Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güncelleme almayan iphone ne olur

  1 ziyaretçi

  güncelleme almayan iphone ne olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  iPhone veya iPad'iniz güncellenmiyorsa

  Güncellemeyi indirmek ve yüklemek için yeterli alan yoksa aygıtınızdaki yazılım yer açmaya çalışır. Yalnızca yeniden indirilebilecek uygulama verileri kaldırılır; size ait veriler kaldırılmaz veya başka bir yere taşınmaz. Aygıtınızda hâlâ yeteri kadar alan açılmazsa aygıtınızı güncellemek için bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

  Aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayamıyorsanız kullanmadığınız içerik ve uygulamaları kaldırarak güncelleme için yer açabilirsiniz. Ayarlar > Genel > [Aygıt adı] Saklama Alanı bölümüne gidin.

  Uygulamalarınızın ve içeriğinizin kullandığı alan hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Yazı kaynağı : support.apple.com

  Güncelleme Almayan Bir iPhone Kaç Yıl Sonra Çöp Olur?

  Güncelleme Almayan Bir iPhone Kaç Yıl Sonra Çöp Olur?

  ABD merkezli teknoloji devi Apple, dün akşam saatlerinde iPhone'lar için geliştirilen en yeni işletim sürümünü yayınladı. Bazı sorunlara sahip olan iOS 16 isimli bu işletim sistemi, kullanıcılara pek çok yenilik sundu. Öte yandan; bu güncelleme ile bazı iPhone modelleri de son kez güncelleme almış oldular. 

  Şimdi sizlerle, bundan sonra güncellenmeyecek iPhone modellerini masaya yatıracağız. Bu modelleri kaç yıl daha kullanabileceğinizi az çok tahmin tahmin etmeye çalışacak, bu telefonları nelerin beklediğinden bahsedeceğiz. Gelin lafı daha fazla uzatmadan, içeriğimize geçelim.

  iOS 16 neler sunuyor diye merak ediyorsanız, aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz

  Hangi iPhone modelleri iOS 16 güncellemesi almadı?

  Apple tarafından yapılan resmi açıklamaya göre; iPhone 8 ve daha yeni olan tüm iPhone modelleri, iOS 16 güncellemesini resmen aldılar. O yılların en iyi telefonları arasında yer alan iPhone 6S ve iPhone 7 ailesi ise iOS 15'te kaldı ve bir daha güncellenmeyecekler. Peki bu akıllı telefonları neler bekliyor?

  iOS 16 güncellemesi almayan iPhone modellerini neler bekliyor?

  İşletim sistemi güncellemeleri yalnızca Apple'a ait ürünler için değil, tüm markalar için oldukça önemlidir. Çünkü bu güncellemeler, kullanıcılar için hazırlanan en yeni özellikleri içerirler. Hal böyle olunca da kullanıcılar, daha önce hiç deneyimlemedikleri özelliklere sahip olurlar. Güncellemenin gelmemesi demek, en yeni özelliklerden mahrum kalınacağı anlamına gelir.

  Ancak bu demek değildir ki bir iPhone, iOS 16 güncellemesi almadı diye işe yaramaz hale gelsin. Apple, işletim sistemi güncellemesini kestiği akıllı telefonlarını özellikle de güvenlik güncelleştirmeleri konusunda zaten destekliyor. Kullanıcılara sunulan küçük güncellemeler ile güvenlik açıkları kapatılıyor ve bu sayede telefonların yıllar boyunca kullanılabilmesi sağlanmış oluyor.

  Güncelleme almayan bir iPhone için önemli olan esas mesele, uygulama desteğinin sürüp sürmediğidir

  Eğer iOS 16'ya güncellenmeyen bir iPhone kullanıyorsanız, açıkça söyleyebiliriz ki artık geri sayıma başladınız. Bu saatten sonra yapabileceğiniz tek şey, uygulama desteklerinin devam etmesini dilemektir. WhatsApp, Instagram, Facebook ve Snapchat gibi popüler uygulamaların ardındaki ekipler kullandığınız işletim sistemini desteklemeye devam ederse, siz de sahip olduğunuz iPhone'u kullanmaya devam edebilirsiniz. Gelin bu durumu WhatsApp üzerinden örnekleyelim.

  10. yaşına girecek iPhone 5S ile bile hala tam olarak ölmedi!

  WhatsApp'ın resmi internet sitesine girip desteklenen işletim sistemlerini incelediğimizde, uygulamanın iOS 12 ve üzeri işletim sistemleri ile uyumlu olduğunu görüyoruz. 2013 yılında piyasaya sürülen iPhone 5S için yayınlanan son güncelleme ise iOS 12.5.6. Bu durumda, iPhone 5S'in hala WhatsApp güncellemesi aldığını, bu uygulamayı hiçbir sorun yaşamadan kullanabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak yıl sonu geldiğinde bu durum değişebilir.

  iPhone 5S, Facebook mobil uygulamasını desteklemiyor!

  WhatsApp'ı destekleyen iPhone 5S, Facebook mobil uygulamasını ise desteklemiyor. Zira Facebook'un App Store'daki sayfasına baktığımızda, uygulamanın kullanılabilmesi için cihazın en az iOS 13.4 ile çalışması gerektiğini görüyoruz. 

  Peki bir iPhone'u kaç yıl kullanabiliriz?

  Tüm buraya kadar anlattıklarımızı bir araya getirdiğimizde, teknik olarak bir iPhone'u piyasaya sürüldüğü yıl itibarıyla 10 sene boyunca kullanabileceğiniz sonucuna ulaşıyoruz. Ancak buradaki "kullanmak" eyleminden kast ettiğimiz şeyin ilk günkü gibi olmayacağını unutmamak lazım. Neticede bu ürünlerin bataryası var ve bu bataryalar, yıllar içerisinde yıpranıyor. Ayrıca yıllar boyunca yüklediğiniz uygulamalardan kalan dosyalar, telefonun belleğini doldurmaya başlayacaktır. Tüm bunlarla birlikte düşürmeler ile cihazın toz veya su alması da kullanım durumunu etkileyecek hususlar olacaktır.

  Bu arada; iPhone 5S'in son büyük iOS güncellemesini 2018 yılında aldığını da söyleyelim. Facebook uygulama desteğinin kesildiğini göz önünde bulundurur, WhatsApp'ın da bu yıl sonu itibarıyla iPhone 5S'ten vazgeçeceği olasılığını göz önünde bulundurursak, bir iPhone'u güncelleme kesildikten sonra en fazla 4 yıl daha kullanabileceğinizi belirtmek gerek. Elbette kullanma kriteriniz hesap makinesi veya alarm gibi uygulamalardan ibaret değilse...

  "Telefonum iOS 16 almadı. iPhone 14'e geçmeli miyim?" diyenlere:

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  iPhone Güncelleme Almazsa Ne Olur? | TeknolojiSeven.com

  iPhone Güncelleme Almazsa Ne Olur? | TeknolojiSeven.com

  Bugün başlıktan da belli olduğu gibi iPhone güncelleme almazsa ne olur onu belirteceğiz.

  Apple, iPhone için her güncelleme yeni özellikler getiriyor (iOS 12, iOS 13 gibi güncellemeler.. yani ara güncellemeler değil.) bunları almak kullanıcıları mutlu edebiliyor.

  Ama her zaman her iPhone’ye gelmeyebiliyor, cihazınız çok popüler değilse iPhone 5s gibi. Bu yüzden her iPhone modelinin bir gün desteği kesilecektir, yeni çıkan cihazın satılması için… 🙂

  iPhone Güncelleme Almazsa veya Güncellenmezse Ne Olur?

  Yeni özelliklerden ve iyileştirmelerden mahrum kalırsınız.

  -Cihazınızın sürümündeki açıklar bulununca güvenliksiz kalacaktır.

  -Güvenlik güncellemesi almadığı için virüs girme ihtimali artabilir.(iOS işletim sistemi için zor olsa da bir ihtimal.)

  App Store’daki uygulama yapımcıları iOS sürümünüz eski kalacağı için iOS sürümünüze uygulama güncellemeleri gelmeyecek ve bazı önemli uygulamaları kullanamayabilirsiniz ve indiremeyebilirsiniz.(Whatsapp, Facebook vb.)

  -Ben hattımı takarım sadece arama yapıp, mesajlaşırım diyorsanız. O zaman sizin için bir sorun yok. 🙂

  Güncelleme Almamasının Önemli Noktası Nedir?

  -Eğer Apple, cihazın güncelleme desteğini kesmezse, her cihazına güncelleme verirse eski olan cihazda biraz takılmalar, kasmalar olması muhtemel. Çünkü her yıl işlemciyi geliştirdikleri için; 2, 3 yıl önce ürettikleri işlemciden aynı performans beklenmez. Yani ondan dolayı eski cihaz yeni güncelleme alınca kasmalar olacaktır.

  -Şimdi “Apple niye eski işlemcisine göre iOS çıkarmıyor arkadaş ya!” diyenler olacaktır. Tabii ki kimse istemez yeni çıkarılan cihazın satılmamasını. Eski cihazlar 10 yıl kullanılırsa yenisi satılmaz, bu yüzden yeni cihazlar bir yönden ağırlık basacak da satılacak. Güncellemeyi yenisi alıp eskisi almayacak, eskisinin RAM’ı 2 GB olacak yenisinin 3 GB olacak gibi.

  Sonuç:

  -Aslında “iPhone’um güncelleme almazsa ne olur?” diye takmaya pek gerek yok. Kullanın kullanabildiğiniz kadar.

  Yazı kaynağı : www.teknolojiseven.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap