Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güneş enerjisi kullanımı ile enerji tasarrufu arasında nasıl bir bağlantı vardır

  1 ziyaretçi

  güneş enerjisi kullanımı ile enerji tasarrufu arasında nasıl bir bağlantı vardır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Güneş enerjisi ile enerji tasarrufu arasında nasıl bir ilişki vardır? #mefdil

  Güneş enerjisi ile enerji tasarrufu arasında nasıl bir ilişki vardır? #mefdil

  Merhaba,

  1. Güneş enerjisi demek Güneş'ten elde edilen enerji demektir.

  - Güneş'ten elde edilen enerji Güneş panelleri sayesinde elde edilir.

  Güneş enerjisi bugün ulaşımdan ısınmaya birçok alanda kullanılmaktadır.

  2. Enerji tasarrufu demek ise:

  - Elimizde tüm kaynaklar sınırlıdır.

  - Enerji tasarrufu bu kaynakların sınırlı olduğunu bilerek bu kaynakların bilinçli ve en mantıklı şekilde kullanılması olacaktır.

  3. Bu durumda enerji tasarrufu ve Güneş enerjisi arasındaki ilişki:

  - Güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bu yüzden Güneş enerjisi kullanmak diğer yenilenemeyen kaynakların kullanımının azalması ve böylece diğer kaynakların tasarruflu, bilinçli kullanılmasını sağlar.

  Çünkü Güneş enerjisi birçok alanda diğer kaynakların yerine kullanılmaya başlandığı zaman diğer kaynakların kullanılması gereken alan azalacaktır, böylece tasarruf olacaktır.

  Enerji konusunda daha önceden cevapladığımız ödevlere bakarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:

  Kaynakları tasarruflu kullanmanın aile bütçesine katkısı:

  eodev.com/gorev/14013759

  Enerji tasarrufu ile ilgili bir haber yazınız ödevini görmek için ise:

  eodev.com/gorev/14205619

  Aydınlatmada enerji tasarrufu yapmak için ne yapmalıyız:

  eodev.com/gorev/7990203

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Güneş enerjisi kullanımı ile enerji tasarrufu arasında nasıl bir bağlantı vardır

  Güneş enerjisi kullanımı ile enerji tasarrufu arasında nasıl bir bağlantı vardır

  Merhaba,

  Cevap:

  Güneş enerjisi yenilenebilir enerji türlerinden olduğu için insanlar tarafından sürekli kullanıla gelmiş bir enerji kaynağıdır.

  Açıklama:

  Yenilenebiliyor olması tasarruf için en önemli unsurdur. Enerji elde edebilmek için başka kaynaklara harcanan para miktarı devasa boyutlarda olurken güneş enerjisi ile ilgili harcama daha hesaplı olmaktadır. Güneş panelleri sistemleri ile güneş enerjisinden daha çok yararlanma imkanlarımız artmaktadır.

  Akşam olduktan sonra konutlar ve çevre aydınlatması için elektrik enerjisi tüketiminde artış yaşanmaktadır. Çünkü doğal ışık kaynağı güneş bulunmamaktadır.

  →→Enerji ile ilgili daha önce vermiş olduğumuz cevaplarımız için linkleri ziyaret edebilirsiniz.

  Enerji verimliliği ile ilgili hikaye eodev.com/gorev/11772440

  Temel enerji düzeyi nedir? eodev.com/gorev/10599920

  Sıra dışı yüksek sıcaklıkların enerji üretimi ve tüketimini nasıl etkiler  eodev.com/gorev/13676753

  iyi çalışmalar

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Güneş Enerjisi Kullanılarak Nasıl Tasarruf Edilir?

  Dünyanın en büyük ve yaşamsal enerji kaynağı olan güneşin %90’ı hidrojenden oluşur. Hidrojenin tepkimeye girerek helyuma dönüşmesi sırasında kütle kaybı ile beraber enerji açığa çıkar. Söz konusu enerjiye de güneş enerjisi adı verilir. Ekosistemdeki dengenin korunarak yaşamın devam edebilmesi için güneş olmazsa olmaz bir unsurdur. Enerji kaynağı olan güneş tarafından yayılan ışınların dünyaya ulaşma süresi yaklaşık olarak 8 dakikadır. Fosil yakıtların tükenmeye yüz tutması, maliyetlerinin her geçen gün katlanarak artması nedeniyle bu tükenen enerji kaynaklarına alternatifler aranmaktadır. Bu arayışın bir sonucu olarak rüzgar enerjisi, hidroelektrik enerji, dalga enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ek olarak güneş enerjisi kullanımı giderek artmaktadır. Hem konutların hem de endüstriyel tesislerin enerji ihtiyacının giderilmesinde güneş enerjisinin payı oldukça önemli bir yere sahiptir.

  Güneş Enerjisi Nedir?

  En temiz enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynağıdır. Büyük çoğunluğunu oluşturan hidrojen atomlarına ait çekirdekler füzyon sonucunda helyum çekirdeklerini oluşturur. Füzyon sırasında büyük çaplı bir enerji açığa çıkar. Bu ışınım enerjisi paneller vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu sayede güneş enerjisinden hem konut hem de endüstriyel alanlarla yararlanılır.

  Sürekli çoğalan nüfus, endüstrileşme, fabrikaların artması ve üretim kapasitesinin sürekli katlanması enerjiye olan gereksinimi de arttırır. Petrol, mazot, kömür ve doğalgaz gibi enerji kaynakları kullanılarak enerji ihtiyacı giderilir. Ancak bu kaynaklar özellikle ithalatçı konumda olan ülkeler için ekonomik bir yük haline gelmekte, ülkeleri dışa bağımlı hale getirmektedir. Yüksek maliyetli olan bu kaynaklar çevreye büyük oranda zarar vermekte, atmosferi ve doğayı kirletmektedir. Büyü bir hızla tükenen bu kaynakların yerine daha yüksek verimliliği olan, çevreye zarar vermeyen, tükenmeden sürekli kendisini yenileyen enerji kaynaklarına yönelim başlamıştır.

  Güneş Enerjisine Yönelmenin Nedenleri Nelerdir?

  Daha az maliyetli, temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisine olan rağbet her geçen gün artmaktadır.

  Güneş Enerjisi Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

  Güneş Enerjisi Kullanılarak Nasıl Tasarruf Edilir?

  Şehir şebekesinden elde edilen elektrik enerjisinin fiyatlandırması süreli olarak değişmekte ve bütçe üzerinde yük teşkil etmektedir. Yazın evin soğutulması ve kışın da evin ısıtılması için harcanan elektrik sonucunda faturaların kabarması herkesin ortak sorunlarından biridir. Bu olumsuzluklara karşın güneş enerjisi ucuz olması ve yenilenebilir bir kaynak olması nedeniyle tercih sebebidir. Güneş enerjisine yönelerek daha az masraf yaparak elektrik enerjisi elde etmek mümkündür. Güneş enerjisinden elde edilen tasarruf örnekleri şu şekilde sıralanabilir:

  Yazı kaynağı : www.incitas.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap