Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gümüş saf madde midir karışım mıdır

  1 ziyaretçi

  gümüş saf madde midir karışım mıdır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bakır, Gümüş ve Altın Saf Madde Midir? Karışım Mıdır?

  SAF MADDELER Kömür, pirinç, tuz, toprak ve cam kavanoz gibi maddeleri katı madde olarak sınıflandırmıştık. Süt, zeytinyağı, gaz yağı, meyve suyu gibi maddeleri.

  ... konulu sunumlar: "SAF MADDELER Kömür, pirinç, tuz, toprak ve cam kavanoz gibi maddeleri katı madde olarak sınıflandırmıştık. Süt, zeytinyağı, gaz yağı, meyve suyu gibi maddeleri."— Sunum transkripti:

  1

  2 SAF MADDELER Kömür, pirinç, tuz, toprak ve cam kavanoz gibi maddeleri katı madde olarak sınıflandırmıştık. Süt, zeytinyağı, gaz yağı, meyve suyu gibi maddeleri ise sıvı olarak adlandırmıştık. Soluduğumuz havanın içindeki oksijenin ve mutfakta kullandığımız doğal gazın birer gaz olduğunu öğrenmiştik.

  3 Maddeler sadece katı, sıvı ve gaz olarak mı sınıflandırılır?
  Bakır bir teli makasla kesiniz. Kesebildiğiniz en küçük parçaya büyüteçle baktığınızda ne görüyorsunuz? Kestiğiniz tüm parçalar bakır mı? Bakır, tek bir maddeden oluşmuştur. İçinde kendinden başka madde bulunmaz. Bu şekilde oluşan maddeler saf maddelerdir. Bakır Parçaları

  4 Şimdi de bir beton parçasını çekiçle kırarak küçük parçalara ayıralım
  Şimdi de bir beton parçasını çekiçle kırarak küçük parçalara ayıralım. Betonun içindeki farklı maddeleri ayırt edebildiniz mi? Beton; çimento, kum ve çakıl gibi maddelerin suyla yoğrulması sonucu elde edilmiştir.

  5 Beton; çimento, kum ve çakıl gibi maddelerin suyla yoğrulması sonucu elde edilmiştir. Bakır, tek bir maddeden oluşur, yani saf bir maddedir. Beton ise birden çok maddeden oluştuğu için saf madde değildir. Çünkü, saf maddelerin içinde kendinden başka madde bulunmaz. Saf maddeler tek cins madde içerir.

  6 Karışımlar Deniz, dağ ve toprak gibi görebildiğimiz pek çok şey karışımdır. Benzin, gaz yağı, motorin gibi maddeleri elde ettiğimiz ham petrol de bir karışımdır. Karışımlar, birden çok saf maddenin bir araya gelmesiyle oluşur.

  7 Maddeler bir araya gelerek sayısız karışım oluşturabilir
  Maddeler bir araya gelerek sayısız karışım oluşturabilir. Bilinen pek çok karışım türü vardır. Katılar hem kendi aralarında hem de sıvı ve gaz hâlinde bulunan maddelerle bir araya gelerek karışım oluşturabilirler. Bu durum sıvı ve gaz hâlinde bulunan maddeler için de geçerlidir.

  8 Örnek olarak; =>Severek içtiğimiz limonata; şeker, su, limon karışımıdır. =>Ayran; yoğurt, su ve tuz ile hazırlanan bir karışımdır. =>Bir miktar gaz yağını suya ekleyerek kabı çalkalarsanız bir süre bekletildikten sonra gaz yağının suyun üstünde yüzdüğünü gözlemlersiniz. Elde edilen, gaz yağı ve su karışımıdır

  9 Çözeltiler ve Çözünme Çay dolu bir bardağa bir kaşık toz şeker atıp karıştırırsak ne gözlemleriz? İçine şeker atılan çayın tadı niçin değişir? İçtiğiniz şekerli çay bir çözeltidir. Çay, şekeri çözmüş; şeker ise çözünmüştür.

  10 Çözeltilerin çoğu sıvıdır, fakat katı ve gaz hâlinde bulunan çözeltiler de vardır. Çözeltilerdeki katı maddeler, çok küçük parçalar hâlinde sıvının içinde dağılır. Çözeltileri hazırlamak için genellikle su kullanılır. SU

  11 Su ve sirke, su ve meyve şekeri, su ve süt, gazoz ve vişne suyu karıştırıldıkları zaman birer çözelti oluşturur. Bir çözelti, karışımlar gibi en az iki maddenin bir araya gelmesiyle oluşur; çünkü çözeltiler de aslında birer karışımdır.

  12 Bazı katı maddeler suyun içinde iyi çözünür
  Bazı katı maddeler suyun içinde iyi çözünür. Bazıları ise suda ya az çözünür ya da hiç çözünmez. Çorbaya kattığımız tuz çorbanın içinde dağılır ve görünmez olur. Çorba hazırlarken kullandığımız su, tuzu çözmüştür. Suyun tuz için iyi bir çözücü olduğu söylenebilir. TUZLU SU

  13 Bulaşık yıkarken kullanılan deterjanlar, su içinde çözünerek temizliğe yardımcı olur.

  14 Tebeşir tozu suda çözünmeyen bir maddedir, su ile bulanık bir karışım oluşturur. Demek ki bazı
  maddeler suda çözünür; bazıları ise çözünmez. Çözünmeye sıcaklığın da etkisi vardır. Örneğin tuz sıcak suda, soğuk sudan daha kolay ve daha çok miktarda çözünür.

  15 Bir bardak suya aromalı toz içecek ekleyip karıştırarak gözlemleyiniz
  Bir bardak suya aromalı toz içecek ekleyip karıştırarak gözlemleyiniz. Toz içeceğin suda çözündüğünü fark etmek şekerin suda çözündüğünü Fark etmekten daha kolaydır. Çünkü toz içecek, suyu renklendirir şeker ise renklendirmez.

  16 Erime ve Çözünme Aynı Şeyler midir?
  Şeker, su içinde eridi mi, yoksa çözündü mü? deriz. Buz parçası odada beklerken erir mi, çözünür mü? Erime ve çözünme terimlerinin farklı olaylar için kullanıldığını unutmamak gerekir. Erime bir katının ısı alarak sıvı hâle geçmesidir. Çözünme en az iki maddenin birbiri içinde dağılması olayıdır.

  17 BUNU BİLİYOR MUSUNUZ Deniz suyunun neden tuzlu olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu kadar su nasıl tuzlu olabiliyor? Yağmur suları ve yer altı suları, toprak ve kayalardan çözdükleri tuzları denize taşır. Bu nedenle deniz suyu tuzlu olur.

  Yazı kaynağı : slideplayer.biz.tr

  4. Sınıf Fen Bilimleri Saf Madde Ve Karışım konu anlatımı

  4. Sınıf Fen Bilimleri Saf Madde Ve Karışım konu anlatımı

  Çevremizde pek çok farklı cisim bulunmaktadır. Bu cisimlerin bazıları tek bir maddeden oluşurken bazıları ise birden fazla maddeye sahiptir. Etrafımızı kullandığımız maddeler arasında ise makas, televizyon, koltuk, ayna, ayakkabı ve tarak gibi daha sayısız cisim yer alır. Şimdi bu ve benzeri pek çok cismi ele alarak buna göre inceleme gerçekleştireceğiz ve saf madde ile karışım maddelerine bakacağız.

   Saf Madde ve Karışım

   Madde 2 farklı şekilde ele alınır. Bunlardan biri saf maddeler diğeri ise karışım maddeler olarak öne çıkar. Amaçlarına bağlı olarak maddeler karışım veya saf madde olarak kullanılır. Şimdi öncelikle saf maddeye ele alalım ve inceleyelim.

   Saf madde: Yapısında kendinden başka bir madde bulunmayan cisimleri saf madde denmektedir.

   Saf madde aynı zamanda doğada bulunan en doğal hali olarak da bilinir. Buna diğer bir ismi ile saf hali denir. Saf madde ayrıştırılamaz. Çünkü zaten tek bir maddeden oluştuğu için ayrışma durumu söz konusu değildir. Şimdi saf maddelere bazı örnekler verelim.

   - Altın

   - Gümüş

   - Bakır

   - Su

   - Oksijen

   Bu maddeler doğada saf halde bulunur ve bu şekilde yine kullanılır. Bunlar içerisinde altın ve gümüş ile bakır aksesuar veya takı ve mücevher gibi eşyalar da kullanılır. Aynı zamanda bazı cisimlerin yapımında da kullanılır. Oksijen ve su ile ise doğada saf halde bulunan ve yaşamımız için en önemli iki temel unsurdur. Su ve oksijen olmadan hayatta kalabilmek mümkün değildir.

   Karışım: Birden fazla maddenin bir araya gelmesi ile beraber oluşmuş olan yeni maddeye karışım denir. Bir maddenin karışım olabilmesi için en az iki maddenin bir bütün haline gelmesi gerekmektedir. Yani karışması gerekir. Karışımların bazı belli başlı özellikleri bulunur.

   - İki ya da daha fazla madden oluşurlar.

   - Karışımı oluşturmuş olan maddeler kendi özelliklerini kaybetmezler.

   - Saf halde değildirler.

   - Belli başlı bazı ve çeşitli yöntemler sayesinde birbirlerinden ayrıştırılabilirler.

   Karışımlar aynı zamanda 2 farklı çeşit üzerinden ele alınır. Bunlardan biri homojen karışım diğeri ise heterojen karışımdır.

   Homojen karışım: Birbiri içerisinde tam olarak karışmış maddeler homojen karışım olarak bilinir. Bunlar içerisinde tuzlu su ile beraber şekerli su en önemli örnekler içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda hava içerisindeki farklı maddelerin bir araya gelerek tam olarak karışması üzerinden homojen karışım şeklinde ifade edilir.

   Heterojen karışımlar: Birbirine dokunsalar dahi tam olarak bir bütün haline gelmeyen karışımlar heterojen karışım olarak bilinmektedir.

   - Zeytinyağı ve Su

   - Kum ve Su

   - Şeker ve tuz

   - Çerezler

   - Salata çeşitleri

   - Hamburger

   Bu şekilde daha birçok farklı örnek vermek mümkün. Hem homojen karışımlar hem de heterojen karışımlar birden fazla maddenin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu konuda çevremizde görebileceğimiz birçok farklı karışım bulunmaktadır. Aynı zamanda tek bir maddeden oluşmuş saf maddelere de rastlayabiliriz.

   Bütün bu maddeler insan yaşamında farklı amaçlar için kullanılır. Saf maddeler genelde insan elinin değmediği ve doğada bulunan maddeler olarak bilinir. Bu yüzden bu saf maddeler doğadan elde edilir ve daha sonra başka maddelerle bir araya getirilerek karışım oluşturur. Bu karışım neticesinde hayatımızı kolaylaştıran ürünler üretilir ya da farklı aksesuar ile takı çeşitleri üretimi gerçekleşir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap