Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  güçlü kelimesinin eş anlamlısı

  1 ziyaretçi

  güçlü kelimesinin eş anlamlısı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Güçlü Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? Güçlünün Eş Anlamlısı

  Güçlü Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? Güçlünün Eş Anlamlısı

  Türk Dil Kurumuna göre güçlü kelimesinin eş anlamlısı olarak ‘kuvvetli’ sözcü karşımıza çıkıyor. Yazılışları ve okunuşları farklı olan bu iki kelime aynı anlamı üzerinde günlük yaşamda kullanılabilmektedir.

   Güçlünün Eş Anlamlısı

   Güçlü kelimesi pek çok değişik amaç doğrultusunda gündelik yaşamın en önemli sözcükleri arasında yer alır. Farklı yerlerde değerlendirilen bu kelime için eş anlamlı olarak ‘kuvvetli’ sözcüğü kullanılabilir. Özellikle herhangi bir makale içerisinde ya da konuşurken gerekli olduğu noktalarda sürekli güçlü kelimesini kullanmak yerine, kuvvetli sözcüğü değerlendirilebilir.

   Güçlü kelimesinin anlamı ise ‘gücü olan’ şeklinde tanımlanmaktadır. Açıklamalı olarak ise genel anlamıyla herhangi bir durum karşısında maddi ve manevi şekilde kuvveti yeten biçiminde tabir edilmektedir. Hem güçlü hem de kuvvetli kelimelerini aynı anlamı ifade etmesi suretiyle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Türk Dil Kurumu'na göre iki kelime de birbirini anlam açısından karşılamaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Güçlü Eş Anlamlısı Nedir? Güçlü Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Güçlü Eş Anlamlısı Nedir? Güçlü Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Güçlü kelimesi pek çok amaç doğrultusunda kullanırken farklı anlamları da bulunur. Gündelik kullanımda en sık kullanılan kelimeler arasında yer alırken hem soyut hem de somut olarak kullanılan sözcüklerdendir. Kelime anlamı olarak kısaca gücü olan şeklinde tanımlanmakla birlikte genel olarak herhangi bir durum karşısında maddi ve manevi olarak kuvveti yeten şeklinde tabir edilir. Buna göre; güçlü eş anlamlısı nedir? Güçlünün eş anlamlısı olan sözcük hangisidir?

  GÜÇLÜ EŞ ANLAMLISI NEDİR?

  Türk Dil Kurumu'na göre; güçlü eş anlamlısı olarak bilinen kelime "kuvvetli" kelimesidir. Hem kuvvetli sözcüğü hem de güçlü sözcüğü tek başına ya da cümle içerisinde kullanılabilir ve bu durumda anlatım bozukluğu yaratmaz. Birbirleri yerine kullanılabilen bu iki kelime aynı anlamı ifade eder yani anlamdaş olan sözcüklerdir.

  GÜÇLÜ NE DEMEK?

  Herhangi bir durum karşısında maddi ve manevi şekilde kuvveti yeten biçiminde tabir edilmektedir.

  Öğrenmek için diğer eş anlamlı kelimeler şöyle;

  Doktor eş anlamlısı

  Yaşam eş anlamlısı

  Zaman eş anlamlısı

  Görev eş anlamlısı

  Millet eş anlamlısı

  Sözcük eş anlamlısı

  Ulus eş anlamlısı

  Uzak eş anlamlısı

  Öğretmen eş anlamlısı

  Akıl eş anlamlısı

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Güçlü Eş Anlamlısı Nedir? Güçlü Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

  Güçlü eş anlamlısı nedir? Güçlünün eş anlamlısı kelime ve cümle içinde örnek kullanım

  Güçlü eş anlamlısı nedir? Güçlünün eş anlamlısı kelime ve cümle içinde örnek kullanım

  Güçlü, sıfat türünde bir kelimedir. Asıl ve yan anlamları dışında mecaz anlamları da vardır. Halk dilindeki günlük kullanım dilinde sıkça karşılaşılır. Farklı kelimeler ile bir araya gelerek yeni anlamları olan ve birleşik türde kelimeler üretebilirler.

  Atasözleri ve deyimlerde de sıkça kullanılan bir kelimedir. Güçlü eş anlamlısı olan kelimeler de cümle içindeki kullanım amacına göre çeşitlilik gösterebilir.

  Güçlü kelimesinin eş anlamı nedir?

  Türk Dil Kurumu sıfat türündeki güçlü kelimesi için birden fazla tanım yapmıştır. Bu tanımlar ve bu tanımlar için verilen bazı örnek cümleler şu şekildedir:

  Güçlü kelimesinin eş anlamlısı olan sözcükler hangileridir?

  Güçlünün eş anlamlısı olan bazı kelimeler şunlardır: Kuvvetli, kudretli, yavuz, forslu, etkili, sözü geçen. Bu kelimeler cümle içindeki anlamlarına göre güçlü kelimesinin yerine geçebilen kelimelerdir.

  Güçlünün eş anlamlıları ile örnek cümleler nelerdir?

  Bir kelimenin anlamını pekiştirmenin en iyi yöntemi o kelimeyi bir cümle içinde kullanmaktır. Bu sayede doğru eş anlamlı kelime de seçilebilir.

  Dilimizde bir kelime birden fazla anlama gelebilir. O kelimenin hangi anlamında ve hangi amaçla kullanıldığı o kelimenin yer aldığı cümlenin bütününe bakarak anlaşılabilir.

  Güçlü kelimesi ve eş anlamlı kelimeleri ile kurulan bazı örnek cümleler şunlardır:

  Yazı kaynağı : www.mynet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap