından mutlaka kalıplı bir kılıf içerisinde saklanmalıdır. Çerçeveniz de tercihen daha hafif, alerji yapma potansiyeli düşük bir materyalden yapılmış olmalıdır. Çok ağır malzemeler kullanılarak üretilen güneş gözlükleri burun kemiği üzeride ağırlık oluşturarak sürekli kullanan kişilerde zamanla burunda eğrilik oluşturabilir. Çerçeve materyallerinin dışında, güneş gözlüğünün yüzünüze uygun olması da oldukça önemlidir. Bu nedenle uygun boyut ve çerçeve şekline sahip olan güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz.

  Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz kusurlarına sahip olan kişiler için her türlü renk ve yapıdaki gözlük camları, numaralı olarak üretilebilir. Bu kişiler güneş gözlüğü yaptırmadan önce mutlaka göz doktoru muayenesinden geçmeli ve güncel göz numarasını öğrenmelidir. Aynı zamanda alerji, göz kuruluğu gibi göz sağlığına ilişkin farklı hastalıkları bulunan kişilerin de tercih edecekleri gözlük türü ve cam yapısına karar vermeden önce göz doktoruna danışmasında fayda vardır. Bu bilgilerden yola çıkarak yüz şekliniz ve göz sağlığınız ile uyumlu bir güneş gözlüğünün gözlerinizi zararlı güneş ışınlarına karşı koruyacağını unutmayınız ve özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Güneş gözlüklerinin güneşli bir günde yolda veya suda görmeyi kolaylaştırdığını herkes bilir. Bununla birlikte, Amerikan Oftalmoloji Akademisi'ne göre, doğru güneş gözlüklerini takmak, kısa ve uzun süreli göz hasarına neden olabilecek ultraviyole (UV) ışınlarına karşı da büyük bir savunmadır.

  Güneş gözlükleri, dışarı çıktığımızda hayatımızı kolay ve rahat hale getirir ve bize güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından kritik koruma sağlar. Parlak güneşli bir günde, güneşin zararlı ışınlarından herhangi bir koruma olmadan dışarıda kalırsanız, gözlerinizin yüzeyine zarar verebilir ve göz hastalıkları riskini artırabilir.

  Optometristler ve göz doktorları, özellikle ekvatora yakın bir ülkede veya yüksek bir rakımda yaşıyorsanız, güneşli bir günde dışarı çıktığınızda güneş gözlüğü ve şapka takmanızı önerir. Heyecan verici olan şey, göz koruması için aşırı miktarda para harcamanıza gerek olmamasıdır. Yüksek fiyat size her zaman gözleriniz için en iyi korumanın ve üstün kalitenin garantisini vermez.

  UV korumasına ilişkin etiketleme ve standartlar zorunlu değildir; bunun yerine, gönüllüdür. Bu nedenle, gözlerinizi korumak için bir güneş gözlüğü seçmek, optik terimler hakkında herhangi bir bilginiz yoksa veya tam olarak ne arayacağınızı bilmiyorsanız, bazen kafa karıştırıcı olabilir.

  İhtiyacınız olan korumayı aldığınızdan emin olmak için güneş gözlüğü satın alırken bazı önemli şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Sizin işinizi kolaylaştırmak adına bir sonraki güneş gözlüğünüzü satın alırken tam olarak neye dikkat ettiğinizi bilmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken tüm faktörleri ele aldık!

  1. %100 UV Koruması

  Gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü alırken bakmanız gereken en önemli şey UV ışınlarını yüzde 100 engellediğini gösteren bir çıkartma veya etikettir. Ancak, Akademi'nin 2014 ulusal güneş güvenliği araştırmasına göre, güneş gözlüğü satın alan insanların yarısından azı, alacağı gözlüğün gözleri ultraviyole ışıktan koruyup korumadığını kontrol ediyor.

  UV ışınlarını engelleme kapasitesi güneş gözlüğü fiyatına, rengine veya koyuluğuna bağlı değildir. Hem cam hem de plastik lensler UV ışığını emdikten sonra, UV daldırma, üretim sürecinde gözlük camı malzemelerine belirli kimyasallar ekleyerek veya bazı özel lens kaplamaları uygulayarak iyileşir.

  Her zaman için UV ışınlarının yüzde 99 ila 100'ünü engelleyen güneş gözlüklerini seçmeyi unutmayın. Bazı etiketlerin "400 nm'ye kadar UV emilimi" gösterdiğini görmüş olabilirsiniz, bu da yüzde 100 UV emilimi ile aynı anlama gelir.

  Gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü satın aldığınızda, UV ışınlarını yüzde 100 engelleyebileceklerini belirten etiketi veya çıkartmayı da kontrol etmeniz gerekir. Güneş gözlüğü satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör UV korumasıdır.

  2. Daha büyük daha iyidir.

  Güneş gözlüklerinden ne kadar fazla koruma sağlanırsa, gözlere verilen güneş hasarı o kadar az olur. Göze yandan giren UV'yi azaltmaya yardımcı olan büyük boyutlu gözlükler veya kenarları kavisli gözlükler satın almayı düşünün.

  Güneş gözlüklerinizden ne kadar fazla koruma sağlarsanız, güneş ışınları gözlerinize o kadar az zarar verebilir. Bu nedenle güneş gözlüğü satın alırken gözlerinizi tamamıyla saran gözlükler tercih etmeye çalışın. Bu, göze giren UV ışınlarının miktarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Daha büyük güneş gözlüklerini tercih ederken, güneşte uzun saatler boyunca takacağınız için iyi bir uyum ve rahatlığı ön planda tutmayı unutmayın.

  3. Güneş Gözlüğü Camının Rengi

  Çok koyu camlar havalı görünse de daha fazla UV ışınını engellemezler. Bazı güneş gözlükleri kehribar, yeşil veya gri camlıdır. Daha fazla güneşi engellemezler ancak kontrastı artırabilirler, bu da beysbol veya golf gibi spor yapan sporcular için faydalı olabilir.

  Güneş gözlükleri için gri, yeşil veya kahverengi camlar gibi birçok cam rengi mevcuttur. Lens renginin güneş ışığını engellemede herhangi bir etkisi yoktur, ancak görsel kontrast üzerinde etkisi olabilir.

  4. Maliyet bir faktör olmamalıdır.

  Pahalı güneş gözlüklerinin gözlerinize yeterli koruma sağlayacağı her zaman doğru değildir. Bazen daha ucuz güneş gözlükleri, lensler %100 UV engellemeye sahipse, pahalı seçeneklerden daha kullanışlı olabilir.

  5. Güneş Gözlüğü Camının Kalitesi

  Gözlük camının kalitesi ve renk tonu önemlidir. Daha koyu olandan ziyade tek tip bir renk tonu arayın. Gözlükleri kol mesafesinde tutabilir ve düz bir çizgide, kapı kenarı gibi kusurları kontrol etmek için camlardan belirli bir mesafeden bakabilirsiniz. Ardından bardağı yavaşça çizgi boyunca hareket ettirin. Düz kenar kıvrılırsa, bozulursa, sallanırsa veya hareket ederse cam mükemmel değildir.

  6. Bazı özel özellikler

  Güneş gözlüklerinizde sahip olabileceğiniz birçok ek özellik vardır. Temel UV koruması dışında, lenslerinizde üstün filtreler ve kaplamalar tercih edebilirsiniz. Bunlar genellikle daha iyi bir görüş kalitesi ve gözleriniz için üstün koruma sağlar. Her şeyden önce, hangi özel özelliklerin ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğuna karar vermelisiniz. Bunları bir güneş gözlüğü satın alırken seçebileceğiniz çeşitli "ekstralar" olarak düşünebilirsiniz.

  Polarize güneş gözlükleri

  Güneş ışığı su veya kaldırım gibi bazı pürüzsüz yüzeylerden yansıdığında, polarize güneş gözlükleri yansıyan parlamayı kesmeye yardımcı olur. Bu, özellikle botla gezerken, araba kullanırken veya karda dışarı çıkarken yardımcı olur. Polarizasyon UV koruması ile ilgili olmadığı için lenslerin UV emilimini sağlamanız gerekecektir.

  Ayna Kaplaması

  Birkaç kaplamadan oluşan bu ince katmanlar, göze giren görünür ışık miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yüksek parlamalı atmosferlerde çok verimlidirler ve saran bir çerçeve ile birleştirildiklerinde daha da fazla etkilidirler. Ayrıca gözlerinizi çevreleyen cilde ekstra koruma sağlayabilirler. Ayrıca camların ayna kaplaması olsa bile UV korumasının garanti edilmediğine dikkat etmek önemlidir.

  Gradyan Tonu

  Gradyan güneş gözlükleri, yukarıdan aşağıya veya yukarıdan ve aşağıdan ortaya doğru kalıcı olarak gölgelenir. Gradyan renkli camlar, net bir şekilde görürken güneşten gelen parlamayı kesmeye yardımcı olur. Bu lensler özellikle sürüş için uygundur, ancak karda veya deniz kıyısında pek kullanılmazlar. Çift gradyanlı camlar, kayak veya yelken gibi ışıkların kardan veya sudan yansıdığı sporlar için iyi bir seçenek olabilir.

  Fotokromik Lensler

  Bu lensler, parlak ışık koşullarında otomatik olarak kararır ve düşük ışık koşullarında daha açık hale gelir. Fotokromik lensler doğru UV emici güneş gözlüğü olsa da farklı ışık durumlarına uyum sağlamak birkaç dakika sürecektir.

  Darbeye dayanıklı

  Hiçbir güneş gözlüğü gerçekten kırılmaz değildir. Tüm güneş gözlükleri, darbe dayanımı dikkate alındığında minimum FDA standartlarını karşılamalıdır. Cam merceklerin çarpma anında plastik merceklere kıyasla kırılma olasılığı daha yüksektir. Öte yandan polikarbonat lensler birçok spor güneş gözlüğünde kullanılmaktadır ve normal plastik lenslere göre darbelere karşı daha dayanıklıdır. Polikarbonat lensler satın almaya karar verirseniz, çizilmeye karşı dayanıklı olanları arayın.

  Güneş gözlükleri, gözlerinizi güneşten korumak için çok önemlidir ve aynı zamanda görünümünüzü ve kıyafetlerinizi günlük olarak geliştirmek için giyilebilecek temel bir moda aksesuarıdır. Bu nedenle, satın alırken genellikle güneş gözlüklerinin işlevselliğinden çok görünüm yönüne odaklanma eğilimindeyiz.

  Görünüm ve tarzın güneş gözlüklerinizi seçerken aldığınız koruma kadar önemli olduğu konusunda kesinlikle hemfikir olsak da her iki yönü de kontrol altında tutmanızı sağlamak için bahsettiğimiz faktörleri göz önünde bulundurmanız her zaman tavsiye edilir!

  Güneş gözlüklerindeki UV korumasının yüzdesini gösteren etiketi doğruladığınızdan emin olun. Yüzde 100 UVA ve UVB koruması sunan camları tercih edin ve ardından ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hangi ekstra kaplama ve filtrelere sahip olmak istediğinizi seçin. Artık güneş gözlüğü için mevcut tüm farklı seçenekleri bildiğinize göre, bir sonraki güneş gözlüğünüzü satın almak sizin için gayet kolay olacak!

  Yazı kaynağı : www.lensoptik.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap